אופנה, כידוע, אינה מסתכמת רק באוסף הבגדים התלויים בארון – זוהי שפה תרבותית עשירה המתבטאת במגוון דרכים וצובעת את החיים. ספרי האופנה והסטייל הם אחד מביטויי התחום, והם מתחלקים לנישות רבות: מספרי טיפים להרכבת מלתחה, דרך ספרים לשולחן הקפה ועד ספרי היסטוריה העוקבים אחר התמורות שחלו בענף. כדי לחגוג באופן הולם את שבוע הספר, קבלו את עשרת ספרי האופנה החדשים והמומלצים, שביחד פורשים את מהות עולם האופנה על כל רבדיו.

1. New African Fashion Book

מאת: הלן ג'נינגס (הוצאת Prestel – הספר יגיע לחנויות בעוד כחודשיים).

על הספר: ג'נינגס, עורכת המגזין Arise, מקבצת בחוכמה מעצבי אופנה, מוזיקאים ואנשי תרבות אפריקאים. הספר מציג את היסטוריית האופנה, היופי והסטייל האפריקאיים ומגלה כיצד השפיעו על מעצבים מודרניים דרך צילומים של דוגמניות מקומיות ושימוש בצבעוניות עזה.

אהבנו: כי המראה השבטי של עבודות יד צבעוניות חוזר שוב ושוב לאופנה. הספר מספק הזדמנות להיחשף למקור ולשאוב השראה ישר ממנו.

Stylelikeu

מאת: אליסה גודקינד ולילי מנדלבאום (הוצאת PowerHouse Books).

על הספר: אוסף תצלומי רחוב שיצרו אם (אליסה) ובת (לילי), אשר בעזרת תחקיר ארוך ומושקע הצליחו לקבץ את המתלבשים הייחודיים ביותר מרחובות ניו יורק, לונדון, לוס אנג'לס וערים נוספות. הן לא הסתפקו רק בצילום האנשים, וערכו עם כל אחד מהמצולמים ריאיון מעמיק על שאיפותיו, השפעותיו וחלומותיו. שימו לב: לא מדובר בתיעוד ידוענים ופרצופים מוכרים, אלא דווקא במבט על כאלה הבוחרים באופנה שונה המתאימה לקצב האישי שלהם.

אהבנו: כי למרות שטרנד תיעוד האנשים ברחוב הציף את השוק, עדיין נחמד לגלות התייחסות מעמיקה יותר גם לאנשים שמאחורי הבגדים.

3. Everyday Icon – Michelle Obama and the Power of Style

מאת: קייט בטס (הוצאת Clarkson Potter).

על הספר: ניתוח הסטייל של הגברת הראשונה של אמריקה, מישל אובמה, תוך התייחסות למשמעויות ההיסטוריות והחברתיות של לבושה. אובמה, אישה חזקה עם מודעות עצמית גבוהה, חושפת מהו כוחו של סגנון אישי ומצליחה לשמש כאייקון אופנה ומודל לחיקוי.

אהבנו: כי לא מזיק לדעת היכן מישל אובמה קונה את בגדיה.

קייט מידלטון. מאנונימית לאייקון אופנה (צילום: gettyimages)
קייט מידלטון. מאנונימית לאייקון אופנה (צילום: gettyimages)

4. Kate – Style Princess: The Fashion and Beauty Secrets of Britain's Most Glamorous Royal

מאת: שרה סיווינסקי (הוצאת John Blake Publishing Ltd).

על הספר: מאז שנחשפה קייט מידלטון בציבור היא עברה טרנספורמציית סטייל – ממראה שמרני ומאופק ללוק שיקי ואלגנטי. הספר מציג את התפתחות הסגנון שלה, החל מימיה כסטודנטית אנונימית ועד הפיכתה לאחת האושיות המשפיעות על האופנה העולמית.

אהבנו: כי זה הכי קרוב שנגיע להיכרות אישית עם הנסיכה החדשה.

5. Alexander McQueen: Savage Beauty

מאת: אנדרו בולטון (הוצאת Metropolitan Museum of Art).

על הספר: תיעוד של אלכסנדר מקווין, אחד ממעצבי האופנה המשפיעים בדורנו, שהתאבד בשנה שעברה. הספר פורסם במקביל לתערוכת הרטרוספקטיבה למקווין במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, והוא כולל הקדמה מאת אוצר התערוכה אנדרו בולטון; הקדמה מאת עורכת האופנה סוזנה פרנקל; וריאיון שערך טים בלנקס עם שרה ברטון, המנהלת הקריאטיבית שממשיכה את דרכו של מקווין בבית האופנה על שמו. בספר משולבים ציטוטים של המעצב, וכן תצלומים שטרם נחשפו.

אהבנו: כי יש לברך על כל מסמך המתעד ומנציח את פועלו של המעצב הרדיקלי.

6. American Fashion Travel, Designers on the Go

מאת: המועצה האמריקאית של מעצבי האופנה (הוצאת Assouline Publishing).

על הספר: אלבום מסוגנן ומקורי המציג את מיטב המעצבים האמריקאים דרך סיפורים, אנקדוטות אישיות, מזכרות ותמונות של כל אחד מהם. הספר מוגש כמדריך למטיילים חובבי אופנה, שיכולים לבנות בעזרתו את מסלול המסע שלהם לפי תחנות עצירה בחנויות האהובות עליהם.

אהבנו: כי מצאנו את המתנה האולטימטיבית לחופשה מושלמת בארצות הברית.

7. Color Moves: Art & Fashion by Sonia Delaunay

מאת: פטרה טימר ומתאו דה ליאו-דה מונטי (הוצאת Cooper-Hewitt, National Design Museum, Smithsonian Institution).

על הספר: ספר שנוצר בעקבות תערוכה במוזיאון קופר יואיט לעיצוב, ובו דוגמאות טקסטיל שיצרה סוניה דלוניי, אמנית מודרנית, ציירת ומעצבת, שנפטרה ב-1979. דלוניי ייסדה, ביחד עם בעלה רוברט, את תנועת האמנות אורפיזם, והיתה ידועה בעיקר בציורים אבסטרקטיים צבעוניים. הספר מציג את ציוריה לצד עיצובי בגדים אוונגרדיים שיצרה עבור אטלייה Simultané בשנות ה-20. כמו כן, מוצגות בו תמונות של טקסטילים שעיצבה עבור בית הכלבו Metz & Co בשנות ה-30.

אהבנו: כי הספר מציג יותר מ-300 יצירות, ויספק בוודאי השראה למעצבי אופנה ואמנים באשר הם.

8. Balenciaga and Spain

מאת: האמיש בולס (הוצאת Skira Rizzoli).

על הספר: סיפורו של מעצב האופנה קריסטובל בלנסיאגה (1972-1895) וחקירת השפעות התרבות והאמנות הספרדית על יצירתו. הספר עוקב אחר בלנסיאגה, מפתיחת חנותו הראשונה בפריז ב-1937 ועד פרישתו ב-1968. הספר נוצר בעקבות תערוכה שאצר עורך האופנה האמיש בולס בסוף השנה שעברה.

אהבנו: את הפריטים מלאי ההשראה של המעצב שמציג הספר, ובהן יצירת המופת שעיצב ב-1957 לחתונה של סונסולס דיאז דה ריברה.

9. Mulberry – the Book

עריכה וניהול אמנותי: ג'ורג'יה פנדלי, מנהלת המותג מולברי (הוצאת Mulberry Company).

על הספר: מותג הלייף סטייל האנגלי מולברי חוגג 40 שנה עם ספר שולחן קפה, המתעד בצילומים של ונטיה דירדן את שגרת ההתנהלות האופנתית שלו. הספר חושף את מאחורי הקלעים של המותג דרך צילומים, פרסומות, תיעוד הדוגמניות במנוחה וההתארגנות לתצוגות אופנה.

אהבנו: כי הצילומים המצוינים ינעימו את זמנו של כל אורח מזדמן.

10. Parisian Chic: A Style Guide by Ines de la Fressange

מאת: אינס דה לה פרסאנז' וסופיה גאצ'ט (הוצאת Flammarion).

על הספר: הדוגמנית לשעבר ואייקון האופנה אינס דה לה פרסאנז' מגישה ספר במראה של יומן אישי, המלמד כיצד לאמץ את השיק הפריזאי דרך טיפים, רשימות ותמונות. בקלילות ובהומור היא חושפת את סודות היופי והמלתחה שלה, ואף חולקת עמנו את החנויות הפריזאיות והמקוונות האהובות עליה.

אהבנו: כי הספר מצליח להיות גם משעשע וגם פרקטי, וכי אי אפשר להתעלם מהזדמנות להבין את הסגנון הצרפתי הנחשק.