בחודש שעבר עלתה בארצות הברית "הקנדיס", מיני סדרה המגוללת את תולדות משפחת קנדי המפורסמת. עלילתה הסבוכה של הסדרה, שספגה לא מעט ביקורות שליליות וטענות על חוסר דיוק היסטורי, יצרה סקרנות רבה בקרב הצופים – הן בזכות התייחסותה לאירועים משמעותיים בהיסטוריה האמריקאית והן בעקבות ההקפדה הסגנונית על שחזור האופנה התקופתית של הדמויות. מעל כולן בולטת, כמובן, ג'קי קנדי – אחת מאיקונות האופנה הגדולות בכל הזמנים.

שחקניות רבות היו שמחות בוודאי לגלם את התפקיד רווי הסטייל, ויכול להיות שיוצרי הסדרה היו יכולים למצוא שחקנית מוכשרת יותר מקייטי הולמס. אך למרות הביקורות על משחקה הפושר, אין ספק שהולמס מצליחה לשחזר את המראה והסטייל של קנדי בדיוק מדהים. כשהיא עוטה על עצמה את בגדי התקופה האיקוניים, שעוצבו בקפידה לפי תמונות ארכיוניות, אכן נראה כי הולמס נולדה לתפקיד. לרגל ציון יום מותה של קנדי (19 במאי), קבלו את שתי הנשים האופנתיות ראש בראש: קנדי נגד הולמס – הדומה והשונה.

הדומה

ג'קי קנדי וקייטי הולמס התחתנו שתיהן בגיל צעיר עם גבר מפורסם בעל אישיות דומיננטית, קנדי היתה בת 24 והולמס בת 26. במהרה הפכו שתי הנשים לחציו של פאוור קאפל מתוקשר ומסוקר, ובהמשך גם לאמהות המייצגות משפחתיות מגוננת. מפורסמות ומעוררות סקרנות, שתיהן היוו יעד מועדף על צלמי הפפראצי, ושתיהן הצליחו לשמור על פאסון קר רוח ומרוחק בעזרת זוג משקפי שמש גדולים וכהים. בדומה לקנדי, גם הולמס הוכתרה כאייקון אופנה המסמל סגנון מודרני מתוחכם והפכה למושא לחיקוי והערצה. שתי הנשים אף ידועות באהבתן הרבה לקניות ובהקפדה מקסימלית על פרטי התלבושת בכל הופעה פומבית. אפילו נקודת המפגש ביניהן תואמת: הולמס היתה בת 31 בזמן צילומי "הקנדיס", גילה המדויק של קנדי כשנבחר בעלה לנשיא ארצות הברית.

הקנדיס. קייטי הולמס הפכה לאייקון אופנה עכשווי (צילום: באדיבות  2010 Kennedys Productions (Ontario) Inc. and Zak Cassar)
הקנדיס. קייטי הולמס הפכה לאייקון אופנה עכשווי (צילום: באדיבות 2010 Kennedys Productions (Ontario) Inc. and Zak Cassar)

השונה

עם כל הדמיון, אי אפשר לשכוח כי מדובר בסופו של דבר בגברת הראשונה של ארצות הברית ובשחקנית המגלמת אותה. ג'קי קנדי נולדה ב-28 ליולי 1929 בסאות'המפטון, ניו יורק, בת למשפחת עשירים. היא פעלה על פי הכללים השמרניים שתאמו את התקופה שבה חיה, וכך היה גם סגנון לבושה. את ג'ון קנדי הכירה במסיבה – הוא היה איש קונגרס מפורסם והיא עבדה בוושינגטון טיימס והיתה עדיין אנונימית לחלוטין.

קייטי הולמס נולדה ב-18 לדצמבר 1978 בטולדו שבאוהיו. בניגוד לקנדי, היא חתרה משחר נעוריה לפרסום, ולמדה בבית ספר לדוגמנות ומשחק. מכאן המעבר להוליווד היה רק טבעי, והיא הכירה את טום קרוז כשהיתה כבר מפורסמת בזכות עצמה (גם אם לא בקנה המידה שלו).

ג'ון וג'קי קנדי בחתונתם. הזוג המלכותי (צילום: gettyimages)
ג'ון וג'קי קנדי בחתונתם. הזוג המלכותי (צילום: gettyimages)

המעמד המשפחתי

משפחת קנדי ומשפחת הולמס-קרוז עטופות שתיהן באבק כוכבים והילת החלום האמריקאי. משפחת קנדי אומנם עסקה בפוליטיקה, אך זכתה ביחס השמור לרוב לכוכבי קולנוע זוהרים. משפחת הולמס-קרוז, מצדה, הצליחה להתמקם בשורה הראשונה של משפחות הוליווד הנחשבות. עם זאת, לשתי המשפחות יש צד אפוף מסתורין – במקרה של קנדי מדובר בשמועות על קשרים למאפיה ורומנים מחוץ לנישואים, במקרה של קרוז הבסיס הוא השתייכותו של טום לכת הסיינטולוגיה.

ג'קי קנדי. שיק בלתי נשכח (צילום: gettyimages)
ג'קי קנדי. שיק בלתי נשכח (צילום: gettyimages)

האופנה

כשנבחר ג'ון קנדי לנשיא ארצות הברית, ג'קי החליטה שהיא זקוקה למלתחת בגדים חדשה שתתאים לתפקידה כאשת הנשיא. היא בחרה באולג קאסיני, שהיה כבר מעצב מפורסם, והתמקדה בשמלות בקו נקי ומחמיא עם דיטיילים פשוטים. פריטים מסוגננים רבים הפכו לסימן ההיכר שלה – ובהם כובעי פילבוקס, מחרוזת פנינים, נעלי סירה שחורות ומשקפי שמש גדולים – והם חוזרים לאופנה בכל כמה עונות תחת הכותרת "שיק ג'קי או".

הולמס, לעומת זאת, הופיעה לראשונה בתקשורת כשכיכבה בסדרה "דוסון קריק" והיתה נערה צעירה ולא מגובשת אופנתית. מאז הצליחה לפתח סגנון לבוש מתוחכם, שמיקם אותה במרכז הסצנה העולמית. המעצבים המועדפים עליה הם ג'ורג'יו ארמאני, סטלה מקרטני, קלואה, אליס טמפרלי וחברתה הטובה ויקטוריה בקהאם. למעשה, טעמה של הולמס השתבח כל כך עד שב-2008 הקימה עם הסטייליסטית ג'יין יאנג את מותג האופנה Holmes & Yang.

כל התמונות מהסדרה "הקנדיס" באדיבות:

2010 Kennedys Productions (Ontario) Inc. and Zak Cassar.