קשה להגדיר נערת זוהר, קל מאוד לזהות אותה. היא צעירה, קורנת, מרוחקת במידה, מותירה אחריה שובל ארוך של לבבות חרוכים. עשר נערות הזוהר המופיעות בכתבה שלפניכם הן אולי לא הנשים הכי יפות בישראל וגם לא בהכרח המצליחות ביותר. אבל כל אחת מהן הפכה בדרכה שלה למפורסמת גם מחוץ למועדונים התל אביביים, הודות לשערוריות, פרשיות אהבים והרבה גלים שעוררה בהתנהלותה, במקומות הבילוי שבהם בחרה ובאנשים שאיתם התרועעה. בעידן הריאליטי ותרבות האינסטנט, כבר לא בטוח שלמושג נערת זוהר יש עדיין תוקף כמנוף לפרסום ולחשיפה. ובכל זאת, הרשימה הזו מביאה את הזוהרות ביותר בכל הזמנים, בתוספת אחת שאנו צופים לה עתיד מזהיר.

פנינה רוזנבלום

פנינה רוזנבלום היא מייצרת כותרות סדרתית. רק לאחרונה גררו הראיונות שלה לשדרנית הרדיו איריס קול ולמוסף "7 לילות" חיצי ביקורת, מכיוון שתקפה בהם את פרופורציות הגוף של הדוגמנית אסתי גינזבורג. "דוגמנית אמורה להיות רזה", אמרה, "אסתי גינזבורג צריכה לחפש מקצוע אחר". רוזנבלום, 56, היא נערת זוהר אולטימטיבית. לסרטון הווידאו שנוצר השנה לקידום מסיבת פורים של היחצן שמעון שירזי היא הצטלמה כנסיכה מהאגדות, אך במציאות התחילה את דרכה בבית קשה יום בפתח תקווה. מסלול הכניסה שלה לעולם הזוהר לא פסח על אף קלישאה הוליוודית: דוגמנות חושפנית; רומנים מתוקשרים עם סלבס מליגה א' כמו סלבדור דאלי, טד קנדי ורוברט דה נירו; השתתפות בסרטים "לא לשידור" ו"מלכת הכביש"; השקת מותג קוסמטיקה בצלמה; וקריירה פוליטית קצרת ימים כחברת כנסת. כי ככה זה: רוזנבלום שורדת, זה אתם שלא.

מנדי רייס-דייוויס

אם בריג'יט פונדה מגלמת את דמותך בסרט שערורייתי, את זכאית בהחלט לתואר נערת זוהר. ב-1989 עלה לאקרנים סרט הקולנוע "סקנדל", אשר גולל את פרשת פרופיומו – שערורייה פוליטית וביטחונית שהתרחשה בתחילת שנות ה-60 באנגליה וגרמה להתפטרות שר המלחמה ג'ון פרופיומו. אחת המעורבות בפרשה היתה ילדונת בת 16, מנדי רייס-דייוויס שמה. שלוש שנים לאחר שהתפוצצה הפרשה הגיעה רייס-דייוויס, רקדנית וזמרת מועדונים, להופעה במועדון הכליף ביפו. נישאת על גלי התהילה של הפרשה שעדיין לא שככה, רייס-דייוויס מקסמה את מעמדה לנערת הזוהר הלוהטת של הרגע. בניגוד לאושיות מקומיות שהשיגו תהילה דרך יצועי הבוהמה המקומית, רייס-דייוויס הגיעה מוכנה קומפלט מלונדון. כאן הכירה את איש חיי הלילה רפי שאולי, והשניים פצחו במערכת יחסים שהובילה לנישואים מהירים. ב-1967 פתח שאולי את המועדון מנדי'ז על שמה, מהלך שסימן אותה רשמית כמלכת חיי הלילה של תל אביב.

טינקרבל (רוית רוזן)

דרך מצוינת להתפרסם היא להתפשט. רצוי במקום פומבי כמו רחוב הומה אדם, מועדון לילה נודע ואפילו בדרך לצרכניה השכונתית. ב-1996 הגיעה לעיר הגדולה רוית רוזן, חיפאית בת 18 שחלמה להיות שחקנית. את הדרך לאודישנים היא קנתה עם הכינוי טינקרבל והופעות פומביות פרובוקטיביות למדי במתחם שינקין ובמועדון החם של העיר, אלנבי 58. במדור הרכילות "שליחות קטלנית", שכתב גיל ריבה, דווח מדי שבוע על מעלליה של טינק (שם החיבה שלה). אבל הפרובוקציות השתלמו גם מקצועית, וב-1997 היא זכתה בהופעת אורח בסדרת הטלוויזיה "פלורנטין". שלוש שנים לאחר מכן קטפה את פרס השחקנית הטובה בטקס פרסי אופיר על משחקה בסרט "ההסדר" של יוסף סידר. למי שתוהה לאן נעלמה רוזן, נספר שהיא מתגוררת באחד מיישובי השפלה עם בעלה, הבמאי והמפיק אייל שיראי, ושני ילדיהם.

מונה זילברשטיין

נערת זוהר אמיתית היא כזו המעוררת פולמוסים תקשורתיים בחייה, ולא פחות לאחר מותה. לאחרונה טען המפיק צדי צרפתי בריאיון ל"ידיעות אחרונות" כי השחקנית מונה זילברשטיין – דינה מ"מציצים" בשבילכם – "עברה בגיל 14 מיד ליד" בחבורת לול. הם, כמובן, הכחישו – הרי זילברשטיין כבר עמוק באדמה. מי שנולדה בתל אביב יחד עם המדינה, מתה 40 שנה מאוחר יותר ממנת יתר. אולי כי הבינה, הרבה לפני נערות זוהר אחרות, שתהילה היא מקצוע לא מתגמל. בטח בתל אביב של שנות ה-70. כמו הרבה מהשמות שנצצו לפניה ואחריה, זילברשטיין לא היתה היפה האולטימטיבית, אבל הצליחה לחרוך לבבות רבים בבוהמה המקומית. כתבו עליה שירים (חיים חפר את "אל תעברי לבד" בביצוע שלישיית גשר הירקון, ושמוליק קראוס את "מונה"), היא שיחקה בסרטי פולחן מקומיים ("חור בלבנה", "מציצים", "כץ וקרסו") והתמכרה לסמים קשים. אמרו שהיתה יפה עד כאב, אבל כנראה שאכלה את עצמה מבפנים ולבסוף התמכרה להרואין. למרות שנכנסה ויצאה ממכוני גמילה במשך תקופה ארוכה, בערב פסח 31 במרץ 1988 נמצאה זילברשטיין ללא רוח חיים. מילות שירו של חפר קיבלו משמעות מצמררת לאחר מותה: "כל הגברים כולם יביטו בך במבט עורג", כתב חפר, "כל הגברים כולם יביטו בך במבט הורג".

זיוה רודן

הביוגרפיה של השחקנית זיוה רודן-שפיר באתר האינטרנט "נערות הזוהר של מסך הכסף" מסתיימת ב-5 בפברואר 1977, יום נישואיה לפרד מיד. ההיסטוריה לא משקרת – נישואים הם משוכה שלנערות זוהר קשה לצלוח. רודן, 76, ילידת חיפה, שבה לתודעה המקומית לפני כשלוש שנים, כשכתב תכנית הטלוויזיה "עובדה" איתר אותה בביתה שבלוס אנג'לס. למרות שנראה כי לא טמנה את ידה בצלחת הבוטוקס, היה מרגש לצפות בנערת הזוהר שהמדינה הפנתה לה עורף, ומאז לא הביטה לאחור. מעטים בישראל זוכרים את תפקידיה בסרטי הקולנוע "הרכבת האחרונה", "קללת פרעה" ואחרים, אבל רבים לא שוכחים את הבושה שחשו כשהצטלמה בעירום למגזין אסקווייר.

פרדריקה סגל

זה אולי נבזי לומר, אבל בתמונות מעברה של פרדריקה סגל נחשפת אחת מנערות הזוהר הכי לא זוהרות ביופיין שמופיעה ברשימה: לסת רחבה, עיניים גדולות מדי, חיוך אווילי. בזוויות מסוימות היא נראית כמו מירי פסקל עם פאה בלונדינית על הראש. אבל סגל פיצתה על כך באישיות יוצאת דופן ובתכונות ההכרחיות לכל נערת זוהר אחרת: יכולת ורבלית מדהימה, חברותיות ויכולת לקשר בין אנשים, ראש פתוח ומיניות מוחצנת. פלא שהפכה למיתוס? רבות נכתב על פרדריקה ועל בן זוגה דב סגל, שהלכו לעולמם בשנות ה-80 והיו מדמויות המפתח בברנז'ה התל אביבית של שנות ה-60 וה-70. מספרים כי הם נהגו לקיים אורגיות המוניות וניהלו יחסים פתוחים, אהבו לבלות עד שעות הבוקר וחיברו בין הבוהמה לבורגנות הסלונית של תל אביב. בראיון שהתפרסם ב"העולם הזה" (מתוך הספר "לרקוד עם דמעות בעיניים", הוצאת רסלינג) צוטטה סגל כאישה ליברלית: "את דב ואותי אף פעם לא הבינו בארץ הזאת. אנשים תמיד היו סגורים וצרי מוח. אנחנו לא חיינו אף פעם חיים זעיר-בורגניים. לנו יש האומץ לעשות את מה שאנחנו רוצים".

הלית ישורון

נערת הזוהר האינטלקטואלית הלית ישורון היתה בשנות ה-60 לאיט גירל תל אביבית עם חותמת איכות וייחוס משפחתי מרשים - היא בתו של המשורר אבות ישורון, מהחשובים ופורצי הדרך בשירה הישראלית. באמצע שנות ה-60 התפרסמה בזכות חברותה בקבוצת היוצרים העין השלישית, השתתפותה כשחקנית בסרטי הגל החדש הישראליים "מקרה אישה" ו"חמסין", דוגמנות למשכית והתערטלות מלאה בסרטו של אורי זהר "התרנגול". העירום המלא של ישורון עורר רעש תקשורתי כבד, שחזר על עצמו כשהותקפה בברוטליות בביתה שבגבעת אנדרומדה ביפו ב-2004. ישורון מעדיפה להצניע את עברה הזוהר ומתמקדת כיום בכתיבה ובתרגום יצירתו האיקונית של מרסל פרוסט, "בעקבות הזמן האבוד". בראיון מאוחר התייחסה לעברה: "כל עניין העין השלישית היה שטות מהתחת, מה זה היה בכלל?", תהתה, "אולי זין שלישי".

איגי וקסמן

בקיץ הבא תחגוג איגי וקסמן 40, קו פרשת המים לנערות זוהר רבות. אבל לא בטוח שחיי המדף של וקסמן קצרים. היא עדיין מקליטה אלבומים, מפציעה בתכניות טלוויזיה, ומעמידה מדי פעם את כישורי הדי.ג'יי שלה למבחן באי אלו ברים תל אביביים – זכר לימיה הפרועים מהניינטיז. איגי וקסמן נחתה בברים המדבר והגלולה כאחת הנערות היפות בתל אביב. מאחורי גבה לגלגו שעוד נערת רוק (אין דבר כזה וגו') דפקה כניסה. אבל מיה וקסמן (שהחליפה את שמה ל"איגי" על שם איגי דיין מלהקת משינה) עשתה את הלא ייאמן: לא רק שהפכה לנערת רוק, היא גם התחתנה עם הגרסה הזכרית לתופעה - סולן להקת איפה הילד חמי רודנר, שממנו התגרשה ב-1999 לאחר ארבע שנות נישואים. למרות שהקריירה המוזיקלית שלה דעכה, אלבום הבכורה שלה מ-1995 ייזכר כאחד המרעננים של אותו קיץ, במיוחד לאור המשפט האלמותי מהלהיט "אדום": "הלכתי לפונדק וגמרתי... אט אט וגמרתי".

מלאני פרס

אדם הורוביץ, עידו רוזנבלום, אנחל בונני, דודי בלסר, יהלי סובול – זוהי רק רשימת אקסים חלקית של אחת מנערות הזוהר היפות של ישראל: הדוגמנית, השחקנית והמוזיקאית מלאני פרס, שלפני כשלוש שנים נישאה לשחקן הקאמרי איתי טיראן. עיתונאים רבים ניסו לפצח את דמותה האניגמטית של פרס, אבל האמת פשוטה יותר: הבחורה פשוט ביישנית. מאז הגיעה לתל אביב לפני שני עשורים וחצי, הפכה פרס לאחת הדוגמניות המובילות והמבוקשות בתעשייה. במקביל היתה ברמנית במועדון אלנבי 58 והסתובבה עם להק הבנות הנכונות של העיר: עדן הראל, המפיקה אוריאנה גבעולי ועלמה הראל. כולן התגוררו יחד במגדל הלוהט, בניין דירות ברחוב מטלון בשכונת פלורנטין. הקריירה של פרס ידעה עליות ומורדות, אך בשנים האחרונות היא זוכה לתפקידים רבים על המסך, ולאחרונה הופיעה בתפקיד הראשי בסרט "התפרצות X".

פז בונפיל

היא רק בת 18 פלוס-מינוס, אבל לפז בונפיל יש טייטל חדש בברנז'ה: צלמת רוק. את בונפיל, צעירת הרשימה שמחזיקה את דור העתיד בביצים, ראיתי ממלצרת בבר הריף ראף כבר לפני כשנתיים. "ילדה, לכי לבצפר", אמרתי לה. אבל בונפיל הפכה לחיית לילה. תוכלו לראות אותה מבלה בסופי שבוע במועדון המילק, ובכל יום אחר משוטטת עם חברתה הטובה דריה שיזף בברים עמוסי היפסטרים במשולש הרחובות רוטשילד-אלנבי-נחלת בנימין. למרות גילה הצעיר, בונפיל התמקמה על תקן נערת הזוהר האלטרנטיבית: היא מצלמת רוקרים כמו אסף אמדורסקי, מצטלמת (יחד עם שיזף) למעצב אבינת גוטסמן, וניחנה בסגנון לבוש היפסטרי אבל עם אישיות. הבלוגרית והעיתונאית יעל רגב ("קלבה אין גלאם טאון") כבר סימנה אותה כטינקרבל של העשור הנוכחי. אנחנו יכולים רק להנהן לחיוב ולהציע לה חברות.