כמה פעמים ראיתם רהיט מעצבים - שולחן, ארון, מתלה, מנורה, כיסאות או חפץ ביתי אחר - ונשבעתם שיום אחד, כשתהיו אמידים מספיק, תקנו ותציבו אותו בגאווה בבית? ספר חדש של המעצב האמריקני כריסטופר סטיוארט מציע פתרון פרקטי לחובבי יצירה ו-DIY: במקום לפטנז על רהיט ייחודי, בנו לכם אחד כזה.

סטיוארט (40) הוא איש רב פעלים. מייסד ומנהל הסטודיו הרב תחומי LUUR, שפועל באינדיאנה, עוסק בפרויקטים של עיצוב גרפי, תעשייתי ואדריכלי, אמן, בעל מלאכה וסופר. בעבר עבד כמעצב בחברת Thomson ושימש כיועץ לחברות דוגמת פנסוניק, סיסקו, פיליפס והיינץ.

ספרו DIY Furniture 2 (בהוצאת Laurence King) הוא המשך לספרו DIY Furniture מ-2011, וכולל 30 מדריכים לבניית רהיטים מעוצבים, שמאורגנים על פי קטגוריות. בספר ניתן למצוא רהיטים וגופי תאורה של כמה מעצבים מוכרים ומוערכים לצד פריטים של בלוגרים או מייקרים (Makers) חובבי אלקטרוניקה.

כל רהיט מוצג כמוצר מוגמר, ולצידו מדריך עם שרטוטים, הסברים וצילומים. החומרים הנדרשים נפוצים וזמינים, ורמת הידע נעה בין חובבים ועד בעלי ניסיון, כך שהקוראים יכולים להתחיל בנקודה המתאימה ולהתקדם בהדרגה לפרויקטים מורכבים יותר.

"אחד התמריצים העיקריים שלי לכתיבת הספרים", מסביר סטיוארט בראיון ל-Xnet, "היה רצון להעלות את המודעות למעצבים שתרמו לו. אני רוצה שיותר אנשים יכירו עיצוב טוב".

לא סתם חיקוי של רהיט מודרני

מה השתנה בשנים האחרונות בגישה של מעצבים ל-DIY? הרי רוב המעצבים לא אוהבים לשתף לקוחות בתהליך ולאפשר להם להכין את המוצר בעצמם.

"יש מספר גדל והולך של מעצבים ואמנים שעובדים בשטח האפור שבין עיצוב לאמנות. זה תחום שמורכב מהתנסות, ליטוש ושיפור והרבה מאוד DIY - לא רק בעשייה עצמה, אלא כדרך מחשבה. הקבוצה הזו היתה מאוד פתוחה לרעיון של הספר. כיום הייצור הוא חלק גדול מאוד מתהליך העיצוב. מעצבים מתנסים בשדרוג, הדפסות תלת מימד, חיתוך לייזר וכדומה. הפריטים בספר לא תוכננו לייצור תעשייתי, הם יותר אמנותיים או ניסיוניים במובן של תהליכים וחומרים. המעצבים נהנים לחלוק את הרעיונות שלהם מתוך אהבה לעיצוב, וקוראים שאוהבים את העיצובים מוזמנים לקנות מוצרים אחרים שלהם".

מהשאלה איזה מהפרויקטים בספר אהוב עליו הוא מתחמק ("אני אוהב כל אחד מהם, אחרת לא הייתי משלב אותו בספר", עונה בחיוך), "אבל אני חושב שבכל פעם שפותחים את הספר יש פרויקט מועדף אחר. בין אם בגלל שאת חושבת על חומר מסוים ומוצאת בספר דוגמאות לשימוש בו, או בגלל שהמיומנות שלך השתפרה ואת מחפשת אתגר חדש".

איך בחרת את הפרויקטים ואת המעצבים?

"התייחסתי לזה כאל אצירת תערוכה. בחרתי כמה מעצבים שכבר נמצאים בסצינה וכמה שרק מתחילים להתנסות. ביקשתי להציג מעצבים/מייקרים מרחבי העולם במקום אחד, והכי חשוב: רציתי עיצובים חזקים שידגימו היטב את הקונספט של הספר - ש-DIY הוא לא סתם חיקוי של רהיט מודרני איקוני באמצעות קרשים וחומרים נפוצים. במקום שאנשים יראו רהיט בחנות ויחשבו לעצמם 'הו, אני יכול לעשות את זה', רציתי להציג בפניהם פריטים שעוצבו כך מלכתחילה".

למרות שמדובר בפריטים שנועדו לייצור עצמי, לא כולם קלים לביצוע. המטבח הנייד של סטודיו Mama למשל, נראה פשוט, אבל הוא אחד המאתגרים, וכמוהו גם שולחן Radiola של StudioMK27. אחרים, כמו מתלה הבגדים של Love Aesthetics, מתאימים יותר למי שרק מתחילים בתחום.

סטיוארט לא מתכנן ספר נוסף בסדרה, אבל מקווה לממש את התוכנית לפרסם כמה ספרי עיצוב ו-DIY אחרים.

אתה עוסק ב-DIY?

"כן, גם תרמתי שני עיצובים לספר הראשון ועיצוב אחד לספר החדש. ב-LUUR יש לנו סדנת עבודות עץ, שמצוידת ב-CNC, מדפסת 3D ובקרוב נוסיף מכונת חיתוך בלייזר. אנחנו כל הזמן מתנסים בתהליכים חדשים כדי לייצר רהיטים וכלי בית. זו אמנם רמה אחרת של DIY, אבל הרעיון זהה: להיות מעורב, ללכלך את הידיים וליצור משהו!".

והנה הדרכה קלה יחסית לחובבי DIY מתוך הספר.

מדריך לבניית שרפרפים Leftovers

 (מתוך הספר DIY Furniture 2, באדיבות הוצאת Laurence King)

Leftovers (שאריות) של המעצב האוסטרי קלמנס שילינגר הם שרפרפים עשויים מבטון, שיכולים לשמש גם ככסאות בר, בהתאם לאורך הרגליים. שילינגר מסביר בספר שההשראה הגיעה משני מקורות: "השימוש בדלי הפוך כשרפרף, וזה שאני תמיד מוצא יציקות גבס או חומרים אחרים שנותרו בתחתית הדלי בסוף יום העבודה. החומרים הפשוטים שהשתמשתי בהם משקפים את הרוח והאסתטיקה של שפת העיצוב הלא רשמי, והרעיון הבסיסי יכול לשמש גם למוצרים אחרים, כמו אהילים".

החומרים

 • תערובת בטון
 • שלוש רגלי עץ בגובה של כ-40 ס"מ
כלים
 • מסור יד
 • 3 מלחציים בצורת G
 • 2 דליי בנאים
 • סכין
 • מסקינג טייפ חום

ההכנה

1. הרגליים: חתכו את הקרש לשלושה חלקים ארוכים שווים באורכם. צרו מגרעת קטנה בכל רגל, שתבטיח שהיא תיתפס כהלכה בבטון.

אטמו את קצה הרגל שנכנס אל הבטון באמצעות מסקינג טייפ (הוא מונע מהעץ לספוג מים, שעלולים לגרום לו להתרחב ולסדוק את הבטון).

2. ההכנה: הכניסו את שלוש הרגליים לדלי ריק. הניחו בינן לבין דפנות הדלי חפץ כלשהו שישמש לריווח (בעובי של 2-2.5 ס״מ) והצמידו אותן אל הדפנות באמצעות המלחציים. ודאו שהרגליים לא נוגעות בקרקעית הדלי ושהן מרווחות בצורה שווה.

 (מתוך הספר DIY Furniture 2, באדיבות הוצאת Laurence King)

3. היציקה: צקו את תערובת הבטון לדלי השני וערבבו אותו בקפידה. לאחר שערבבתם אותו היטב התחילו לצקת אותו אל הדלי הראשון, שבו הרגליים, ונערו אותו קלות כדי לאזן את הנוזל.

טיפ: ניתן לקנות תערובת בטון מוכנה או להכין אותה בעצמכם: ערבבו כמות שווה של מלט וחול והוסיפו מים עד שתיווצר תערובת שאינה דלילה מדי ואינה מוצקה מדי. ניתן להוסיף דבק עץ לחיזוק התערובת.

 (מתוך הספר DIY Furniture 2, באדיבות הוצאת Laurence King)

4. ההמתנה : המתינו שהבטון יתייבש. זה עשוי לקחת עד 24 שעות, תלוי בתערובת.

הוציאו את השרפרף מתוך הדלי והסירו שאריות מסקינג טייפ שאולי נראות לעין באמצעות סכין.

5. שבו ותהנו!

 (מתוך הספר DIY Furniture 2, באדיבות הוצאת Laurence King)