ג'ואל הנריקס הוא יוצר מוערך שעבודותיו הופיעו במגזינים ברחבי העולם, הוצגו בתוכנית הטלוויזיה של מרתה סטיוארט ועזרו לכמה וכמה הורים לבלות זמן איכות עם ילדיהם – במובן היצירתי ביותר של המילה. האתר שלו, Made by Joel, מהווה מבחינתו מרחב שבו אפשר לחלוק אמנות, יצירה ופרויקטים של חינוך לעבודת יד (הן לילדים והן למבוגרים שאיתם, הוא מדגיש).

ואמנם, באתר אפשר למצוא מגוון רחב של פרויקטים מקסימים של יצירות - דפי צביעה, צעצועי נייר, בד ועץ וקישוטים - המחולקים על פי נושאים, חומרים וגילאים (מאפס ועד שש ומעלה). דפי הצביעה שלו, למשל, כוללים חיות, נופים, מבנים ואנשים, שכולם מאופיינים בסגנון איור נאיבי ומינימליסטי.

מקבל רעיונות מהילדים

הנריקס הוא אמן ומעצב, שלדבריו, "הקדיש את עצמו ליצירת פריטי אמנות ויצירה נגישים ובעלי משמעות". Made by Joel, לטענתו, "מעודד כל אחד - ולא משנה מה האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו, מידת המיומנות שלו או גילו - להשתתף בתהליך היצירה".

מהיכן אתה שואב את הרעיונות לפרויקטים? האם מדובר בבקשות מילדיך, מהגולשים או "סתם" מהדמיון?

"אני רואה צעצועים בכל דבר, אבל מרבית הרעיונות שלי מגיעים מהתבוננות בילדי משחקים. מאז שהם היו בני חצי שנה אני מסתקרן לראות עם מה הם בוחרים לשחק. עם זאת, כעת, כשיש לי כזו קבוצה נהדרת של גולשים, אני מקבל המון רעיונות נהדרים מהורים וילדים. זה מאוד מתגמל לתקשר עם כולם וליצור ביחד".

לצד יצירות אמנות מובהקות, כמו ציורים, פוסטרים, פסלים וחפצים גשמיים אחרים, הנריקס גם משתף פעולה עם אחותו, לורי, ביצירת קליפים לשירים. אחד מהם הוא הקליפ לשיר "דינוזאור", שהתפאורה המצוירת שלו זמינה להורדה בעמוד הייעודי באתר.

האם עבודתך כאמן משפיעה על הצעצועים והיצירות שלך או להיפך?

"האסתטיקה העיצובית שלי מינימלית מאוד ומתרגמת היטב לעבודות יד, משום שהיא מבטיחה שהן קלות לשימוש. לעיתים הקשר בין האמנות לבין הצעצועים ישיר אף יותר, לדוגמה: קיבלתי הזמנה לצייר ציורים של קרקס עבור מרפאה, ואחר כך הפכתי את העיצובים לצעצועי נייר. עשיתי גם פסל מחוטי ברזל עבור בית קפה, כאשר בסופו של דבר הפכתי כמה מהעיצובים לכלי בישול קטנים מחוט ברזל, שיתאימו למטבח הקטן שיצרתי לבתי בת השלוש. זה כיף לטשטש את הגבול בין אמנות למשחק".

 המטבח שהנריקס יצר בעבור בתו. אוהב לטשטש את הגבול בין יצירה למשחק (מתוך madebyjoel.com)
המטבח שהנריקס יצר בעבור בתו. אוהב לטשטש את הגבול בין יצירה למשחק (מתוך madebyjoel.com)

ערי נייר: להדפיס, לצבוע ולשחק

הנריקס ממליץ למי שעדיין אינו מיומן מספיק להתחיל עם צעצועים מודפסים, כמו "ערי הנייר" שלו. "אלו פרויקטים נהדרים להתחלה, כי הילדים יכולים לעשות כמעט את כל העבודה בעצמם: לצבוע, לחתוך ולקפל ואז לשחק איתם. ילדים מאוד מסופקים וגאים כשהם יוצרים את הצעצועים שלהם בעצמם. זה ממש מרגש לראות".

צעצועי הנייר המושקעים כוללים בין השאר סטים של פריז וסידני, כמו גם עיר דינוזאורים, העיר של אלדין, וכן כלי רכב, מנחת מסוקים, טיול קמפינגועוד. חלק מהדגמים זמינים גם בגירסה מוקטנת, שמתאימה למשחק בדרכים או מחוץ לבית. צעצועים אחרים - ביניהם בובות אצבע, מוביילים ויצירות נעות - ילמדו את הילדים כמה מיומנויות נוספות מלבד צביעה בתוך הקווים.

ציפור מעופפת

לוליין על חד אופן

כמו יוצרים אחרים, גם הנריקס אוהב לעבוד עם חומרים שונים - "אחרת אני משתעמם", הוא מסביר. הוא יוצר צעצועים גם מבד, לבד, עץ, חוטי ברזל, ברגים ואומים ואפילו פרחים, אבל מודה שהחומר האהוב עליו ביותר הוא נייר - גם כי קל לעבוד איתו, וגם כי אפשר פשוט למחזר אותו כשהילדים מיצו את הצעצוע.

איך עושים את זה לבד?

שיטת העבודה של הנריקס משלבת ציור ביד עם סריקה ממוחשבת: "אני מצייר הכל ביד, בעט ונייר ואז סורק את האיור. אני אוהב את האופי שיש לדפי צביעה מצוירים ביד. למדתי מהמו"ל שלי טריק כשאיירתי את הספר שלי - הגדירו את הסורק למצב bitmap (בתוכנת הסריקה זה נקרא לפעמים Text), הגדילו את ה-DPI ל-1,200 לפחות ואז שמרו את התמונה בפורמט TIFF. זה עובד כמובן רק בשחור-לבן, אבל התמונה שמתקבלת איכותית ונקיה לגמרי".

לדבריו, כל נייר מדפסת פשוט יתאים למשימה, אבל עבור צעצועי הנייר המתקפלים כדאי להשקיע בנייר עבה יותר.

מי שמעוניין להשקיע באמת מוזמן לרכוש את הספר של הנריקס, Made to Play , הזמין לרכישה באינטרנט. בעמוד המוקדש לו באתר אפשר למצוא קבצי PDF עם תבניות ליצירת כמה מהצעצועים המופיעים בו.