נתחיל בווידוי: אני לא בחורה נורמלית לגמרי, ואף אפשר להגדיר אותי כאנורקסית וואנאבי. אומנם נפטרתי ממד המשקל הביתי שלי, אבל כל מכשיר מדידה זמין גורם לאובססיות שלי להתפרץ. אני מסוג האנשים שמסוגלים להישקל בבוקר לפני הקפה ואז מיד אחריו, וגם בצהריים ובערב לפני השינה.

הניג'וס העצמי לא נגמר שם - יש לי גם עצמות מסוימות בגוף שכל תפקידן הוא לבשר לי אם השמנתי. למשל, העצמות שבצדי האגן חייבות לבלוט קצת (בעמידה, לא בשכיבה, דאבות חביבות שלי), וגם עצמות הבריח. אם תתפסו אותי מלטפת לעצמי את הצוואר במבט בוהה, אל תטעו - אני לא הוגה שום דבר חשוב.

דוקטור יאיר להב מרוצה (צילום: ענבל מרמרי)
דוקטור יאיר להב מרוצה (צילום: ענבל מרמרי)

יש כמובן גם את ג'ינס המדידה - דבר מכוער כזה לא ראיתם מימיכם, אבל מה, אחת לכמה זמן הוא משמש אינדיקציה לכך שהתחת עדיין במקום. אם אני יכולה לנשום, לשבת ולבצע פעולות חיים בסיסיות, אני בסדר. אם אני חנוקה, אני מתחילה לספור נקודות עד שהחברים שלי עושים לי שיחה של "את נראית חולה, אנחנו דואגים לך", ואז אני יודעת שאני יכולה לחזור לאכול עוגות.

כשלוקחים בחשבון את כל הנתונים הללו, קל מאוד להבין למה אני מקפידה לעשות ספורט ארבע פעמים בשבוע. מעבר לעובדה שזה שורף קלוריות, ממצק ומציל לי את מצב הרוח בהמון מקרים, יש לספורט עוד יתרון משמעותי - הוא טוב לעור הפנים. תמיד כשאני חוזרת מג'ויפת ומזיעה מהמכון, אני נראית הכי רעננה. לכן הרעיון של חברת וישי, שהוציאה את הסדרה החדשה שלה LIFTACTIV DERM SOURCE, לא נשמע לי כה מופרך: אורח חיים נכון - תזונה + ספורט + שגרת טיפוח נכונה = עור יפה ובעל מראה מואר.

זהו לא חניבעל לקטר. זו קארין בבדיקת חילוף חומרים (צילום: ענבל מרמרי)
זהו לא חניבעל לקטר. זו קארין בבדיקת חילוף חומרים (צילום: ענבל מרמרי)

במסגרת אירועי ההשקה, נשלחתי לביקור במרכז הבינתחומי לתזונה ופעילות גופנית של יאיר להב, לגלות את מצבי הפיזי האמיתי וגם: שהמדדים שהשתמשתי בהם עד עכשיו לא שווים כלום לעומת מדד ה-BMI - היחס בין משקל הגוף לגובהו, אחוזי שומן, מסת גוף וחילוף חומרים - זהו המבחן האולטימטיבי. מזל שהביקורת התחילה אחרי צום של 12 שעות. ככה לפחות באתי עם בטן שטוחה.

בדיקת חילוף החומרים RMR מתרחשת על ידי חיבור למסכה מיוחדת, במצב מנוחה. מיד לאחר מכן הושלכתי להיסרק במעין MRI מיוחד, מכונה יחידה מסוגה בארץ ומדויקת מאוד כשמדובר במדידת אחוזי שומן. היא גם שוקלת אותך, גם מודדת אחוזי שומן, וגם בודקת על הדרך צפיפות עצם.

בדיקת הרכב הגוף DEXA מספקת נתונים על היחס בין רקמת השומן לרקמת הגוף הרזה, בחמישה מקומות שונים בגוף. הבדיקה השלישית היתה בישיבה בתוך ביצה ענקית, שזה מתקן מאוד משונה, תודו. הביצה מודדת מסת גוף. את כל המדדים האלו משקללים יחדיו, ולפי התוצאות מתאימים לנבדקים תפריט אישי מאוד ספציפי, וגם תוכנית אימונים מדויקת להפליא, שמיועדת להוריד שומן ולהעלות שרירים במקומות הנכונים בגוף.

שהתפריט לא ישמין אותך. התוצאות (צילום: ענבל מרמרי)
שהתפריט לא ישמין אותך. התוצאות (צילום: ענבל מרמרי)

את התוכנית בונים מדריכי הכושר מיד אחרי הבדיקה בחדר הכושר המובנה במקום. אחרי ביצוע של התוכנית במשך חודשיים, עוברים את כל הבדיקות האלו שוב, ואז ניתן לראות בשחור על גבי לבן כמה רזית, כמה מתוך זה שומן ולא שריר, ומאיפה בדיוק. תוכנית הרזיה מדויקת, בריאותית ובפיקוח מקיף כזה עוד לא יצא לי לראות בשום מקום.

בפגישה השנייה ישבתי עם יאיר להב עצמו, ולא בתוך ביצה. היום אני מקבלת את התוכנית התזונתית, ואת גזר הדין. הוא מתח אותי קצת עם הסברים די מסובכים על גוף האדם, בעוד אני חושבת לעצמי "הי איש, תגיד לי כבר כמה אחוזי שומן יש לי, כי לפני זה אני לא ממש אוכל להתרכז". אני כן זוכרת את הפרט הבא: הידעתם, שיש מקרים שבהם בחורה רזה היא בעצם שמנה? מדובר בנשים שלא אוכלות נכון וגם לא מתאמנות, וכתוצאה יש להן היקפים צרים, משקל נורמלי ומראה כללי סביר, אבל בלי שריר אחד בגוף ואחוזי שומן מאוד גבוהים. זאת אומרת שהמראה יכול להטעות. יש גם מקרים הפוכים, של אנשים שמבחינת משקל גוף נחשבים לשמנים מאוד, אבל אחוזי השומן שלהם מאד נמוכים - למשל מתעמלים מקצועיים.

ואלו הן רק שתיים מהסיבות לכך שהמדידות המדויקות האלו חשובות כדי להבין באמת מה המצב הפיזי שלך. סוף סוף הדוקטור לחץ "אנטר" והמחשב התחיל לפלוט ניירות עם גרפים ומספרים. הוא הסתכל רגע ואמר: "מה זה?". אמאל'ה! זה לא מה שאת רוצה לשמוע במצב כזה. נלחצתי - לכו תדעו איזה סודות איומים גילו המכונות המרושעות שלו. "מה? מה יש?", שאלתי חרדה. הוא הסתכל עליי, משועשע משהו, ואמר "יש לך חילוף חומרים של גבר!". מסתבר ש-1,800 זה מספר גבוה, המעיד על שריפת קלוריות יעילה מאוד ומהירה יחסית. אין בשורות טובות מאלו לבחורה שמוכנה למכור את סבתה הצולעת תמורת חפיסת שוקולד.

הוא המשיך: "אחוזי שומן - 20 אחוז - גם מצוין, מתחת לממוצע באופן כללי, ולא רק בשכבת הגיל שלך, תוצאה של גנטיקה בשילוב פעילות ספורטיבית. ה-BMI שלך הוא גם 20, וגם הוא ממוקם בחלק הנמוך של הנורמה. היקף המותניים 62, שזה גם מעולה. את לא צריכה להפחית אפילו גרם. איזה תענוג של תוצאות. אני מפחד שהתפריט שלי ישמין אותך. אין לי מה להגיד לך. מה שאת עושה, את כנראה עושה נכון. תמשיכי ככה", הוא צחק. "הייתי מוסיף לך עוד קצת שרירים באזור הירכיים, כי למה לא להחזיק גוף מושלם במקום כמעט, במינימום של שינויים?".

מיד אחר כך הוא אמר שעכשיו אנחנו הולכים לעשות לי תוכנית אימונים, ושאני מוזמנת לבוא ולהתאמן בחדר הכושר אצלו מתי שבא לי, ולקבל גם הדרכה אישית. או לפחות נדמה לי שזה מה שהוא אמר, כי דעתי הוסחה על ידי חטיף אנרגיה שמבחינתי היה יכול להיות עשוי גם מכוסברה - עד כדי כך הייתי רעבה. תוכנית תזונתית או לא, התחילו לי הזיות מאוד מציאותיות על לאפה עם שווארמה. את האימון אני אעשה בטוח - על שינויים בהרגלי האכילה עדיף לדבר על בטן מלאה.

  • סדרת הבדיקות מתומחרת בין 2,000- 3,000 שקל בהתאמה אישית.