בכל פעם שסורי קרוז הקטנה נתפסת בעדשת הפפראצי עם ליפסטיק בורדו או סנדלי פלטפורמה, העולם משתנק קצת וממשיך הלאה. אחרי הכול, לא מדובר בילדה מן השורה, אלא בבתם של טום וקייטי, הילדה המפונקת שבטח מרשים לה הכול - מה כבר אפשר לצפות?

לא זו הגישה כלפי פסטיבל העקבים, הריסים המלאכותיים וספריי השיזוף, Toddlers and Tiaras, שמשודר כבר ארבע עונות ברשת הכבלים האמריקאית TLC. עד כה הצליחה התוכנית השערורייתית להוציא אנשים באוסטרליה לרחובות, להוביל פרודיות מופרעות ולגרום למנחי תוכניות טוק שואו שקולים לצאת מהכלים.

התקשורת "מודאגת". שער מגזין פיפל בספטמבר
התקשורת "מודאגת". שער מגזין פיפל בספטמבר

Toddlers and Tiaras היא תוכנית ריאליטי העוקבת אחרי תחרויות היופי הפופולריות לילדות בארצות הברית, ומתעדת ללא קריינות או נימה שיפוטית את הזאטוטות המתמודדות בתחרות, לצד אמהותיהן שמסיעות אותן לחזרות בטנדרים. מאז עלתה לאוויר בשנת 2009, לא חסרו לתחקירנים חומרים - מהתחרות בסגנון הפריזאי שהתקיימה בטקסס ועד תחרות בסגנון שנות ה-80 בקנטאקי.

ככל שהתקדמו שידורי התוכנית התברר לציבור האמריקאי שסורי קרוז היא נזירה בודהיסטית בהשוואה לסטרלינג, מקנזי, עדן ועוד ילדות עם שמות יצירתיים, שהפכו בעקבות התוכנית לכוכבות, שכן חלק נכבד מהתוכנית מתמקד בהכנות לתחרויות, הכרוכות בהתייפייפות.

ילדות, לא ברביות. פוסטר מחאה (צילום: gettyimages)
ילדות, לא ברביות. פוסטר מחאה (צילום: gettyimages)

ההתייפייפות בתורה כרוכה בלא מעט ספריי שיזוף, מי חמצן לגבות, תוספות שיער, שיניים תותבות, רולים ועוד שלל פרוצדורות שגם אישה בוגרת תחשוב פעמיים לפני שתחליט להשתעבד להן. הילדות מצדן, פעם נראות נלהבות ופעם לגמרי אנטי, תלוי בכמות המייק-אפ ובמצב רוחה של האם שמסיידת אותן כמו קיר. האובססיה סביב המראה החיצוני, במסגרתה לא ברור מי מטורף יותר - מארגני התחרויות או האמהות - הובילה לאינספור דיונים בתקשורת וגם ללא מעט דאחקות, כמו זו של טום הנקס בתוכנית של ג'ימי קימל.

Toddlers and Tiaras מציגה עולם בו ליופי אין גבולות, גם לא גבולות של היגיון. הילדות הקטנות מאופרות ומשודרגות בכל אמצעי אפשרי, גישה שהגיעה לשיא שלילי לפני כחודשיים, כשאחת האמהות החליטה לצייד את בתה בשדיים וטוסיק מלאכותיים, בדרך לתחפושת דולי פארטון המושלמת. מגזין פיפל מיהר לזעוק שהתוכנית חצתה את הקווים, ואפילו ערוץ E! מיהר לצקצק על המיניות המוגזמת שילדות רכות צריכות להתמודד עמה.

אבל הבעיה האמיתית עם Todlers and Tiaras היא המוסר הכפול הכל כך אמריקאי. המקרה האחרון עם תוכנית הטוק שואו החדשה יחסית של אנדרסון קופר מדגים את הנקודה היטב.

קופר, בעברו כתב רציני של רשת ה-CNN וכיום מנחה סקסי ומחויך של תוכנית טוק-שואו המשודרת ברחבי ארצות הברית, עוסק במלאכה החדשה רק חודשיים, אך כבר הספיק ליצור לעצמו תדמית של מנחה נינוח וכמו שהאמריקאים אוהבים להגיד, Hands On. כך, למשל, הוא כבר הלך לתפוס צבע במכון שיזוף יחד עם סנוקי מתוכנית הריאליטי חוף ג'רסי, ושלשום הזמין שלוש משתתפות צעירות של Todlers and Tiaras למייק-אובר מסוג מיוחד.

מקנזי, שרה והכוכבת הוותיקה והמוכרת עדן ווד, התכנסו באולפן יחד עם אמהותיהן ולצד מלכת יופי קטנה בדימוס, ועברו תהליך של "ניקוי", במהלכו הוסרו מהן תוספות השיער, האיפור ושלל הקישוטים שבהם הן כל כך אוהבות להתהדר, עד שלקהל הוצגו ילדות רגילות בבגדים שפויים. הילדות הודו שהן נהנות ככה יותר, האמהות חייכו במבוכה וקופר יצא מהעסקה בתחושה שהוא עשה משהו טוב למען האנושות.

אי אפשר להימנע מהתחושה ש-Todlers and Tiaras היא תאונת רכבת מהפנטת שכולם נהנים לרכוב על ענן האבק שהיא מייצרת ועל הרייטינג ההיסטרי שהיא מניבה. כולם נהנים להניד את הראש בביקורתיות, ובדרך להפוך את התוכנית הקיצונית ממילא לפנינת ביזאר שהיא קאלט של ממש. לא עדיף היה להניח לתוכנית בשקט ולהחליף את הצגת הפרצופים הנקיים של הבנות בילדות אמיתיות שידונו בנושא "מהו הגיל הנכון להתחיל להתאפר?". מה אתם חושבים?