אומנית האיילים שחלתה בסרטן השד וריגשה המונים הלכה לעולמה

כשאיילת משולם חלתה בסרטן היא לא קיבלה עזרה מעמותות כיוון שהיתה רווקה וללא ילדים. היא לא הרימה ידיים ופנתה לגיוס המונים: '"הציורים הם החותם שלי בעולם"

איילת משולם ז"ל. לפני מותה הספיקה להגשים חלום ולהציג את עבודותיה בכמה גלריות (צילום: יובל חן)
איילת משולם ז"ל. לפני מותה הספיקה להגשים חלום ולהציג את עבודותיה בכמה גלריות (צילום: יובל חן)

באוהל האבלים שהוקם בשבעה לזכרה של איילת משולם ז"ל הציבו בני משפחתה מבחר מציורי האיילים, שאותם הרבתה לצייר. "האייל האחרון שהיא ציירה", מסביר אחיה לירון טוביה משולם, "בניגוד לאחרים שהיו מלאים בצבע ובחופש, הוא האייל של עקדת יצחק שתקוע בסבך. היא ציירה אותו בקושי רב. אייל נואש שהיה קורבן - זו הייתה ההרגשה שלה אל מול טיפולי הכימותרפיה.

האח לירון: "האייל האחרון שאיילת ציירה הוא האייל של עקדת יצחק שתקוע בסבך. היא ציירה אותו בקושי רב. אייל נואש שהיה קורבן - זו הייתה ההרגשה שלה אל מול טיפולי הכימותרפיה"

 

"היא הייתה הדבר הכי חזק שהכרנו", מספר לירון טוביה. "היא שכנעה את כולנו שהיא תחיה לנצח, שמרה על אופטימיות ועיניים בורקות והצליחה לגרום לנו להאמין שהיא תצא מבית החולים. כולנו זכינו ללוות אותה ברגעים האחרונים".

 

איילת הלכה לעולמה בגיל 43, לאחר מאבק ממושך ואופטימי במחלת הסרטן. הלווייתה נערכה ביום שלישי האחרון בבית העלמין בחולון.

היא הייתה ילדה מחוננת, גדלה בשכונת יד אליהו בתל־אביב ולמדה בבית הספר לאמנויות בעיר. היא התמחתה באיפור דרמטי ואמנותי, איפרה בהפקות מצולמות ובאופרה הישראלית, עסקה בביוטי ובציורי גוף, וציירה על קירות ובגדים בארצות־הברית ובישראל.

 

בגיל 32 חלתה בסרטן השד. את הבשורה קיבלה בתקופה שהתנדבה בעצמה במחלקת אונקולוגיה ילדים, ואיפרה ילדים חולי סרטן. היא עברה טיפולים אגרסיביים, נותחה והחלימה. באותה תקופה נמנעה מלבקש עזרה או לפרסם את דבר מחלתה, ונתמכה על ידי משפחתה ומעגל מצומצם מאוד של חברים.

איילת ז"ל: "אמרו לי 'את לא איזו תינוקת שמעוררת אמפתיה - למה את חושבת שיתרמו לך?' הייתי בשוק, העובדה שאני רווקה בלי ילדים היא גזר דין מוות?"

 

שמונה שנים לאחר מכן, היא אובחנה עם סרטן שד גרורתי בעצמות בדרגה רביעית, אך לא הרימה ידיים מול התחזיות הקודרות של הרופאים, שניבאו כי נותרו לה חודשיים בלבד. היא עברה שיקום ארוך, טיפולים קונבנציונליים לצד טיפולים אלטרנטיביים ושינוי אורח חיים ותזונה. הטיפולים היו יקרים מאוד וכדי לגייס כספים כצעד ראשון פנתה איילת לעמותות שמסייעות לאנשים במצבה, שדחו אותה על הסף. "אמרו לי: 'את רווקה בת 40, אפילו בלי ילדים'", סיפרה בריאיון ל"לאשה", "'את לא איזו תינוקת שמעוררת אמפתיה - למה את חושבת שיתרמו לך?' הייתי בשוק, העובדה שאני רווקה בלי ילדים היא גזר דין מוות?"

 

"אני תרמתי לניתוח של אשה בת 85. אדם צריך עזרה אז עוזרים לו", שיתפה איילת. "אחרי חודשיים של אשפוז בבית החולים ושלושה חודשים בשיקום בבית של אחי, הגעתי לדירה שלי, הייתי לגמרי לבד, עם התרופות הביולוגיות והרבה תופעות לוואי לא יכולתי לתפקד, כל כך רציתי את העזרה הזאת, ולמרות זאת לא נשברתי. יש הרבה עמותות שמסייעות לילדים אבל אין מספיק עמותות לעזרה למבוגרים חולי סרטן וזה ממש עצוב, במיוחד לצעירים".

 

איילת לא אמרה נואש והרימה בעזרת חברים קמפיין למימון המונים. "חשוב לא להישמע מסכנה כי אני לא רואה את עצמי כמסכנה", הבהירה אז, "זה קמפיין שבו אני נותנת תשורות, נותנת משהו ממני, ומגייסת סכום שיעזור לי לעבור את התקופה הזאת".

 

 

אחת התשורות המבוקשות בקמפיין של איילת היו ציורי האיילים שלה. "כשהרופאים אמרו לי שכל מה שנותר לי לעשות הוא להתפלל - באמת התחלתי להתפלל. קראתי הרבה תהלים והזדהיתי עם פסוק מפרק מ"ב: 'כאייל תערוג על אפיקי מים'. לפני שנתיים, כשיצאתי מבית החולים, הוספתי לשמי בעצת רבנים את השם איילה, והתחלתי לצייר איילים. כמו שאייל עורג למים כך אני כמהה לחיות. קרני האייל הגדולות והמפוארות הן בעצם שופרות וזו האמירה של האייל בעולם הזה, זה מה שנשאר ממנו אחרי מותו. בעיניי הציורים שלי הם החותם שלי בעולם". לפני מותה הספיקה להציג את עבודותיה בכמה גלריות, ובכך להגשים חלום.

 

מעל ל־3,000 תורמים התגייסו למען איילת בקמפיין מימון ההמונים שארך שלושה חודשים, ובהם גם גולשות "לאשה" שסיפורה נגע ללבן. הם עזרו לה לממן את הטיפולים ולאפשר לה מחיה ראויה בשנותיה האחרונות. בראש השנה האחרון כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "אין לי ספק שבזכות כל התרומות שהתקבלו, השנה שלי נראתה הרבה יותר יפה וטובה. כולי תקווה, בעזרת השם, שבבדיקה הבאה כבר יהיו לי בשורות טובות".

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד