מהאינסטגרם אל הבידוד: מה באמת עושות המשפיעניות בימי הקורונה?

נסטיה ליסנסקי מג'נגלת בין שלושה ילדים, ליבר בלילתי עושה שופינג מהספה, ירדן חי קוראת להישאר בבית ומור קציר שומרת על אמונה – הצצה אינטימית מבעד לסגר

איתי יעקב

|

19.03.20 | 10:18

"בהתחלה לא דיברתי על נושאים חומריים, כי זה הרגיש לי מנותק, אבל העוקבות שלי דורשות אסקפיזם, אז שיתפתי אותן בשופינג אונליין מהספה". ליבר בלילתי בביתה (צילום: גאיה פלד, ליבר בלילתי)
"בהתחלה לא דיברתי על נושאים חומריים, כי זה הרגיש לי מנותק, אבל העוקבות שלי דורשות אסקפיזם, אז שיתפתי אותן בשופינג אונליין מהספה". ליבר בלילתי בביתה (צילום: גאיה פלד, ליבר בלילתי)

בבגד ים שחור קטן, חולצת ג'ינס ושיער אסוף בסרט, ישובה על חרטום יאכטה בלב ים, זכתה השבוע בר רפאלי למתקפה ברשתות החברתיות. רפאלי פרסמה תצלום שלה עם הכיתוב "לוקחת את הבידוד הזה ברצינות..." עם ההאשטג #קורונה, מה שנתפש כבדיחה על המצב מצד אחד, וניתוק מצד שני: בזמן שאנשים אוגרים מזון ומתכוננים להסגר שנכנס הבוקר לתוקפו – רפאלי משתזפת בלב ים. כמו תמיד, התגובות התחלקו בין אוהבים לשונאים, ין ויאנג. בין "חמסה" שכתב לה החבר הקרוב מיקי בוגנים, להודעות ביקורת מהעולם ומישראל כמו "אנשים ברחבי העולם מתים בגלל הקורונה, אנשים מפוטרים, אנשים בהסגר... ויש אנשים שממשיכים לעשות האשטג קורונה כאילו זה צחוק".

 

 

עוד על אופנה בימי קורונה:

 

ימי הקורונה מציבים אתגרים חדשים ומבלבלים המצריכים שינוי בהתנהגות: הדרישות לא לצאת מהבית, תחושת הארמגדון ברחובות והאופי המשתנה במהירות של העולם, ומדינת ישראל בפרט. גם ברשתות החברתיות לומדים משפיעני ומשפיעניות הרשת איך לנהל את המצב מול העוקבות והעוקבים. האם אלה עדיין הימים להעלות תמונה של מערכת לבוש אופנתית על רקע צבעוני או לפתוח קופסאות של משלוחים בווידאו, בזמן שהדבר שהכי מעניין אנשים לקנות זה נייר טואלט? והאם בזמן שאנשים דבוקים למרקע הטלוויזיה, הם מחפשים אסקפיזם בדמות קניות אונליין שמקדמות רוב משפיעניות הרשת בתחום האופנה?

 

 

נטלי דדון, לדוגמה, נמצאת בימים האחרונים חזק בשידורים חיים לעיני 700 אלף עוקבים. בעוד רפאלי מבלה בים, דדון קוראת לעוקביה "תישארו בבית!". אתמול, למשל, היא הכינה פיצה עם הבן ריף רפאל, ומרוב זמן פנוי בשעות הערביים, ממש אפשר היה לספור יחד איתם את גרגירי התירס שהניחו על הבצק. עוד בבישולים: נטע אלחמיסטר, שוויתרה על תמונות בבגד ים בשביל פיג'מה פרוותית בפיד וצילומים שלה אוכלת בסטורי. מתכונים ועוד מתכונים אפשר למצוא גם אצל ירדן הראל, מלכת היופי לשעבר רותם רבי, לירן כוהנר ואחרות, שפתאום נהיו ישראל אהרוני. ובכל זאת, נראה כי בלוגריות האופנה המובילות נותרו נאמנות לאהבה לבגדים, תוך התבוננות כנה במציאות. תפסנו את חמש המובילות בישראל לשיחה על ההתמודדות שלהן עם המצב וביקשנו שיתעדו את עצמן כעת בבתיהן.

 

 

נסטיה ליסנסקי, 38, תל אביב

כינוי באינסטגרם: nastyalisansky.

מספר עוקבים: 60.3 אלף עוקבים.

עם מי את בבית? "עם בעלי (צלם האופנה אלון שפרנסקי, א"י) ושלושת הבנים שלנו".

עדיין משקיעה בבגדים או שעברת לטרנינג? "אני לבושה באותו טרנינג כבר מספר ימים, כי אין לי עניין להתלבש. מזל שהטרנינג אופנתי ורלוונטי כיום", היא אומרת בחצי סרקזם.

מה לא תעלי לאינסטגרם בימים אלה? "אין נושא שהוא טאבו. להפך, העוקבות שלי מחפשות אסקפיזם, לראות תוכן שיוציא אותן מהשגרה, גם אם הוא לכאורה מזויף. כולם רוצים לראות בגדים יקרים שאף אחת מאיתנו לא תלבש".

הדבר הכי קשה לך כרגע: "הלמידה המכוונת מהבית גומרת אותי", היא אומרת כאם לשני בנים במוסדות החינוך, "לא מפריע לי שהילדים איתי בבית. להפך, אני מהאימהות שזורחות בחופש הגדול, אבל קיבלתי לו"ז מ-8:30 בבוקר ועד 13:00 ללימוד הילדים וקשה לי מאוד".

נקודת אור בתקופה הזאת: "ההבנה שזו 'צרת רבים'. יבוא יום ונתמודד עם זה יחדיו. זה לא רק אני שלא רואה אופק כלכלי כרגע".

 

"הלמידה המכוונת מהבית גומרת אותי". נסטיה ליסנסקי בביתה, שומרת על אסקפיזם בלבוש
  "הלמידה המכוונת מהבית גומרת אותי". נסטיה ליסנסקי בביתה, שומרת על אסקפיזם בלבוש

   

  ירדן חי, 27, תל אביב

  כינוי באינסטגרם: yardenhay.

  מספר עוקבים: 171 אלף עוקבים.

  עם מי את בבית? "עם השותפה שלי".

  עדיין משקיעה בבגדים או שעברת לטרנינג? "בטרנינג, אבל שיקי. אין לי בגדי ספונג'ה", היא נשמעת מחויכת מעברו השני של הקו. "אני עובדת כמרצה ויועצת שיווק, וחלק גדול מהזמן עובדת מהבית, כך שגם לפני הסגר, חשוב לי להיראות טוב ולהיות מטופחת".

  מה לא תעלי לאינסטגרם בימים אלה? "אני מאמינה שמשפיעניות רשת צריכות להוות דוגמה אישית, ויש לנו אחריות ומחויבות בימים אלה לעוקבים ולביטחון הציבור. ביום ראשון השבוע עוד יצאתי מהבית וראיתי אלפי אנשים מסתובבים ברחובות ומבלים בחוף הים, וכשחזרתי הביתה קראתי לעוקבים שלי להישאר בבית. וכן, זה ייקח זמן וידרוש מאיתנו סבלנות".

  הדבר הכי קשה לך כרגע: "חוסר ודאות וביטחון כלכלי: פרזנטציות, הרצאות וסדנאות עתידיות בוטלו או נדחו. אנחנו נמצאים בימים מאתגרים וייקח זמן עד שהכלכלה תשתקם, אבל אני מאמינה שהתקופה הזאת לא תימדד בכלכלה – אלא בערבות הדדית. הפלטפורמה של פייסבוק ואינסטגרם מתחזקת ושידורי ה'לייב' בטירוף, כי אנשים רוצים תוכן של ערכים ולימוד במקום שימכרו להם מוצר מסחרי".

  נקודת אור בתקופה הזאת: "המגיפה הנוכחית מאפשרת לעולם לתקן את עצמו. כבר שבועיים שאנחנו פחות רצים אחרי תרבות הצריכה, ומנהלים יותר שיחות עם בני משפחה, חברים, ולומדים לפגוש את עצמנו. בנוסף, עם ישראל מגלה ערבות הדדית. עברנו שלוש מערכות בחירות ששיסעו וחילקו את המדינה. עם כמה שזה עלול להישמע רע: הקורונה הגיעה בזמן מדויק, כדי ללמד אותנו שעלינו לשנות את הגישה לאחר".

   

  "כשחזרתי הביתה קראתי לעוקבים שלי להישאר בבית. וכן, זה ייקח זמן וידרוש מאיתנו סבלנות". ירדן חי (צילום: מתוך האינסטגרם של ירדן חי yardenhay@)
   "כשחזרתי הביתה קראתי לעוקבים שלי להישאר בבית. וכן, זה ייקח זמן וידרוש מאיתנו סבלנות". ירדן חי(צילום: מתוך האינסטגרם של ירדן חי yardenhay@)

    

   ליבר בלילתי, 24, תל אביב

   כינוי באינסטגרם: libarbalilti.

   מספר עוקבים: 84.1 אלף עוקבים.

   עם מי את בבית? "עם בן זוגי, שעדיין יוצא לעבודה. אני נשארת לעבוד מהבית".

   עדיין משקיעה בבגדים או שעברת לטרנינג? "אתה בדיוק מטלפן כשאני מחליפה את הפיג'מה לג'ינס וחולצת טי", היא אומרת בשעת בוקר מאוחרת, "אני מנסה לשמור על שגרה גם כשאני עובדת מהבית".

   מה לא תעלי לאינסטגרם בימים אלה? "בהתחלה לא דיברתי על נושאים חומריים, כי זה הרגיש לי מנותק, אבל העוקבות שלי דורשות אסקפיזם, אז שיתפתי אותן בשופינג אונליין מהספה".

   הדבר הכי קשה לך כרגע: "חוסר הוודאות. אף אחד לא יודע כמה זמן זה יימשך ואיך זה ייגמר".

   נקודת אור בתקופה הזאת: "הרשתות החברתיות מכניסות אור לחיי, כמו גם הזדמנות לחזור לעשות דברים שאני אוהבת. לאחר תקופה שהזנחתי את עצמי עד שהגוף היה במצב של הרס – העליתי סטורי באינסטגרם שבו סיפרתי שאני משנה את אורח החיים שלי ועוברת לתזונה בריאה ופעילות גופנית. הרבה עוקבות כתבו לי שהן הולכות בעקבותיי".

    

   "מנסה לשמור על שגרה גם כשאני עובדת מהבית". ליבר בלילתי (צילום: ליבר בלילתי)
    "מנסה לשמור על שגרה גם כשאני עובדת מהבית". ליבר בלילתי(צילום: ליבר בלילתי)

     

    "החלטתי לשנות את אורח החיים שלי". בלילתי במרפסת ביתה (צילום: טל קרשי)
     "החלטתי לשנות את אורח החיים שלי". בלילתי במרפסת ביתה(צילום: טל קרשי)

      

     קורין אברהם, 40, תל אביב

     כינוי באינסטגרם: yasalamfashionblog.

     מספר עוקבים: 100 אלף עוקבים.

     עם מי את בבית? "עם ג'ורג', הכלב שלי".

     עדיין משקיעה בבגדים או שעברת לטרנינג? "המראה שלי תמיד משקף את ההרגשה הפנימית שלי, והבוקר, ספציפית, פחות התחשק לי להתלבש. עם זאת, חשוב לי לשמור על מראה מטופח בכל מצב. ההתעסקות האינטימית מול המראה עושה לי טוב".

     מה לא תעלי לאינסטגרם בימים אלה? "אני פועלת לפי התחושות שלי, ותמיד נאמנה לדברים שאני בוחרת. אף פעם לא הייתי מאלה שמפרסמות קצף לניקוי".

     הדבר הכי קשה לך כרגע: "השאננות הציבורית. למדתי לעומק את הנושא, מיפיתי את המידע שקראתי – ולא 'תיאוריות' בפייסבוק – והבנתי שאנחנו חייבים להחליף את הגישה שלנו ולהישמע לגורמי משרד הבריאות ולהיכנס לסגר. לצערי, אני מרגישה שיש בציבור קולות אחרים, אגואיסטיים וחסרי אחריות. הגיע הזמן לערבות הדדית".

     נקודת אור בתקופה הזאת: "לאחר שנים של ניכור, אני מרגישה שאנשים החלו להתנהל בכבוד אחד לשני. הרי אי אפשר לעבור את זה לבד ולא נשרוד בלי עזרה וערבות הדדית".

      

     "ההתעסקות האינטימית מול המראה עושה לי טוב". קורין אברהם בביתה (צילום: קורין אברהם yasalamfashionblog@)
      "ההתעסקות האינטימית מול המראה עושה לי טוב". קורין אברהם בביתה(צילום: קורין אברהם yasalamfashionblog@)

       

      מור קציר, 39, פרדס חנה

      כינוי באינסטגרם: _morkatzir.

      מספר עוקבים: 19.9 אלף עוקבים.

      עם מי את בבית? "עם שלושת הילדים. בעלי עוד יוצא מדי בוקר לעבודה".

      עדיין משקיעה בבגדים או שעברת לטרנינג? "אני מתלבשת כרגיל. לעמוד שלי אני נוהגת לצלם חודש מראש, והשבוע הרגשתי שזה לא הזמן לממד 'השטוח' הזה של אינסטגרם. לראשונה, הלכתי נגד הטבע שלי וצילמתי סרטון אישי. לרוב אני פחות משתפת, פחות חשופה, אבל משהו בי נפתח וזכיתי למבול של הודעות ותגובות מרגשות".

      מה לא תעלי לאינסטגרם בימים אלה? "אני לא עוסקת ב'לא', אלא בחיובי. אם כבר מכנים אותנו 'משפיעניות', אז אני רוצה להשפיע באופן חיובי ולשתף את מה שעובר עליי. כרגע אני פחות מרגישה צורך להעלות תמונות של צילומי אופנה, אבל אולי זה ישתנה מחר".

      הדבר הכי קשה לך כרגע: "המסרים הסותרים ברשתות החברתיות. לכן חשוב לשמור על הצד הבטוח".

      נקודת אור בתקופה הזאת: "כאדם מאמין, אני מרגישה בלב שלם שבורא עולם מעביר אותנו תהליך, ושהסיטואציה הזו באה עלינו כדי לגלות ניצוץ חדש בתוכנו".

       

      "אני מתלבשת כרגיל. כרגע אני פחות מרגישה צורך להעלות צילומי אופנה, אבל אולי זה ישתנה מחר". מור קציר בביתה
       "אני מתלבשת כרגיל. כרגע אני פחות מרגישה צורך להעלות צילומי אופנה, אבל אולי זה ישתנה מחר". מור קציר בביתה

        

        

         

        ומה גילינו על יעל גולדמן בלי איפור מול המראה?

        הפנים האמיתיות של יעל גולדמן: "חברות שלי קוראות לי נערת כפר". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)
        הפנים האמיתיות של יעל גולדמן: "חברות שלי קוראות לי נערת כפר". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד