הדוגמנית כיכבה בקמפיין – אבל לא מצליחה לקנות בגדים ברשת האופנה

הם מגייסים דוגמניות עסיסיות ומעלים למסלול נשים בכל המידות, אבל לכו תמצאו אצלם מידות בחנות. מי המותגים שקוראים לשינוי באידיאל היופי ועושים עלינו ספין יחצני?

דוגמנית הפלאס סייז ברבי פררה כיכבה בקמפיין של אורבן אאוטפיטרס - אבל אין למותג בגדים במידה שלה (צילום: Emma McIntyre/GettyimagesIL)
דוגמנית הפלאס סייז ברבי פררה כיכבה בקמפיין של אורבן אאוטפיטרס - אבל אין למותג בגדים במידה שלה (צילום: Emma McIntyre/GettyimagesIL)

מי מאיתנו לא התרגשה באותו רגע זכור שבו עלתה למסלול בגדי הים נטע ברזילי לבושה בלא אחר מאשר בגד הים של המותג בננהוט? השילוב בין מותג שיוסד על ידי שתי דוגמניות נטולות פגם ליוצרת צבעונית ששוברת כל מוסכמה ומכריזה על עצמה מלאת פגמים היה לא רגיל. שבוע האופנה הישראלי 2019 עסק כולו באידיאל היופי המשתנה, וגם מותג בגדי הים לא נשאר חייב ומיהר ליהנות מהבאזז התקשורתי סביב כוכבת פלאס סייז כגולת הכותרת של הערב.

 

כאילו מגניב, אבל לא. נטע ברזילי עושה לבננהוט יחסי ציבור מעולים בשבוע האופנה הישראלי. לקנות בגד ים שם היא לא תוכל:

 

 

באתר החברה רוב הדגמים מוצגים על ברביות דקיקות במידה 34 והמידה הגדולה ביותר לבגד ים היא לארג'. מצחיק לגלות שהתמונה היחידה המציגה דוגמנית פלאס סייז בבגד ים מציעה דגם עד מידה 38

כמו כולם, גם אנחנו שמחנו והאמנו כי סופסוף הורמה הכפפה ומותג בגדי ים ישראלי נתן מענה לנשים במידות גדולות. הרי אם יש משהו שמטיל אימה על נשים מלאות יותר מהכל – זהו רגע רכישת בגד ים. אבל עם כל הכבוד לרצון הטוב, ונראה שיש הרבה רצון, המציאות רחוקה מלהיות מושלמת בביקיני. באתר החברה רוב הדגמים מוצגים על ברביות דקיקות במידה 34 והמידה הגדולה ביותר לבגד ים היא לארג'. מצחיק לגלות שהתמונה היחידה המציגה דוגמנית פלאס סייז בבגד ים מציעה דגם עד מידה 38 בלבד.

 

 

ואם כבר במידות עסקינן, חדי הבחנה ישימו לב כי נטע ברזילי עצמה נעה סביב מידה 44 ואף יותר, מה שאומר כי המותג כלל לא מציע מידות לנשים במידה של הזמרת. בגד הים הצהוב שאותו לבשה על המסלול הוא למעשה היחיד המוצע במידה 48-42 ותו לא. באסה, לא סבבה. אבסורד עוד יותר הוא שבאתר יש אזור של פלאס סייז, וזה ראוי לשבח, אבל מוצגים בו רק שני דגמים במידה מקסימלית של לארג'. לא בדיוק הפלאס סייז שציפינו לו. אז היצע מגוון לא היה כאן, אבל יש מקום לשבח את המותג הצעיר על הניסיון והרצון לקחת חלק בשינוי כלשהו בתחום בגדי הים. וכאמור, כל שינוי הוא מבורך, גם אם הוא מתחיל בצעדים קטנים, במיוחד במדינתנו הקטנטונת, שעושה רושם שרחוקה שנות אור מהמגמה העולמית.

 

אורבן אאוטפיטרס: החברה לא מחזיקה את המידה של הדוגמנית שלה

 

כמו הרבה מותגי אופנה גדולים בשלוש השנים האחרונות, בשנת 2017 יצאה אורבן אאוטפיטרס בקמפיין המציג דוגמנים ודוגמניות בכל משקל, גיל וצבע וקרא לשינוי חברתי אמיתי במגוון של מידות וגזרות. אלא שבפועל, הבחינו גולשים חדי עין כי החברה לא מחזיקה את רוב המידות הגדולות ואפילו לא את זו של דוגמנית הפלאס סייז ברבי פררה שכיכבה בקמפיין (!) מביך.

 

דוגמנית הפלאס סייז ברבי פררה שמככבת בקמפיין לא ממש יכולה לקנות בגדים ברשת. אאוץ':

 

 

בתגובה החברה מיהרה לפרסם הצהרה שלפיה הם נמצאים בתהליך חיובי של שינוי שאורך זמן והבטיחה לצעוד לעבר ייצור והיצע של כלל המידות. שנתיים עברו מאז אותו קמפיין והחברה הפיקה לקחים, אולי לא בדיוק בצורה שציפינו, שכן מלבד מגוון של מוצאים אתניים שונים, החברה בחרה לא לגעת שוב בנושא המשקל בקמפיינים שלה. כנראה למדו שם לא לצאת בהצהרות שאי אפשר לעמוד בהן.

 

אין באתר אפילו דוגמה אחת לבגד שנלבש על גוף במידה של מעל 34:

 

 

גם בפועל, מבחינת השופינג באתר, נוכל למצוא את מבחר המידות הסטנדרטי לכל פריט, וכן מדד דירוג צרכנים שמדרג כמה הפריט אכן תואם את המידות במציאות. לצערנו, הפריטים באתר מוצגים כולם על דוגמניות שדופות ואין אפילו דוגמה אחת לבגד שנלבש על גוף במידה של מעל 34. חבל.

 

דיזל: למידה 43 ומעלה נא לפנות במייל

 

לפני שנתיים יצא מותג הג'ינסים הוותיק בסלוגן לקולקציית סתיו 2017-2016 "לכו עם הפגם" שקרא לכולנו לאהוב את הפגמים שלנו ולשאת אותם בגאון. דוגמניות "לא מושלמות" קישטו את הפריימים המאוד מושלמים. אקנה, גשר בשיניים, פזילה וגבות מחוברות היו ה"שלמות" ובית האופנה זעק לכולנו להצטרף לשינוי תפיסתי. בשנה שלאחר מכן, שוב, קראו לנו במותג להיות "עוקב" ולא "מוביל" כדי ליהנות מחיים אמיתיים וקלים יותר ולאמץ את "הקוליות" הטבעית שלנו מבלי להתאמץ.

 

בשנים האחרונות נראה שהמותג הוותיק הולך ומבסס לעצמו תדמית שלמה של קבלת ה"אחר" ואי השלמות, והשאלה היא עד כמה באמת המותג פועל למען שינוי בפריטים המוצעים ללקוחות החברה. שיטוט באתר לרכישה אונליין חושף טווח מידות מצומצם שמתחיל באקסרה סמול ונגמר בלארג'.

 

אקסטה לארג'? פחות:

 

 

דיזל: מי שמעוניינת במידה אקסטרה לארג' צריכה לפנות להזמנה במייל, ועל 2XL בכלל אין מה לדבר
בתחום בגדי הנשים, מי שמעוניינת במידה אקסטרה לארג' צריכה לפנות להזמנה במייל, ועל 2XL בכלל אין מה לדבר. בתחום הג'ינסים, שבו החברה מתמחה, המידות מגיעות עד 42 בחלק מהדגמים, וכדי להזמין מידות 44-43 צריך שוב לפנות במייל. קצת מפתיע כשמדובר במותג שמתמחה בג'ינסים מזה 50 שנה. למותג אין קולקציה לפלאס סייז ואף פריט לא מוצג על דוגמנית מעל מידה XS.

 

דיזל, אחת החברות הבועטות בעולם, בעד מגוון של צבע, מין וגיל. עם המידות הם עדיין לא יישרו קו (צילום: דיזל)
  דיזל, אחת החברות הבועטות בעולם, בעד מגוון של צבע, מין וגיל. עם המידות הם עדיין לא יישרו קו (צילום: דיזל)
   

   

  אז מצד אחד אפשר לטעון שהמותג לא באמת עומד בהבטחות שלו לחבק מגוון רחב של סוגי אוכלוסייה, אבל מצד שני יהיה הוגן לומר שהמותג מעולם לא פנה למידות גדולות, גם כשעסק בשינוי חברתי. תמיד השיח היה סביב קבלת הפגמים החיצוניים, בריונות ואהבה עצמית בהתייחסות לקהל יעד במידות גוף קטנות. מעולם לא הוצגו דוגמניות מלאות בקמפיינים ונראה שדיזל באופן מודע לא מכוונים לקהל של נשים או גברים במידות גדולות. יוצא מכך שאין כאן התנהגות צבועה, ומנגד גם סוגי גוף שונים הם חלק מקבלה עצמית, לא? נשאיר לכן להיות השופטות.

   

  סטודיו פאשה: נשים מלאות? אל תגיעו לחנות

   

  כידוע במחוזותינו, הבשורה מאחרת לבוא, אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם. מי שהשיק בחודש האחרון קולקציית פלאס סייז הוא המותג הישראלי הוותיק סטודיו פאשה. החברה יצאה בקמפיין המציג דוגמניות במידות שונות ומבטיח מגוון רחב של דגמים אונליין, בדומה לקולקציה הקיימת בחנויות. מייסדת החברה אפילו התראיינה על כך לתוכנית טלוויזיה, שם הכריזה בגאון על הקולקציה החדשה הקוראת לנשים מלאות למצוא פריטים שונים עד מידה 44.

   

  למה רק אונליין? קולקציית הפלאס סייז של סטודיו פאשה:

   

   

  אישה מלאה יכולה לרכוש באתר אונליין בלבד ואין לה שום אפשרות ליהנות מחוויית מדידה וקנייה פיזית בחנויות הרשת כמו שאר הנשים שמידתן קטנה יותר

  ואכן, נראה כי המותג הבטיח וקיים. קולקציית הפלאס סייז מגוונת ומציעה שמלות, ג'ינסים וחולצות טרנדיות במידות שונות, והרוב אפילו בסיילים שווים מעת לעת. ואולם עובדה אחת העכירה את השמחה והיא שאף פריט מהקולקציה אינו מוצג בחנויות. משמע: אישה מלאה יכולה לרכוש באתר אונליין בלבד ואין לה טעם להגיע לחנות. יתרה מכך: אין לה שום אפשרות ליהנות מחוויית מדידה וקנייה פיזית בחנויות הרשת כמו שאר הנשים שמידתן קטנה יותר.

   

  לא ברור מה הביא את הרשת להגיע להחלטה מוזרה שכזו, אבל היינו רוצות לחשוב שמדובר בעניין זמני שנולד מתוך שיקולי מלאי וסחורה, לעומת התחושה העגומה של ניסיון להדיר נשים מלאות מהחנויות. לזכות המותג ייאמר כי הוא מהמותגים הבודדים בארץ שמציעים מידות גדולות, מצלמים ומציגים פריטים על דוגמניות פלאס סייז. היה ניתן לחשוב כי בעידן הרשתות החברתיות והחשיפה המהירה לתעשיית האופנה הבינלאומית, ישראל כבר הייתה מדביקה את הפער, אבל נראה שלא, וחבל. כל שנותר הוא לקוות שזה אולי יעורר עוד כמה מותגי דגל ארצישראליים להצטרף למגמה הכל כך מתבקשת, באיחור מאוד לא אופנתי.

   

  Nike: בגדי ספורט עד מידה 60!

   

  מי שספגה לא מעט ביקורת במשך השנים והחליטה לעשות שינוי אמיתי היא ללא ספק חברת נייקי. בשנת 2016 עלתה לראשונה לחשבון האינסטגרם הנשי של החברה (נייקי נשים) תמונה של דוגמנית הפלאס סייז פאלומה אלאסר בטייץ וטופ ספורטיבי בלבד, ובכך הכריזו נייקי כי הם מצטרפים למגמה העולמית של ייצור מידות "אמיתיות" ללקוחות החברה על שלל מידותיהן. שלוש שנים עברו מאז פרסום אותה תמונה. יצאנו לבדוק האם המותג פיתח את המגמה או שמדובר בטרנד חולף.

   

  בנייקי מייצרים מציאות אחרת. טווח המידות והגזרות כמעט שווה לאלו שבנות רזות יכולות למצוא:

   

   

  בחנויות הרשת של נייקי בובות ראווה במידה גדולה מברכות את פני הרוכשות וחלק גדול מהפריטים באתר מוצגים על דוגמניות בכל מיני מידות - פשוט חגיגה לעיניים
  שיטוט מהיר באתר הבינלאומי מגלה לא רק תמונות של נשים בכל מידה וצבע, אלא גם מגוון מידות לכל דגם, החל מאקסרה סמול ועד 3XL, מה שאומר שכל טייץ מבריק וסקסי מגיע עד מידה 50 ויכול להתאים לא רק לדוגמנית ספורטיבית. גם בחנויות הרשת, בובות ראווה במידה גדולה מברכות את פני הרוכשות ונותנות תחושה של התייחסות אמיתית לכל אישה באשר מידתה. חלק גדול מהפריטים באתר מוצגים על דוגמניות בכל מיני מידות וזו פשוט חגיגה לעיניים. חזה גדול, קטן, גוף אתלטי או ישבן גדול – כולן לבושות בבגדים המוצעים למכירה. ואם חשבתן שזו רק תמונה, תחשבו שוב: המידות הגדולות עצמן קיימות וניתנות להזמנה בקליק.

   

  לצד מה שמוצע באתר, קיים סקשן שלם של פלאס סייז המרכז מגוון אדיר של בגדי ספורט, גוזיות, טייצים וז'קטים במידות גדולות שאפשר לרכוש עד מידה 60! איזה כיף. ענקית הספורט האגדית עושה צעד ענק אל עבר שינוי אידיאל היופי בלבוש ספורט ובכך לא רק תורמת לשינוי בתעשיית האופנה, אלא גם מנפצת את המיתוס שלפיו נשים מלאות הן לא בריאות ולא מתעמלות. שאפו.

   

  ומה המצב בזארה ואסוס? עוד על חברות אופנה בעידן החדש בגיליון האותנטי של גו סטייל - MY BODY, MY RULES 

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד