אייקון מאויר בשבוע: טיירה בנקס לא מפסיקה לחייך ולדגמן בדרך לבנק

אחרי שחינכה את הדור הבא של הדוגמניות, הטופ מודל המיליונרית בת ה-45 מוצאת זמן לצילומים בבגד ים ולקמפיין חדש לסתיו. סוד הקסם: אמביציה ועצמות לחיים

ארז עמירןפורסם: 25.10.19 10:47
היא לא אלה מורמת מעם אבל גם לא אחת מאיתנו. נגישה במידה. המחווה שלי לטיירה בנקס (איור: ארז עמירן)
היא לא אלה מורמת מעם אבל גם לא אחת מאיתנו. נגישה במידה. המחווה שלי לטיירה בנקס (איור: ארז עמירן)
כדוגמנית שחורה היא עשתה היסטוריה קטנה כשכיכבה אצל מותג ההלבשה התחתונה ויקטוריה'ס סיקרט. 1999 (צילום: AP)
כדוגמנית שחורה היא עשתה היסטוריה קטנה כשכיכבה אצל מותג ההלבשה התחתונה ויקטוריה'ס סיקרט. 1999 (צילום: AP)
פעילותה הענפה תרמה גם לחשבון הבנק שלה, כשעל פי הערכות ב-2019 הונה הגיע ל-90 מיליון דולר. בנקס ב-2007 (מימין) וב-2018 (צילום: AP)
פעילותה הענפה תרמה גם לחשבון הבנק שלה, כשעל פי הערכות ב-2019 הונה הגיע ל-90 מיליון דולר. בנקס ב-2007 (מימין) וב-2018 (צילום: AP)
חוגגת קמפיין חדש לסתיו-חורף 2019-20. בנקס לניין ווסט
חוגגת קמפיין חדש לסתיו-חורף 2019-20. בנקס לניין ווסט

טיירה בנקס

סליחה, במי מדובר? דוגמנית העל וממליכת דוגמניות העל הבאות (בשאיפה, לא בדיוק, בעצם ממש לא) העניקה לעצמה השנה מתנת יום הולדת 45 בדמות שער בגיליון בגדי הים של "ספורטס אילוסטרייטד" – התחליף המהוגן יחסית ללוחות שנה במוסכים, וגם קמפיין חדש למותג הנעליים ניין ווסט עם אירוע השקה חגיגי השבוע בניו יורק.

 

בנקס בתצוגה של ראלף לורן, 1993 (צילום: AP)
  בנקס בתצוגה של ראלף לורן, 1993(צילום: AP)

   

  כדוגמנית שחורה היא עשתה היסטוריה קטנה כשכיכבה אצל ויקטוריה'ס סיקרט, מותג ההלבשה התחתונה שאיתו היא מזוהה במיוחד לאחר שצעדה תחת כנפיו לאורך כמעט עשור. בעולם שהעריץ את הרזון מבית מדרשה של קייט מוס ושאר אחיותיה ל"הרואין שיק", טיירה בנקס ייצגה מראה מקומר יותר והצליחה לבסוף לשכנע את עולם האופנה שהיא הרבה יותר מ"לא נעמי קמפבל, השנייה".

   

  לימדה את העולם לחייך עם העיניים. בטקס הגראמי, 1997 (צילום: AP)
   לימדה את העולם לחייך עם העיניים. בטקס הגראמי, 1997(צילום: AP)

    

   משנת 2003 היא הפיקה, הנחתה, שפטה ולימדה את העולם לחייך עם העיניים בתוכנית הטלוויזיה שלה "הטופ מודל הבאה של אמריקה", שהפכה, עם הזמן, למופע שבו נערות שלעולם לא תהיינה סופר מודלס סוגדות לזו שכבר עשתה את זה, האחת והיחידה – טיירה בנקס. לתוכנית הזו נולדו שכפולים גנטיים ברחבי העולם, כולל, אבוי, גם אצלנו בארץ (כאן לא זכתה בתואר הנחשק אחת, נטלי דדון).

    

   טיירה בנקס היא דוגמנית קטלוגים, לא נסיכת הוט קוטור או יקירת הכתבות המערכתיות של "ווג". בהיררכיה של התעשייה, זה ז'אנר פחות מוערך, אך שם נמצא הכסף. 1999 (צילום: GettyimagesIL)
    טיירה בנקס היא דוגמנית קטלוגים, לא נסיכת הוט קוטור או יקירת הכתבות המערכתיות של "ווג". בהיררכיה של התעשייה, זה ז'אנר פחות מוערך, אך שם נמצא הכסף. 1999(צילום: GettyimagesIL)

     

    למה אייקון? טיירה בנקס היא מכונת אמביציה מאובזרת בעצמות לחיים וגוף שאלוהים עצמו חתום עליו. נכון, כמי שמייצגת לפעמים את הדוגמניות השחורות היא קצת יותר מדי דומה לברבי, וכמי שמייצגת לפעמים מידות לא דקיקות היא רזה מדי בשביל ליצור מהפכה בתפישת היופי, אבל עמדת הביניים הזו היא שעוזרת לה לגלוש בקלות בגרון הציבור האמריקאי.

     

    השילוב של העור השחום עם העיניים הירוקות ותווי הפנים הזעירים, כמו גם הגוף השופע שעדיין מתקיים בטווח המידות שנמכרות בזארה, הם בדיוק הנתונים שמאפשרים לה להיות אהובה על כולם. היא לא אלה מורמת מעם אבל גם לא אחת מאיתנו. נגישה במידה.

     

    יצרה תעשייה טלוויזיונית שלמה הסוגדת לה. 2001 (צילום: Chris Weeks/GettyimagesIL)
     יצרה תעשייה טלוויזיונית שלמה הסוגדת לה. 2001(צילום: Chris Weeks/GettyimagesIL)

      

     בניגוד לבנות השנתון שלה שתלו את נעלי התצוגה שלהן ועברו להתמקד בנישואי נוחות, הימנעות מפחמימות והזרקות למניעת קמטים, בנקס דילגה על הסידור הרגיל וארגנה לעצמה קריירות חלופיות, בעיקר בטלוויזיה, בלי לוותר על העיסוק בדוגמנות ובלי להקריב את התיאבון שלה. פעילותה הענפה תרמה גם לחשבון הבנק שלה, כשעל פי הערכות ב-2019 הונה הגיע ל-90 מיליון דולר.

      

     טיירה בנקס, 2015 (צילום: AP)
      טיירה בנקס, 2015(צילום: AP)

       

      טיירה בנקס היא דוגמנית קטלוגים, לא נסיכת הוט קוטור או יקירת הכתבות המערכתיות של "ווג". בהיררכיה של התעשייה, זה ז'אנר פחות מוערך, אך שם נמצא הכסף. במקרה שלה, שם גם נמצאת חיבת הקהל. היא שרדה את מחנות הטירונות של דוגמנית צעירה במילאנו, וכבשה את הפריים טיים האמריקאי בכישרון. נכון, יכולות ההנחיה שלה מפוקפקות והתובנות שהיא חולקות עם משתתפות הריאליטי נלקחו כולן ממחסן הקלישאות של ספרי ההדרכה העצמית, אבל היא טיירה בנקס והיא מלכה, ומה שהיא עושה מצליח.

       

       

      בנקס, 2019 (צילום: AP)
       בנקס, 2019(צילום: AP)

        

       למה לא? השנים שבהן היא משכשכת בבריכת ההערצה של כל השותפים לפשע שנקרא "הטופ מודל הבאה", גרמו לה להאמין לתדמית של עצמה. האמונה הזו מציגה אותה על המסך לפרקים כמפלצת של אגו, שלא ממש נעים לראות. חוץ מזה, אפשר להאשים אותה בתופעה של דוגמניות שמספרות איך בילדותן היו "ברווזון מכוער". שמענו, הבנו, לא האמנו.

        

       ובכל זאת? אל מול התגובות הפבלוביות של "איכס, איך השמנת" ו"פיכס, איך הזדקנת" שליוו את שחזור תמונת השער שלה ל"ספורטס אילוסטרייטד" בגיל 45, ענתה בנקס: "היום, 22 שנה מאוחר יותר, אני קמה מהמיטה בכל בוקר להראות שדוגמנית יכולה להפגין את העוצמה שלה מעבר לתמונות. היא יכולה להיות מנהיגה שמשנה תפישות שמגדירות את עולם היופי".

        

       "אני קמה מהמיטה בכל בוקר להראות שדוגמנית יכולה להפגין את העוצמה שלה מעבר לתמונות" (צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)
        "אני קמה מהמיטה בכל בוקר להראות שדוגמנית יכולה להפגין את העוצמה שלה מעבר לתמונות"(צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)

         

        מה זה אייקון אחד בשבוע?

        עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

         

        בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים