אייקון מאויר בשבוע: אוסקר וויילד הוא האב הרוחני של כל גבר מטופח

היוצר האירי שנולד לפני 165 שנה הוכיח שסטייל לא שמור רק לנשים, אהב אופנה וגם לעג לה, והביא לנו את דוריאן גריי – הסמל הנצחי ליופי שמסתיר מאחוריו רקבון גדול

ארז עמירןפורסם: 15.10.19 08:27
יצק תוכן בהגדרה של אלגנטיות גברית. המחווה שלי לאוסקר וויילד (איור: ארז עמירן)
יצק תוכן בהגדרה של אלגנטיות גברית. המחווה שלי לאוסקר וויילד (איור: ארז עמירן)

אוסקר וויילד

סליחה, במי מדובר? אוסקר וויילד, שנולד לפני 165 שנה, היה סופר, משורר, מחזאי ומבקר אופנה אירי. מעבר לכל התארים האלה, הוא המציא את הגנדרנות הגברית הרבה לפני שאייל גולן שמע על קרם לילה למיצוק עור הפנים. אז כן, אוסקר וויילד הוא אביהם הרוחני של כל כדורגלן או זמר מרוט חזה, צפוף סקיני וחובב מותגים, רק שכגרסת המקור – הוא עשה זאת באלגנטיות, מקוריות וטעם טוב בערימות.

 

המראה האוסקר-וויילדי נשען על איכות והקפדה על פרטים. אותה הקפדה שיוצרת בידול מעמדי נחשק, בלי להזדקק ללוגו רקום בזהב על חזית הסוודר. 1889 (צילום: W. and D. Downey/GettyimagesIL)
  המראה האוסקר-וויילדי נשען על איכות והקפדה על פרטים. אותה הקפדה שיוצרת בידול מעמדי נחשק, בלי להזדקק ללוגו רקום בזהב על חזית הסוודר. 1889(צילום: W. and D. Downey/GettyimagesIL)

   

  בצעירותו לקח וויילד חלק מרכזי בפעילות של כמה וכמה תנועות אסתטיות ודקדנטיות. הוא גידל שיער ארוך, השקיע הון בבגדים, אהב אמנות, שושנים, טווסים, את הצבע האדום וחרסינה סינית כחולה. הטעם שלו הוא כל מה שנמצא על הספקטרום הנמתח בין "מעודן" ל"מוגזם בטירוף", בדרך כלל בעת ובעונה אחת.

   

  לוויילד היו אישה וילדים, וגם לא מעט מאהבים צעירים. הקשר המשמעותי ביותר בחייו היה עם הלורד אלפרד דאגלס, אותו כינה "בוזי". רומן זה, ובעיקר התכתשותו עם אביו של לורד אלפרד על רקע מערכת היחסים ביניהם, היא שהביאה, בסופו של דבר, למשפט, הרשעה, וישיבה בכלא, כמו גם לביטוי השימושי להפליא "האהבה שאין לנקוב בשמה".

   

  אוסקר וויילד ולורד אלפרד דאגלס, 1893 (צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)
   אוסקר וויילד ולורד אלפרד דאגלס, 1893(צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)

    

   למה אייקון? אוסקר וויילד היה מחשובי האסתטיקנים של תקופתו וייצוג מושלם לג'נטלמן הדנדי הבריטי. התרגום האופנתי שלו למשנתו האסתטית, הפך למודל לחיקוי ויצק תוכן בהגדרה של אלגנטיות גברית. התנהלותו המעודנת והמקפידה בלבושה, היתה גם נחשקת מאוד וגם עדות להתנוונות רוחנית ופיזית (שהיא, כשלעצמה, לא נעדרת קסם). וויילד גילם את הרוח הדנדית על אפיוניה הסותרים, הן בגופו והן בדמות הספרותית שיצר ב"תמונתו של דוריאן גריי" – האיש שנותר צעיר ויפה לנצח, בעוד תמונתו מרקיבה ומזדקנת בעליית הגג.

    

   מחשובי האסתטיקנים של תקופתו. 1885 (צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)
    מחשובי האסתטיקנים של תקופתו. 1885(צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)

     

    המראה האוסקר-וויילדי נשען על איכות והקפדה על פרטים. אותה הקפדה שיוצרת בידול מעמדי נחשק, בלי להזדקק ללוגו רקום בזהב על חזית הסוודר. אוסקר וויילד, על חליפותיו העשויות לעילא, חולצותיו הצחורות או מעיליו מעוטרי הפרווה, הוא אחד המצוטטים ביותר בעולם האופנה העכשווי. כשרוצים לדבר על אלגנטיות אופנתית או על סגנון שהוא מעל ומעבר לזמן, נוהגים תמיד לשלוף מהנפטלין את אוסקר וויילד כנימוק סופי ומכריע (ולא את קניה ווסט, אם טעיתם לחשוב כך).

     

    אם קיים בעולם "הורה אחראי" אחד שמאפשר לנו הגברים לחרוג פה ושם מהמדים העייפים של הג'ינס והטי שירט, כנראה שאפשר לקרוא לו אבא אוסקר.

     

    "אופנה היא צורה כה בלתי נסבלת של כיעור, שנאלצים לשנותה מדי שישה חודשים" (צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)
     "אופנה היא צורה כה בלתי נסבלת של כיעור, שנאלצים לשנותה מדי שישה חודשים"(צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)

      

     למה לא? אם אוסקר וויילד הוא ראש המשפחה הקדום של תופעת המטרוסקסואל המודרני – הוא גם האשם בגנדרנות המתפנקת, הנפנוף הוולגארי בתג מחיר וכל שאר הרעות החולות שהביאה איתה התופעה במאה ה-21.

      

     ובכל זאת: אין תחרות לציטוטיו השנונים, המרושעים והנבונים להפליא. ביניהם, "תהיה עצמך, כל שאר האנשים כבר תפוסים", "אני לא צעיר מספיק כדי לדעת הכל", "כל העולם במה, אך הליהוק ממש גרוע", "קמצנות היא גם סוג של הכנסה", "רק אנשים משעממים יכולים להיות מבריקים בשיחות של בוקר", "אושרו של אדם תלוי באנשים שלא התחתן איתם", וכמובן – "אופנה היא צורה כה בלתי נסבלת של כיעור, שנאלצים לשנותה מדי שישה חודשים".

      

     אוסקר וויילד, על חליפותיו העשויות לעילא, חולצותיו הצחורות או מעיליו מעוטרי הפרווה, הוא אחד המצוטטים ביותר בעולם האופנה העכשווי. 1884 (צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)
      אוסקר וויילד, על חליפותיו העשויות לעילא, חולצותיו הצחורות או מעיליו מעוטרי הפרווה, הוא אחד המצוטטים ביותר בעולם האופנה העכשווי. 1884(צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)

       

      מה זה אייקון אחד בשבוע?

      עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

       

      בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
      מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים