דורין אטיאס: "אף אחד לא חסין מפניי. זו לא רק ביקורת, אלא חינוך"

מנטע ברזילי ועד אגם רודברג, מהמותג בעיצובה ועד הקניינות מחו"ל למשביר לצרכן, מהחברים המפורסמים ועד הגעגועים לאמא – שלושה ימים בפריז עם מלכת הדרקונים

איתי יעקב, פריז

|

19.07.19 | 12:54

"אם יגידו שאני לא מקצוענית, אני אמות. אבל ביקורת על המראה לא מזיזה לי. תמיד אומרים עליי שאני מכוערת עם אף גדול". דורין אטיאס (צילום: שי יחזקאל)
"אם יגידו שאני לא מקצוענית, אני אמות. אבל ביקורת על המראה לא מזיזה לי. תמיד אומרים עליי שאני מכוערת עם אף גדול". דורין אטיאס (צילום: שי יחזקאל)
"הצופה תמים ויש לנו חובה להיות כנים איתו. תראה מה קורה פה עם האינסטגרם! העוקבים אוכלים כל מה שמביאים להם". אטיאס בפריז (צילום: גיל חיון)
"הצופה תמים ויש לנו חובה להיות כנים איתו. תראה מה קורה פה עם האינסטגרם! העוקבים אוכלים כל מה שמביאים להם". אטיאס בפריז (צילום: גיל חיון)

"צל עץ תמר ואוררררררר ירח, ומנגינת כינור תקסים את הלב", שרה בגרון ניחר דורין אטיאס בשואורום של מותג האופנה מורגן במרכז פריז, מדביקה את הנוכחים בחדר בשירו של זהר ארגוב. "זה השיר עם המילים הכי יפות בעברית!" היא קובעת ופוצחת בפזמון: "נגן, נגנה לקול צליליך". אחר כך, באוטובוס התיירים היוצא מהעיר אל פרבריה, היא תספק לכולם רגע קט של שירה בציבור עם "היו לילות" המופתי של יעקב אורלנד. כמה מפתיע לגלות כי מאחורי מי שנתפשת כעינת שרוף של האופנה עם הז'רגון העממי והצחוקים – מסתתר חנן יובל צרוד עם גיטרה קלאסית.

 

בכלל, שלושה ימים צמודים עם דורין אטיאס חושפים פרסונה המורכבת מסתירות פנימיות: מבקרת מושחזת של בגדי הסלבס שחצתה את הקווים והפכה לפרזנטורית בעצמה עבור המשביר לצרכן; מעצבת אופנה ישראלית שעושה קניינות למותגי אופנה בינלאומיים, הנחשבים לאויב הגדול של התעשייה המקומית; ומכתיבת דעת קהל של אופנת השטיח האדום שהיא גם הפנים של בית כלבו עם תדמית עממית. בעולם דיכוטומי של שחור ולבן, היא בוחרת ב-50 גוונים של אפור.

 

"לא כל החיים אתה מחפש לתת הצהרה אופנתית". דורין אטיאס למשביר לצרכן (צילום: שי יחזקאל)
  "לא כל החיים אתה מחפש לתת הצהרה אופנתית". דורין אטיאס למשביר לצרכן(צילום: שי יחזקאל)

   

  בדומה לגבינת קממבר חריפה, דורין אטיאס, אוטוטו 45, היא טעם נרכש. "היחס אליי אמביוולנטי: יש ששרופים עליי, היתר לא סובלים אותי", היא מודה בראיון מיוחד ל-Xnet. רק לאחרונה פתחה חזית נוספת כמבקרת האופנה בתוכנית "ערב טוב עם גיא פינס", תפקיד שאותו היא עושה בקביעות ובנאמנות מאז 2003, מול הנשואה הטרייה אגם רודברג וזוכת האירוויזיון נטע ברזילי. עם הראשונה על כמות השמלות שהחליפה במהלך קרנבל חתונתה, עם השנייה בעקבות השתתפותה בתצוגה של מותג בגדי הים בננהוט בשבוע האופנה האחרון. בראיון ל"ידיעות אחרונות" כינתה אטיאס את ברזילי "שמנה" ודיברה על המוסר הכפול שלה: "ממה כל כך התרגשת, נשמה, שעלית בבגד ים, עם שתי כוסיות דקיקות לידך, ושמו עלייך פריאו, וכולך עם 70 טון גרבונים להוריד את הצלוליטיס?"

   

  על אגם רודברג: "הרי את יודעת שמסתכלים עלייך, אז את רוצה להוציא לכולם את העיניים?"

   

  אלה היו רק מצטרפות אחרונות לרשימת הכוכבות הארוכה שזכתה לביקורת ממי שכונתה לא אחת "המכשפה מגיא פינס", לצד יעל בר-זוהר, סנדרה רינגלר, אודטה דנין, אביבית בר-זוהר ואינספור אחרות. אף אחד לא היה חסין ממנה, לדבריה, גם לא החברים הקרובים ביותר שלה. ועדיין, איך אחרי 16 שנים במקצוע היא עוד צוברת כוחות להעביר מדי שבוע ביקורת על מה לבשו עדן פינס ונועה קירל? או במילים אחרות, למי אכפת?

   

  "אתה ממש צודק אחי, Who Cares. אבל אני רואה בעבודה שלי לא רק ביקורת – אלא חינוך", היא מסבירה, "אגם רודברג החליפה בחינה שלה איזה שישה לוקים ובחתונה עוד שלושה. גם אם ידך משגת, בואו ניכנס לפרופורציות. מה את רוצה להגיד? שלא מספיק לך אחד? מה זו הבשורה הזאת? הרי את יודעת שמסתכלים עלייך, אז את רוצה להוציא לכולם את העיניים? בחינה שבע מאות, בחתונה שלוש. כפרה, מה יהיה?"

   

  קיבלת ממנה ריקושטים?

  "להפך, פגשתי את בעלה לאחר יומיים במסעדה והוא אמר שאגם מאוד התרגשה שהחמאתי לה. הוא לא דיבר מילה על הביקורות".

   

  ומנטע ברזילי שמעת?

  "לא ישירות, בריכולים. אני מעדיפה שיגידו לי בפנים".

   

  על נטע ברזילי: "אם נטע ברזילי רצתה לעשות משהו אמיתי, היא היתה צריכה לעשות את זה בדרך אחרת. למה היא עלתה עם גרבונים? אם היא לא מרגישה בנוח עם הגוף שלה, אז זה פייק ניוז לילדה הזאת שהיא נתנה לה כוח" (צילום: אלון פרס)
   על נטע ברזילי: "אם נטע ברזילי רצתה לעשות משהו אמיתי, היא היתה צריכה לעשות את זה בדרך אחרת. למה היא עלתה עם גרבונים? אם היא לא מרגישה בנוח עם הגוף שלה, אז זה פייק ניוז לילדה הזאת שהיא נתנה לה כוח"(צילום: אלון פרס)

    

   על אף המהלך הציני לכאורה בתצוגה של בננהוט, את לא חושבת שהוא מוצדק אפילו אם רק ילדה שמנה אחת בת 10 שישבה מול המרקע הלכה למחרת לבית הספר בגו זקוף?

   "מה זו השטות הזאת 'מספיק ילדה אחת שמנה'?! אם נטע ברזילי רצתה לעשות משהו אמיתי, היא היתה צריכה לעשות את זה בדרך אחרת. למה היא עלתה עם גרבונים? אם היא לא מרגישה בנוח עם הגוף שלה, אז זה פייק ניוז לילדה הזאת שהיא נתנה לה כוח. ולמה היא היתה צריכה לעלות עם שתי הדוקיות האלה, נטע אלחמיסטר והשנייה (נועה בני, א"י) מכל צד? מה גם שבערב התצוגה לא היו להן בגדי ים במידות גדולות בקולקציה (בשעות לאחר התצוגה הופיע באתר המותג רק בגד הים הצהוב שלבשה ברזילי במידה גדולה, ולא דגמים נוספים, א"י). אחר כך, כשנטע אלחמיסטר התחתנה, היא התראיינה לחדשות ואמרה שהיו להן מידות גדולות. רציתי ממש להיכנס לטלוויזיה ולשאול אותה: 'כשנטע עלתה על הבמה, היו לך?' הן הבינו שהן נכנסו למלכודת. הכל פייק וזה לא מקובל עליי. ציפיתי מנטע ברזילי לעשות מעשה שנובע ממקום כנה ולא מתוך יחסי ציבור. הצופה תמים ויש לנו חובה להיות כנים איתו. תראה מה קורה פה עם האינסטגרם! העוקבים אוכלים כל מה שמביאים להם".

    

   עצם הדיון מאפשר עיסוק בדימוי גוף של נשים שעד לפני מספר שנים היה מצומצם.

   "נו, אז נייקי שמו בובה שמנה בחלון ראווה. אז שמו, זה גם גוף, לא? למה כל הנושא הזה צריך להפוך לדיון. לא בא לי שנטע ברזילי תהיה שגרירה של המידות הגדולות".

    

   היא לא שואלת אותך.

   "היא לא, אבל יש לי מה לומר ועובדה שמקשיבים לי".

    

   בשמלה של פטיט דוריס בעיצובה

    

   "רוצה להביא את הלקוחה שתתאים לי"

   כמה שעות לפני השיחה בינינו, מדגימה אטיאס על עצמה את קולקציית סתיו-חורף 2019-20 של מותג האופנה הוותיק מורגן, שחזר לישראל אשתקד ונמכר בסניפי המשביר לצרכן. חוש הסטייל של אטיאס הצליח לשלוף מהקולבים פריטים אופנתיים של המותג שנוסד בשנת 1967 וימי הזוהר שלו יודעים עליות ומורדות. תוך דקות היא מחליפה בין חליפת מכנסיים שחורה בגזרה צרה לסגנון נערת רוק שהורכב ממכנסוני עור קצרים, סריג אוברסייז אפור עם הכתוב Paris Secret, תיק מנומר בהצלב ומגפוני עור להשלמת המראה, וגורפת קריאות התפעלות מהסובבים.

    

   גם לאורך שלושת ימי הביקור בעיר, היא מקפידה לתבל את הופעותיה בבגדים מתוך מותגי הנשים של המשביר, כמו מכנסי ג'ינס של המותג הצרפתי פרומוד וכותנות לבנות. לארוחת ערב התייצבה בשמלת קוקטייל לבנה וסניקרס של נייקי. "זה מהמשביר?" נשאלה בהתפעלות. "רק הנעליים", ענתה, "השמלה של המותג שלי, פטיט דוריס".

    

   "אפשר ללקט במשביר הרבה פריטים שהם לא הצהרות של מותגי על-חלל, אבל הם לגמרי סטייל. פשוט צריך ללקט אותם, וזאת בעיה לאדם מן השורה. כאן אני נכנסת לתמונה". הקולקציה של מותג האופנה מורגן
    "אפשר ללקט במשביר הרבה פריטים שהם לא הצהרות של מותגי על-חלל, אבל הם לגמרי סטייל. פשוט צריך ללקט אותם, וזאת בעיה לאדם מן השורה. כאן אני נכנסת לתמונה". הקולקציה של מותג האופנה מורגן

     

    הבחירה באטיאס לפרזנטורית החדשה של רשת בתי הכלבו בחוזה שנחתם כרגע לשנה, היא לדבריה תפקיד של 360 מעלות הכולל גם סיוע בקניינות לרונית איתן, מנהלת מסחרית באופנת הנשים, ופעילות סידור רצפת החנויות. "הביאו אותי למשביר בגלל מקצוענות וניסיון של 20 שנה", היא אומרת.

     

    מלבד הפינה הטלוויזיונית המוכרת, הניסיון שאליו היא מתייחסת כולל גם עבודה ידועה פחות מאחורי הקלעים בהלבשה לטלוויזיה, סטיילינג לחברות אופנה ואת מותג האופנה שהקימה בשנת 2015 ביחד עם המעצב ששון קדם. ועדיין, האם אלו הכלים שיצליחו להפיח חיים במשביר?

     

    "אנחנו מודעים לתדמית המיושנת של המשביר. יש לנו 100 אלף מ"ר של מכירה ו-700 אלף בתי אב שהם חברי מועדון", טוענת ליאור גביש, מנהלת דיגיטל וחדשנות בחברה, "והשינוי המהותי שלנו יבוא בבניית הקולקציה. דורין היא מיקס בין אמירה אופנתית למקצועית, והיא החיזוק הנדרש למשביר". 

     

    על מיה דגן: "לפני שנה קראתי לה 'דודה ז'ניה' בשידור ולמחרת יצאנו כל החבר'ה לטיול בצפון. הסברתי לה שהיא חלק מרשימה של נשים מפורסמות שאני מבקרת, וכשאני כותבת טקסט לתוכנית אני לא זוכרת שהרמנו כוסית ערב קודם" (צילום: ענת מוסברג)
     על מיה דגן: "לפני שנה קראתי לה 'דודה ז'ניה' בשידור ולמחרת יצאנו כל החבר'ה לטיול בצפון. הסברתי לה שהיא חלק מרשימה של נשים מפורסמות שאני מבקרת, וכשאני כותבת טקסט לתוכנית אני לא זוכרת שהרמנו כוסית ערב קודם"(צילום: ענת מוסברג)

      

     מתיחת הפנים של המשביר היא לא רק עבודה של קניינות, אלא דורשת גם דימוי חדש שיש לשתול בעיני הציבור. מה גם שזו אינה הפעם הראשונה שבה המשביר מנסה לחדש את פניו, בין אם דרך כניסת מותגים חדשים, סלוגנים כמו "המותגים – חו"ל, המחיר – משביר", או הניסיון של המנכ"ל רמי שביט להסב באוקטובר 2004 את חנות המשביר בקניון עזריאלי בתל אביב למתחם צעירים בשם M-Square, שנסגר לאחר זמן קצר. 

      

     צפו: דורין אטיאס מסבירה על הקניינות

     צפו: דורין אטיאס מסבירה על הקניינות

     סגורסגור

     שליחה לחבר

      הקלידו את הקוד המוצג
     תמונה חדשה

     שלח
     הסרטון נשלח לחברך

     סגורסגור

     הטמעת הסרטון באתר שלך

      קוד להטמעה:

      

     אטיאס, בכנות שלא מדיפה ניחוח של דף מסרים, מודה כי "המשביר הוא לא מוצר אטרקטיבי. הוא לא התחדש הרבה שנים וזאת שריטה עמוקה בהארד דיסק. אנחנו חיים בעולם שמתחדש מדי רגע וצריך לעשות מהלך. אני רוצה להפוך את הדפקט לאפקט. כלקוח, אני רוצה לעזור לך".

      

     את מכירה את הלקוחה של המשביר?

     "אני רוצה להביא את הלקוחה שתתאים לי: מנערה צעירה ועד אישה בשלה. מורגן זה 35 צפונה, ויש אופנה לנערות ממותגים כמו ליווי'ס, רנגלר".

      

     נערות לא ייכנסו למשביר. הן ילכו לעדיקה או יקנו באינסטגרם.

     "נכון, אבל הן גם לא ייכנסו בגללי. אני מכוונת לנשים מגיל 26 ומעלה, שלא חוששות מבגדים ולא מקובעות בספר חוקים. זה תהליך ארוך".

      

     ועדיין, אתה לא נכנס למשביר כדי לצאת עם הצהרה אופנתית.

     "אבל לא כל החיים אתה מחפש לתת הצהרה אופנתית. מצד שני, אפשר ללקט במשביר הרבה פריטים שהם לא הצהרות של מותגי על-חלל, אבל הם לגמרי סטייל. פשוט צריך ללקט אותם, וזאת בעיה לאדם מן השורה. כאן אני נכנסת לתמונה".

      

     למה בחרו בך?

     "כי אני מקצוענית".

      

     על גל גדות: "אני לא מתה על הסטייל שלה, אבל היא משתפרת. חוץ מזה, אני הרוסה עליה. היא אישה טובה" (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
      על גל גדות: "אני לא מתה על הסטייל שלה, אבל היא משתפרת. חוץ מזה, אני הרוסה עליה. היא אישה טובה"(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

       

      אולי כי את נמצאת על קו התפר: מצד אחד דמות טלוויזיונית מפורסמת שמתקשרת לסלבס, שיש מי שרואה בהם משהו בלתי נגיש; מצד שני, את משדרת עממיות.

      "למה זה שני דברים מנוגדים? נינט טייב היא מאמי לאומית, אבל לא נגישה. אותי הלקוחה כבר מכירה".

       

      בדיוק. הלקוחה של המשביר ודאי אומרת לעצמה – אם דורין, אימת הסלבס, מחליטה מה טוב ומה לא טוב, אז אני מאמינה לה.

      "זה כי מעולם לא אכזבתי את הקהל או איבדתי את המהות שלי כמבקרת אופנה. אף אחד לא חסין מפניי. ואני גם חוטפת על זה ריקושטים. אם אגיד משהו על אייל גולן, כל המעריצים שלו יקפצו עליי. זה כמו להגיד משהו נגד ביבי, או מירי בוהדנה. הלך עליי".

       

      מה הסיכוי שתבקרי חברות טובות שלך, כמו מיה דגן?

      "לפני שנה קראתי לה 'דודה ז'ניה' בשידור ולמחרת יצאנו כל החבר'ה לטיול בצפון. הסברתי לה שהיא חלק מרשימה של נשים מפורסמות שאני מבקרת, וכשאני כותבת טקסט לתוכנית אני לא זוכרת שהרמנו כוסית ערב קודם. לא אכניס את האינטימיות בינינו או אדבר על בעלה והילדה, אלא על מה שהיא לובשת בלבד".

       

      "אני מכוונת לנשים מגיל 26 ומעלה, שלא חוששות מבגדים ולא מקובעות בספר חוקים. זה תהליך ארוך". מותגי ההלבשה התחתונה LOU ובסטפורם
       "אני מכוונת לנשים מגיל 26 ומעלה, שלא חוששות מבגדים ולא מקובעות בספר חוקים. זה תהליך ארוך". מותגי ההלבשה התחתונה LOU ובסטפורם

        

       מה דעתך על הסטייל של גל גדות, שאיתה חגגת את ערב השנה החדשה בבית של מיה דגן?

       "אני לא מתה על הסטייל שלה, אבל היא משתפרת. לפני כמה שבועות היא לבשה מכנסי סקיני וז'קט א-סימטרי, והבחנתי שהיא מצאה את ה'שבנג' שלה. אבל אני הרוסה עליה. היא אישה טובה".

        

       איך זה בשבילך לעבור צד? גם אותך ישפטו עכשיו על המראה כפרזנטורית.

       "אם יגידו שאני לא מקצוענית, אני אמות. אבל ביקורת על המראה לא מזיזה לי. תמיד אומרים עליי שאני מכוערת עם אף גדול".

        

       "בארץ טעות אחת מורידה אותך"

       הדילוג בין מותגי המשביר החדשים עובר בפריז של תחילת חודש יולי. מזגן הוא בגדר המלצה, גם בחנויות היוקרה של רחוב פובורג סנט הונורה. גם בפרזנטציה של מותג הלנז'רי Lou שנוחת במשביר, היה רותח כבסאונה, ולא רק בגלל החזיות הסקסיות. אטיאס, מצדה, ישבה בצד והזילה דמעות. "מישהי שדומה לאמא שלי לבושה בשמלת חלוק, כפי שהיא היתה לובשת, עברה כאן והזכירה לי אותה", היא תספר לאחר מכן על האם שאיבדה לפני כשנה.

        

       בכלל, נראה כי היא הגיעה לפריז עם הלב פתוח ורצון לדבר בכנות. בארוחת ערב שנערכה על גג גאלרי לאפייט, היא ישבה צמודה לבחור מסתורי, שהתגלה כאקס המיתולוגי, איש העסקים הצרפתי-ישראלי איתן כהן שחי על קו תל אביב-פריז. האם מדובר בסוג של קאמבק? "אני לא יודעת", היא מושכת בכתפיה, "אני מאוד-מאוד אוהבת אותו".

        

       "ללמידה יש מחיר, אבל תקרת הזכוכית בארץ נמוכה". בשמלה של פטיט דוריס 

        

       אחת הדילמות שצצות כשעוברים עם אטיאס בין המותגים הזרים שהיא בוחרת למשביר, היא האם אין ניגוד אינטרסים בין היותה בעלת מותג אופנה ישראלי לבין הקידום של מותגים זרים. היא עצמה בחרה להיכנס לתחום העיצוב כאוטודידקטית, לאחר שהתנסתה בקולקציית קפסולה לבגדי היריון שיצרה עם המעצבת אבישג ארבל. היא פנתה לחברה הטוב ששון קדם והשניים הקימו את המותג פטיט דוריס, שמחזיק כיום בשלוש חנויות.

        

       "מאוד קשה לי בפטיט דוריס. אני נלחמת על חיי", היא אומרת ושוללת את ניגוד העניינים מול המשביר, "להפך, אני רוצה שהמותג יימכר במשביר בעתיד, אבל זה תהליך". לדבריה, מצבה העגום של תעשיית האופנה הישראלית לא פסח גם עליה.

        

       "המותגים הגדולים והקטנים נמצאים בסכנה. מספיקה טעות אחת והבנק סוגר בפניך את הדלת", היא מוסיפה, "לא מזמן השתתפתי בתערוכה Who's Next בפריז והפסדתי כסף. קנו מאיתנו רק ארבע חנויות, וזו טעות אחת שגזלה ממני את הרווחה. העסק מתפקד, המוצר טוב, ויש לנו לקוחות נאמנות, אבל מספיקה טעות אחת לא חכמה. בעולם הגדול טעות אחת לא מורידה אותך, אלא 20 טעויות. ללמידה יש מחיר, אבל תקרת הזכוכית בארץ נמוכה".

        

       • הכותב היה אורח המשביר לצרכן בפריז

        

        

         

        ואיך מרגישות רותי רודנר ולילי פינס בצילומי אופנה משותפים?

        רותי רודנר (51) ובתה לילי פינס (8): "לא נהפוך למפלצות תהילה". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: גורן ליובנוציץ)
        רותי רודנר (51) ובתה לילי פינס (8): "לא נהפוך למפלצות תהילה". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: גורן ליובנוציץ)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד