אייקון מאויר בשבוע: איימי וויינהאוס היתה הגילום של כוכבת בהתמוטטות

מוכשרת ומתוסבכת, זמרת ויוצרת, קול גדול וקן ציפורים על הראש – המוזיקאית שהלכה לעולמה היום לפני שמונה שנים, גרמה לעולם האופנה להתאהב בדמותה המיוסרת

ארז עמירןפורסם: 23.07.19 07:57
ההוכחה שלא צריך להיות זוהרת ומורמת מעם כדי להיות אייקון אופנה. אפשר, מתברר, להיות מלוכלכת, מעצבנת, אפילו גסה, כל עוד את אמיתית. המחווה שלי לאיימי וויינהאוס (איור: ארז עמירן)
ההוכחה שלא צריך להיות זוהרת ומורמת מעם כדי להיות אייקון אופנה. אפשר, מתברר, להיות מלוכלכת, מעצבנת, אפילו גסה, כל עוד את אמיתית. המחווה שלי לאיימי וויינהאוס (איור: ארז עמירן)
התלבשה כמו הפסקול של חייה. איימי וויינהאוס, 2007 (צילום: AP)
התלבשה כמו הפסקול של חייה. איימי וויינהאוס, 2007 (צילום: AP)

איימי וויינהאוס

סליחה, במי מדובר? הזמרת, היוצרת, האישה, הקול וקן הציפורים על הראש – איימי וויינהאוס, מוכשרת כל כך, מתוסבכת כל כך, שחייה הקצרים הסתיימו ב-23 ביולי לפני שמונה שנים.

 

איימי וויינהאוס היתה, כמאמר הקלישאה, "קולו של דור" – עלתה מהר ועלתה באש. בדרך היא סימנה וי על כל מה שהוא רוקנרול: כישרון נדיר, הרבה סמים, הרבה אלכוהול, מעט אוכל, חיים פרועים והרס עצמי מהסוג שהכניס אותה למועדון שאף אחד לא באמת רוצה להשתייך אליו, "מועדון ה-27", שבו חברים גם ג'ימי הנדריקס, ג'ניס ג'פלין, קורט קוביין, בריאן ג'ונס וג'ים מוריסון.

 

סימנה וי על כל מה שהוא רוקנרול. 2007 (צילום: GettyimagesIL)
  סימנה וי על כל מה שהוא רוקנרול. 2007(צילום: GettyimagesIL)

   

  בגיל 23 היא הוציאה את האלבום המופתי Back to Black, שזכה בחמישה פרסי גראמי ושיגר אותה מיד אל היכל התהילה הנצחי של הרוק. משם והלאה הפך המראה הייחודי שלה לסמל מסחרי ולמודל לחיקוי – גוף קטן, שיער ענק, אייליינר שחור וחיבה לתכשיטי פלסטיק מוגזמים ולאופנת שנות ה-50.

   

  היא שימשה כהשראה למעצב קרל לגרפלד, שב-2007 שלח את הדוגמניות למסלול עם "תסרוקת איימי", כמו גם לאופנאים רבים אחרים שהלכו שבי אחר הדמות המיוסרת והדרמטית. כאלה אנחנו – אוהבים את הטרגדיות של הזולת, כל עוד הן לא פוגעות בנו ונוטפות סטייל.

   

  מראה מובחן שאי אפשר היה לפספס (צילום: Gareth Cattermole/GettyimagesIL)
   מראה מובחן שאי אפשר היה לפספס(צילום: Gareth Cattermole/GettyimagesIL)

    

   למה אייקון? קשה לחשוב על דמות מפורסמת אחרת שהצליחה ליצור זהות הדוקה כזו בין קלישאת חיי הרוקנרול לתדמית חיצונית ברורה ומובחנת (אולי רק ג'ניס ג'ופלין עשתה זאת לפניה). הרזון הקיצוני, איפור העיניים המרוח, הנזם באף, הקעקועים, ובעיקר התסרוקת שנראתה כמו הגרסה הבריטית להר חירייה, היו חיווי מדויק של חיים עמוסי התמכרויות, דיכאונות, התקפי אלימות ופגיעה עצמית.

    

   היום, אם צריך לדמיין איך נראית כוכבת בהתמוטטות, וויינהאוס היא ההתגלמות הוויזואלית של המושג. היא לא רק התלבשה כמו הפסקול של חייה, היא גם הלבישה כך אחרים. בשלהי חייה החלה לעסוק בעצמה באופנה ויצרה כמה שיתופי פעולה עם מותגים – אך אף אחד מהם לא היה חזק יותר מדמותה שלה.

    

   הרזון הקיצוני, איפור העיניים המרוח, הנזם באף, הקעקועים, ובעיקר התסרוקת שנראתה כמו הגרסה הבריטית להר חירייה, היו חיווי מדויק של חיים עמוסי התמכרויות, דיכאונות, התקפי אלימות ופגיעה עצמית (צילום: Carlos Alvarez/GettyimagesIL)
    הרזון הקיצוני, איפור העיניים המרוח, הנזם באף, הקעקועים, ובעיקר התסרוקת שנראתה כמו הגרסה הבריטית להר חירייה, היו חיווי מדויק של חיים עמוסי התמכרויות, דיכאונות, התקפי אלימות ופגיעה עצמית(צילום: Carlos Alvarez/GettyimagesIL)

     

    המראה שהביאה לעולם הזוהר התגרה בקונבנציות של "מה נחשב יפה". היה לה סגנון חתרני ומוגזם, הרבה מהכל ושום דבר שיכול לקבל חותמת של "מהוגן". שמלות מיני צפופות, מותניים בשמיים, מכנסי עיפרון צמודים שהפכו לאזיקי רגליים, ומעל כל אלה קשקושי פלסטיק שצועקים "הכל בדולר". איימי וויינהאוס היתה הנסיכה היהודייה שממש לא רוצים להביא להורים. אבל תמיד טוטאלית וכנה, בלי גרם של זיוף.

     

    לוויינהאוס היה חוש לדעת מה נכון אופנתית, ובעיקר מה משרת את התדמית הפרועה ועם זאת נחשקת ש"ילדות רעות" ברחבי העולם רוצות לנכס לעצמן. המראה היה מובהק כל כך, שהיה גם פשוט לאמץ אותו: גופייה, חזייה שמבצבצת מתחת, אייליינר מוגזם ושיער לא מסורק. זהו. עכשיו את "איימי", צאי לברים, הסניפי כל מה שלא מחובר בברגים לרצפה ושירי לנו על זה.

     

    אף פעם לא נחשדה במראה "מהוגן". 2008 (צילום: Graham Denholm/GettyimagesIL)
     אף פעם לא נחשדה במראה "מהוגן". 2008(צילום: Graham Denholm/GettyimagesIL)

      

     למה לא: הלוק המגניב הזה הגיע עם מחיר גבוה מדי של התמכרות לסמים, אלכוהול ופגיעה עצמית. עדיף לוותר.

      

     ובכל זאת: איימי וויינהאוס היא ההוכחה שלא צריך להיות זוהרת ומורמת מעם כדי להיות אייקון אופנה. אפשר, מתברר, להיות מלוכלכת, מעצבנת, אפילו גסה, כל עוד את אמיתית.

      

     וויינהאוס בהופעה (צילום: Jo Hale/GettyimagesIL)
      וויינהאוס בהופעה(צילום: Jo Hale/GettyimagesIL)

       

      מה זה אייקון אחד בשבוע?

      עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

       

      בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
      מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים