בדרך לחתונה עוצרות בפייסבוק: למה לקנות כשאפשר לשכור מאחרות?

שפע האירועים במגזר הדתי מעודד את חובבות האופנה לחפש פתרונות יצירתיים וזולים לחדש את המלתחה. הטרנד הלוהט ברשת החברתית: שמלות להשכרה מנשים פרטיות

מירי בן-דוד ליוי פורסם: 11.09.17 12:51

השכרת שמלות לאירועים היא תופעה מוכרת בחברה הדתית ובעיקר החרדית, שעליה דיווחתי כאן כבר לפני יותר מארבע שנים - פיתרון כלכלי נוח ההולם את שפע האירועים והשמחות. כעת ניתן לזהות תופעה חדשה התופסת תאוצה: חיפוש שמלות להשכרה ברשת מנשים פרטיות. שמלות אלה, המוצעות בקבוצות בפייסבוק, מושכרות בדרך כלל במחירים נמוכים יותר משל שמלות בבוטיקים, ויכולות לספק מענה לסגנון ספציפי שלא תמיד יימצא במסע קניות בקניונים.

 

המשתתפות בקבוצות פייסבוק בתחום האופנה שבהן נוכחות בולטת לבנות המגזר הדתי, כבר מכירות היטב את התופעה. בין הקבוצות הללו תמצאו את "איפה קנית" של חלי בן שחר, "השדרה של מירי ביילין", "סטיילזון" של חני מלול, "נשים לב" של תהילה שונים, "עכשיו תורך" של יונת קפלן, "צניעות בסטייל" של אנאל חג'ג', וכמובן קבוצת הפייסבוק הגדולה ביותר במגזר הדתי בתחום האופנה - "אמהות (דתיות) אוהבות להתלבש ולהלביש".

 

אורית שוהם ראבד. "כל כך הרבה נשים הציעו להשכרה את השמלות שתפרו או רכשו, שזה היה מציף את הקבוצה ולא מאפשר להודעות אחרות להתבלט" (צילום: בושמת איבי)
  אורית שוהם ראבד. "כל כך הרבה נשים הציעו להשכרה את השמלות שתפרו או רכשו, שזה היה מציף את הקבוצה ולא מאפשר להודעות אחרות להתבלט"(צילום: בושמת איבי)

   

  "כל כך הרבה נשים הציעו להשכרה את השמלות שתפרו או רכשו, שזה היה מציף את הקבוצה ולא מאפשר להודעות אחרות להתבלט", אומרת מנהלת הקבוצה "אמהות (דתיות) אוהבות להתלבש ולהלביש", אורית שוהם ראבד. "זה תפס תאוצה עד כדי כך, שהחלטתי לפתוח פעם בשבוע שרשור מיוחד של שמלות להשכרה, והוא באמת אחד הדברים הפופולאריים שיש אצלנו, לצד כל הלוקים שעולים בקצב מאוד אינטנסיבי".

   


  אורית שוהם ראבד, מנהלת קבוצת
  אורית שוהם ראבד, מנהלת קבוצת "אמהות אוהבות להתלבש ולהלביש", בשרשור השבועי המסורתי של השכרת השמלות

   

  שוהם, שהקימה את הקבוצה עבור נשים שאוהבות אופנה צנועה - ושהן לאו דווקא דתיות - מספרת כי מעבר להצעות של שמלות להשכרה, נשים גם מבקשות מחברות הקבוצה לעזור להן למצוא שמלה לפי קטגוריה מסוימת. "למשל, כשכל המשפחה מחליטה על צבע ורוד פוקסיה, ומישהי לא מוצאת בחנויות בגד כלבבה, היא חושבת שאולי כבר נתפרה שמלה יפה כזו עבור מישהי אחרת", היא אומרת, "ראינו שהרבה נשים אכן מצאו ככה את מה שחיפשו, ופתאום זה הפך לדבר מאוד מקובל בהכנות של אישה לאירוע".

   


  אחת המשתתפות בקבוצת
  אחת המשתתפות בקבוצת "אמהות אוהבות להתלבש ולהלביש". רוצה לשכור חצאית בסגנון ספציפי

   

  זה לא פוגע בעסקים שמתמחים בהשכרת שמלות? הרי בפייסבוק אפשר למצוא אפשרויות הרבה יותר זולות.

  "אני לא חושבת. בסך הכול,  למי שרוצה לשכור שמלה יש עכשיו את כל האופציות. אין תעשייה עד כדי כך מפותחת בתחום. לבעלות עסקים להשכרת שמלות יש את המוניטין שלהן ואת קהל הלקוחות הנאמן שלהן, והן לא מאוימות על ידי קבוצות בפייסבוק".

   

  ומה הסיכונים בשכירת שמלה ממישהי לא מקצועית? נתקלת במקרים שזה הוביל לעוגמת נפש?

  "מהתרשמותי, נשים יוצאות מעסקאות כאלו מרוצות. זה משתלם לשני הצדדים - מי שהשכירה הרוויחה קצת כסף על הדרך, כי לפעמים היא לא תלך עם אותה השמלה שוב ושוב, ומי ששכרה קיבלה שמלה מוכנה במחיר הוגן, ותמיד אפשר לעשות תיקון קטן. כמובן שיש בזה גם סיכון מסוים. אחרי הכול, מי שתפרה את השמלה במקור יצרה אותה לפי המידות והגוף שלה, ולכן חשוב שמי ששוכרת את השמלה תבדוק שהיא אכן מתאימה ומחמיאה לה - ולא תמהר לשכור רק כי המחיר נמוך יותר. ברוב המקרים זה מצליח וחוסך שיטוט בין חנויות, והחוויה מאוד נעימה וזמינה, את כותבת מה את מחפשת ובתוך כמה דקות מקבלת הצעות. יש גם נשים שמקבלות מהפוסטים האלה השראה והולכות בסוף לתופרת שתיצור להן שמלה דומה. זה פותח את הראש".

   


  אחת המשתתפות בקבוצת

   

  גם את משכירה או שוכרת שמלות דרך הקבוצה?

  "בקטע הזה אני חושבת קצת שונה. אם אני כבר משקיעה בשמלה ויודעת שלא אלבש אותה שוב, אני מעדיפה לנצל את ההזדמנות לחסד ולהעביר למישהי נזקקת. זה גם מה שאני עושה, אגב, עם פאות כשאני מחדשת. אבל זו מצווה שמזדמנת ומתאימה לי. אני לגמרי מבינה את מי שעושה זאת ורואה בכך יופי של דבר. לפעמים מדובר בשמלות שהושקעו בהן אלפי שקלים, ויש צורך להרוויח כדי להחזיר מעט מההשקעה. לא סתם אני נותנת לזה לגיטימציה בחינם ומכל הלב בקבוצה. הרבה פעמים בנות אומרות שהקבוצה סייעה להן מהיום למחר כשחיפשו בגד שקשה להשיג, גם אם הוא מאוד פשוט, כמו חולצת בסיס בצבע ירוק תפוח. זה היופי בקבוצות בפייסבוק - העזרה ההדדית, ולא תמיד זה תמורת תשלום".

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עיתונאית, בלוגרית וכתבת "זמנים מודרניים". אני אוהבת להוכיח לעולם שאופנה צנועה זה הכי שיק בעולם, אם כי לפעמים מדובר באתגר לא פשוט. לעוד פוסטים שלי, היכנסו לבלוג החצאית והירשמו לקבלת פוסטים חדשים על ידי הזנת האימייל שלכם. חוץ מזה, יש לי מועדון נטוורקינג לנשים דתיות ועצמאיות שנקרא "מועדון החצאית" והוא פועל בגבעת שמואל, ירושלים ורעננה