התנועה לשחרור הפטמה: זכות האישה לחשיפה או הזמנה לאונס?

בחו"ל תנועת Free The Nipple תופסת תאוצה, ואצלנו מצדיקים אונס בטענה שהקורבן הצטלמה בחוטיני. האם עירום נשי יכול להיות כלי לקידום השוויון?

חושפות את גופן כי בא להן, כי נוח להן וכי הן לא מבינות למה לגבר שלצידן מותר ולהן לא. "צעדת השרמוטות" (צילום: אוהד צויגנברג)
חושפות את גופן כי בא להן, כי נוח להן וכי הן לא מבינות למה לגבר שלצידן מותר ולהן לא. "צעדת השרמוטות" (צילום: אוהד צויגנברג)

לפני שבועות ספורים צעדו בתל אביב כאלף נשים במחאה על תרבות האונס בצעדה שכונתה "צעדת השרמוטות", תוך שהן נושאות שלטים כמו "חוטיני הוא לא הזמנה לאונס". שמה הפרובוקטיבי של הצעדה נועד להדגיש את הנטייה להאשים את הקורבן, שלכאורה הזמינה הטרדה או אפילו תקיפה מינית באמצעות לבוש חושפני.

 

זכות האישה לחשוף את גופה. "צעדת השרמוטות" (צילום: צביקה טישלר)
  זכות האישה לחשוף את גופה. "צעדת השרמוטות" (צילום: צביקה טישלר)

   

  השנה הצעדה הייתה רלוונטית במיוחד: היא התקיימה זמן קצר אחרי שעורכת הדין טלי גוטליב טענה בבית המשפט שארבעת הצעירים שאנסו צעירה בהרצליה לא אשמים כיוון שהמתלוננת "העלתה תמונה שלה בחוטיני".

   

  >> גם מעצבי האופנה קוראים לכן לחשוף את החזה

   

  בעוד אצלנו "העלתה תמונה שלה בחוטיני" נחשבת להתגרות מינית, בארצות הברית הופכת תנועת Free The Nipple לרלוונטית

  צעירות רבות מרגישות שזכותן המלאה לחשוף את גופן שלא למטרה מינית, לא עבור תפקיד בסרט ולא עבור שער ב"פלייבוי". הן חושפות את גופן כי בא להן, כי נוח להן וכי הן לא מבינות למה לגבר שלצידן מותר ולהן לא

  יותר מתמיד. רק לפני שבועיים העלתה פריס ג'קסון, בִתו של אגדת הפופ מייקל ג'קסון, פוסט ארוך ומפורט שבו הסבירה למה היא אוהבת להיות עירומה, לעבוד עירומה בגינה, וכן - גם להצטלם עירומה. ג'קסון, שלא מכירה את עו"ד גוטליב, ודאי לא תיארה לעצמה שבישראל מידע כזה נחשב כמעט הזמנה לאונס. היא פשוט תיארה את מה שהדור הצעיר באמריקה מתחיל להרגיש: הגוף שלנו הוא שלנו, ומותר לנו לעשות איתו מה שאנחנו רוצות.

   

  הפוסט של ג'קסון:

  i'll say it again for those questioning what i stand for and how i express myself. nudity started as a movement for ‘going back to nature’, ‘expressing freedom’, ‘being healthier’ and was even called a philosophy. being naked is part of what makes us human. for me it helps me feel more connected to mama gaia. i'm usually naked when i garden. it's actually a beautiful thing and you don't have to make it sexual the way many hollywood stars (and the media) do. not only is your body a temple and should be worshipped as so, but also part of feminism is being able to express yourself in your own way, whether it's being conservative and wearing lots of clothes or showing yourself. there's different ways of absorbing mother earth's energy, my favorites are earthing which is absorbing the earths vibrations from contact between the soil and your bare feet, as well as letting your naked skin absorb the rays of the sun. the human body is a beautiful thing and no matter what "flaws" you have, whether it be scars, or extra weight, stretch marks, freckles, whatever, it is beautiful and you should express yourself however you feel comfortable. if this makes some of you upset i completely understand and i encourage you to maybe no longer follow me, but i cannot apologize for this in any way. it is who i am and i refuse to shy away and keep my beliefs a secret. every one as an opinion and every one has their beliefs. we don't always agree with one another and that's okay. but again, we are all human, and to appreciate the things that other people do that make us human helps us feel connected. how can that be a bad thing?

  A post shared by Paris-Michael K. Jackson (@parisjackson) on

   

  למה רק לפוטין מותר?

  תנועת "שחררי את הפטמה" תפסה תאוצה בשנים האחרונות בעיקר בגלל שסלבריטאיות רבות אימצו אותה אל חיקן העירום. קארה דלווין הצטלמה חשופת חזה כחלק מהזדהות עם ערכי התנועה, גם טלולה וויליס, מיילי סיירוס וריהאנה מרבות להעלות תמונות חשופות שלהן, למרות ובגלל האיסור על עירום נשי באינסטגרם.

   

  גם מגישת תוכנית הלילה והקומיקאית צ'לסי הנדלר העלתה לאינסטגרם תמונה שלה חשופת חזה ורוכבת על סוס, במה שהיה למעשה שחזור תמונה של פוטין. היא ביקשה לדעת למה זה בסדר להראות תמונה של גבר (ועוד עם Man Boobs) רוכב בעירום חלקי, אבל תמונה מקבילה של אישה נחשבת לפרובוקטיבית.

   

  צ'לסי הנדלר טופלס בארץ הקודש:

  תנועת "שחררי את הפטמה" היא למעשה תנועה לשוויון. בדף הערכים שלה נכתב "אנחנו תנועה עולמית לשינוי, אנחנו מאמינים שכל בני האדם נולדו שווים ואנחנו בעד העצמה וחופש". תוך שנים ספורות, בזכות התמיכה הסלבריטאית הענפה, הגיעה התנועה למודעות הציבור ונראה שהיא נוגעת בעצב פתוח: צעירות רבות מרגישות שזכותן המלאה לחשוף את גופן שלא למטרה מינית, לא עבור תפקיד בסרט ולא עבור שער ב"פלייבוי". הן חושפות את גופן כי בא להן, כי נוח להן וכי הן לא מבינות למה לגבר שלצידן מותר ולהן לא.

   

   קארה דלווין חושפת, במגבלות האינסטגרם המצנזר:

  אבל אצלנו, צילום בחוטיני עדיין נחשב הזמנה לאונס. נראה שבמדינה שמרנית כשלנו עירום נשי עודנו טאבו, במיוחד כאשר בספר בראשית, ממש בסמוך לסיפור על הבושה שחשו אדם וחווה בגן עדן כאשר אכלו מעץ הדעת וגילו שהם עירומים, מובא המשפט "ואל אישך תשוקתך והוא ימשול בך". אני מציעה פשרה: בואו נשנה את הפסוק ל"ואל אישך או אשתך תשוקתך, ואף אחד לא ימשול באף אחד, יען כי לא כולם בקטע של BDSM, וכל אחד ואחת ילבשו מה שבא להם ובא לציון גואל".

   

  ובינתיים: הישמרו לכן בנות ישראל כאשר אתן קונות חוטיני או ברזילאי, ודעו כי דמכן הפקר.

   

  ___________________________________________________

   

  מגזין Gostyle חוגג 150 גיליונות (צילום: דביר כחלון)
   מגזין Gostyle חוגג 150 גיליונות(צילום: דביר כחלון)

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד