המשימה: להלביש בית שלם ב־28 אלף שקל (כולל ריצוף חלקי)

  איך עושים את זה? באמצעות שילוב של פריטים מחנויות בניין, העדפת צבע על פני טפטים, נבירה במחסן וחידוש רהיטים ישנים. וכמובן עם המון אקססוריז וירוק

  שטיח גדול שנקנה בסייל באתר West elm מחבר ויזואלית בין הפריטים בחלל (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  שטיח גדול שנקנה בסייל באתר West elm מחבר ויזואלית בין הפריטים בחלל (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  מבט מפינת האוכל לכיוון הסלון (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  מבט מפינת האוכל לכיוון הסלון (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  במקום לקנות רשת תלייה יקרה בחנות עיצוב נקנתה הרשת בחנות לחומרי בניין ורוססה בספריי שחור (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  במקום לקנות רשת תלייה יקרה בחנות עיצוב נקנתה הרשת בחנות לחומרי בניין ורוססה בספריי שחור (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  קיר בצבע כחול–אפור מעושן יוצר רקע שקט לחדר השינה (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  קיר בצבע כחול–אפור מעושן יוצר רקע שקט לחדר השינה (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  מכתבה ישנה שהמשפחה קיבלה בירושה הפכה לשולחן העבודה של הילדים (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  מכתבה ישנה שהמשפחה קיבלה בירושה הפכה לשולחן העבודה של הילדים (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  בגלל מגבלות התקציב נצבע הקיר בחדר הילדים צביעה דקורטיבית כתחליף לטפט יקר (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  בגלל מגבלות התקציב נצבע הקיר בחדר הילדים צביעה דקורטיבית כתחליף לטפט יקר (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
  איך מלבישים דירה ב־28 אלף שקל בלבד (כולל ריצוף חלקי)? תוך שימוש בהרבה יצירתיות, בסיוע עין טובה לקומפוזיציה ועם לא מעט עבודת כפיים. מיכל וולפסון, בעלת סטודיו לעיצוב והום סטיילינג, קיבלה פנייה מאמא לשני ילדים (בני שבע וחמש) המתגוררת בדירה תל אביבית די ישנה שמשתרעת על פני 120 מ"ר של מה שהיא כינתה "פוטנציאל לא ממומש".

   

  >> קירות הם מותרות: חמש נפשות ושלוש חתולות בדירת 75 מ"ר

   

  "שימוש בצבע זו דוגמה נוספת לחיסכון בהלבשת הקירות. הוא זול בהרבה מטפטים או מחיפויים אחרים, ובעזרת צביעה יצירתית אפשר להגיע לתוצאות מרשימות"
  וולפסון טיפלה בחלל המרכזי הכולל סלון ופינת אוכל, בחדר השינה, בחדר הילדים ובחדר נוסף ששימש כמחסן והפך בעקבות התהליך לחדר עבודה. לא נעשתה כמעט החלפת רהיטים גדולים, אלא בעיקר שינויים בתחום הלבשת הבית. "לחלל המרכזי היה בסיס טוב", מספרת וולפסון, "הספות, הכורסה, הספרייה, שולחנות הסלון ופינת האוכל היו שם. אנחנו טיפלנו בהם, הוספנו, מיקמנו נכון והשתמשנו בפריטים ששכבו בחדר ששימש מחסן. היו חסרים כל הטאצ'ים הקטנים".

   

  שימוש בצמחיה הוא פתרון זול ונגיש (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
   שימוש בצמחיה הוא פתרון זול ונגיש(צילום: דנה סטמפלר עשהאל)

   טקסטיל מוסיף המון אופי לכל חלל (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
    טקסטיל מוסיף המון אופי לכל חלל(צילום: דנה סטמפלר עשהאל)

    להוציא פריטים מיותרים (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
     להוציא פריטים מיותרים(צילום: דנה סטמפלר עשהאל)

      

     בסלון נצבע קיר באפור בהיר ונוסף שטיח מרכזי גדול בצבעוניות שמחברת את כל החלקים בחלל – ספה אפורה, כורסת עור בגוון קאמל וספרייה לבנה. "השטיח מאחד ומקפיץ את כל החדר. הוא נרכש באינטרנט באתר West elm באחד מימי הסיילים שלהם ועלה 479 דולר במקום 600 דולר", מספרת וולפסון. "הצבנו את כורסת הקאמל בפינה מחמיאה יותר ומיקמנו לצידה מנורה עומדת, עציץ דקל ושרפרף ישן שעליו הצבנו רמקול. בסמוך הוספנו כריות וצמחייה ותלינו שני איורים בשחור־לבן שהיו במחסן המשפחתי. את הספרייה סידרנו, הוצאנו פריטים מיותרים ומעמיסים ושילבנו פריטים מתאימים".

      

     רשת ברזל מחנות לחומרי בניין

     במקום רשת מעוצבת ויקרה (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
      במקום רשת מעוצבת ויקרה(צילום: דנה סטמפלר עשהאל)

       

      בפינת האוכל הוסיפה וולפסון כיסאות והדום־ספסל מרופד בבד בסגנון שבטי עם רקע ורוד של "עידן כורסאות" כדי ליצור כתם צבע בולט בחלל. מעל לשידת העץ שכבר הייתה במקום תלתה וולפסון רשת ברזל עם שלל פיצ'פקעס. "זו אחת הדוגמאות לעיצוב חסכוני: במקום לרכוש רשת מעוצבת באחת מחנויות העיצוב, ניגשתי לחנות לחומרי בניין סמוכה ורכשתי רשת ברזל משובצת פשוטה, ריססתי אותה בספריי שחור ותליתי עליה כל מיני חפצים קטנים והדפסים אישיים, ומיקמתי לידה שני עציצים תלויים. עכשיו יש לפינה אופי", מסבירה וולפסון.

       

      בעוד שבחלל המרכזי הייתה רצפת גרניט פורצלן בהירה ונעימה לעין, בחדר השינה ובחדר הילדים מצאה המעצבת מרצפות סומסום ישנות ושחוקות שלא היתה ברירה אלא להחליף אותן. הבחירה שמכניסה לחדרים אלה חמימות בלי לחרוג ממגבלות התקציב: פרקט למינציה בגוון עץ חם.

       

      עם ענף עץ וקיר צבוע - חדר השינה עוצב בתקציב נמוך (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
       עם ענף עץ וקיר צבוע - חדר השינה עוצב בתקציב נמוך(צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
        

        

       "לפני השינוי, חדר השינה נראה כמו חדר של סטודנט", אומרת וולפסון. "ניכר היה ששם נעשתה הפשרה הגדולה ביותר של בעלת הבית. עכשיו יש לה חדר שינה מעוצב בתקציב נמוך. רכשנו ב'לובלינר' מיטת עץ במחיר מעולה, צבענו קיר אחד בכחול־אפור מעושן, שמוסיף המון אופי לחדר והוא מרגיע ונעים במיוחד.

        

       מתלה מענף שנמצא מתחת לבית

       "הוספנו וילונות וטקסטיל נוסף והנחנו גם כאן שטיח שנקנה באתר West elm בעלות של 159 דולר במקום 200 דולר. גוף התאורה נרכש באיקאה, ולבסוף השקענו באקססוריז שהם גם יפים וגם פונקציונליים, למשל המדף המעוצב מעל המיטה לפריטים אישיים, המראה המוזהבת שלידו וענף העץ המיוחד שמצאנו מתחת לבית ונתלה מעל לשידה הלבנה. הענף מוסיף חיבור לטבע והוא גם מתלה נוח לתיקים, תכשיטים, צעיפים וכדומה".

        

       בחדר הילדים נעשתה עבודת פינוי משמעותית לפני העיצוב. "פינינו המון דברים וקשקושים ובעלת הבית תרמה אותם. היא ביקשה טפט לקיר, אולם מדובר בעלות של כ־1,500 שקל, אז ויתרנו עליו והעדפנו לצבוע את הקיר עד מחציתו באפור ואת היתר בלבן. שימוש בצבע זו דוגמה נוספת לחיסכון בהלבשת הקירות. הוא זול בהרבה מטפטים או מחיפויים אחרים, ובעזרת צביעה יצירתית אפשר להגיע לתוצאות מרשימות".

        

       צביעה יצירתית במקום טפט מוזילה את העלויות (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
        צביעה יצירתית במקום טפט מוזילה את העלויות(צילום: דנה סטמפלר עשהאל)

        סלסילות מברזל נתלו על הקיר כמדפים (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
         סלסילות מברזל נתלו על הקיר כמדפים(צילום: דנה סטמפלר עשהאל)

          

         למצוא את האביזרים שמקנים אופי לחדר (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
          למצוא את האביזרים שמקנים אופי לחדר (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)

           

          מכתבה ישנה שהמשפחה קיבלה בירושה והייתה תחובה במחסן קיבלה טיפול אוהב והפכה לשולחן הלימודים של הילדים. לחדר נוסף שטיח (מ"השטיח האדום"), כוורת מדורגת מאיקאה זכתה לארגזי אחסון חדשים, סלסילות מברזל נתלו על הקיר כמדפים, ועל קיר אחר נתלו תמונות ואביזרי עיצוב.

           

          "עשינו לא מעט העברות של פריטים ורהיטים, כי מה שלא מתאים בחלל אחד, יכול להתאים בחלל אחר", אומרת וולפסון. "את האביזרים הרבים שמקנים אופי לחדר ולחללים אחרים ברחבי בבית – ובהם פוסטר של מפת העולם, מתלה לתיקים, מתלה לפתקים, סל צעצועים, כריות נוי, וילונות וגופי תאורה - ליקטתי בחנויות שונות, מאיקאה ועדיקה דרך TWO.M, The Old Box ,Tema Shop, לובלינר, חדרים, עידן כורסאות, Tweelingen, GALA Private label, ניחותא, השטיח האדום, פיקולינה, Pic & mix ועוד".

           

           

          לעצב ולחסוך

          בחסות הטרנד האקלקטי אפשר לעצב ולהלביש דירה בתקציב נמוך במיוחד. הנה כמה מהטיפים של מיכל וולפסון:

           

          • לפני שקונים ולו פריט אחד, חשוב לבדוק מה כבר יש בבית ואפשר להשמיש, לצבוע (בצבע, ספריי וכדומה), לשנות מיקום, לשפץ, לשנות ייעוד, לשדרג בעזרת אלמנטים שונים מתחום ה־DIY (ידיות, טפט, מדבקות, שיוף, הוספת גלגלים וכדומה). מעבר לחיסכון הכספי, מדובר בפריטים המוסיפים לבית אופי, כי אין עוד כאלה.

           

          • לא לפחד מצבע: צביעת הקירות מוזילה מאוד את העלויות ביחס לשימוש בטפטים, ואפשר ליצור מרקמים, טקסטורות, משחקי צבעים וגוונים, צורות גיאומטריות ומה לא. אפשר גם לשלב מדבקות קיר שהן זולות בהרבה מטפט.

           

          • מיקס אנד מאץ': שילוב של פריטים יקרים עם פריטים זולים יוצר מראה שכבות מעניין. בדיוק כמו בלבוש, יקר וזול נראים טוב ביחד אפילו יותר מאשר סט יוקרתי בעל לוק תואם מדי. אל תחששו לשלב בבית פריטים שנקנו בחנויות לחומרי בניין וברשתות DIY לצד פריטים מחנויות עיצוב יקרות. יש לא מעט פתרונות שיכולים להוזיל עלויות, למשל רשת המתכת ששולבה בבית וענף העץ שמספק פתרון דקורטיבי ופונקציונלי. בחנויות כאלה תמצאו סלסילות אחסון, מדפים, פריטי טקסטיל ועוד יופי של רעיונות.

           

          צמחיה מוסיפה רעננות וחיות (צילום: דנה סטמפלר עשהאל)
           צמחיה מוסיפה רעננות וחיות(צילום: דנה סטמפלר עשהאל)

            

           • שימוש בצמחייה הוא פתרון זול ונגיש, המוסיף אופי, רעננות וחיוּת לכל חלל בבית, ועוד בצבע הכי נכון בסביבה - ירוק. שימוש בצמחייה גם מוסיף לבית אנרגיה טובה. זה אקססורי מנצח שיכול לבוא בכל מקום: על הרצפה, בתוך סלים או ארגזים, בעציצים תלויים מהתקרה, בתוך רשת סרוגה, על מדפים, על שרפרפים וכן הלאה.

            

           • לשלב שטיחים וטקסטיל: שטיחים כיום זולים בהרבה ממה שהיו בעבר, ובנוסף יש אתרי אינטרנט לרכישה מקוונת. וילונות, כריות נוי ושאר פריטי טקסטיל מוסיפים הרבה אופי לכל חלל, והם לא חייבים להיות יקרים.

            

           _____________________________________________

            

            (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
            (צילום: גיא כושי ויריב פיין)

             

             

             

             
            הצג:
            כל התגובות לכתבה "המשימה: להלביש בית שלם ב־28 אלף שקל (כולל ריצוף חלקי)"
            אזהרה:
            פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד