יאנה יוסף: "כבר לא נעים לי להצטלם בבגד ים, זה מרגיש חשוף נפשית"

הגיור שעברה לפני החתונה עם ציון ברוך, הוביל את יוסף להקים אתר שופינג לאופנה צנועה. עם עלייתו היא מודה: "היה לי חשוב למצוא 'דיי ג'וב' שגרתי שיהיה שלי"

איתי יעקב

|

23.08.16 | 08:50

"אנחנו מדינה מאוד חמה, וברגע שאת לובשת משהו סגור בקיץ, או עם שרוול מעט ארוך, או חצאית מקסי, את ישר נחשדת כדתייה. באירופה, למשל, את יכולה לכבד את עצמך במקסי, ולא תקוטלגי ישר כדתייה". יאנה יוסף (צילום: דודי חסון)
"אנחנו מדינה מאוד חמה, וברגע שאת לובשת משהו סגור בקיץ, או עם שרוול מעט ארוך, או חצאית מקסי, את ישר נחשדת כדתייה. באירופה, למשל, את יכולה לכבד את עצמך במקסי, ולא תקוטלגי ישר כדתייה". יאנה יוסף (צילום: דודי חסון)
"ציון הוא המתלבש בבית, אבל שנינו מייעצים אחד לשני" (צילום: דנה קופל)
"ציון הוא המתלבש בבית, אבל שנינו מייעצים אחד לשני" (צילום: דנה קופל)

בזמן שבצרפת ובגרמניה הופכים הבורקה, החיג'אב והבורקיני של המוסלמיות לסמלי המאבק בין המצדדים בחופש דת ופולחן לבין התגברות האיסלמופוביה באירופה - הושק השבוע בישראל אתר שופינג חדש לאופנה צנועה, הפונה לנשים יהודיות אורתודוכסיות, ומאחוריו עומדת הדוגמנית והשחקנית יאנה יוסף.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

  

באתר הנושא את שמה מציעה יוסף, 27, מבחר גדול של שמלות צנועות – ממראה יומיומי ועד עיצובים חגיגיים לאירועים - ברובן השרוולים מתחת לקו המרפק, לצד חצאיות מקסי, תכשיטים וכיסויי ראש צבעוניים (הזוכים באתר לשם "טורבן", למרות שניתן היה להסתפק ב"מטפחת ראש"). טווח המחירים באתר נע בין 880-99 שקל, וההתחייבות היא לאספקה בתוך 4 ימי עסקים, עם שליח עד הבית.

 

"הרעיון של האתר הוא להציע לנשים דתיות מכל המגזרים בגדים צנועים, בעיקר שמלות, שיאפשרו לך לשמור על מראה צנוע במינימום מאמץ" (צילום: טל עבודי)
  "הרעיון של האתר הוא להציע לנשים דתיות מכל המגזרים בגדים צנועים, בעיקר שמלות, שיאפשרו לך לשמור על מראה צנוע במינימום מאמץ"(צילום: טל עבודי)

   

  לקראת נישואיה לציון ברוך עברה יוסף תהליך גיור, שבמהלכו נדרשה להתלבש על פי דקדוקי ההלכה, קרי, חצאיות מתחת לקו הברכיים וחולצות המכסות את המרפקים, ללא מחשופים. התהליך הסתיים בנובמבר 2014, וחודש לאחר מכן נישאו השניים. בשיחה עם Xnet היא מספרת כי ההחלטה להקים את האתר נולדה מתוך צורך וזיהוי החסך של נשים דתיות בארץ. "במהלך הגיור חיפשתי בגדים בנרות, והיה חסר לי מקום אחד שמרכז את כל הסגנונות של בגדים צנועים", היא אומרת. "הייתי צריכה לרוץ בין חנויות כדי למצוא פריטי לבוש מתאימים, ולהרכיב בעצמים 'לוקים' צנועים. הרעיון של האתר הוא להציע לנשים דתיות מכל המגזרים בגדים צנועים, בעיקר שמלות, שיאפשרו לך לשמור על מראה צנוע במינימום מאמץ. מספיק שתשימי על עצמך שמלה ונעליים טובות, ותדאגי לשיער מתוקתק, ואת נראית מצוין".

   

  "בתור מישהי שגדלה וחיה בתל אביב, ואני אגלה לך סוד - כמעט ולא יוצאת ממנה - התקשיתי למצוא בגדים צנועים" (צילום: ענת מוסברג, רפי דלויה)
   "בתור מישהי שגדלה וחיה בתל אביב, ואני אגלה לך סוד - כמעט ולא יוצאת ממנה - התקשיתי למצוא בגדים צנועים"(צילום: ענת מוסברג, רפי דלויה)

    

   יש בישראל קהילה דתית גדולה שרוכשת בגדים צנועים. איזה חוסר בדיוק זיהית?

   "רוב האוכלוסייה הזו נמצאת מחוץ לתל אביב, ובתור מישהי שגדלה וחיה בתל אביב, ואני אגלה לך סוד - כמעט ולא יוצאת ממנה - התקשיתי למצוא בגדים צנועים. רוב המעצבות הדתיות פועלות מחוץ לתל אביב, בעיקר בירושלים, והמעצבות בתל אביב לא מציעות דברים צנועים, בטח לא בקיץ. אתה יודע כמה קשה למצוא בגדים צנועים ולא בחורף?"

    

   "היום אני מקפידה תמיד על לבוש לא חשוף" (צילום: טל עבודי)
    "היום אני מקפידה תמיד על לבוש לא חשוף"(צילום: טל עבודי)

     

    מה הבנת על אופנה דרך תהליך הגיור?

    "אנחנו מדינה מאוד חמה, וברגע שאת לובשת משהו סגור בקיץ, או עם שרוול מעט ארוך, או חצאית מקסי, את ישר נחשדת כדתייה. באירופה, למשל, את יכולה לכבד את עצמך במקסי, ולא תקוטלגי ישר כדתייה. זה קצת מבאס שמגדירים אותך לפי איך שאתה מתלבש".

     

    "אופנה לא העסיקה אותי אף פעם, ותמיד הייתי זו שמייעצת לאחרים יותר מאשר מלבישה את עצמי" (צילום: רפי דלויה)
     "אופנה לא העסיקה אותי אף פעם, ותמיד הייתי זו שמייעצת לאחרים יותר מאשר מלבישה את עצמי"(צילום: רפי דלויה)

      

     כיצד התבטא תהליך הגיור במלתחה הפרטית שלך?

     "התלבשתי צנוע גם לפני תהליך הגיור, אבל היו גם רגעים שהתלבשתי לא צנוע. היום אני יכולה להגיד שלא היה לי נעים להצטלם בבגד ים ולראות את התמונות באינטרנט ובטלוויזיה. זה הרגיש לי חשוף - עזוב פיזי, חשוף נפשי. היום אני מקפידה תמיד על לבוש לא חשוף".

      

     "במהלך הגיור חיפשתי בגדים בנרות, והיה חסר לי מקום אחד שמרכז את כל הסגנונות של בגדים צנועים". עיצובים מהאתר של יאנה יוסף (צילום: עדן גבאי)
      "במהלך הגיור חיפשתי בגדים בנרות, והיה חסר לי מקום אחד שמרכז את כל הסגנונות של בגדים צנועים". עיצובים מהאתר של יאנה יוסף(צילום: עדן גבאי)

       

      יוסף, שהתפרסמה בעונה הרביעית של "האח הגדול", הפכה מאז לשחקנית מוערכת, שאף מועמדת השנה לפרס אופיר כשחקנית משנה, על תפקידה בסרט "הרמוניה". השנה היא גם משחקת ב"אבינו", סרטו החדש של מני יעיש. בסתיו האחרון הפכה יוסף לאם לאלה אנדראה, מנישואיה לברוך.

       

      כשהיא נשאלת על הסיבות להקמת האתר, היא אומרת כי היה חשוב לה לבנות עסק עצמאי משלה. "אני בסטטוס בחיים שאני עדיין לא יודעת לאן פונה הקריירה שלי", היא אומרת בפתיחות. "היה חשוב לי למצוא 'דיי ג'וב' שגרתי שיהיה שלי. הרי שום דבר בקריירה שלי הוא לא באמת שלי - אני באה ליום צילום בסרט של במאי, ובסופו של יום צילום אני הולכת הביתה".

       

      "אם אני רוצה להפגיז, יש לי את היכולת, אבל ביומיום אני אוהבת הכי פשוט ובסיסי, ברמה של להסתובב עם פיג'מה" (צילום: ענת מוסברג)
       "אם אני רוצה להפגיז, יש לי את היכולת, אבל ביומיום אני אוהבת הכי פשוט ובסיסי, ברמה של להסתובב עם פיג'מה"(צילום: ענת מוסברג)

        

       עד כמה תופס נושא האופנה מקום ביומיום שלך?

       "אני סנדלר שהולך יחף. אופנה לא העסיקה אותי אף פעם, ותמיד הייתי זו שמייעצת לאחרים יותר מאשר מלבישה את עצמי. בחיים לא האמנתי שאעסוק באופנה, אבל החיים מפתיעים".

        

       אכן מפתיעים, הרי ציון הוא אושיית האופנה בבית, לא את.

       "כן, ציון הוא המתלבש בבית, אבל שנינו מייעצים אחד לשני. זה לא שאני לא יודעת להתלבש. אם אני רוצה להפגיז, יש לי את היכולת, אבל ביומיום אני אוהבת הכי פשוט ובסיסי, ברמה של להסתובב עם פיג'מה".

        

       ומה גילינו בארון ובבית של קסניה ועמרי? 

       לחצו על התמונה לביקור המלא (צילום: ענבל מרמרי)
       לחצו על התמונה לביקור המלא (צילום: ענבל מרמרי)

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד