אחד היתרונות המרכזיים של הדירה הזו הוא הנוף הפנורמי שנשקף ממנה: מצד אחד, צמרות העצים הירוקות של צפון תל אביב הישן, ומהצד האחר, מגדלי מגורים חדשים. הדירה הזו, 88 מ"ר, קומה שלישית ברחוב יהודה המכבי, נרכשה על ידי זוג צעיר. היא מעצבת גרפית, הוא איש הייטק, והם החליטו לבצע בדירה שיפוץ בסכום של 330 אלף שקל.

מכיוון שמדובר בסכום נמוך יחסית לשיפוץ כולל של דירה ישנה, ההחלטות העיצוביות התקבלו במטרה לחסוך כסף. לדוגמה, על פינת רחצה נפרדת בחדר השינה הם בחרו לוותר - והתקינו שני כיורים בחדר הרחצה היחיד, כדי שיהיה נוח כמשפחה עם ילדים. גם בתחום התאורה נעשתה פשרה: מעל שולחן האוכל נתלו מנורות יקרות בעיצוב טום דיקסון, אבל בשאר חלקי הבית הסתפקו בפסי צבירה, שהם גם זולים יותר וגם חוסכים בנקודות חשמל. המעצבים רז אלון ואורן גולן השתדלו לעמוד בכל המשימות בלי לחרוג מהתקציב.

המזווה מסתיר הכול

הדירה חולקה לשני אגפים, ורצפתה כוסתה בפרקט עץ אלון. בין חדרי השינה לאזור הסלון והמטבח מפרידים מבואת הכניסה וחדר עבודה נוח. כדי להכניס אור ואוויר אל המבואה חוצצת בין שני החללים משרבייה, שאפשר יהיה בעתיד לסגור, אם יוחלט להסב את החדר לחדר ילדים נוסף.

מבט מחדר העבודה לכיוון הסלון (צילום: גלית דויטש)
מבט מחדר העבודה לכיוון הסלון (צילום: גלית דויטש)

החלל שמשמאל לדלת הכניסה היה מחולק לסלון ולחדר שינה, והמעצבים פתחו אותו ליחידה אחת הכוללת מטבח, סלון וחדר עבודה שאליו נכנסים מהסלון (ראו תוכניות "לפני" ו"אחרי" בתחתית הכתבה). בעלת הבית רצתה מטבח נסתר, אבל התברר שהעלויות גבוהות מדי. כפשרה, תוכנן מטבח מינימליסטי עם מזווה צמוד ובו ארונות אחסון, מקרר, תנור, מקרר יין ומשטח הנחה.

המטבח והמזווה הצמוד. משמאל דלת הכניסה לדירה (צילום: גלית דויטש)
המטבח והמזווה הצמוד. משמאל דלת הכניסה לדירה (צילום: גלית דויטש)

בחלק הגלוי, מול הסלון, הורכבו ארונות נמוכים צבועים בלבן עם משטח גרניט שחור, כיור וכיריים. את הקיר מחפים אריחי קרמיקה לבנים קטנים, וביניהם רובה שחורה. ממול הוצב שולחן אוכל עם פלטת עץ, ולצידו נישה הכוללת ארון בחלקה התחתון ומדף למעלה. ליד המטבח, מול המזווה, נפתחה מרפסת שהייתה סגורה והוחזרה לייעודה המקורי.

"לפני": חדר שינה ומרפסת סגורה
"לפני": חדר שינה ומרפסת סגורה

ו"אחרי": מטבח עם מרפסת פתוחה (צילום: גלית דויטש)
ו"אחרי": מטבח עם מרפסת פתוחה (צילום: גלית דויטש)

במרפסת הוצבה פינת ישיבה, והיא חופתה באריחים מעוטרים, זהים לאלה שבשירותי האורחים (ראו תמונה למעלה):

במרפסת אותם אריחים כמו בשירותי האורחים  (צילום: גלית דויטש)
במרפסת אותם אריחים כמו בשירותי האורחים (צילום: גלית דויטש)

בסלון מוקמו רהיטים שונים (שוק הפשפשים, "פיק אפ", "איקאה"): ספה, כורסה, שולחן צד, כיסא במאים מעור ושידת טלוויזיה. מעל השידה נפתח חלון רוחבי צר.

סלון בהיר וצבעוני (צילום: גלית דויטש)
סלון בהיר וצבעוני (צילום: גלית דויטש)

על הקיר שמסתיר את חדר העבודה נשען ספסל עץ לבן, ומעליו נתלתה תמונה שהובאה מהדירה הקודמת:

מעבר לקיר נמצא חדר העבודה (צילום: גלית דויטש)
מעבר לקיר נמצא חדר העבודה (צילום: גלית דויטש)

אריחים בסיסיים וזולים

גם החלק שמימין לדלת הכניסה חולק מחדש. בעבר היו בו חדר שינה, חדר רחצה ומטבח, וכיום הוא כולל חדר הורים, חדר לילד וחדר רחצה. חדר ההורים מחולק לאזור שינה שתוכנן כחלל ריבועי, ולחדר ארונות עם מדפים עד התקרה. על דלתות הוחלט לוותר מטעמי תקציב.

חדר הרחצה, שתפס את מקומו של המטבח הקודם, רוצף בשיש קררה ופסיפס שחור. מדובר בחומר גלם יקר יחסית, אבל כאן הוא תופס שטח של 3 מ"ר בלבד. בחלקים שנסתרים מהעין - מתחת למכונות הכביסה והייבוש או מתחת לדק שבמקלחון – השתמשו באריחים בסיסיים וזולים. בחדר מוקמו שני כיורים בהעמדה חופשית, שמוחזקים על ידי מסגרת עדינה מברזל שתוכננה על ידי המעצבים. לכל כיור יש ארון שירות מחופה במראה, ובין שני הכיורים מפריד חלון. מאחוריהם מסתירות דלתות תריס אזור שירות ובו מכונת כביסה, מייבש וארונות. בעומק החדר תוכנן מקלחון עם ספסל ודק מעץ איפאה. בתוכו חלון צר וארוך, שמאיר את החלל.

שני כיורים בחדר הרחצה (צילום: גלית דויטש)
שני כיורים בחדר הרחצה (צילום: גלית דויטש)

שירותי האורחים רוצפו באריחי גרניט פורצלן עם דוגמה מודפסת, שעולים ומחפים את הקיר שמאחורי האסלה. על הקיר הניצב נשענת יחידת פרזול עם שני צירים - למגבת ידיים ולנייר טואלט.

  • עיצוב ותכנון רהיטי ברזל ונגרות אומן: Studio GOLANALON
  • חלונות אלומניום: שח בר אלומניום
  • פרקט עץ אלון: מטרופרק
  • משטחי שיש: פרביטל שיש גרניט

עוד עיצוב פנים בדירות של זוגות צעירים:

>> דירה ישנה בגבעתיים שופצה ב-250 אלף שקלים

>> ודירה מפתיעה במרומי שיכון ג' ביפו