הסורבון, המוסד האקדמי הנודע של פריז, הכריז בסוף השבוע על הזוכים בתחרות לתכנון מבנה מחקר חדש שלו. את ההצעה הגישו במשותף משרד האדריכלים הדני BIG והמשרד הצרפתי OFF. הבניין, שייקרא Paris PARC, ישתרע על 15 אלף מטרים רבועים סמוך לקתדרלת נוטרדאם, בין מכון העולם הערבי (בתכנונו של האדריכל ז'אן נובל) לבין הפארק המרכזי של קמפוס הפקולטה למדעים בסורבון. מאחר שהוא נתון בין יצירות אדריכלות כה חשובות, תוכנן הבניין החדש להלום את נפחי הבניינים הסמוכים ואת חשיבותם. BIG ו-OFF גברו על משרדי אדריכלים מצליחים כמו MVRDV, מריו קוצ'ינלה, ומשרדי האדריכלים הצרפתיים פריפריק וליפסקי-רויה.

לדברי האדריכל בירקה אינגלס (Bjarke Ingels), העומד בראש משרד BIG , מדובר ב"סוג של ניסוי עירוני. הפרויקט הוא תוצר של הלחצים של ההקשר העירוני. כשהוא נתחב להקשר צפוף בהיבטים של חלל, תנועה אנושית והיסטוריה אדריכלית – הפרויקט נתפש כרצף של תגובות למגוון לחצים חיצוניים ופנימיים הפועלים עליו". לדברי אינגלס, התכנון שם דגש על אוורור טבעי ותאורה, כדי שאור טבעי יחדור אליו מרבית שעות היממה. בנוסף התחשבו המתכננים בדרישה לא לחסום אור-יום ואוויר לכיתות הלימוד והמעונות הסמוכים למבנה החדש שיוקם. במרכז הבניין חלל מרכזי הפתוח לאורך כל הקומות, שיספק תאורה טבעית גם אל עומק המבנה ויתפקד כחלל מקשר בין האגפים השונים.

הבניין מתוכנן לשמש חממה מדעית, וככזה הוא יכלול מעבדות, מתקני מחקר, אולמות דיונים ואזורי מפגש לא רשמיים. האדריכלים ביקשו להדגיש את המבטים הפתוחים והנצפות, כך שמי שיעמוד בכיכר יוכל להתבונן במתרחש בתוך הבניין - ולהיפך. בקומותיו העליונות ובפארק שיוקם על הגג תהיה תצפית פנוראמית חדשה על נוטרדאם ועל קו הרקיע של בירת צרפת. קירות מסך הזכוכית הפונים אל הקתדרלה הנודעת ייצרו השתקפות שלה, ובכך ירמזו על החיבור בין האקדמיה לעיר. האתגר שהמתכננים ייבחנו בו, הוא למנוע מחזיתות הבניין לסנוור את מי שיעמוד מולן בשעות האור שבהן השמש ניצבת בזווית ההשתקפות. לפיכך, הבניין כאילו מבקש להיעלם ולהיטמע בסביבתו באמצעות ההשתקפות והשקיפות שהוא מייצר, כך שלא יגנוב את ההצגה מאחיו הוותיקים, ובראשם מכון העולם הערבי.

בישראל, שבה הקמפוסים האקדמיים מנותקים מהעיר, גוברת המודעות לנתק של האוניברסיטה מהעיר ומהחברה. אוניברסיטאות תל אביב, באר שבע, העברית בירושלים, בר אילן ברמת גן, חיפה והטכניון - רובן ככולן שוכנות בשולי העיר, מוקפות חומות וגדרות ומסוגרות כמו מבצר. יחס כלשהו כלפי העיר שבתוכה הן נמצאות - אין לאף אחת מהן. באמצע העשור הקודם החליטה הנהלת האקדמיה הירושלמית "בצלאל" להקים קמפוס חדש במרכז העיר כדי לחזק את הקשר בין האקדמיה, הסטודנטים והעיר. גם משרד BIG השתתף במכרז, אך הפסיד למשרד האדריכלים היפני SANNA ובכך עדיין לא ביצע אף פרויקט בישראל.