"מחנות צבא נטושים ופרוצים רבים פרוסים בכל רחבי הארץ ויש בהם סכנה בטיחותית ומפגע סביבתי ותברואתי חמור, עקב היעדר טיפול של צה"ל" (מתוך דוח מבקר המדינה).

בסיס מש"א (מרכז שיקום ואחזקה) בית דגן שימש את הצבא במשך כ-40 שנה לצרכי ייצור ותחזוקה של כלי רכב צבאיים, עד שפונה ב-2001. מדוח שהוגש לוועדות הפנים והגנת הסביבה של הכנסת עולה, כי בבסיס זה נעשתה פעילות של ציפוי מתכות ללא תשתית מתאימה. בסקר קרקע ומים אותרו מוקדי זיהום בריכוזים חריגים של מתכות כבדות, שמנים ודלקים. הבסיס הנטוש, השוכן בסמוך למושב משמר השבעה, מככב ברשימת 20 המקומות הכי מזוהמים בארץ מדליפת חומרים רעילים לאדמה. לפי מסמך שפירסם המשרד להגנת הסביבה ב-2009, נמצא כי החומרים הרעילים מאיימים על מי התהום, הנמצאים כ-23 מטרים מתחת לשטח המחנה. בקידוחי מי תהום שנעשו בסביבה נמצא שהמים אכן מזוהמים במתכות הרעילות.

מי יטהר את האדמה? בסיס מש''א בית דגן  (צילום: יניב ברמן)
מי יטהר את האדמה? בסיס מש''א בית דגן (צילום: יניב ברמן)

הממשלה החליטה לפנות את הבסיס ולהעביר את השטח לידיו של מינהל מקרקעי ישראל עד סוף 2014, אך לא ברור מי אחראי על מימון הטיהור של האדמה. בזמן שהרעלים מחלחלים אל מי התהום והזיהום מתפשט, הגופים האחראיים יושבים על הגדר ומחכים לכריש הנדל"ן שיקנה את הקרקע ויממן מכיסו את הנזק הסביבתי שעליו משלמים, וכנראה גם ימשיכו לשלם, תושבי האזור.

לסרטים הקודמים בסדרת ''בתים רדופים'':

הקסם של ליפתא

פרידמן 14, גבעתיים

הבנים 53, הוד השרון

אליעזר יפה 4, רעננה

התשבי 130, חיפה

הכרמל 5, ראשון לציון

ביאליק 46, רמת השרון

הרב קוק 7, הרצליה