"פאמפטרק" הוא מסלול גלי ומעגלי המיועד לרוכבי אופניים. המסלול מפעיל כל שריר בגוף הרוכב, שמגיע לתחילת המסלול עם תאוצה, ואז מנסה לשמור על המומנטום ללא שימוש בדוושות. המתחם מיועד לשיפור רמת הרכיבה, ומתאים לכל מי שברשותו אופניים וקסדה. בימים אלה הושלמה הקמתו של מסלול כזה בגליל, ראשון מסוגו בישראל, שיושק בעוד כשבועיים. האדריכל ירון ברונשטיין, שתיכנן את המסלול, כותב ל-Xnet על הפרויקט:

"כשפנו אליי בהצעה לתכנן מתחם מיומנויות רכיבה, הגשימו לי חלום ילדות. זאת הייתה הזדמנות לשלב בין האהבה הישנה שלי לספורט האקסטרים לבין האהבה הנוכחית שלי לתכנון ועיצוב, וקפצתי עליה בהתלהבות. האתגר שהיזמים והמועצה האזורית משגב הציבו בפניי, היה כרוך בלימוד מזורז של הדרישות הטכניות של הרכיבה, ובהטמעתן במסלול ראשון מסוגו בארץ, שאמור להפוך למודל בתחום הפאמפטרק.

"מתחם המיומנויות ממוקם בלב קרחת יער ירוקה, ששימשה כרחבת פיקניקים והפכה לבלתי שמישה עם השנים. המתחם שהצענו מחולק לשני אזורים מרכזיים, המחוברים במסלול רכיבה מהודק. בצד האחד של המתחם נמצא מסלול הפאמפטרק-פרו, ובצד השני יש מסלול טכני מגשרוני-עץ ומקפצות לשיפור מיומנויות הרכיבה והטכניקה. סביב המתחם שמרנו על הצמחייה העבותה, שמשרה אווירה טבעית וגם מצלה על הרוכבים במשך רוב שעות היום.

"כמעצב, התמקדתי בתכנון מסלול רכיבה טכני, מעניין ומגוון, שאפשר לחוות אותו בצורות ובכיוונים שונים, ודאגתי שהארגון המרחבי ייצר סימטריה ברורה. זאת, כדי לאפשר רכיבה תחרותית, שבמסגרתה שני רוכבים מקיפים את המסלול תוך שהם יוצאים לכיוונים מנוגדים.

"זיהיתי רצון של היזמים ושל קהילת האופניים במשגב להבטיח רמת גימור גבוהה ורמת טכניקה גבוהה ואתגרית. עובדה זו הצריכה מיומנות בנושאים כגון ייצוב קרקע, ניקוז, גיאומטריה ופיזיקה - בין היתר בגלל כוחות הג'י הגבוהים של רוכב אופניים בזמן רכיבה במסלול – והיא הביאה בסופו של דבר ליצירת האלמנטים המרחביים הייחודיים במסלול: פניות חדות, "רולרים" גבוהים במיוחד (סדרה של "דבשות גמל" המייצרות מומנטום ומהירות), מסלול המאפשר להתחרות "ראש בראש", זמן אוויר ארוך, מהירות, שיפור טכניקת הרכיבה ושיווי המשקל באמצעות סדרה של 'דרופים' (משטחי נפילה/קפיצה) וגשרוני עץ מסוגים שונים".

הפרויקט: מסלול פאמפטרק

מקום: יער שגב

יזמים: עירא שמש וניצן גרא מקבוצת "ג'אמפ אפ" ו"ביצ'ו יזמות"

אדריכל: ירון ברונשטיין

השקה: אליפות ישראל באופני הרים שתתקיים בעוד שבועיים, 16.7, יום שבת

פרטים נוספים אפשר למצוא באתר המועצה