כשקארן דנסקי, דוגמנית העל העברייה הראשונה, יושבת כיום בשורה הראשונה של תצוגות אופנה, היא נחרדת מהביצועים של הדוגמניות על המסלול.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

"אתה רואה דוגמניות שהולכות עם כתפיים שמוטות", מקטרת האשה והאייקון. "הן לא יודעות להחזיק את הגוף שלהן. רובן לא עושות ספורט. הן מתבססות על הכלי הטבעי שלהן - הגוף. אבל גם כלי טבעי צריך לעבוד עליו כדי שיישאר טוב וחזק. אין כמעט דוגמניות מסלול בארץ. בנות כיום לא רוצות ללמוד לדגמן, הן ישר רוצות להיות סטאריות. אז לתצוגות הגדולות מביאים דוגמניות מחו"ל".

איך עוד השתנה עולם האופנה מאז ימי הזוהר שלך בשנות ה־60 וה־70?

"פעם הוא היה יותר נאיבי. בתקופתי, הדוגמניות למדו לבד את המקצוע. השגנו לעצמנו את העבודות. ניהלנו לבדנו משאים ומתנים, התנהלנו מול מס ההכנסה, והיינו הסטייליסטיות, המאפרות והספריות של עצמנו.

"היום להיות דוגמנית זה פיס אוף קייק. לדוגמנית יש סוכנת משלה, שעושה לה את כל העבודה. הן לא מסתפקות בדגמון, והן גם מגישות, משחקות ומנחות. מי שהצליחה בגדול בתקופתי, מגיע לה פרס נובל. ראויה לכל הערכה".

מי מתלבשת טוב מבין הסלבס?

"את הסלבריטאיות שיוצאות לאירועים מלבישים סטייליסטים. הכל מושאל. אין להן בגדים משלהן. אני לא מבינה אין הן מככבות בפרויקט 'שיק ושוק' של 'פנאי פלוס'. לא ברור לי גם איך אני, אייקון אופנה, לא נכללת בדירוגים האלה. מפריע לי שכל מיני פליטות ריאליטי ומעושרות מופיעות שם.

"בכלל, פליטי הריאליטי הן תופעה פסולה, זה נורא שהם הפכו לגיבורי תרבות, וכשהם באים לאירוע התקשורת ממהרת לראיין אותם. אני לא מקנאה, כי לא חסרה לי תקשורת. אבל זאת דוגמה איומה לדור הצעיר: אנשים לא חושבים שהם צריכים ללמוד ולהעמיק ולהפגין כישרון, אלא שמספיק להיכנס לבית 'האח הגדול', להתבזות, לעשות שטויות ולקלל. תרבות הכלום מקוממת אותי".

ובכל זאת, תני שמות של נשים שיודעות להתלבש.

"נינט היא בעיניי אחת הבחורות הכי יפות בארץ. היא יפהפייה, ויש לה גם נשמה יפה, באמת. אני מתה עליה. היא מאוד מוכשרת ומוזיקלית. אז מה אם היא עושה שטויות ומחליפה תספורות, זה יעבור לה.

"גל גדות מקסימה, ומתלבשת מכובד לגילה. כשהיא לובשת מיני היא חושפת רגלים משגעות. החיוך שלה כובש. תמיד כיף לי לפגוש אותה. למרות הקריירה ההוליוודית שלה, היא לא התחרפנה. אני גם אוהבת את הטעם של מיקה בשן, שנשארת נאמנה לסגנון שלה וכך גם דורית בר אור, שהיא מאוד יצירתית".

ובין הבנים?

שלומי שבן יש טעם נכון ומכובד, עם טוויסט מקורי".

ומה את חושבת על בר רפאלי?

"ייאמר לזכותה שהיא מודעת לתחזוק הגוף. בר שהתה בחו"ל ושם היא למדה את חשיבות הכושר, שצריך ללכת כל יום למכון. היא אחת הדוגמניות הכי אינטליגנטיות שהנפיקה מדינת ישראל: היא יודעת לעשות כסף, לנצל מה שנתן לה הטבע בצורה מקסימלית, והרבה מזה בזכות ציפי, אמא שלה.

"בעיניי אי אפשר לקרוא לבר דוגמנית אופנה - היא סלב שמפרסמת ומייצגת מותגים, והיא עושה זאת בצורה מדהימה. היא גם חמודה ב'אקס פקטור'. יש לה מלא חן, והיא יפה גם בצילומים וגם במציאות. זה דבר נדיר".

מה סוד ההצלחה שלה?

"העובדה שהיא התפרסמה בחו"ל עזרה לה. היא גם בלונדינית, יפה, סקסית בטירוף, יש לה עיניים כחולות, ובארץ אוהבים את השוני הזה. אישית, אני לא מתה על סוג היופי הזה, כי אני באה מהמקור הזה. אני אוהבת דברים אחרים".

מי למשל?

"נועה תשבי יפהפייה בפנים. סקסית להחריד".

ואסתי גינזבורג?

"היא מאוד יפה. יש לה שיער הכי מדהים בעולם. היא גם בחורה טובה".

כפי שבוודאי כבר שמתם לב, דנסקי היא אשה דעתנית, שלא מהססת לחלוק את התובנות שלה, שממש, אבל ממש, לא מסתכמות רק בענייני אופנה. חבריה בפייסבוק כבר למדו לחבב את הפוסטים התכופים שלה, אותם היא סוגרת ב"סה טו" או ב"קאפיש".

"אני מגיבה בעיקר בענייני פוליטיקה", היא חולקת, "פשוט נורא אכפת לי. אני כל כך אוהבת את הארץ, אבל מאוד נפגעתי מהמדינה. בעבר רציתי אפילו להיכנס לפוליטיקה ומישהו מהתחום, שלא אנקוב בשמו, לימד אותי התנהלות פוליטית־מדינית. הוא אף אמר לי: 'את יכולה להפוך לראש ממשלה, אבל לא בישראל'".

על מה עוד את מגיבה בפייסבוק?

"צהוב לא מעניין אותי. קצת הגבתי בעניין של אייל גולן. הרבה אנשים יצאו בקללות נגדו, וזה היה מכוער. לכל בן אדם מגיע להוכיח את חפותו. אנחנו שופטים נורא מהר, למשל במקרים של שרון גל ועמנואל רוזן. בעיניי זה חמור מאוד. אני תמיד אומרת שצריך שניים לטנגו. אי אפשר להאשים תמיד בן אדם אחד. צריך גם לשמוע את הצד השני. חיזור תמיד היה, וחיזור תמיד יהיה. השאלה היא איך אתה מחזר.

"היום נוטים להגן על הנשים, והנשים יותר צודקות, והגברים הם הלא בסדר. האמת היא באמצע. נשים לפעמים מעבירות מסרים שמקבלים פירושים הפוכים ממה שהן באמת מתכוונות. על עמנואל היה מאוד קשה להאמין שהוא בקטגוריה של המחזר האובססיבי. אבל מתברר שהוא אובססיבי. יכול להיות שזאת שריטה, שהוא צריך את הריגוש הזה, והוא לא חושב על התוצאה הסופית ועל המעשה עצמו.

"הכתבת הדס שטייף עשתה לפי דעתי דבר שלא יעשה - היא הרימה את כל הנושא של עמנואל בקול תרועה גדולה, ועכשיו, כשמתברר שאין בתיק כל כך דברים חמורים כפי שהוא הואשם, לא שומעים אותה.

"אנשי תקשורת צריכים לדעת מתי לעצור ולהניח את העט בצד. לוקח 20 דקות לשפוך את דמו של בן אדם, אבל לתקן את התדמית לוקח שנים. המקרים של עמנואל ושרון שונים מזה של אייל גולן. להם ייקח זמן לשקם קריירה, לו יש כל כך הרבה מעריצים אוהבים ומסונוורים, והם לא מתרגשים ולא מושפעים מהפרשה".

במהלך קריירת הדוגמנות שלך נתקלת בהטרדות מיניות?

"תמיד היו. זה לא קרה בקרב המעצבים, כי רובם לא בקטע של נשים. אבל כל מיני תעשיינים שנכנסו לעולם האופנה חיפשו ריגושים והטרידו. אבל ברגע שאתה משדר כמוני מכובדות, כבוד וישירות, כולם נותנים לך כבוד. אף פעם לא שידרתי לגברים מסר כפול. זכותה של אשה להתלבש פרובוקטיבי, אבל היא צריכה לקחת בחשבון שהיא מעבירה לגברים מסר הפוך ממה שהיא התכוונה".

היופי זה משהו שבלט אצל דנסקי, בת לאב ממוצא סקנדינבי ואם ממוצא איטלקי, כבר בילדותה. "על גיל לא מדברים", היא אומרת היום, כשאני שואל, "אני מרגישה כל כך צעירה". כשאחרי שהתגלתה על ידי סוכן של מפעל אופנה גדול (כן, כך זה עבד אז) והפכה לדוגמנית הבית, דנסקי נבחרה למיס אלגנט ב־1963, נסעה לדגמן באיטליה ואפילו עבדה עם איב סן לורן.

"אבל אז הכרתי את בעלי דאז, וחזרתי לארץ. הפכתי לדוגמנית הכי מבוקשת בישראל. לצערי, נולדתי בתקופה הלא נכונה. אם הייתי דוגמנית היום, הייתי לוקחת בסיבוב את כל הדוגמניות שעליהן אנחנו מדברים עכשיו. ואני לא אומרת זאת בהתנשאות. הודות לכישורי המשחק והיכולת שלי להשתנות, הייתי יכולה לעשות קריירה בינלאומית. זה אחד הדברים שצורבים לי קצת בלב".

בשנות ה־80, דנסקי החליטה לרדת מהמסלול. "כשהתחלתי לדגמן עם התלמידות מהקורסים שעשיתי, הבנתי שעליי לפרוש. לפרוש בשיא זה תמיד נחמד, לא?".

לאחר מכן החלה להנחות תצוגות אופנה ולהרצות, מוצאת לעצמה נישה חדשה בעולם האופנה שאף העניק לה פרס על מפעל חיים בטקס פרסי האופנה 2002. כיום היא מעניקה שירותי סטיילינג ועיצוב פנים לאנשים שסומכים על טעמה הטוב, מלמדת בבית דוגמניות, כותבת במגזינים על אופנה, יופי וסטייל ומפנטזת על כתיבת ספר שייקרא "פילוסופיית היופי על פי קארן דנסקי".

"אני לא מתגעגעת לעולם הזה" היא אומרת, "מוטי רייף מציע לי לפעמים לעלות על המסלול, אבל הוא לא מצליח לשכנע אותי. ברגע שפרשתי, אז זהו זהו".

בעוד חברותייך לעולם הזוהר ומדורי הרכילויות של פעם נעלמו והתאיידו, את משמרת את המותג, עדיין נוכחת. איך את מסבירה את סוד ההישרדות שלך?

"אני לא רוצה להישמע מתנשאת, אבל לשרוד בישראל התזזיתית, שכל יום מפציע כוכב חדש, זה לא עניין של מה בכך. מתברר שבתוך תוכנו, אנחנו יכולים להעריך אנשים שיש להם אמירה. אחד הדברים שתרם להישרדות שלי, זה שאף פעם לא חשפתי את הדברים האישיים שלי או דברים שיכלו לקלקל לי. הכבוד שלו אני זוכה בארץ, זה משהו שקשה מאוד להבין. כשאתה נותן כבוד, אתה גם כנראה זוכה לכבוד".

יש כיום גבר בחייך?

"על זה אני לא מדברת. תעבור לשאלה הבאה".

"השיער הכי מדהים בעולם". גינזבורג (צילום: gettyimages)
"השיער הכי מדהים בעולם". גינזבורג (צילום: gettyimages)

לכל בן אדם מגיע להוכיח את חפותו. אייל גולן (צילום: ניר פקין)
לכל בן אדם מגיע להוכיח את חפותו. אייל גולן (צילום: ניר פקין)

__________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :