רואי (איקו) עוזרי

חודש הגאווה בעיצומו, המצעד תכף יוצא לדרך, וזה בדיוק הזמן לרשימת הגאים הישראלים הכי משפיעים של השנה החולפת. חלקם מככבים ברשימה הזו כבר שנים ואתם מכירים אותם היטב, אבל יש לנו גם שם אחד חדש שלפני שנה לא הכרנו בכלל. בחרנו שלושה גאים ושלוש גאות, וכמובן שנשמח לקבל את תגובותיכם לבחירה.

גיי בפריים טיים. עזר (צילום: רועי חביב)
גיי בפריים טיים. עזר (צילום: רועי חביב)

1. אסי עזר. מי שפותח את הרשימה הוא אולי הגאה המשפיע ביותר בישראל: ככה זה כשאתה מנחה תוכנית ריאליטי מצליחה שלא יורדת מ-35 אחוז רייטינג כל שבוע. אסי עזר מספק הוכחה חד משמעית למי שלא האמין שיהיה אי פעם מנחה גיי בפריים טיים בישראל. הוא לא מתבייש בהעדפותיו המיניות ומדי פעם שוזר בטקסטים שלו אמירות ועקיצות האופייניות לקהילה, שלא לדבר על המחמאות והעקיצות, הספק מבוימות, ספק לא, בינו לבין ארז טל.עזר תורם רבות לקהילה הגאה; הוא גם יצר סרט בנושא, "אבא, אמא, יש לי משהו לספר לכם", ששודר בערוץ 2 וזכה לאחוזי צפייה גבוהים. בנוסף, הוא מסייע לנערים שרוצים לצאת מהארון ומתקשים בכך. ייאמר לזכותו שהוא משתמש בעובדת היותו גיי בצורה מדודה: אין נפנוף תכוף בנושא, אבל כשצריך, הוא יודע לשלוף את זה הכי מכובד שיש.

הרבה יותר מקומיקאית. בנאי (צילום: ניר פקין)
הרבה יותר מקומיקאית. בנאי (צילום: ניר פקין)

2. אורנה בנאי. כמו קודמה ברשימה, גם אורנה בנאי מקשטת את הפריים טיים הישראלי, בתוכנית הסאטירית "מצב האומה", שבה היא מדי פעם מסתלבטת על היותה לסבית. בנאי גם מנצלת את פרסומה לקידום הנושא של זכויות בעלי חיים ואימוץ חיות מחמד, שאיתו היא מזוהה מאוד. בקהילה ההומו-לסבית היא לא מעורבת יותר מדי, אבל מדי פעם היא משמיעה דעות ליברליות על הזכות של כל אדם לחיות לפי רצונו. אנחנו זוכרים לה לטובה גם את התקופה שבה היתה חברת מועצת עיריית תל אביב, שגם היא הוכיחה לנו שאורנה בנאי היא הרבה יותר מקומיקאית.

מתכוון לכל מילה שיוצאת לו מהפה. הורוביץ (צילום: עמית מגל  )
מתכוון לכל מילה שיוצאת לו מהפה. הורוביץ (צילום: עמית מגל )

3. ניצן הורוביץ. עיתונאי לשעבר וחבר כנסת בהווה (מרצ) שבכל הזדמנות מזכיר כמה חשוב להעניק זכויות שוות לזוגות חד-מיניים. ניצן הורוביץ, שמנהל זוגיות עם איש התיאטרון עידו ריקלין, נכנס בקלות לרשימה שלנו: הוא פעיל בקהילה ההומו-לסבית, משתתף באירועים שלה ומרבה לדברר אותה, גם במליאת הכנסת ובוועדות וגם בתקשורת. הורוביץ הוא ללא ספק דמות משפיעה בקהילה, לא רק משום שהוא חבר כנסת שנבחר על ידי הציבור, אלא מכיוון שנראה שהוא באמת מתכוון לכל מילה שיוצאת לו מהפה. לאחרונה הוא החליט לרוץ לראשות עיריית תל אביב, ומכיוון שמדובר בעיר הכי גאה שיש, הוא לא יתקשה לקבל תמיכה.

נכנס רשמית לקונצנזוס. לידר (צילום: ניר פקין)
נכנס רשמית לקונצנזוס. לידר (צילום: ניר פקין)

4. עברי לידר. לא רק מוזיקאי מוכשר ומצליח, אלא גם דמות ציבורית שנענית בחיוב לבקשות להשתתף באירועים הקשורים לקהילה ההומו-לסבית. עברי לידר גם מקפיד להפיק קליפים שתומכים בקהילה ומציגים אותה באור חיובי, אבל חוג מעריציו גדול בהרבה ממגזר זה או אחר. לאחרונה הוא גם נכנס רשמית לקונצנזוס הישראלי, כשנבחר לשמש כשופט ב"אקס פקטור" של רשת, מה שהופך אותו לגיי השלישי שכבש את הפריים טיים. אם זה לא הופך אותו למשפיע, אז מה כן?

דיווה לנצח. דנה אינטרנשיונל (צילום: ניר פקין)
דיווה לנצח. דנה אינטרנשיונל (צילום: ניר פקין)
5. דנה אינטרנשיונל. כנראה שבמקרה הזה אין צורך להכביר מילים. כנראה גם שדנה אינטרנשיונל תככב עוד הרבה שנים ברשימות של גאים משפיעים. דנה היא אמנם זמרת לפני הכל, אבל גם מובילת דעת קהל. אחרת, איך אפשר להסביר את העובדה שיו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ביקשה ממנה לתמוך בה בפומבי לקראת הבחירות האחרונות, בתקווה שכך היא תמשוך קולות מהציבור הלהט"בי? את מידת השפעתה אפשר למצוא גם בקליפ החדש שלה, "לוקה", שהופק במיוחד לרגל חגיגות הגאווה וכבר זכה למאות אלפי צפיות. דיווה לנצח.
הדיון בהומופוביה חזר לסדר היום. זוהרים
הדיון בהומופוביה חזר לסדר היום. זוהרים

6. לבנה זוהרים. היא עצמה עוד לא משפיעה על הציבור כי היא שקועה עמוק בבית "האח הגדול" בנווה אילן, אבל לאמירותיה יש השפעה. ליתר דיוק: לאמירות ההומופוביות שנורו לעברה מכיוונו של רוני מיילי. היחסים הקשים שנוצרו בין השניים החזירו לסדר היום הציבורי את היחס להומואים וללסביות ואת הדיון בהומופוביה - וגם החזירו את מיילי הביתה. אפילו רק בזכות זה, לבנה זוהרים תישאר בזיכרון הציבורי יותר מ-15 דקות. מגיע לה.