רואי (איקו) עוזרי

הפוליטיקה היא עולם מלא תככים, מזימות ודרמות, ואין פלא שהיא קסמה ליוצרי קולנוע מאז ומתמיד. סרטים שעסקו בפוליטיקאים גם זכו בדרך כלל להצלחה, אולי משום שהקהל סקרן להציץ לתוך עולמם של האנשים שמנהלים את העולם. רגע לפני שהפוליטיקאי מספר אחת בתבל נוחת בישראל, הנה כמה דוגמאות לשחקנים שאיתגרו את עצמם באמצעות תפקידים מהמגרש הפוליטי. חלקם קיבלו על כך פרסים יוקרתיים; אחרים הצליחו פחות, אבל סביר להניח שגם הם נהנו להיכנס לנעליים של האנשים העוצמתיים האלה. ייתכן מאוד שממש עכשיו יושב שחקן, במאי או תסריטאי ומדמיין סרט קולנוע רחב יריעה על עלייתו לצמרת של אחד, ברק אובמה. מי יגלם את דמותו, נדע רק עוד כמה שנים טובות, אבל אין ספק שנדרש כאן שחקן מוכשר במיוחד, בדיוק כמו האיש עצמו.

1. מייקל דאגלס: "הנשיא מאוהב"

ב-1995 גילם דאגלס את אנדרו שפרד, נשיא אמריקאי אהוב ונאה, אלמן ואם לבת, שבמהלך כהונתו מתאהב בלוביסטית צעירה בשם סידני (אנט בנינג). הרומן בין השניים מתפתח במהירות, תופס כותרות ראשיות ומעורר עניין ציבורי הרבה יותר מהבעיות המדיניות והכלכליות. הדרמה הקיטשית זכתה להצלחה גדולה - ולהרבה שידורים חוזרים בארץ - והפכה את דאגלס לאחד הגברים הכי נחשקים בהוליווד.

הנשיא האלמן התאהב בלוביסטית צעירה. דאגלס (צילום: gettyimages)
הנשיא האלמן התאהב בלוביסטית צעירה. דאגלס (צילום: gettyimages)

2. מריל סטריפ: "אשת הברזל"

בשנה שעברה קטפה סטריפ את האוסקר לשחקנית הטובה ביותר בזכותה של מרגרט תאצ'ר, הפוליטיקאית הקשוחה שעמדה בראש ממשלת בריטניה בין השנים 1979-1990. הביקורות על הסרט לא היו טובות במיוחד, אבל סטריפ, שרגילה לגלם נשים עוצמתיות, יצרה תפקיד מדויק וקיבלה שבחים כרגיל. בסרט היא גם נראתה דומה מאוד לתאצ'ר, מה שעזר לצופים להשתכנע שהוא צופה בראש הממשלה בכבודה ובעצמה.

אוסקר בזכות מרגרט תאצ'ר. סטריפ (צילום: gettyimages)
אוסקר בזכות מרגרט תאצ'ר. סטריפ (צילום: gettyimages)

3. ג'וש ברולין: "W"

בניגוד למייקל דאגלס, ששיחק נשיא בדיוני, ברולין נכנס לדמותו של נשיא אמיתי - ג'ורג' וו' בוש הבן. הסרט מ-2008 הביא את סיפור חייו של הנשיא השנוי במחלוקת, והמפיקים עבדו קשה כדי שברולין החתיך ייראה כמה שיותר דומה לו. הסרט אמנם לא זיכה את ברולין בפרס מכובד, אבל אין ספק שעצם זה שהוא שיחק נשיא מהווה כבוד גדול.

הרבה יותר חתיך מג'ורג' בוש. ברולין (צילום: gettyimages)
הרבה יותר חתיך מג'ורג' בוש. ברולין (צילום: gettyimages)

4. דניאל דיי לואיס: "לינקולן"

כשהבמאי סטיבן ספילברג הכריז שהוא עומד לביים סרט על חייו הנשיא ה-16 של ארצות הברית, אברהם לינקולן, כולם רצו לדעת מי יזכה בתפקיד הנחשק. עברו כמה שנים מאז, ולפני מספר שבועות עמד דניאל דיי לואיס על במת טקס האוסקר והודה לחברי האקדמיה שהעניקו לו את הפרס על משחקו בסרט. "לינקולן" הסרט הצליח לשחזר את התקופה בצורה יוצאת דופן, שגם גרמה לאמריקאים לרוץ לבתי הקולנוע. הישג בולט נוסף היה האיפור, שהזקין את לואיס בעשור לפחות ואיפשר לו להיראות דומה לדמות שגילם.

אוסקר נשיאותי. לואיס (צילום: gettyimages)
אוסקר נשיאותי. לואיס (צילום: gettyimages)

5. קייטי הולמס: "בת הנשיא"

השחקנית הזאת מעניינת כנראה רק בהקשר של טום וסורי קרוז. אפילו תפקיד מרתק כמו שקיבלה בסרט מ-2004 לא גרם לה לבלוט. המדובר בבתו היפהפייה של נשיא ארצות הברית, שכל חייה מנסה להיות בחורה רגילה ומגלה שאין לה סיכוי: כשהיא מתחילה ללמוד בקולג' היא הופכת לדמות הכי מעניינת בסביבה, זו שכל התלמידים מתעניינים בה ובייחוסה המשפחתי. גם בחיים הולמס מעוררת עניין בעיקר בזכות ייחוסה המשפחתי- עד היום.

בתו של הנשיא, גרושתו של טום קרוז. הולמס (צילום: gettyimages)
בתו של הנשיא, גרושתו של טום קרוז. הולמס (צילום: gettyimages)

6. דנזל וושינגטון: "מלקולם אקס"

וושינגטון לא שיחק פוליטיקאי שגרתי אלא אתמלקולם ליטל, כומר אמריקאי שהיה פעיל זכויות אדם ונאבק למען אוכלוסיית השחורים בארצות הברית. וושינגטון הזדהה עם התפקיד במידה רבה, ובעקבות הסרט הוא נסע ברחבי העולם והציג את האג'נדה שלו כשחקן שחור הפועל למען שוויון זכויות לאזרחים אפרו-אמריקאים, אותה אג'נדה בדיוק שלמענה נאבק האיש שגילם בסרט. הסרט, שיצא ב-1992, זכה להצלחה גדולה וביסס את מעמדו של וושינגטון כאחד השחקנים המוערכים בהוליווד.

שני אנשים, מאבק אחד. וושינגטון (צילום: gettyimages)
שני אנשים, מאבק אחד. וושינגטון (צילום: gettyimages)