אלבומה החדש של ניקי מינאז' הוא בסך הכל השני בקריירה שלה. זה נתון כמעט בלתי נתפס, כי יש תחושה שניקי נמצאת פה מאז ומעולם.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

בשנה אחת היא שברה את שיאי המכירות והבאזז, הפכה את הסטייל הוורדרד שלה לאייקוני ושגרה את שמה בפי כל ילד וילדה. נדמה, אם כך, שעם אלבום אחד בודד כולם יודעים מי זו ניקי מינאז'. כולם חוץ מאדם אחד: ניקי מינאז'.

האם היא MC? זמרת פופ? אולי היא האלטר אגו שהמציאה לעצמה, רומן זולנסקי? ניקי לא מוכנה לתת תשובות. מבחינתה היא כולם, והתוצאה סכיזופרנית בהתאם.

22 שירים, אז ברור שיהיו גם כמה להיטים. מינאז' (צילום: Matt Irwin)
22 שירים, אז ברור שיהיו גם כמה להיטים. מינאז' (צילום: Matt Irwin)

אלבומה החדש של מינאז' נע בין היפ־הופ לפופ בזגזוג חסר חן וחסר אחידות. להיטי פופ רייביים כמו "Starships" מגיעים לצד שירים אינפנטילים להחריד כמו הסינגל הביזארי "Stupid Hoe", בעוד בלדות קליטות כמו "Young Forever" חולקות מקום עם קטעי ראפ ילדותיים כמו "Beez In The Trap".

המיש־מש הזה לעיתים מצליח ולעיתים כושל. לעיתים נשמע כמו ריהאנה, לעתים כמו טאיו קרוז ולרגעים כמו ליל קים (פלוס מינוס כרומוזום). ייתכן שמקור החקירה האמנותית הזו טמון בהפקת האלבום, המוצלחת בהרבה מיכולות המינאז' כפרפורמרית.

כשההפקה בומבסטית וקקופונית, כמו בשירים שהפיק RedOne (ליידי גאגא, ג'ניפר לופז ופיטבול), היא מסתירה את חולשותיה של ניקי כראפרית ומחזקת את היותה תופעת פופ ביזארית.

כשההפקה מינימלית כמו בשירים של קינו (כריס בראון, ליל וויין), ניקי נותרת חשופה כ־MC בינונית שנשענת יותר על הליריקה הבוטה ומשחק הדמויות כגימיק (שלא מחזיק מים). אולי היא בכלל ראפרית שלא יודעת שהיא כוכבת פופ, אולי ההפך.

זה לא דבר רע להתנסות בכמה כיוונים מוזיקליים, אבל ניקי לא מתנסה, אלא משתמשת בשיטת מצליח. היא יורה לכל הכיוונים ומקווה שמשהו יפגע ויהפוך לעוד להיט כמו "Super Bass". התוצר הוא אלבום בן 22 שירים, שונים לחלוטין זה מזה, שנמשך שעה וחצי.

עם הספק שכזה מובן מאליו שהאלבום יכיל כמה להיטים - עניין של סטטיסטיקה, "מאניבול" מוזיקלי. אז פלא שמיליוני אנשים ברחבי העולם יכולים לצייר ניקי מינאז' ב־Draw Something אבל לא יכולים להסביר איזו מין מוזיקאית היא?

ניקי מינאז', "Pink Friday: Roman Reloaded", הליקון

ציון: 2 וחצי כוכבים

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: