בביקורכם הבא בגליל המערבי, מומלץ לעצור לאתנחתא קולינרית באחת המסעדות המומלצות באיזור – מורל, מסעדת השף של לירז קריספין.

בכניסה למצפה אבירים, ממש לפני שמגיעים לשער הכניסה של הישוב היפהפה הזה, פונים שמאלה לפי שלט העץ הקטנטן. היזהרו שלא לפספס אותו, שכן כדי לא לחבל בנוף הטבעי, הוא כמעט ובלתי נראה. שם, במעלה דרך העפר, נחבאת לה מסעדת מורל. זו קרויה על שמה של פטריית יער שגדלה בעבר באזור. המסעדה בנויה כחלל אחד ומשדרת פשטות המתאימה לתבנית הנוף שהיא מצויה בו, בלב הטבע של הגליל המערבי. המסעדה משקיפה אל הכפר הנוצרי פסוטה, ששיטוט בסמטאותיו ובין בתי הכנסייה שלו לפני שמגיעים למסעדה מזכיר שיטוט בכפר יווני ומומלץ בכל לב.

המטבח במסעדה פתוח אל הסועדים ובחורף בוער כאן אח עצים המעצים את האווירה. הישיבה מסביב לשולחנות עץ מסיביים והבישול מתבצע לעיני הסועדים. קריספין היה השף של המסעדה הצרפתית "קלודין" ביהוד לפני שעבר לגליל המערבי, ואת סגנונו האירופאי האקלקטי הוא עדכן כדי לכלול את חומרי הגלם ומטעמי האזור. הוא מסתמך אך ורק על חומרים טבעיים טריים, צמחי תבלין שמן הזית והגבינות הגדלים ומיוצרים כאן. האוכל טעים להפליא, היין מיקבי הגליל נהדר, האווירה טובה והמחיר בהחלט לא גבוה יחסית לתמורה.

עשבי הגליל תופסים מקום חשוב בסגנון הבישול של לירז והוא משלב אותם במנות השרימפס, בדג, בחציל רג'אנו או בסלט תרד בר. החומרים עונתיים, ומשתמשים רק במה שיש כרגע בשוק. בחורף יש יותר מרקים, קדרות ותבשילים בבישול ארוך ואיטי כמו גדי מקומי לאוסובוקו. בתפריט תמצאו גם פסטות כמנות ראשונות.

מסעדת מורל : פתוחה בכל יום בשעות הערב, בתיאום מראש בלבד. בימי שישי ושבת מבשל לירז ארוחות בוקר גליליות עשירות שמתפקדות על תקן בוהריים. אפשר לשבת בפנים או בחצר הפונה אל הנוף. 04-9870719.

חוויה גלילית של אוכל מעולה ואווירה חד פעמית (צילום: עמיקם חורש באדיבות אוצרות הגליל)

אוסובוקו בשר טלה בבישול איטי (צילום: עמיקם חורש באדיבות אוצרות הגליל)

פסטה ברוטב עגבניות ועשבי תיבול מקומיים (צילום: עמיקם חורש באדיבות אוצרות הגליל).