1:0 לפעילים הירוקים וארגוני הסביבה שרשמו ניצחון מוחץ והסירו את רוע הגזרה שריחפה מעל חוף הדיונה הפראית המשקיפה על המפרצונים הכחולים.

בחוף פלמחים לא יוקם כפר נופש על קו המים והפנורמה המרהיבה מראש רכס הכורכר תישאר נקייה עד בת ים בצפון ועד לנמל אשדוד בדרום. החוף של הגולשים, הדייגים, הזוגות שמסתתרים במערות בתחתית הרכס, הילדים שמתרוצצים על החוף ואוספים צדפים והמשפחות שמתנחלות לקמפינג לילי על שפת המים נשאר כל־כולו בידי המתרחצים והמטיילים.

עד לאחרונה את הפסטורליה של חלקת האלוהים הקטנה הזו הפרו מסיבות פרועות אל תוך הלילה, התנחלות קמפינג פרטיזנית, גחלים לוחשות על החולות, נהיגה מטורפת של רוכבי השטח, אופנועי ים שסיכנו את המתרחצים ובעיקר הררי טינופת שמישהו שכח לאסוף אחריו.

השהייה על החוף הכל כך אהוב על משפחות, ובכלל, היתה לא אחת בילוי שדרש מההורים לפקוח 70 עיניים אחר הילדים. לא עוד. לפני כחודש עבר החוף המפורץ, מהיפים בארץ, לחסותה של רשות הטבע והגנים, ששואפת ליצור עבור הבאים חוויית ביקור מהנה לצד שמירה על משאבי הטבע והמורשת.

הרשות הכריזה על החוף כגן לאומי, ניקתה אותו, העלימה את המבנים הבלתי חוקיים והחלה לפקח על הנעשה בו. כן, עדיין אפשר לעשות פיקניק בחורש המוצל, לתקוע יתד ולהקים אוהל ממש על שפת המים, להדליק אש ולחגוג, אבל אלה ייעשו בצורה מבוקרת במתחם שמשמאל לחוף המוכרז.

חלקת אלוהים קטנה (צילום: אריאלה אפללו)
חלקת אלוהים קטנה (צילום: אריאלה אפללו)

המבקשים להדליק אש ולנפנף על המנגל יקבלו בכניסה חצי חבית ועצים ויוכלו להדליק רק בה את האש. בנוסף הגדירו אזורים שמיועדים לפעילויות ספורט ומשחקי מטקות, התקינו שירותים ומקלחות, הציבו הרבה פחי אשפה ופתחו קיוסק עם פיקוח על מחירי השתייה והארטיקים. נגמרו ימי הגזלנים העליזים. כדי להגביר את תחושת הביטחון והפיקוח, עובדי הרשות נוכחים בחוף במשך כל היממה ויאכפו את החוק האוסר על נסיעת רכבי שטח בחוף ואופנועי ים בקרבתו.

בקרוב יחלו גם בפיתוח הספורט הימי ובהקמת מועדון קיאקים, גלשנים ושחייה בים ופיקוח על מושבת צבי ים שעולים לחוף כדי להטיל את ביציהם.

עוד מהלך שעשתה הרשות הם סיורים שמתקיימים בכל שישי בעקבות הארכיאולוגיה, ההיסטוריה, המורשת, הטבע והנוף של הגן והחוף. הסיורים יצאו מסוכת המציל דרומה ויסקרו את ההתיישבות העתיקה שמפליגה 6,000 שנה אחורה, לתקופה הכלכוליתית ו־3,000 שנה אחרי, לימים ששכנה שם עיר הנמל יבנה ים.

בשטח נותרו כמה שרידים גלויים, השאר, המעידים על אותם ימים, מכוסים עדיין בחול ומחכים ליומם להתגלות ולפרוץ למעלה. אם יתמזל, תוכלו לראות במהלך הסיור סרטנים מציצים מבין הסלעים, שושנות ים ואלמוגים ועל רכס הכורכר את הגרבילים שמחפשים מפלט מהחום. הכל טוב ויפה, אבל חייבים להזהיר שבשישבת החוף מפוצץ והפקקים מגיעים עד איקאה.

  • סיורים ללא תשלום בשישי, 16:30, 18:00 (יציאה מסוכת המציל). גן לאומי פלמחים, *3639, 20 שקל למכונית, חינם להולכי רגל.
  • איך מגיעים: ממחלף עין הקורא, מכביש 4, מכביש 42 או מכביש 431, פונים מערבה לכביש 4311 ונוסעים עד סופו.

ואם אתם בסביבה

  • טיול לאורך נחל שורק שתחילתו בחורשת הצנחנים. השביל נגיש גם לאופניים ועגלות ומוביל עד לאי הצבים. אפשר להמשיך כ־2 ק"מ מערבה בהליכה על הדיונות עד שפך הנחל לים.

  • המוזיאון לארכיאולוגיה ואקולוגיה ימית בקיבוץ פלמחים, המציג היסטוריה, ארכיאולוגיה ואיכות הסביבה. 9538281־03. 15 שקל, בתיאום מראש.

  • אם אתם כבר בקיבוץ, תרוויחו את החוף המדהים הצמוד למדשאה.

קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס