הכל התחיל בבאר שבע. מתן גולן וחברו מימי ספסל הלימודים בבית הספר הטכני של חיל האוויר נתי שי, ישבו בערב חברים והחליטו כמו צעירים רבים שהם הולכים ליצור אפליקציה ביחד. גולן הגיע עם ידע בתכנות, שי עם רקע בעיצוב, וההיכרות המוקדמת גרמה להם להבין שהשילוב ביניהם יכול לעבוד. אפשר לנחש שכמו בכל נקודת התחלה של פרוייקט יזמי, השניים חשבו על הרעיון, חשבו על הדרך, וסביר שגם חשבו על הכסף הגדול שבקצה המנהרה. אבל מה שבוודאי היה קשה להם לדמיין אז, הוא שבזכות הלילה הזה, אחד מהם יסיים את המסע מתחת לחופה.

"רצינו לעשות אפליקציה מגניבה יחד ובאמת הלכנו על זה והתחלנו לחפש משקיעים", מספר מתן (27), "עקרנו עצמנו להרצליה, התקדמנו עם המוצר, ולאחר שפגשנו את ג'ו שפירא ורועי אלדאג נולדה החברה הלכה למעשה".

כך נולדה לה J-Fiix, אפליקציית היכרויות לסלולרי עם 200,000 הורדות בישראל, ועם שאיפות להשתלט על שוק היכרויות ליהודים בארצות הברית וברחבי תבל. חלוקת התפקידים הנוכחית בין היזמים היא שג'ו (שבעבר הקים גם את "ג'יי- דייט") משמש כיום כמנכ"ל "ג'יי פיקס", רועי הוא מנהל הטכנולוגיות הראשי, מתן הוא מנהל מערכות המידע הראשי ונתי הוא מנהל המוצר הראשי.

"צריך להבין שכשהתחלנו היינו חבר'ה צעירים והמתחרים היו ממש בחיתולים. אני לא זוכר את טינדר כמובילה אז. 'ג'יי-דייט' ו'אוקיי קיופיד' היו בעיקר במחשב. איתרנו שחסרה פלטפורמה דומה למובייל, כי הרי אין צעיר היום שפותח מחשב. מחשב היום זה רק מכונה שמקלידים בה לצרכי עבודות".

בתחילת הדרך הם עבדו באינטנסיביות בדירות בהרצליה, קרוב לשנה, בצוות קטן, פעם בדירה של זה ופעם בדירה של זה, או כפי שמתן מגדיר זאת "אופי סטארט-אפיסטי מובהק של גראז'ים". לאחר השקת המוצר הארבעה החלו להעסיק עוד ועוד עובדים ועברו שוב, הפעם למשרד בשדרות רוטשילד בתל אביב, וכיום הם ממוקמים לא רחוק מכיכר דיזנגוף.

"לפני האפליקציה מעולם לא השתמשתי בשירותי היכרויות, כי צריך לזכור שלפני שלוש-ארבע שנים זה לא היה פופולרי ומקובל כמו היום. הדור של היום לגמרי-לגמרי יותר פתוח. אצלנו זה היה הרבה פחות נפוץ. היום אנשים כל היום בתוך הטלפון שלהם כשהם יוצאים החוצה, אז לפחות שיעשו עם זה משהו מועיל", מוסיף מתן. "מנקודת הזמן שהוצאנו את האפליקציה לשוק פתאום יצאתי להרבה יותר דייטים, ודי מהר ננעלתי על האחת". האחת היא דנה דניאלי בת 28 מלוד, בודקת תוכנה בחברה העוסקת ברשתות תקשורת. פחות משנה לאחר ההיכרות ביניהם באפליקציה, השניים נישאו בחתונה שהתקיימה בחודש מרץ האחרון.

שיחת סלון שהפכה ליוזמה מצליחה. מייסדי אפליקציית "J-Fiix" (צילום: חוה מאירוביץ)
שיחת סלון שהפכה ליוזמה מצליחה. מייסדי אפליקציית "J-Fiix" (צילום: חוה מאירוביץ)

אם אין אני לי

אתם מבינים את גודל סיפור ההיכרות ביניכם? אתה בנית את הפלטפורמה שדרכה הכרתם.

"בעיקר מאנשים חיצוניים. בתוך המערכת יחסים אנחנו לא מרגישים שיש סיפור סינדרלה יוצא דופן, זה נראה טבעי. לרוב אנחנו מספרים שהכרנו באפליקציית היכרויות ואז מתחילים לספר הכל. במעגל המשפחתי הקרוב שלי אהבו את דנה מהשנייה הראשונה, והעניין שהכרנו ספציפי באפליקציה שיש לי חלק בעשייה בה לא עשה יותר מדי רעש. החברים בעבודה תמיד פרגנו וכשהם שמעו שאנחנו מתחתנים זה היה אקסטזה.

"דנה, כשהיא מציגה מהצד שלה לאנשים את סיפור ההיכרות בנינו אומרת שהכרנו באפליקציה ותמיד ממליצה עליה ואומרת שזה בגלל שהייתה לה חוויה טובה אתה. גם אותי עניין לדעת על חוויית השימוש שלה באפליקציה גם בתור בן זוג, אך גם בתור המפתח של האפליקציה. אין בינינו קטע של 'לא לספר' וזה עניין אותי מאוד, כי זה אחד החלקים החסרים – מה היה בתוך הדייט כשהלופ נסגר ושני אנשים שהכירו באפליקציה אכן נפגשים במציאות".

איך היא הגיבה כשהיא שמעה בפעם הראשונה אחרי שהתחלתם לצאת שאתה המפתח של האפליקציה? היא לא נבהלה מהיכולות שלך להיכנס לה למידע אישי, או חששה שאתה רק מריץ עליה בדיקה מתמשכת?

"ברגע הראשון היה כזה 'מה??', כי לקח לי קצת זמן לספר, ובהתחלה רק אמרתי שאני מתכנת בחברת היי-טק. לגבי להיבהל, לא היה לה צורך להיבהל כי אנחנו לא נוהגים לפתוח שיחות של אנשים, אלא אם כן יש תלונה חריגה עליהם. ודווקא בגלל שזה היה בשלב יותר מאוחר של ההיכרות בנינו והיא ראתה שאני לא איזה מיפגע, זה עבר בשלום".

הסיכוי להגיע לחתונה לאחר היכרות הוא קטן ממילא בעידן הנוכחי. מה אתה חושב מייחד דווקא את האפליקציה שלכם?

"שני דברים. הראשון, התמקדות ב'ריל פיפל'. הפחד העיקרי של כולנו באפליקציות היכרויות זה שמישהו עושה עליך סיבוב או שלא מדובר באדם אמיתי. אצלנו צריך להירשם עם חשבון פייסבוק, כל אדם עובר בקרה, ויש לנו אנשים שעוברים פרופיל-פרופיל ומאמתים את הזהויות. אנחנו מוכנים לאבד משתמשים במספרים ולהישאר עם אנשים אמיתיים שמעוניינים להכיר, ובנוסף מאפשרים למשתמשים לפנות אלינו טלפונית ולתת לנו פידבק.

"הדבר השני שמייחד אותנו זה תגובתיות גבוהה. אחוז הריפלייז של היוזרים אצלנו זה לזה נחשב גבוה, וזה בגלל שאנחנו משקיעים בשיטות של פיתוח שיחות בריל טיים, ולא יומיים וחצי באיחור כשהכל כבר קר. למשל, אם אתה באפליקציה ומישהי צופה לך כעת בפרופיל, אתה תדע מזה ותוכל לשלוח לה מיד הודעה, לשבור את הקרח ולהפוך את החוויה למידית. יש גם ניסיון להתאים אליך אדם מראש עוד לפני שהתחלת לדבר על סמך תחומי עניין משותפים וממוקדים כדי שיהיה אחוז פניות ותגובות גדול יותר וזה פרוייקט מאצ'ינג וסידור נתונים שעסקנו בו מהיום הראשון ושכל עולם ההיכרויות באינטרנט מתעסק בו".

קיבוץ גלויות וירטואלי

בספטמבר האפליקציה עברה שדרוג גרסה משמעותי ומיתוג מחדש הכולל את הוספת האות ג'יי לשמה לקראת ניסיון להיכנס לשוק האמריקאי. המטרה? זהה לזו של כל יוצאי פרוייקט 'תגלית': פנויים ופנויות יהודים ויהודיות. "היום יש מבחר מכל דבר בעולם", אומר מתן. "תחשוב שאתה רוצה לקנות לצורך העניין אוזניות. פעם היית הולך לחנות ורואה מספר מצומצם של דגמים שהיו בה. היום אתה נכנס לאינטרנט ורואה את כל הדגמים שיש בעולם. זו המהפכה התעשייתית השנייה".

אתה לא חושש שעד כמה השימוש בטלפונים סלולריים חכמים מחבר, הוא גם יוצר ניתוק?

"קיים גם ניתוק לדעתי, אבל צריך לדעת איך להשתמש בסמארטפון, מי שלוקח את זה לקיצוניות זה לא טוב. אם אתה בבר ואתה בפלאפון, אתה לוקח את הפלאפון כדי להתרחק מהמקום שבו אתה נמצא קצת וזה סימן שהוא משעמם אותך. לפחות אצלנו כשאתה נכנס זה מחזיר אותך ללופ של החיים האמיתיים".

ומדוע בחרתם דווקא בדת כנושא למקד בו את ההיכרויות בין אנשים והוספתם את הג'יי, האות הראשונה של המילה ג'ואיש, לשם שלכם?

"דת זה גורם גדול גם בשנת 2015 בהיכרויות, זה טבעו של עולם. מן הסתם, רוב האנשים ירצו לצאת עם מישהו שהוא בדת שלהם כי זה עולמות שונים. כמובן שיש כאלו שמצליחים בזוגיות גם מעולמות שונים, אבל יש משפחות שבהן זה מתכון לצרות.

"באפליקציה אפשר לענות על כמה שאלות מרכזיות שחשובות להרבה אנשים ביהדות כמו סוג הזרם ביהדות שאליו משתייך המשתמש, עמדתו בנוגע לשמירת כשרות, תדירות הליכה לבית כנסת, ואנחנו תמיד פתוחים לשמוע עוד הצעות. המטרה היא לעשות קיבוץ גלויות וירטואלי. שיהיה האפי מינגלינג ושכולם ימצאו שידוך. במעגל החברים שלי אני מכיר שישה אנשים שנמצאים בזוגיות דרכנו".

"מנקודת הזמן שהוצאנו את האפליקציה לשוק פתאום יצאתי להרבה יותר דייטים, ודי מהר ננעלתי על האחת".  מתן גולן ודנה דניאלי
"מנקודת הזמן שהוצאנו את האפליקציה לשוק פתאום יצאתי להרבה יותר דייטים, ודי מהר ננעלתי על האחת". מתן גולן ודנה דניאלי