בעוד 11 חודשים בדיוק, אם לא יקרה משהו יוצא דופן, אמור לשלשל לכיסו ליאונרדו דיקפריו את חצי מיליון הדולר הקלים ביותר שעשה בחייו. נכון, סכומים כאלה הם לא ממש נדירים עבור השחקן המוערך, ובכל זאת, חצי המיליון הללו יהיו קצת אחרים.

תחילתו של סכום הכסף הנאה הזה לפני כשלוש שנים, אז החליטו בן אפלק וטובי מגווייר, מהמרים שהוכחו כדי כבדים לאורך השנים, לשים 250 אלף דולר כל אחד ולהכריז שחרף הפצרותיו של חברם דיקפריו, עד גיל 40 הוא יהיה נשוי ועם ילד. ליאונרדו, מצידו, לקח את העניין ברצינות, והחליט להמר גם הוא על אותו סכום. ובכן, נשארו עוד חודשים ספורים עד שדיקפריו יחגוג 40. ואפלק ומגוויר בהחלט יכולים לחשוש לגורל הכסף שלהם.

אבל למרות הצ'ק השמן שיגיע אליו רק בגלל שהצליח להישאר רווק גם בתחילת העשור החמישי לחייו, קשה להאמין שדיקפריו ישמח בו יותר מדי. למעשה, זה יהיה פרס עליבות לא קטן. האיש שלפני עשרים שנה נחשב לגבר האולטימטיבי לא מצליח להישאר במערכת יחסים נורמלית אחת.

למעשה, כרגע יש שני ליאונרדו דיקפריו. האחד, זה שעל המסך ומככב ב"זאב מוול סטריט", הוא הליאונרדו דיקפריו הטוב ביותר שראינו מזה הרבה זמן. הקריירה המקצועית שלו בהחלט על המסלול הנכון ויש אפילו לא מעט דיבורים על אוסקר - חלום חייו הגדול - בעקבות המשחק המוצלח בסרטו החדש והמבטיח של מרטין סקורסזה. מי שנחשב פעם ליפיוף שיודע גם לשחק קצת השלים את המהפך והפך לאחד השחקנים המוערכים בהוליווד, עם שלל ביקורות מהללות מאין כמוהן.

השלים את המהפך. ליאונרדו דיקפריו בתקופת "יומן נעורים" (צילום: gettyimages)
השלים את המהפך. ליאונרדו דיקפריו בתקופת "יומן נעורים" (צילום: gettyimages)

אבל יש גם את ליאונרדו דיקפריו השני. זה שקצת השמין, קצת הקריח, קצת נהיה בן ארבעים, קצת מזכיר במעומעם איזה ילד פלא שחרך את כל שערי המגזינים בשנות התשעים. שורה של מערכות יחסים, רובן עם דוגמניות מהשורה הראשונה, שורה של שמועות על בגידות, שורה של מקטרגים ומגזיני רכילות שכבר לא מתביישים להצמיד לליאונרדו דיקפריו את התואר שאף אחד, אף פעם, לא חשב שיוצמד לו: פתטי. מי שהיה פעם הנסיך היפיוף של הוליווד נמצא בדרך הבטוחה להפוך לדלעת. ואם שום דבר דרסטי לא ישתנה, אפילו זכייה באוסקר לא תצליח לשפר לו את התדמית ההולכת ונשחקת שלו.

מקריח, שמן ובלי אוסקר

אם איזשהו מגזין יעשה לקראת סוף השנה האזרחית רשימה של עשרת צילומי הפפראצי הגדולים ביותר לשנת 2013, הצילום של ליאונרדו דיקפריו ובטנו המשתפלת על היאכטה באיביזה בהחלט יככבו בחמישיה הראשונה. התמונה הזו, שכולה טעם רע, לוותה בסדרת כתבות מעליבה ומצליפה בעיתונים שונים והפכה את דיקפריו לבדיחה של ממש. לא משהו שמישהו היה מעז להעלות על דעתו לפני כמה שנים.

כבר שנתיים שהעיתונות מתעסקת במשקלו ובמראהו של דיקפריו. מי שתרמה לכך לא מעט הייתה קייט ווינסלט, שותפתו לסרט האלמותי "טיטאניק", שבבכורת ההקרנה בשלושה מימדים לפני כשנה וחצי אמרה "הרבה דברים השתנו מאז שהסרט יצא לראשונה. אני רזה יותר, ליאונרדו שמן יותר". העיתונות, כמובן, חגגה על הציטוט הזה (ולמעשה חוגגת עליו עד היום) ומשתמשת בו כמעט בכל פעם שצולפים בדיקפריו על הקילוגרמים העודפים שהוסיף למשקלו. למעשה, ע"פ גוגל, רק בשנה האחרונה נוספו כמעט 15 מיליון אייטמים הנושאים את הצירוף "ליאונרדו דיקפריו שמן", רק כדי ללמדכם במה התקשורת באמת מתעסקת בשנים האחרונות.

אבל בואו נחזור רגע הרבה מאוד אחורה, לתקופה שהעולם גילה את ליאו כג'ק השנון, העני והמסתורי בטיטאניק, אי שם בשנת 1997. דקפריו, אז רק ילד בן 22, לא ממש הבין לתוך מה הוא נכנס. כן, היה ברור שהסרט הזה בדרך להיות להיט, ובכל זאת, ווינסלט הייתה אז בת 21 בסך הכל, הוא היה ילדון, לא בדיוק כוכבים ראשיים מסדר הגודל שסרט כמו זה יכול היה למשוך אליו. ובכל זאת, הבמאי ג'יימס קמרון החליט להמר, וזכה בענק.

אפילו לא היה מועמד לאוסקר. ליאונרדו דיקפריו

1.84 מיליארד דולר. זה הסכום שגרף טיטאניק, סכום בלתי נתפס כמעט שביסס אותו כסרט המכניס ביותר בכל הזמנים, הישג שקמרון התעלה עליו רק עם אוואטאר, שהצליח לעקוף את טיטאניק אחרי שנים ארוכות בפסגה. אבל מה שיותר מעניין, כמובן, היה טקס האוסקרים באותה השנה. הסרט הטוב ביותר של השנה? יש אוסקר. הבמאי הטוב ביותר של השנה? עוד אוסקר. שחקנית המשנה הטובה ביותר של השנה? תוסיפו גם את זה לרשימה, ותעשו כבוד לגלוריה סטיוארט שהייתה מועמדת. השחקנית הטובה ביותר של השנה? גם את זה אפשר להוסיף ולמחוא כפיים לקייט ווינסלט, שאמנם לא זכתה, אבל הייתה מועמדת אף היא. 11 פרסים גרף הסרט באותה שנה בסך הכל, ונחשו מי אפילו לא היה מועמד? כן. ניחשתם נכון.

לא צריך להיות רגשן גדול כדי להבין את האכזבה העצומה של דיקפריו. בעוד שכמעט כל הקאסט של הסרט זכה הוא חזר הביתה אפילו בלי מועמדות. טבלואידים מאותה תקופה דיברו על דכאון ממשי, על התפרצויות זעם ובעיקר - שהילד הביישן והחמוד הפך לטורף נשים רק כדי להרגיש שהוא שווה משהו. נכון או סתם ניתוח פסיכולוגי בשקל, אין ספק שהתדמית הזו מלווה אותו עד היום.

דיקפריו החל להיראות יותר ויותר במועדונים ובמסיבות כאלו ואחרות. לצד קריירה קולנועית מרשימה במיוחד, החל שמו כרודף שמלות לעשות את צעדיו הראשונים. הוא דווח כמי שהשתתף באורגיות המוניות (שקר, ככל הידוע לנו) וכמי שמתחיל עם כל דבר המסווג כאישה, עד שקלט שהמראה שלו יכול להשיג לו כל אחת, הלכה למעשה, כולל הדוגמניות הנחשקות בעולם, וזו תובנה שהוא מנצל עד היום.

הסנונית הראשונה הייתה קריסטן זאנג, שעזבה את ניקולאס קייג', כך רמזו השמועות, כדי לבלות עם ליאו. אחר כך הגיעה הדוגמנית הבריטית אמה מילר ובשנת 2000 החל לצאת עם ג'יזל ובהחלט עזר לה לעלות לגדולה. את החברה הבאה שבאה אחריה יש לנו הרגשה שאתם מכירים די טוב ואפילו נשמעו דיבורים על חתונה, אבל על הקשר הזה עוד נרחיב בהמשך, מכיוון שבר רפאלי בהחלט ממשיכה להעסיק את אתרי הרכילות השונים בכל הקשור לדיקפריו. אחרי בר הגיעה בלייק לייבלי (אמנם שחקנית, אבל נראית כמו דוגמנית), והבאה בתור היתה ארין הית'רתון שאיתה הוא יצא במשך כשנה. אחרונה ברשימה, ותיכף נגיע גם אליה, היא טוני גארן הצעירונת בת העשרים. לדיקפריו, אין ספק, יש טיפוס מאוד ברור ודי שטחי, בהתחשב במכנה המשותף היחיד והדי ברור של כל הרשימה המכובדת הזו. בין לבין נזכיר גם את הדוגמנית הקנדית ארתה ווילסון, שידועה בעיקר בזכות העובדה שתקפה את דיקפריו בשברי בקבוק וגרמה לו לעבור שני ניתוחים ו-17 תפרים בפניו, ואף נכלאה לשנתיים במסגרת עסקת טיעון. דיקפריו מעולם לא דיבר על התקרית ההיא, ועד היום לא ממש ברור מה קרה שם, אבל היי, עוד דוגמנית לאוסף הנוצץ.

עם כל שם כזה התדמית של דיקפריו נסדקת עוד טיפה. בהוליווד המוסרנית זה לגמרי בסדר לצאת עם דוגמניות כשאתה בן עשרים והן באותו הגיל, אבל כשאתה נושק לארבעים ולגמרי היית יכול להיות האבא של הדייט האחרון שלך, נו, זה כבר מזכיר להוליווד טיפוסים שהיא פחות אוהבת. הבחור החתיך הולך והופך לנגד עינינו לקלישאה של הדוד ליאו הזקן שצובט לנשים צעירות בישבן (מטאפורית, כמובן). ובגיל 40, יחד עם העובדה שהוא בהחלט עלה במשקל וגם שערותיו מקלישות משהו, בהוליווד הפעילו את סירנות הפתטיות במלוא עוצמתן השנה. אלא שדיקפריו, כך נראה, עדיין לא הוציא את כל המים מהאוזן מאז טבע בטיטאניק.

ד"ר ליאונרדו ומיסטר דיקפריו

רק שיהיה ברור: לתקשורת האמריקאית אין יותר מדי בעיה עם זה שדיקפריו בן ארבעים. כאילו, יש לה, ברור שיש לה, והביקורת העזה המוטחת בו על זה שהוא כבר לא נראה כמו הילד ההוא בן ה-21 נעה בין מוגזמת ל"יו, לא יאומן שמישהו כתב את זה בכלל", אבל המראה שלו הוא רק חלק משני בעניין. ההתנהגות שלו, כפי שתבינו מיד, מטרידה את עולם הרכילות הרבה יותר.

נראה בן ארבעים, ולתקשורת זה מפריע. ליאונרדו דיקפריו (צילום: gettyimages)
נראה בן ארבעים, ולתקשורת זה מפריע. ליאונרדו דיקפריו (צילום: gettyimages)

רק לפני שבועיים התפוצצה הפרשה האחרונה בסדרה הבלתי נגמרת. בתחילת דצמבר פוצץ הדיילי ניוז את העובדה שדיקפריו, שככל הידוע יוצא כעת עם הדוגמנית טוני גארן, נצפה מתמזמז בגלריה לאמנות במיאמי עם בחורה ברונטית צעירה ויפיפיה שאינה, בשום פנים ואופן, טוני גארן, וחולל מהומת אלוהים של ממש בתקשורת.

ההכחשה שהגיעה מכיוון מקורביו של דיקפריו רק ליבתה את האש עוד יותר, מכיוון ששנים לא נראתה בהוליווד כזו טענה עלובה: "הבחורה המדוברת היא אחת מהחברות הקרובות של ליאונרדו", נמסר בגזרה הרשמית, "היא נישקה אותו על הלחי בגלל שהוא קנה ממנה יצירת אמנות. היא נישקה אותו על כל הפנים כמו משוגעת בגלל שזו פשוט הייתה עסקה ענקית".

מאמינים לזה? לא? חשבנו ככה.

היה משהו אכזרי דווקא בבגידה הזו. בכל זאת, החברה שלך בת 20, למען השם, ורק שבועיים לפני נצפה דיקפריו כשהוא חוגג איתה יומולדת. דיקפריו הוא בוודאי לא הראשון שיוצא עם צעירות ממנו בהוליווד, אבל דומה שדווקא ממנו ציפו לקצת יותר קלאס. לא עבר עוד יום ועמוד שש המפורסם פרסם שערורייה משלו, כשחשף שדיקפריו התחיל עם הדוגמנית נינה אגדאל בת ה-21, אך זו לא רצתה אותו. תוסיפו לכל הקלחת הזו טור דעה שהתפרסם במירור האנגלי והפך לחצי ויראלי שתהה מה, לכל הרוחות, מוצא לאונרדו דיקפריו בדוגמנית בת 20 (ואז חשף תמונות שלה בחצי עירום וענה לשאלתו בתשובה: אה, עכשיו זה ברור) ותקבלו מסקנה די חותכת: בעוד שהקריירה של דיקפריו השחקן נמצאת בשיא, הדימוי האישי של ליאונרדו נמצא בשפל.

התהליך הזה, כמובן, לא התחיל היום ולא אתמול ולא לפני שבועיים. הנה, רק לפני כמה חודשים התרוצצה ברשת חרושת שמועות שטוענת שדיקפריו השתולל עם מירנדה קר, אשתו של אורלנדו בלום, ואף היה האיש (בתוספת לג'סטין ביבר העולל) שהביא לפרידתם. לפני הייתה לנו את כתבת התחקיר של הסטאר שגילתה שדיקפריו בגד בבלייק לייבלי בעת שהשניים שהו באיטליה. באמצע ריחפו שמועות על בגידה בארין הית'רתון, ולכל זה תוסיפו כמובן את העובדה ששנת 2011 עמדה בסימן השמועות על הבגידה של ליאונרדו דיקפריו בבר רפאלי עם אותה בלייק לייבלי. בגידה אחת? קורה, מתגברים על זה. שתיים? יאללה, נחליק לך. אבל כשמגיעים למספר גבוה כל כך כמו דיקפריו (ועוד משחררים תרוצים עלובים כל כך), צריך לקחת בחשבון פגיעה בדימוי. ובעידן שבו אנחנו נמצאים, שבו הפרטי הוא לגמרי הציבורי, האיש שניסה כל הזמן לשמור על חייו הפרטיים לעצמו נראה יותר ויותר מעורר רחמים. בעיקר, אפעס, בגלל שהוא נתפס כל הזמן בכזו גמלוניות פושעת.

בוגד סדרתי? ליאונרדו דיקפריו (צילום: gettyimages)
בוגד סדרתי? ליאונרדו דיקפריו (צילום: gettyimages)

ומעל הכל מרחפת השאלה, כפי שהיטיב לנסח אותה האינקווירר לפני שנה, האם ליאונרדו עדיין מתגעגע לבר, בעצם. אין חולקין על העובדה שלמרות שנפרדו כמה פעמים בתקופה הזו, השניים החזיקו מעמד לא פחות משש שנים יחד, וגם דיבורי החתונה לא היו ברווז עיתונאי של ממש. למעשה, עד היום יש מחלוקת בין שני המחנות האם היה זה ליאו שרצה להתמסד ולהקים משפחה וילדים ובר סירבה בגלל הקריירה שלה, או שמא היה זה ליאו שבגד בבר עם לייבלי וסיים את הקשר כדי להפוך את הקשר שלו ושל לייבלי לרשמי. אולי שתי התשובות נכונות.

כך או כך, בכתבת תחקיר שפרסם המגזין אמר מקור "הוא עדיין לא התאושש מבר,ובהרבה דרכים הוא גם לא יתאושש. היא תמיד תהיה זו שהצליחה ללכת". מקור אחר הוסיף לעיתון "הוא אהב מאוד את הפסטיבליות של בר ואת היכולת שלה לעמוד מולו. הוא באמת באמת רצה להתחתן איתה. לצערו, בר לא תיגע בו גם על מקל. עם זאת, לא צריכים להרגיש רע בשבילו. הוא לגמרי הביא את זה על עצמו".

אז מה עכשיו? עכשיו, כך נראה, דיקפריו לבד. השמועות על הבגידה עשו את שלהן, גארן כבר לא בסביבה וליאונרדו מקדם את מה שנראה כמו סרטו הטוב ביותר אי פעם בגפו, וכנראה ממש עכשיו מתחיל עם עוד איזו דוגמנית שטרם הגיעה לגיל החוקי בארצות הבית לקניית שתייה חריפה. עם זאת, כדאי ורצוי לשים לב לבאזז האוסקרי שהחל לרחף מעל ראשו של דיקפריו: פסלון מוזהב, ואולי סוף סוף ייסגר המעגל שהתחיל בטיטאניק, ודיקפריו יעבור סוף סוף למערכות יחסים רציניות עם בחורות רציניות ההולמות את גילו ואת מעמדו. עוד הפסד צורב של הפסלון, וצפו לעוד שורה ארוכה של בנות עשרים שדיקפריו ינסה להתנחם בזרועותיהן.