פעם אחת, בארץ רחוקה רחוקה (שזו דרך נורא נחמדה להגיד מזרח לונדון), חיה לה מפיקת טלוויזיה אפורה ושולית לחלוטין.

להנאתה, בזמן שהפיקה סדרות קיקיוניות כאלו ואחרות, כתבה רומן אירוטי שחשבה שלא יראה אור לעולם. ואם בעוד כמה חודשים לא תכירו את השם אי.אל ג'יימס (אל תשכחו איפה קראתם את זה ראשונים), אנחנו מתנדבים לעבור למזרח לונדון בעצמנו. ורק מי שהיה שם יודע באיזו הקרבה מדובר.

אי.אל ג'יימס היא, נכון להיום, השם החם ביותר בתעשיית הספרים. והסיפור המופלא שלה התחיל, כמו הרבה סיפורי סינדרלה אחרים בעשור האחרון, דווקא באינטרנט.

בין עבודות הבית (בשנים האחרונות הייתה ג'יימס עקרת בית במשרה כמעט מלאה) לגידול שני ילדה הקטנים רקחה ג'יימס רומן אירוטי לחלוטין שעונה לשם "50 גוונים של אפור" ומתאר סיפור אהבה בין מתמחה חושנית לבין צעיר נוצרי עם אהבה בלתי מוסברת לחבלים. היא העלתה כמה פרקים לרשת, ומפה אנחנו בטוחים שאתם יודעים איך זה ממשיך.

אתם רק לא יודעים באיזו עוצמה.

בתוך כמה חודשים בלבד היו מנויים על הבלוג שלה (שבינתיים כמובן כבר ירד מהרשת והוחלף באתר הרשמי) כמה אלפי נשים שהשתוקקו לעוד.

ג'יימס הבינה שיש לה משהו ביד, התיישבה לכתוב טרילוגיה (!) והחלה לשלוח אותה להוצאות הספרים. לרוע המזל, אף אחד מהסוכנים הספרותיים לא חשב שיש לג'יימס משהו ביד. אחד מהם אף כינה את הטרילוגיה "יצירה סוטה שאיש לא ירצה לקרוא".

מי שבסוף הרימה את הכפפה הייתה הוצאת ספרים אוסטרלית וירטואלית וקטנטנה שנקראת The Writer's Coffee House, שמוציאה ספרים רק בפורמט אלקטרוני. איש מהמו"לים לא ציפה שמישהו ממש ירכוש את הספרים.

שנה אחר כך, ו- 250,000 עותקים וירטואלים שנמכרו ברחבי העולם והפכו את ג'יימס לסנסציה מטורפת, אפשר להודות שכן, תמיד ידענו שסקס מוכר.

רק לא ידענו עד כמה.

חצי מיליון עותקים מראש

כדי להבהיר עד כמה ההישג הוא עצום, הנה נתון אחד שמדבר בזכות עצמו: הספר התברג במקום הראשן ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, מה שהופך אותו, נכון לעכשיו, לספר הנמכר ביותר בארצות הברית.

מרשים, נכון? נכון, אבל הנה מה שמרשים עוד יותר: הספר עוד בכלל לא ראה אור בארצות הברית.

כן, כן, קראתם נכון. מי שמיהרה לקפוץ על הזכויות היא בית ההוצאות הענק "רנדום האוס", שבינתיים החלה רק במכירה מוקדמת ובמכירת הספר בפורמט אלקטרוני. זה הספיק לה כדי למכור כמה מאות אלפי עותקים בכמה שבועות, ולהזמין הוצאה ראשונה אסטרונומית של 750,000 עותקים.

320,000 מתוכם, על פי בארנס אנד נובלס, כבר נמכרו במכירה מוקדמת.

הטרילוגיה "50 גוונים של אפור" כבר זכתה מהעיתונאים לכינוי המזלזל "פורנו אמהות" ("מאמי פורן"), שבעיקר מלגלג על קהל הנשים שקונה אותה באופן בלעדי, אבל זה בסדר, הם יכולים ללגלג עד מחר. יותר ממיליון קוראות, קצת כמו מיליארד סינים, לא טועות.

העלילה, אם אתם נורא מתעניינים, עוקבת אחר סטודנטית בשם אנסטסיה סטיל שמתאהבת בבחור נוצרי בן 27 שהוא, כמה נוח, גם מיליארדר. עם זאת, מסתבר שמדובר בקונטרול פריק שעבר התעללות בתור ילד, ומאוד להוט לעשות את זה לאחרים כמבוגר. אנה מגלה בעצמה צדדים חדשים, אתם מגלים שסיפורי פורנו לא מתחילים רק בשליח של פיצה.

"הביטוי מאמי פורן הודבק לספר בגלל שהיחידות שקוראות אותו הן נשים מהפרברים", אומרת המוציאה לאור ראסל פארולט מניו יורק. "אני חושבת שזה ביטוי מלגלג, בעיקר בגלל שסקס, בסופו של דבר, הוא עיקרה של רומנטיקה. אנשים נפגשים, הם מתאבים, הם עושים סקס. וכשאתה צעיר, אתה עושה הרבה סקס".

עם זאת, אל תטעו. אפשר לעטוף את זה בהרבה מילים יפות, אבל מדובר, בסופו של יום, בפורנו ספרותי לכל דבר.

"ההצלחה של הספר, פורנו או לא פורנו, לא ממש מפתיעה אותי", אומר הפסיכולוג ד"ר ג'ון וורשאם. "פורנוגרפיה היא בדרך כלל מאוד אלימה ותובענית כלפי נשים ומיועדת לגברים. קריאה אירוטית יכולה להיות מגרה מאוד, בעיקר עבור נשים, שצריכות יותר את הדמיון ופחות את התמונות. אין הרבה פורנו לנשים, וג'יימס פיצחה את הקוד באופן מושלם. עם זאת, אני מתרעם שמתייחסים לזה כאל תופעה שלילית. יש הרבה זוגות שאני בטוח ששיפרו את איכות חיי המין שלהם בעקבות הספר הזה. מדובר, כנראה, בפנטזיה נשית גדולה משחשבנו".

יותר כסף מצופן דה וינצ'י

בין אם מדובר בגילוי מסעיר שיש די הרבה נשים שרוצות להיות קשורות לכסא ולקבל מעט הצלפות והרבה יחס משפיל, ובין אם סתם בספר מסקרן, רצוי אולי להבהיר עד כמה ההיסטריה גדולה.

וכדי לעשות את זה, אולי כדאי להתייחס לדבריה של לי אן האף, מנהלת חנות "בארנס אנד נובלס" בסן אנטוניו: "בהתחלה הזמנו חמישה עותקים מהספר הזה", היא מספרת, "ותוך שנייה כולם נמכרו במכירה מוקדמת. אז הגדלנו קצת, והגענו לעשרה, שזו כמות משוגעת של עותקים מאותו ספר לחנות בודדת. גם הם נמכרו תוך רגע. נכון לעכשיו אנחנו עומדים על הזמנה של 150 עותקים רק אלינו, וכולם נמכרו. מה שמוזר באמת הוא שאפילו עותק פיזי אחד עוד לא הגיע לחנות".

אז מה הלאה עבור ג'יימס? ובכן, טוב ששאלתם, משום שנכון לעכשיו רבים עליה מיטב בתי ההפקה ההוליוודיים שמציעים לה סכומים

פשוט מופרכים עבור כל אחד מהספרים בטרילוגיה.

מי שכנראה תזכה, אגב, היא "סוני", שהציעה לא פחות מחמישה מיליון דולר על הזכויות לכל ספר. הספר האחרון שנקנה בכזה סכום, רק כדי לסבר את העין, היה "צופן של דה וינצ'י" של דן בראון, וגם הוא נמכר בקצת פחות.

שני ההמשכים לסדרה, "50 גוונים אפלים" ו-"50 גוונים יוצאים לחופשי" כבר נמצאים בשלבים כאלו ואחרים של עריכה, וצפויים לעורר היסטריה גדולה לא פחות. אנשים בתעשיית הקולנוע, אגב, בטוחים שמדובר בטרילוגיה מסדר הגודל של "דמדומים", "הארי פוטר" ואפילו "שר הטבעות".

לא רע, חייבים להודות, עבור ספר שאיש לא ירצה לקרוא.