"אני לעולם לא אתחרט על לוליטה", אמר ולדימיר נבוקוב באחד מראיונותיו הרבים לאחר צאת הספר. “היא פאזל מהמם של בעיה ופתרון באותו הזמן. אחד הוא בעצם המראה של האחר, זה רק תלוי איך אתה מסתכל על זה".

בעוד נבוקוב מעולם לא הצטער על לוליטה שלו – ובצדק, אגב, מדובר ביצירה ספרותית מהממת – בסלקום, אני חושש, צריכים לקום ולהצטער על לוליטה שלהם, משתי סיבות: האחת, אין שום חשש שהיצירה הזו תזכה לכינוי "גאוני" בתקופה הקרובה. השנייה, כי בסלקום לא מתחו הפעם את הגבול עד הקצה, אלא עברו אותו בעשרות קילומטרים.

אז על מה כל הרעש בעצם? ובכן, פרוייקט "אהבה ראשונה" של סלקום חוזר לעונה שנייה. אחרי אוריה קליסה והפרפרים (בפ' רפה, והנה, צירפנו לכם גם את זה) החליטו הקברניטים שעוד כמה ראשים מדברים של בני נוער לא יכולים להזיק. הפעם, בין שלל הסיפורים שמצאו שם, קבלו את איילה בוטקין, שכשהייתה בת 13 ניהלה רומן עם מישהו שגדול ממנה בעשור.

עקב העובדה שבעקבות פנייתנו החליטו בסלקום להסיר את הסרטון, הנה התקציר: הם נפגשו בבריכה. היא הייתה בת 13, הוא בן 23. הם דיברו. הוא לקח אותה לבר ל"קולה או משהו", כהגדרתה. אחרי שבועיים הם התנשקו אצלה בחדר. אחר כך הם דיברו המון במצלמות רשת. כשהייתה בת 15 קנה לה כרטיס טיסה לישראל. ובכל הזמן הזה שהיא עומדת ומחייכת ומדברת מול המצלמה, אצל אף אחד מקברניטי הפרוייקט לא נדלקה נורה אדומה. אפילו לא אחת. וזה, האמת, הדבר שמטריד בכל הסיפור הזה יותר מהכל.

סוף טוב, הכל טוב?

עכשיו, למען הסר ספק, התשובה היא "לא". ברור לי שסלקום לא מעודדת פדופיליה בשום דרך, לא עקיפה ולא ישירה. במקרה הטוב מדובר בחוסר תשומת לב קטסטרופלית. במקרה הרע – וזה המקרה שבאמת מדאיג – מדובר בחבורת אנשים שחושבת שזה לגיטימי.

למרות שהסיפור הזה נגמר יפה – הם גרים עכשיו ביחד ואולי גם יתחתנו – הוא היה יכול, ובכן, להיגמר אחרת לגמרי. הסיטואציה של השניים האלה, קצת כמו הומברט ולוליטה, היא הכל חוץ מרומנטית. ילדה ובחור בוגר שמנהלים רומן - כן, גם אם הוא אפלטוני או כולל רק נשיקות - הם עניין למדורי הפלילים והאתיקה, בטח שלא לסיפורי האהבה של סלקום.

"אבל מה אתה רוצה?”, אני שומע אתכם קופצים, “הסיפור הזה נגמר בטוב". נכון. אבל כמה פעמים קראנו על סיפורים כאלה שנגמרו רע מאוד? ובכלל, האם בגלל העובדה שבאמת מדובר בסיפור אהבה יוצא דופן צריכה "סלקום" לתת לו גב ולהפוך אותו ללגיטימי?

לא, כי אני מת לדעת מה יעבור בראשו של האבא שיגלה שבתו בת ה-13 יוצאת לקולה בפאב (כפי שיצאה בוטקין עם בן זוגה) עם בחור בן 23 ועוד תענה לו "אבל אבא, בסלקום אמרו שזה יכול להיגמר בחתונה".

גם בתור מי שמאמין בסיפורי אהבה בלתי אפשריים ומאמין בהם בכל הלב, אדם – ועל אחת כמה וכמה חברה מסחרית – צריך לדעת איפה עובר הקו האדום שלו, גם אם הוא סגול. רומן בין בחור בן 23 לבין בחורה בת 13 הוא בפירוש המקום הזה שבו הוא עובר.

כן, גם אם הם לא עשו כלום (על אף שהיא מספרת שהם התנשקו אצלה בחדר), גם אם הם לא שכבו. סלקום, כנציגת החברה הנורמטיבית, לא יכולה להרשות לעצמה לעודד סיפור שכזה. למרבה הצער, זה בדיוק מה שהיא עשתה.

עשור בטרם תעבור

סיפור אהבה בין ילדה בת 13 לבין בחור בן 23 צריך, במינימום של המינימום, לעורר תהיות.

למה בחור בן 23 מתחיל עם ילדה בת 13? למה הוא ממשיך אחרי שהוא מגלה בת כמה היא? איפה בדיוק היו ההורים שלה בכל הסיפור הזה? מה בדיוק קרה שם, בשיחות הארוכות במצלמות הרשת כשהיא הייתה בת 14? מי קונה לילדה בת 15 כרטיס טיסה לישראל? ומעל הכל צריכים קברניטי סלקום לשאול את עצמם: אם זו הייתה הילדה שלכם, האם עדיין הייתם חושבים שמדובר בסיפור קסום ולא, נניח, הולכים להגיש תלונה במשטרה?

החוק, אגב, אינו אוסר קשר בין בגיר לילדה. אונס סטטוטורי הוא רק כאשר ילדה עד גיל 14 מקיימת יחסי מין מלאים עם בחור שגדול ממנה ביותר משלוש שנים. אבל גם אם החוק מתיר זאת (והנשיקה הזו בחדר בהחלט מתהלכת לה בתחום המשפטי האפור), החברה שלנו עדיין לא בנויה לסיפורים כאלה. ולמעשה גם לא צריכה להיות.

אני משוכנע שהבחור אינו פדופיל וגם לא חובב קטינות. אני משוכנע וסמוך ובטוח ששניהם התאהבו מעל הראש, וכשאתה מתאהב הכל נראה לך אפשרי ולגיטימי. אבל בין זה לבין להציג את הסיפור הזה כרומנטי או כמוצלח יש הבדל תהומי. לצערי, סלקום לא השכילה לראות אותו כל כך.

למרות שכישראלים אנחנו נורא אוהבים את גישת ה"לי זה לא יקרה", זה כבר קרה. מספיק פעמים. מספיק בחורים מבוגרים לא ידעו את הגבולות עם ילדות צעירות מהן. לבחורה בת 13 אין את הכלים – לא הפיזיים ועל אחת כמה וכמה לא המנטליים – להתנגד לבחור שמבוגר ממנה בעשר שנים, או לדעת מה טוב לה. גם אם איילה בוטקין היא אחת מאלף, יש עדיין 999 סיפורים כאלה שנגמרו רע.

רכובים על גלי ההצלחה של העונה הראשונה (שבאמת הייתה מוצלחת) של "אהבה ראשונה", בסלקום, כנראה, שכחו קצת להתפכח מהשכרון שהצלחה בסדר גודל כזה מביאה איתה. וכטבעה של עונה שנייה, אני משוכנע שהדרישה הייתה: גדול יותר, חושפני יותר, נועז יותר, ושכחו לשים את הגבולות מה קורה כשהם עולים על סיפור אהבה נועז מדי.

הסרטון הזה חייב לרדת. חייב. אוי ואבוי אם זה החינוך שסלקום מעניקה לצעיריה. אהבה היא דבר מהמם – מוכיחים את זה הילדים שמשתתפים בסדרה הזו, שיש להם מבט מצועף שלנו המבוגרים כבר בחיים לא יהיה – אבל גם נורא מסוכן.

מילדה בת 13 אתה בטח לא מצפה שתמתח את הגבולות, אבל מחברה סלולרית דווקא כן. אבל אולי ככה זה כשאין גבולות והכל הולך בשם הרייטינג. ככה זה, יגיד לכם ולדימיר נבוקוב, כשמנסים לכתוב סיפור אהבה ובסוף מגלים שיצאה לכם לוליטה.

תגובת סלקום: "הסרט המדובר הוא על קשר חברי ואפלטוני שהתפתח עם השנים לסיפור אהבה שמועמד לחתונה וזאת על פי דבריה של המצולמת שפנתה מיוזמתה לפרויקט "אהבה ראשונה" של סלקום. לאחר פניה שקיבלנו הבוקר מ-Xnet מצאנו לנכון להוריד את הסרטון מהאתר באופן מיידי על מנת להסיר כל ספק בנושא".