רוצים גם אתם לעשות טוב? ב-20.3 יתקיים "יום מעשים טובים", שמטרתו לקדם את הנתינה ואת הערבות ההדדית בחברה.מצטרפים?

קשה להיות אמא חד הורית. כולנו יודעים את זה, אך יש גם מישהי שהחליטה לעשות מעשה. גל מור, בת 23, מציעה להורים יחידנים בייביסיטר בתעריף סמלי – עשרה שקלים לשעה, בתנאי שאת הזמן שבו היא עם הילדים הן ינצלו לטובת עצמן -- לקרוא ספר, לשבת בבית קפה, ללכת לקולנוע או סתם לנוח.

"הייתי בלי עבודה קבועה באותו זמן ועשיתי בייביסיטר כדי להרוויח כסף", היא מספרת. "ואז קראתי באינטרנט דיון על חד הוריות, וחשבתי לעצמי כמה קשה זה להיות אמא חד הורית כשאין לך רגע לעצמך".

והחלטת לעזור?
"אמרתי לעצמי 'אני בכל מקרה ארוויח קצת כסף ובשביל האמא או האבא הזמן הזה זה המון'. שיחררתי את התפיסה של לא לצאת פריירית, של להרוויח כמה שיותר. הרי עשרה שקלים זה יותר מאפס, אז גם אני מרוויחה ויש פה ערך מוסף כי גם הצד השני יוצא נשכר. שני אנשים שמרוויחים שווה יותר מבן אדם אחד שמרוויח ואם אני חיה במקום שיש בו יותר אנשים מבסוטים אז אני גם מרוויחה מזה".

איך היתה ההיענות?
"פנו אלי הרבה הורים, רובם לא חד הוריים, שראו את המודעה שלי וביקשו שאעשה להם בייביסיטר בתעריף רגיל. התקשרו גם כמה אמהות חד הוריות שרצו לנצל את ההצעה שלי ויישמתי את זה איתן".

הצעת את השירות בתנאי שינצלו את הזמן להירגעות.
"כן, זה זמן עם מטרה מוגדרת מראש -- לא לעבוד, אלא להירגע. רציתי שזה יהיה משהו שמחזיר להן קצת ולא ממשיך את המירוץ של להוציא אנרגיה. אני מכירה את הנטייה לנצל כל רגע למרוץ היומיומי ואני יודעת שצריך תמריץ מבחוץ כדי לתת חשיבות לעצמך".

והאמהות עמדו בזה?
"כן, רוב האמהות שבאתי אליהן ישבו בחדר אחר ונרגעו. ראיתי שזה היה מאוד נחוץ להן. אחת האמהות אמרה לי שגם אם היא יושבת בשקט יש לה רגשות אשם שהיא מושיבה את הילדה מול הטלוויזיה. כשאני באתי היא הצליחה להירגע באמת".

את מאוד צעירה, עוד לא אמא בעצמך, מאיפה המודעות הזאת לקשיים של החד הוריים?
"אמא שלי היא אם חד הורית. אני מבינה ההקרבה העצומה שהיא עשתה בשבילי כל השנים, היא תמיד היתה שם בשבילי. אני גם זוכרת כמה זה היה לא בריא לי, בתור ילדה, שהיא הייתה מותשת. הילדים נפגעים מזה. היום, כשאני מבוגרת, אני מבינה את הצורך שיש לכולנו לפעמים להבריז לעולם ולחד הוריים אין את האפשרות הזו".

אחת האמהות שנענו ליוזמה מספרת איך "המבצע" של מור איפשר לה להקדיש זמן לעצמה: "הבת שלי בת שנתיים והיא איתי בבית כל הזמן. גל הגיעה לשמור עליה ואני ניצלתי את הזמן לנהל שיחה חשובה שהרבה זמן לא הצלחתי לעשות, ובעיקר לנוח".

כולנו ערבים זה לזה

היוזמה של גל עוררה אנשים רבים לפעול באופן דומה: כמה בחורות ביקשו לשתף איתה פעולה ואף פירסמו הצעות באותה רוח, בעלת עסק לצעצועים אקולוגיים תרמה לגל ערכת צעצועים והמעשה עורר תגובות רבות.

"התקשרו אלי הרבה אנשים ואמרו לי שזה נתן להם השראה", אומרת מור. "אנשים התקשרו להגיד שזה שימח אותם לראות את זה. שמחתי מאוד שזה השפיע גם על אנשים אחרים לעזור, במיוחד כי בינתיים שדדו לי את התיק ואיתו טלפון עם כל המספרים, אז קצת נעלמתי לאמהות שלא באשמתי".

לא כל כך נפוץ למצוא אנשים עם חשיבה כמו שלך. אנשים שלא חושבים איך הם ירוויחו יותר, אלא איך גם האחרים ירוויחו.
"אני מאמינה שכולנו ערבים זה לזה. אין כאן הקרבה -- אני לא מרוויחה פחות, אני מרוויחה נקודה. אני לא שואלת כמה יכולתי להרוויח. זה עולם שחברתי אליו מגיל מאוד צעיר, של כלכלה אחרת, של צרכנות אחרת. בערך בגיל 15 הסתובבתי באיזשהו פסטיבל והרמתי ניירות שהיו על הרצפה ואחד מהם משך את תשומת לבי: זו היתה חוברת היכרות של פרמקלצ‘ר, תנועה העוסקת ביצירת התיישבות בת קיימא. קראתי את החוברת והרגשתי שנפקחו עיניי. קלטתי שיש עולם אחר ואנשים מיישמים אותו וחיים על פיו. זו היתה הארה בשבילי. מאז אני מנסה לחיות בסגנון הזה".

רוצים גם אתם לעשות טוב? ב-20.3 יתקיים "יום מעשים טובים", שמטרתו לקדם את הנתינה ואת הערבות ההדדית בחברה.מצטרפים?

כתבות קודמות בפרויקט "יום מעשים טובים":

לאתר מהות החיים