סירים ומחבתות

ממלאים את הכלי במים עד לרבע מגובהו, מוסיפים רבע כוס סודה לשתייה ומביאים לרתיחה. מקררים ושוטפים היטב. כתמים על צידם החיצוני של סירי נירוסטה: קונים בחנויות לחומרי בניין "נייר מים" (נייר עדין, המשייף רק כשהוא רטוב).‬ מרטיבים ומשפשפים בעדינות.

תנור

‭.1‬ מתי מנקים? מיד לאחר שהוא מתקרר. כך נמנעת שריפה חוזרת של הלכלוך והתקשותו.

‭.2‬ דלת התנור: את הפירורים שואבים בפייה הדקה של שואב האבק או מפילים לרצפה באמצעות פן או בשפשוף במברשת שיניים. מרססים את האזור במסיר שומנים ומחכים חצי שעה. עוברים שוב על האזור בסכין או במקל צמר גפן שעליהם מטלית לחה.

‭.3‬פנים התנור: במה מנקים? מים פושרים + ממיס שומנים פשוט, או בסודה לשתייה מומסת במים, עד לקבלת משחה. מורחים על דפנות התנור במקום שבו יש שיירים של מזון חרוך, ומסירים אחרי מספר דקות. מנגבים היטב במטלית ספוגה במים חמים. גם צמר גפן טבול באלכוהול ‭95%‬ (להשיג בבית מרקחת) מנקה שומנים ומטלית ספוגה בחומץ עוזרת להבריק.

4.‬ רשת תנור: פורשים שקית אשפה גדולה. מניחים עליה את הרשת ומתיזים מסיר שומנים. אחרי חצי שעה משפשפים, הופכים לצד השני וחוזרים על הפעולה. שוטפים את הרשת.

‭.5‬ מתגים: מנגבים במגבון לח. אם הם נשלפים אפשר להשרות אותם לכמה שעות במים חמים עם סבון כלים (רק אל תשכחו: בחלק מהמתגים הללו יש קפיץ, ואותו לא כדאי להשרות).

 ניקוי התנור מיד לאחר שהתקרר תמנע שריפה חוזרת של הלכלוך והתקשותו (צילום: shutterstock)
ניקוי התנור מיד לאחר שהתקרר תמנע שריפה חוזרת של הלכלוך והתקשותו (צילום: shutterstock)

כיריים

בדרך כלל, למבער שלושה חלקים: את החלק התחתון, העשוי אלומיניום, מומלץ לנקות במבריק מתכות. את החלק השני, טבעת הלהבות העשויה נחושת, כדאי לנקות במים חמים ובמסיר שומנים בעזרת ברזל כלים. את הכיפה העליונה, העשויה אמייל או ברזל יצוק, מומלץ לטבול מספר דקות במים חמים עם מסיר שומנים ואז לשטוף.

מקרר

שואבים פירורים מהמקרר והמקפיא עם הפייה הדקה של שואב האבק. משרים את כל הפלסטיקים והרשתות במים חמים עם חומר ניקוי. עד שתגמרו לנקות, כל החלקים כבר יהיו כמעט נקיים.

מיקרוגל

הפעילו את המיקרוגל כשבתוכו קערית עם מעט חומץ כ-2 דקות. העבירו מטלית על הדפנות הפנימיות של המכשיר וייבשו בעזרת מגבת או מגבות נייר חד פעמיות. השאירו את הדלת פתוחה כדי לאפשר למיקרוגל להתייבש ולהיפטר מריחות הבישול.

  • השתתפו בהכנת הכתבה: הילה מירו, שירי כץ, דפנה לוי, גליה אלוני־דגן