ריטה, יעל אבקסיס, מירי מסיקה, קרן פלס, מאיה בוסקילה, גלי עטרי, רינת גבאי ומיכל הקטנה הן רק חלק מהאמניות שלא זזות בלעדיה. מסיקה, הידועה בחוש ההומור שלה, משאירה לה הודעות דחופות בנוסח: "תביאי שפכטל ומלט - המצב קשה".

הלן אמויאל מגדירה את עצמה "מאפרת", אבל זה רק מפני שהיא צנועה, כי בנוף המקומי מדובר באמנית איפור, מגה-מאפרת הנחשבת לאחת מבכירות המאפרות בישראל. מלבד היותה מבוקשת מאד בתחום הפקות טלוויזיה ("בית ספר למוסיקה" "כוכב נולד" "הכוכב הבא") היא מרצה לאיפור, כיום באקדמיה לאיפור של מיקי בוגנים. היא מרבה לעסוק באיפור כלות, שמה הולך לפניה גם בתחום האיפור הקבוע. חוץ מכל אלה, כבר הרבה שנים היא מלווה את תחרות מלכת היופי של ישראל.

"המקצוע בחר בי"

לפני 20 שנה, כשהיא התלבטה בבחירת מקצוע, היא נסעה לפריז (עם אזרחות צרפתית מהבית) ונרשמה לבית ספר גבוה ללימודי איפור. "מדובר שם בלימוד יומיומי מבוקר עד ערב במשך שנה ועוד מחויבות לסטאז' ולתיק עבודות. היינו מאה תלמידים ואני סיימתי במקום השני וכמו בקלישאה הידועה, הבנתי עם סיום הלימודים, שהמקצוע בחר בי".

את תחילת הקריירה עשתה בניו יורק, בתצוגות אופנה ב"ליים לייט", מועדון לילה מקומי נחשב, צילומי סטילס ובהפקות של פרסומות."גיליתי עולם חדש, אחר ומרגש. אבל יותר מהכל רציתי הביתה, לישראל".

עולם האופנה חיבק

עולם האופנה הישראלי קיבל אותה בשנות התשעים בחיבוק גדול והיא החלה לעבוד עם מיטב הצלמים: יקי הלפרין, רון קדמי, יניב אדרי, עדו לביא ועוד. ירדנה ארזי אימצה אותה לתכנית הבוקר שהנחתה, "קפה טלעד". היא הפכה למבוקשת בקטלוגים של אופנה והשאר היסטוריה. אמויאל, אמא לבן 9, הפכה לאחד השמות החמים בתחום מאז ועד היום וכל מי שעובד איתה מודה שמעבר למקצועיות, מדובר באשה נעימת הליכות, סבלנית וקשובה, שכיף להיות בחברתה.

כמי שמלווה את המועמדות בתחרות מלכת היופי לאורך כל התהליך עד הבחירה, האם מדובר באתגר שונה?

"כן. הן כחומר ביד היוצר. השנה ליוויתי את הפרויקט משלב צילומי הסטילס, דרך סרטוני הוידיאו שהוקרנו בטקס וכמובן במהלך השידור החי בטלוויזיה. מדובר בצעירות שהעבודה איתן היא כמו עם דף לבן חלק וסוג של ניסוי וטעייה.

"זה תמיד מרתק לראות איך איפור נכון הוא הוכחה לכך, שגם היפות יכולות להיות יפות עוד יותר. מבחינתי ההנאה הגדולה היא עצם החוויה בעבודה עם אנשים ובעובדה שאין יום דומה למשנהו".

בואי נדבר על איפור כלות.

"אני מקפידה לא לעשות להן מטמורפוזה. אני מגיעה אליהן הביתה, ברוגע. ביום שיש לי כלה, אני לא מעמיסה על עצמי מעבר לכלה ולבנות משפחתה, התפקיד שלי למקד אותן ולהבטיח שביומן הגדול הן ירגישו הכי יפות, אבל בנתונים שלהן ולא בתחפושת. אף אחת לא מרגישה נוח בתחפושת. אם לכלה שפתיים דקות, לא אשנה את הפרופורציות אלא אדגיש את העיניים שלה. כיום איפור כלות עמיד מבעבר, אין צורך בשכבות פודרה כי יש מבחר מוצרים עמידים שמחזיקים שעות. כלות מספרות לי שחזרו הביתה לפנות בוקר והאיפור נראה כמו בתחילת הערב".

יש אופנה באיפור, כמו בבגדים?

"יש טרנדים. היום מה שמכתיב בעיקר הן עונות השנה. בחורף האיפור יותר רגוע, צבעוניות של חומים ומעושנים ובקיץ צבעים שמחים: פסטלים, אדום קורל, כתום, פוקסיה וברונזרים".

האיפור הקבוע מקובל עדיין?

"בהחלט. פעם השתמשו בצבעים עם מתכות ואנשים נרתעו כי הצבעים שינו גוון עם השנים וגבות הפכו כחולות, למשל. היום הצבעים הם מינרלים, האיפור מחזיק שנתיים-שלוש ואם נמאס לך, את לא נתקעת איתו. אימצתי שיטות טבעיות וכשמדובר בגבות, אני מציירת כל שערה בנפרד והתוצאה טבעית לגמרי. אני מקפידה לדייק גם בבחירת צבעים, כך שלבהירת שיער לא תהיה גבה שחורה ולהפך. בשפתיים אני לא אוהבת רק תוחם אלא מילוי לכל השפה באותו צבע".

יש מישהי שאת חולמת לאפר?

"את מדונה. בכל צילום או וידאו קליפ שלה היא נראית אחרת ולעבוד עם אישה שמעיזה ועם פתיחות כל כך גדולה להשתנות – בשבילי כמאפרת זה לונה פארק".

054-6662425