מקובל לחשוב שמקורות המשיכה המינית, אותה "כימיה" מחשמלת בין שני אנשים (או יותר), הם עלומים. אבל המדע, בעשורים האחרונים, הצליח בכל זאת לחשוף רבים מסודותיה של אותה משיכה מסתורית. אנחנו יודעים למשל שנשים בכל העולם נמשכות לסימטריה בגוף ובפנים הגבריות, לסממני טסטוסטרון (סנטר חזק, כתפיים רחבות, קול עמוק), וגם למעמד חברתי, אינטליגנציה, חוש הומור.

>>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

אנחנו יודעים שגברים בכל העולם נמשכים לסממני נעורים נשיים (עור חלק, שיער שופע, שפתיים נדיבות), לגזרת "שעון החול" (יחס של 0.7 בין היקף המתניים לירכיים) וכו'. עכשיו, מחקרים רבים מצביעים על גורם משיכה בסיסי נוסף: הצבע האדום.

במבט מקרוב, הקשר לא ממש מפתיע. הצבע האדום משויך תדיר לסקס ברחבי העולם, ולא מהיום. רובע האורות האדומים הוא רובע סקס. שושנים אדומות הן סימן לרומנטיקה. ובל נשכח ליפסטיק אדום, יין אדום. "האישה באדום" היא מושא תאווה ידוע בסרטים ובפזמונים. התרגשות מינית כשלעצמה מלווה תדיר באדמומיות יתרה באזורים הארוגניים, ובסומק בפנים.

השימוש התרבותי בצבע אדום כביטוי למיניות אינו שמור לנשים בלבד. גם הגבריות כרוכה באדום. הצבע האדום, בחברות קדומות, מופיע פעמים רבות כסמל של כוח ומעמד גבוה, אותן תכונות גבריות הנחשבות סקסיות בעיני נשים. לאורך ההיסטוריה, מלכים, קרדינאלים ושופטים שזרו אדום בגלימותיהם. סמל הכנסייה הנוצרית מהמאה ה־12 הוא צלב אדום על רקע לבן. ברומא העתיקה, מנהיגים נקראו "קוסינטי" – לובשי אדום. גם בימינו, "עניבת כוח" היא עניבה אדומה, כומתת הצנחנים הקשוחים אדומה, דגל המהפכנים התוססים אדום, ולפני האחמ"ים למיניהם בטקסי הכבוד שוטחים, איך לא – שטיח אדום.

גברים באדום

עדיין, המדע אינו מסתפק באנקדוטות, במסורות או במראית עין, ושואף להבין את פשר הדברים באופן שיטתי, על בסיס ראיות מחקריות, במפולש. לצורך זה, נערכו בשנים האחרונות כמה ניסויי מעבדה שבאו לתהות על מהותו ומנגנוניו של הקשר בין צבע אדום למשיכה מינית. המחקרים מראים שהשפעת הצבע האדום עלינו היא חדה וייחודית, גם אם אינה מודעת. הצבע האדום נחווה כצבע סקסי בקרב שני המינים, על אף שהמנגנון דרכו "פועל" הצבע על המשיכה המינית שונה לגברים ולנשים.

מחקרים על תגובות נשים למראה "גבר באדום" גילו שהצבע מגביר את אטרקטיביות הגבר בעיניהן. החוקרים אנדרו אליוט, דניאלה קייזר ושותפיהם מאוניברסיטת רוצ'סטר בניו יורק ערכו לפני שנתיים סדרת ניסויים בארבע ארצות שונות. החוקרים אמרו למשתתפות שהמחקר עוסק בהתרשמות כללית מתמונות, ונמנעו מלהזכיר כלל נושאי צבע וסקס. בחלוקה אקראית, חצי מהמשתתפות נחשפו לחמש שניות לתמונת גבר על רקע אדום וחצי לאותה תמונה על רקע לבן (בניסוי נוסף נעשתה מניפולציה דומה על צבע החולצה של הגבר, עם תוצאות דומות). המשתתפות דירגו את האטרקטיביות של הגבר בתמונה. התוצאות הראו שנשים דירגו את "הגבר באדום" כאטרקטיבי יותר מ"הגבר בלבן".

קישור זה בין הצבע האדום לאטרקטיביות מינית הוא תת־תודעתי ביסודו. אף אחת מהמשתתפות בניסויים אלה לא ניחשה את מטרת הניסוי ולא שייכה צבע להחלטות הדירוג שלה.

האדומה הגדולה

ומה עם הגברים? האם אדום נשי נתפס אצלם כרמז מיני? התשובה המחקרית, נכון להיום היא - כן. בסדרת ניסויים מ־2008 מצאו החוקרים אנדרו אליוט ודניאלה קייזר שגברים מדווחים על משיכה מינית גבוהה יותר כלפי אישה באדום בהשוואה לנשים הלבושות בצבעים אחרים. גברים, ככלל, הביעו גם כוונה להוציא יותר כסף בדייט עם האישה באדום. החוקר אדם פאזדה ושותפיו מאוניברסיטת רוצ'סטר הראו שגברים מדרגים נשים באדום כנכונות או זמינות יותר לסקס, ומתוך כך כאטרקטיביות יותר.

החוקרים שסה שוורץ ומרי סינגר מאוניברסיטת דורטמונד בגרמניה הראו ש"אפקט האדום" הזה עובד בהקשר לנשים צעירות אבל לא בהקשר לקשישות (בין הגברים המדרגים, לעומת זאת, לא נמצאו השפעות גיל. גברים צעירים כזקנים דירגו את הנשים הצעירות באדום כאטרקטיביות ביותר). מחקרים אחרים איששו את הממצאים האלה. דניאלה קייזר, אנדרו אליוט ורוג'ר פלטמן פרסמו למשל לא מכבר סדרת ניסויים בה נבדקה השפעת "אישה באדום" על התנהגות גברים הטרוסקסואלים. הם מצאו שהגברים שאלו את האישה באדום שאלות אינטימיות יותר (שאלות אינטימיות הן סממן ידוע של עניין מיני מוגבר). בנוסף, גברים בחרו לשבת קרוב יותר אל האישה באדום מאשר אל אישה הלבושה בצבע אחר (כחול, בניסוי זה).

בגדול, גברים רואים "אישה באדום" כמאותתת מוכנות לסקס. מוכנות נשית לסקס היא אטרקטיבית לגברים, בין היתר כיוון שהיא מצב נחשק אך נדיר למדי בחיי הגבר הממוצע.

נטיית הגברים לראות בלבוש נשי אדום איתות מיני איננה אקראית או מופרכת לחלוטין. אנדרו אליוט ואדם פאזדה, במחקר אינטרנט שפורסם השנה, הראו שנשים, בצילומי הפרופיל שלהן, לבשו אדום בתכיפות יתרה באתרי סטוצים בהשוואה לאתרי חתונה. באתרי הכרויות ככלל, נשים שהביעו עניין בסקס מזדמן בחרו להציג עצמן לבושות אדום בתכיפות רבה יותר מנשים שהביעו עניין רק ביחסים רציניים.

אדומים

מתוך המחקרים עולה תמונה מעניינת לפיה הצבע האדום מהווה איתות מיני ייחודי. נשים, כך עולה, נמשכות לאדום גברי מתוך שהן משייכות את הצבע ל"אלפאיות" גברית ולסטאטוס חברתי גבוה. גברים נמשכים אל אישה באדום מתוך שהם משייכים את הצבע לזמינות מינית נשית. בנוסף, אפקט הצבע האדום אינו תלוי במודעות ובידיעה. לפי התשאולים הנהוגים בסיום מחקרים כאלה, רוב מוחלט של המשתתפים לא קלטו כלל שהמחקרים עסקו בהשפעות הצבע על משיכה מינית.

מקורות הזיקה בין הצבע האדום לאטרקטיביות מינית אינם ידועים עד תום. רוב החוקרים סבורים שמקור הזיקה טמון אי שם בעברנו האבולוציוני. בעלי חיים רבים עושים שימוש בצבע אדום כביטוי לכוח מיני ולנכונות מינית. בקרב מינים רבים, הזכר הדומיננטי בולט בצבעי האדום הבוהקים שלו. בקרב קרובינו הפרימטים, הצבע האדום מסמן תדיר פריון ומוכנות מינית. נקבות הבבון והשימפנזה, למשל, מפרסמות ברבים את זמן ביוצן על ידי אדמומיות־יתר באזורי החלציים והחזה. בקרב בני האדם, צבע עור אדמדם מאותת תהליכים פיזיולוגיים בריאים כגון זרימת דם חזקה ורמת טסטוסטרון גבוהה (אצל גברים). מתוך כך הפך אולי הצבע לסמן אבולוציוני של פריון ומיניות.

תחום המחקר הזה עוד לא מוצה, כמובן. יש עוד מה ללמוד על הצבע האדום, למשל, למה הוא משוייך תדיר גם לסכנה (קו אדום, רמזור אדום). איננו יודעים עדיין מספיק גם על התגובה האנושית (בהקשר המיני) לצבעים חשובים אחרים, כגון שחור (שהוא דרך אגב צבע הלבוש הנפוץ ביותר באתרי הכרויות באינטרנט).

ברור גם כמובן שלא נכון להקיש מן הממצאים שאישה לבושה אדום היא בהכרח זמינה או מעוניינת במין, כפי שלא ניתן ולא ראוי להסיק שגבר בעניבה אדומה הוא בהכרח בוס עשיר. יש סיבות רבות, שאינן קשורות בסקס, מדוע מישהו או מישהי מחליטה ללבוש אדום (או לא). אולי זה פשוט יפה לך. אולי זה לא אופנתי החורף. אולי זו החולצה הנקייה היחידה שמצאת בארון.

מותר (בזהירות) להסיק מן הממצאים שהצבע האדום מתקשר בתת התודעה האנושית למיניות, ומשמש מתוך כך מגבר משיכה מובהק, ייחודי, וככל הנראה בעל שורשים ביולוגיים. מעבר לערכו האסתטי, לצבע האדום גם ערך פסיכולוגי, ויש לו פוטנציאל להשפיע על התנהגותנו ועל תחושותינו המיניות. אז מה לובשים הערב?

הכותב הוא פסיכולוג קליני ופרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת אוטרביין, אוהיו