אתם והחבר'ה

במסגרת סדרת הבמאים הגדולים, יצא מארז ובו ארבעה מסרטי הבמאי האמריקני רוב ריינר: "הנסיכה הקסומה" – שמפיל מצחוק ילדים ומבוגרים, "כשהארי פגש את סאלי" – קומדיה רומנטית שאין עליה, "מיזרי" - סרט אימה מצמרר עם קתי בייטס, ו"רומן על בטוח – "קומדיית אייטיז עם ג'ון קיוזאק.

מדובר במארז מגוון במיוחד, עם נציגים מוצלחים לז'אנרים השונים. תענוג להחזיק בבית את "הנסיכה הקסומה‭,"‬ ואין לי התנגדות לראות שוב גם את "מיזרי" המצוין או לפגוש בפעם האלף את הארי וסאלי. אני מודה שהייתי שמחה יותר אם היו שם "אני והחבר'ה" ו"נדודי שינה בסיאטל‭,"‬ ואם היה צריך הייתי מוכנה לוותר בשבילם על "רומן על בטוח‭,"‬ אבל כנראה שאין מה לעשות ואי אפשר הכול בחיים. מארז שכיף לתת במתנה וכיף שיהיה בבית.

אן־אם־סי יונייטד. ‭129.90‬ שקל.

שירים שנשארים

כן, זה נכון. שמוליק קראוס הוא אדם אלים, הוא הכה את אשתו ג'וזי כץ (וכנראה גם כמה וכמה גברים‭,(‬ ובגדול – ההיסטוריה שלו עם רשויות החוק לא משהו. ויחד עם זה, הוא גם האיש שעומד מאחורי המון שירים נפלאים, שהם נדבך חשוב בפסקול חיינו.

כמו שכתב יעקב רוטבליט – שלמילותיו היפות הלחין קראוס כמה מהשירים היותר מרגשים שנוצרו פה - בטקסט שמלווה את האוסף "המיטב/שמוליק קראוס": "שמוליק קראוס בן שבעים וחמש, ועד מאה ועשרים כבר לא נשנה אותו. כנראה הגיע הזמן לקבל ל אותו כמו שהוא ואת המוזיקה שלו כמו שהיא. כי אולי מפני שהוא כמו שהוא, המוזיקה שלו היא כמו שהיא‭."‬ ועוד הוא כותב שם: "בעלי ניגון מקבלים את ניגונם מהיכן שמקבלים בעלי ייסורים מתנות חסד ושמוליק הוא אחד כזה ואלה הן המתנות‭."‬

בכל מקרה, האוסף הוא תענוג גדול. שלושה דיסקים יש בו: בשניים הראשונים שירים של קראוס מתקופות שונות, החל מ"החלונות הגבוהים" (שמיוצגים פה בין היתר ב"אינך יכולה", "זמר נוגה", "בובה זהבה" ועוד‭,(‬ דרך "איך הגלגל מסתובב", "רואים רחוק רואים שקוף", "אחרי עשרים שנה", "הו ארץ אהבתי‭,"‬ ועד לשירים מאלבומיו "ידידותי לסביבה" משנת ‭'94‬ ו"יום רודף יום" מ‭.2003-‬ בדיסק השלישי, אמנים שרים שמוליק קראוס, אפשר למצוא פנינים כמו "זה קורה" שאת מילותיו ולחנו כתב קראוס לאריק לביא, את "ימים של קולנוע" משובב הנפש בביצוע "הטוב, הרע והנערה", "מכת שמש" של יובל בנאי, אריק איינשטיין ב"בית הערבה", "סוס עץ" ו"ראשית הקיץ", "מה איתי"

בביצוע אריק איינשטיין וג'וזי כץ ועוד. מקסים במיוחד הביצוע של רונה קינן ל"האהבה הראשונה" שאת מילותיו כתב אביה, עמוס קינן. אוסף שכיף לשמוע אותו באוטו, שמעלה בלי סוף חיוכים וצביטות לב נוסטלגיות.

אן־אם־סי יונייטד.‬ 79.99 שקל.

הנשים של חייו

בערך שתי דקות אחרי שלוסי, גיבורת הספר "אהובותיו של בעלי" מגלה שבעלה האהוב ארטי בגד בה, לא פעם אחת ולא עם אישה אחת, מתברר לה שהוא גוסס. ועכשיו, מה היא תעשה? מצד אחד, היא שונאת אותו על מה שעשה לה. מצד שני, הוא עומד למות. מה, היא לא תחזור הביתה לטפל בו?

המצב הבלתי אפשרי הזה גורם לה לעשות דבר הזוי לגמרי, ברגע של שכרות באמצע הלילה: היא פותחת את פנקס הטלפונים שלו, שבו שמות רבים של נשים, ומתקשרת אליהן. היא מזמינה אותן לבוא להיפרד מארטי, בלי שיש לה מושג מתי בדיוק הייתה כל אחת מהן המאהבת שלו, ועד כמה כל אחת מהן פגועה ממנו (סימון של איקס אדום בספר הטלפונים מלמד אותה את מי מהן הוא זרק‭.(...‬ הרציונל (השיכור באותו לילה, יש לומר) שלה הוא ללמד אותו לקח: היא מקווה שכל הנשים האלה יבואו לסגור איתו חשבון ולומר שהן שונאות אותו, ואולי תהיה בנקמה הזו איזו נחמה בשבילה. אלא שהעסק מסתבך: כבר למחרת בבוקר מתייצבות בבית נשים שונות ומשונות, שחלקן באמת מתעבות אותו, אבל אחרות דווקא מרגישות שהן חייבות לו את חייהן. אה, ויש עוד עניין. פתאום מתברר שיש לו גם בן, שאת קיומו הסתיר מפניה של לוסי, ושאיתו לא היה לו קשר כל השנים (חוץ מצ'קים שנשלחו מדי חודש‭.(‬ עכשיו מחליטה לוסי למצוא גם את הבן הזה ולהביאו.

מורבידי ככל שזה יישמע, וקצת קשה להסביר איך בדיוק זה קורה, מדובר ברומן חביב, נעים לקריאה ולאו דווקא מדכא, שעוסק בכל מיני נושאים: גברים ונשים, בגידות ואהבה, אכזבה ותקווה, חברות והיכולת לסלוח. לא שכל אישה נבגדת בנויה לעשות את הדרך שלוסי עוברת (ובינינו, מה הסיכוי שרגע אחרי שתגלי שהוא בוגד תביני שהוא גם עומד למות ושהוא לא עושה את עצמו‭(?‬ אבל בהחלט יש משהו מעניין למחשבה בפתרון המקורי שהיא מצאה.

"אהובותיו של בעלי" מאת ברידג'ט אשר. מאנגלית: חדוה קלינהנדלר. 256 עמ‭.'‬ הוצאת מטר.

מורבידי אך חביב. "אהובותיו של בעלי"
מורבידי אך חביב. "אהובותיו של בעלי"