זה ייגמר בדם? אבחון וטיפול חדשניים במחלות ורידים ועורקים

ד״ר דוד חן, מומחה לכלי דם, מסביר על הטיפולים החדשניים בדליות רגליים ללא ניתוח (וגם בלי צלקות) ואיך ניתן למנוע אירוע מוחי בעזרת בדיקת דופלקס

 כ-70% מהאירועים המוחיים מתרחשים כתוצאה מרבדים טרשתיים בעורקי הצוואר - האחראיים על אספקת הדם למוח (איור: Shutterstock)
כ-70% מהאירועים המוחיים מתרחשים כתוצאה מרבדים טרשתיים בעורקי הצוואר - האחראיים על אספקת הדם למוח (איור: Shutterstock)

ד"ר דוד חן הינו מומחה לכלי דם. הוא משמש כסגן מנהל המחלקה לניתוחי כלי דם בביה״ח אסף הרופא. ד"ר חן בוגר ביה״ס לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב, התמחה בכירורגיה כללית בביה״ח איכילוב, והתמחות נוספת בכירורגיית כלי דם בביה״ח Charring Croos בלונדון. עד לפני שנה מרפאתו הייתה במדיקל סנטר בהרצליה, ועתה מקבל ד״ר חן מטופלים במרפאת המומחים במרחק 200 מטר מהמדיקל סנטר. האבחונים והטיפולים השונים, ממומנים ע״י קופות החולים והביטוחים הפרטיים.

 

במסגרת זו ניתן לבצע במכון הדם אבחון הפרעות ומחלות בכלי הדם, כמו מחלות עורקי הצוואר (Carotid) ומחלות כלי דם פריפריים (סוכרת, טרשת עורקים ומחלת Buerger). וכן אבחון הפרעות במערכת הוורידית, כמו אי-ספיקה ורידית, פקקת ורידים עמוקה (DVT), מחלות וזוספסטיות, כגון: מחלת Raynaud.

 

ראיינו את ד״ר חן בנושאי טיפולים: בדליות רגליים ללא ניתוח ומניעת אירוע מוחי.

 

ד"ר דוד חן, מומחה לכלי דם (צילום: עמיר צוק)
  ד"ר דוד חן, מומחה לכלי דם(צילום: עמיר צוק)

   

  המטרה: טיפול בדליות הרגליים ללא ניתוח!

  האמצעי: הטרשה ורידית מונחית אולטרה-סאונד Ultrasound-guided Sclerotherapy

  דליות ברגליים - בעיה מוכרת המטרידה רבים מאיתנו, או ליתר דיוק רבות מאיתנו (אחרי הריונות / עמידה ממושכת). חשוב לדעת כי הצורך בטיפול בדליות הרגליים אינו רק אסתטי, שכן לאחר שלב השינויים הנראים לעין בעור, עלולים להופיע כיבים (פצעים) בקרסוליים שעלולים לגדול, ועם הזמן גם להזדהם.

   

  איך זה עובד?

  "הטיפול מתבצע במרפאה, ומבוסס על הזרקת קצף של תמיסת Polidocanol לתוך וריד דלייתי כ- 15 דקות. החומר גורם לדלקת כימית של הדופן הפנימית של הווריד, לחסימתו ולהיעלמותו בתוך

  שבועות מספר שבועות"

  בעשור האחרון הונהגה שיטה חדשה, בטוחה ונוחה לטיפול בדליות הרגלים: הטרשה ורידית מונחית אולטרה-סאונד, לה יתרונות ברורים: אין צורך בניתוח, אין צלקות, אין זמן החלמה. הטיפול מתבצע במרפאה, ומבוסס על הזרקת קצף של תמיסת Polidocanol לתוך וריד דליתי במשך כ-15 דקות. החומר גורם לדלקת כימית של האינטימה, הדופן הפנימי של הווריד, לחסימתו ולהיעלמותו תוך מספר שבועות. לאחר מכן נדרשת חבישה אלסטית ליומיים, כאשר בדרך כלל נזקקים המטופלים לעוד 2-3 פגישות של כחצי שעה כל אחת, עד לחסימה כוללת של הווריד המטופל.

   

  האם ייתכנו תופעות לוואי?

  הטיפול מבוצע קרוב לעשור ונמצא בטוח ויעיל, עם פחות מ-1% סיבוכים קשים. תופעות לוואי קלות: עקצוץ, רגישות מקומית בווריד שמתקשה ומתרכך תוך 3-4 חודשים, ולעיתים ישנה פיגמנטציה לאורך הווריד לכמה חודשים.

   

  עד כמה זה יעיל? האם הדליות חוזרות?

  טווח חסימת הוורידים המתבצעת באמצעות טיפול זה, עומד על 87%. אצל נשים העובדות בעמידה או לאחר היריון נוסף תיתכן חזרת הדליות בשיעור 5%-8% בתוך כחמש שנים. במקרה כזה מקבלות המטופלות אחריות לחמש שנים.

   

  ומה קורה אחרי הטיפול?

  הטיפול מאפשר המשך נוכחות בעבודה, עם תופעות לוואי וסיכון נמוכים ביותר. לעיתים יש צורך בתרופות נגד כאבים או בתרופות כגון Voltaren למספר ימים.

   

  המטרה: מניעת אירוע מוחי

  האמצעי: בדיקה באורך כ-10 דקות ובמידת הצורך טיפול מונע בעורקי הצוואר

  בעוד שהמודעות לסימנים לאירוע לבבי גבוהה מאד, המודעות לסימניו המוקדמים של אירוע מוחי קטנה בהרבה, אף שהם מובהקים לא פחות: חוסר תחושה ביד, נימול בשפתיים או ברגליים שגם אם חולפים זמנית, מהווים סימני אזהרה שיש להתייחס אליהם בכובד ראש.

   

  אם חוויתם אחד או יותר מהסימנים הנ"ל, בדיקת מרפאה פשוטה בת כ-10 דקות, יכולה להצילכם מאירוע מוחי. כ-70% מהאירועים המוחיים מתרחשים כתוצאה מרבדים טרשתיים בעורקי הצוואר - האחראיים על אספקת הדם למוח. בנקודת פיצול העורק (למוח ולפנים) נוצרת זרימה מערבולתית, העלולה לנתק חלקים מהרובד הטרשתי שנוצר במקום, ומשם הדרך למוח קצרה.

   

  ככל שהחלק המתנתק מהרובד גדול יותר, הפגיעה במוח גדולה יותר. אירוע מוחי קל (שאורכו עד 24 שעות) מתאפיין בתחושת שיתוק, קור, או חוסר תחושה בחצי גוף. אם האירוע המוחי בצד שמאל, הוא יהא מלווה גם בהפרעה בדיבור. סימנים מקדימים אלה קורים, לרוב, בקרב אנשים הסובלים מעודף שומנים בדם, מחלות כלי דם ולב, יתר לחץ דם וסכרת. אלה, כדאי לדעת, הבסיס והיסוד לאירוע מוחי.

   

  הבדיקה שתימנע אירוע מוחי

  לאנשים הנמצאים בקבוצת סיכון זו, מומלץ לבצע את בדיקת ה-דופלקס (דופלר + אולטראסאונד) שתראה מהי מידת היצרות העורק. אם נמצאת בבדיקה חסימה של למעלה מ-70% מהעורק, בחולה שכבר פיתח אירוע מוחי קל, הסיכוי להתפתחות אירוע מוחי מלא שתוצאותיו שיתוק מלא בתוך שנתיים, עומד על 22% (!).

   

  מהו הטיפול לאחר הממצאים?

  הטיפול ברובד טרשתי מתבצע לרוב על ידי חומרים נוגדי קרישה או מדללי דם. במידה ונמצא כי ההיצרות עומדת על למעלה מ-70% יש לטפל מיידית בבעיה.

   

  טיפול זה מתבצע כך:

  1. ניתוח בהרדמה מקומית במהלכו חושפים ומנקים את הטרשת וסוגרים את העורק בטלאי.

  2. על ידי סטנט (STENT, תומכן) שתפקידו להרחיב עורק מוצר ולשמור שיישאר פתוח.

   

  מהו הסיכון בטיפולים אלה?

  הסיכון לפתח אירוע מוחי בשיטות הפולשניות הוא כ-2.5%, לעומת 22% לפתח אירוע מוחי באם לא יבוצע הטיפול. כך שהסיכון מול הסיכוי, ברור מאליו.

   

  ד״ר דוד חן, מומחה לכירורגיה כלי דם

  לתיאום התקשרו: מרפאת מומחים בנין הצוק

  אלי לנדאו 12, הרצליה פיתוח | טלפון 03-6555882

  אסותא ראשל״צ - חומה 14 מול קניון הזהב | טלפון 6474*

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד