BLACK IS BACK: איך להכניס את הצבע השחור לעיצוב הבית

הוא דרמטי, מסתורי ומלא קסם ובשנה הקרובה הוא צפוי לככב על הרצפה והקירות, במיטה, באמבטיה ואפילו בברזי המטבח ותתפלאו – יש לו אפילו לא מעט גוונים

מוגש מטעם HeziBank

|

02.12.20 | 14:19

השילוב בין שחור ללבן יוצר דרמה עיצובית רבת כוח בעיצוב חלל חדרי הרחצה. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: PietBoon by cocoon)
השילוב בין שחור ללבן יוצר דרמה עיצובית רבת כוח בעיצוב חלל חדרי הרחצה. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: PietBoon by cocoon)
אחת הטעויות היא להתייחס לשחור כאל צבע אחד, שכן מדובר בסקאלה שלמה של גוונים ותתי-גוונים: משחור-מבריק דרך פחם ועד לגוון מעושן. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: PietBoon by cocoon)
אחת הטעויות היא להתייחס לשחור כאל צבע אחד, שכן מדובר בסקאלה שלמה של גוונים ותתי-גוונים: משחור-מבריק דרך פחם ועד לגוון מעושן. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: PietBoon by cocoon)
מגמות מגיעות ואז מתפוגגות, אך עולם העיצוב אינו מוותר על הצבע השחור, שחקן מרכזי בקולקציות העיצוב. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: LAB3)
מגמות מגיעות ואז מתפוגגות, אך עולם העיצוב אינו מוותר על הצבע השחור, שחקן מרכזי בקולקציות העיצוב. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: LAB3)

הוא דרמטי, מסתורי ומלא קסם ובניגוד למיתוס שאופף אותו בעולם האופנה, את הבית הוא ממש לא "מרזה" ואין לו אפקט מקטין. להיפך, השחור הוא דרמטי ועוצמתי ובשנה הקרובה הוא יככב בכל חלקי הבית, על הרצפה, על הקירות, במיטה, באמבטיה ואפילו בברזי המטבח.

  

מאז ומעולם פלרטטו בתי העיצוב עם הצבע השחור, אך השנה צצות קולקציות עיצוב עשירות ומפתיעות שמציגות את מלוא ססגוניותו של הצבע האפל מכולם: עוצמתי וסקסי או אפל וקודר?

 

כי כן, טרנדים באים והולכים, מגמות מגיעות ואז מתפוגגות, אך עולם העיצוב אינו מוותר על הצבע השחור, שחקן מרכזי בקולקציות העיצוב. לא בכדי, מעצבת אופנת העל קוקו שאנל שכבשה את שער הווג לפני כמעט מאה שנים עם השמלה השחורה הקטנה, קבעה נחרצות כי "אם יש לך ספק, תלבשי שחור".

 

נקי, מדויק ועוצמתי

נתחיל מלמטה: ריצוף שחור יכול ליצור דרמה מובהקת בבית, אינטימי או אורבני, קלאסי או מפתה, מרגיע או תיאטרלי. אין ספק שהמראה המתקבל נקי, מדויק ועוצמתי ואפשר לנסות את זה בחדר אחד ולזרוק לתוכו נגיעות של צבע באבזור. אם תלכו על פרקט צבוע שחור המראה יהיה קליל יותר ואילו שיש או גרניט פורצלן שחור מלבישים את הבית בניחוח יוקרתי.

 

ריצוף שחור יכול ליצור דרמה מובהקת בבית. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: COTTO D'ESTE)
  ריצוף שחור יכול ליצור דרמה מובהקת בבית. ניתן להשיג ב-HeziBank(צילום: COTTO D'ESTE)

   

  אחת הטעויות היא להתייחס לשחור כאל צבע אחד, שכן מדובר בסקאלה שלמה של גוונים ותתי-גוונים: משחור-מבריק דרך פחם ועד לגוון מעושן. ההבדל נעוץ במינון הצבע הלבן, אם בכלל, שנמהל בשחור, כמו גם במידת הבוהק של הגימור ובחומר הגלם עצמו.

   

  הבחירה בצבע השחור אינה אקראית אלא נועדה ליצור, בשילוב קווי המתאר המתוחכמים, אפקט שמושך את תשומת הלב אליו באחת: הגודל, העוצמה הוויזואלית והדומיננטיות בחלל בשילוב הבחירה בצבע השחור נדמות לאישה יפה וגבוהה שבוחרת לנעול נעלי עקב ובכך ממקסמת את אפקט נוכחותה בחדר.

   

  בריהוט ועל הקירות. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: Bisazza, עיצוב: מרסל וונדרס)
   בריהוט ועל הקירות. ניתן להשיג ב-HeziBank(צילום: Bisazza, עיצוב: מרסל וונדרס)

   וגם בחדר האמבטיה (עיצוב: דורית פינס, צילום: אורי אקרמן)
    וגם בחדר האמבטיה(עיצוב: דורית פינס, צילום: אורי אקרמן)

     

     

    תאורה צריכה תמיד להתאים לאופי העיצובי של החלל, על אחת כמה וכמה כשמדובר בשחור ומטרתה לשבור את החושך שיוצר השחור בחלל. אם קיר פינת האוכל שלכם מחופה בחיפוי שחור, כדאי למקם את גופי התאורה עליו, כך שהם יפזרו אור על הקיר, יכניסו נגיעות עדינות לחלל ויפיחו בו חיים.

     

    בסגנון עתיק או מודרני

    קולקציות העיצוב לבית מציבות את שילובי השחור במרכז הבמה העיצובית הבינלאומית. בקולקציות חדרי הרחצה של מותג היוקרה הקלאסי Devon&Devon הצבע השחור בשילוב עם נגיעות של לבן, כבר הפך לסמל ההיכר של המותג. עוצמתו של השילוב בין השחור ללבן נגזרת גם ממשמעויותיהם המיתיות של שני צבעים אלה: מצד אחד הלבן הבתולי, הטהור ומסמל ההבטחות החדשות, ומצד שני הצבע השחור, המוחלט והסופי שמסמל לעתים גם את הצד האפל בנפשו של האדם. השילוב בין שני אלה יוצר את המאבק הנצחי בין שני הקטבים, ויוצר דרמה עיצובית רבת כוח בעיצוב חלל חדרי הרחצה.

     

    דרך מקורית להפוך את השחור לדומיננטי בחדר השינה למשל, היא לחפות קיר בטפט או אריחים שחורים ואפילו להתקין על החלונות וילונות שחורים ארוכים במיוחד. שני קירות שחורים לצד וילונות שחורים יספיקו כדי להכניס שחור לחדר השינה במינון הנכון למראה אלגנטי

     

    אם הקיר מחופה בחיפוי שחור, כדאי למקם את גופי התאורה עליו, כך שהם יפזרו אור על הקיר. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: COTTO D'ESTE)
     אם הקיר מחופה בחיפוי שחור, כדאי למקם את גופי התאורה עליו, כך שהם יפזרו אור על הקיר. ניתן להשיג ב-HeziBank(צילום: COTTO D'ESTE)

     השחור הוא דרמטי ועוצמתי ובשנה הקרובה הוא יככב בכל חלקי הבית. ניתן להשיג ב-HeziBank (צילום: Alape)
      השחור הוא דרמטי ועוצמתי ובשנה הקרובה הוא יככב בכל חלקי הבית. ניתן להשיג ב-HeziBank(צילום: Alape)

      .

      השחור נכנס גם למטבחים בסגנון עתיק סטייל בראסרי, או מודרני מינימליסטי, אם בדמות חיפויים ומשטחים בשחור בטקסטורות שונות, דרך ארונות מטבח שחורים מחומרים טבעיים או לא. לצידם מציעים בתי העיצוב האירופאיים קולקציות של ברזים ואביזרים בשחור מטאל, מוברש או מט שנחשבים פרקטיים ופונקציונאליים – פחות טביעות אצבע ותחזוקה מינימלית.

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד