בזכות הסיוע לנפגעות אלימות: כך השפיעה השנה מירי מיכאלי לטובה

אשת התקשורת חשפה שהייתה בזוגיות עם גבר אלים, ומאז נשים במצוקה לא מפסיקות לפנות אליה: "הפחד הכי גדול שלי הוא שפספסתי איזו הודעה"

מירי מיכאלי. "לא האמנתי שזה יתפוס ככה" (צילום: עדי אורני)
מירי מיכאלי. "לא האמנתי שזה יתפוס ככה" (צילום: עדי אורני)
מירי מיכאלי משפיעה לטובה. לחצו Play לצפייה
צילום: משי בן עמי

מירי מיכאלי נמצאת בימים אלה בחופשת לידה. עד הלידה הגישה את תוכנית הבוקר של קשת 12 עם ניב רסקין. בת 35, נשואה ואם לשניים, גרה בתל־אביב.

 

למה החלטת לחשוף בפייסבוק באוקטובר האחרון שספגת אלימות מבן זוג לשעבר?

"זה קרה אחרי דיון באולפן חדשות הבוקר בקשת 12. דיברנו על הרצח של מיכל סלה ז"ל ומישהו שאל איך זה קרה לה, היא הרי לא הטייפקאסט, היא נראתה כל כך 'משלנו'. הדיון היה לי קשה מאוד, מסיבות ברורות. בהחלטה של רגע החלטתי להוציא את זה החוצה, והפעם לדבר על עצמי ממש, על מה שעברתי. כעיתונאית אני תמיד מבקשת מאנשים להיחשף בפניי, אז נאה דורש נאה מקיים".

 

כשכתבת את הפוסט, ציפית שתהיה לו כזו תהודה?

"לא האמנתי שזה יתפוס ככה. הרבה נשים פנו אליי, הפניתי אותן לטיפול מקצועי ואין לי ספק שהן ניצלו ממערכת יחסים הרסנית ואלימה, ואולי אפילו מרצח. עד אז לא היה לי שום עניין לחשוף סיפור כזה כואב. הייתי בחודש תשיעי, רגע לפני לידה, בזוגיות מאושרת, אבל אחרי הרצח של מיכל סלה כבר לא יכולתי להרשות לעצמי לשתוק, הרגשתי שאני חייבת להזהיר אחרות.

 

"אני מלאת הודיה שהזכות הזאת נפלה בחלקי, כי מדובר בדיני נפשות, פשוטו כמשמעו. לאחרונה צפיתי בסרט על ענת אלימלך ז"ל ורעדתי כולי, כי זה החזיר אותי אחורה. לדוד אפוטה ולאקס שלי לא היה שום דבר במשותף, אבל ההתנהגויות והסימנים היו גם אצלי, נורות האזהרה היו פשוט אחת לאחת".

"הפחד הכי גדול שלי הוא שפספסתי איזו הודעה וחלילה אשמע על הרצח הבא ואגלה שהאישה הזאת כתבה לי. אני כל הזמן מוודאת שאני קוראת את כל ההודעות ועונה לכולן, ומדובר על אלפי הודעות"

 

את מרגישה ששילמת מחיר על הפוסט?

"המחיר הוא בעיקר בעיסוק בנושא הזה, שהוא קשה לי מאוד, ומאז הפרסום אני עוסקת בו כל הזמן. הפחד הכי גדול שלי הוא שפספסתי איזו הודעה וחלילה אשמע על הרצח הבא ואגלה שהאישה הזאת כתבה לי. אני כל הזמן מוודאת שאני קוראת את כל ההודעות ועונה לכולן, ומדובר על אלפי הודעות".

 

איזו תגובה זכורה לך במיוחד?

"פנתה אליי עורכת דין צעירה שכתבה לי שבעקבות הפוסט שלי היא מטופלת עכשיו, וזה הרבה מעבר למה שיכולתי לצפות. במקצוע שלי יצא לי להביע את דעתי פה ושם, אבל אף פעם לא באמת ידעתי אם היא משפיעה על מישהו. פתאום מגיע פוסט כזה, ואני יודעת בוודאות שיש נשים שהיו בסיטואציה X ועכשיו הן בסיטואציה Y בזכותו. זה מספק מאוד".

 

זה עשה לך חשק להרחיב את המעורבות החברתית שלך?

"כן, הצטרפתי לאישה מדהימה בשם אווה שוורץ, להקמת עמותת 'קאמבק' לקידום תעסוקתי לחוזרים למוטב.42 אחוז מהאסירים המשוחררים חוזרים לכלא, והסיבה העיקרית היא שהם לא מצליחים להתפרנס. העמותה תקדם בין היתר הצעת חוק שיאפשר להכיר בהם כבעלי מוגבלויות לצורך מתן הקלות והעדפות. ביום שהתבשרתי שנבחרתי לרשימת המשפיעות של 'לאשה', קיבלנו אישור לרישום העמותה".

 

איזה מסר את רוצה להעביר לנשים אחרות?

"אני מאמינה גדולה בחינוך, ולנשים יש השפעה אדירה בראש ובראשונה על הילדים שלהן, כי הן המחנכות העיקריות של הדור הבא. בואו נתחיל מכאן".

 

ומי השפיעה עלייך לטובה?

"שתי נשים, שתיהן רות: רות המואבייה, שנחשבת לסמל החסד ורות ביידר־גינסבורג, משפטנית יהודייה אמריקאית, שופטת בית המשפט העליון של ארצות־הברית, אישה פורצת גבולות ואחת שלא רואה בעיניים. כל ערב אני מקריאה לבת שלי מספר המבוסס על סיפור חייה, ובכך מעבירה את העוצמה שלה הלאה".

 

לכל המשפיעות לטובה

 

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: דביר כחלון, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: דביר כחלון, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד