הסוף לריטלין: הורים, בואו להיות המאמנים להצלחה של הילדים שלכם

אחרי שיוחאי לשם, עובד סוציאלי ומטפל משפחתי, נחשף לקושי שחווים הורים לילדים עם הפרעות קשב ולתופעות הלוואי של הריטלין - הוא הצליח למצוא דרך אחרת

מכנים אותו "הקוסם" או "טוני רובינס של החינוך לקשב וריכוז אצל ילדים". יוחאי לשם ושני ילדיו (צילום: אביבית כהן)
מכנים אותו "הקוסם" או "טוני רובינס של החינוך לקשב וריכוז אצל ילדים". יוחאי לשם ושני ילדיו (צילום: אביבית כהן)
שיטת "המפה" הוכיחה את עצמה עד כה עם מאות ילדים ועזרה להם להתמודד עם ההפרעה בדרך טבעית ואיכותית (צילום: Shutterstock)
שיטת "המפה" הוכיחה את עצמה עד כה עם מאות ילדים ועזרה להם להתמודד עם ההפרעה בדרך טבעית ואיכותית (צילום: Shutterstock)

כשמנהל בכיר במשרד הרווחה פנה לפני תשע שנים ליוחאי לשם, עובד סוציאלי ומטפל משפחתי מוסמך, וביקש ממנו להקים מרכז טיפולי להורים וילדים לראשונה בבית"ר עילית, לשם לא שיער בנפשו לאן זה יוביל אותו. "במרכז נחשפתי לראשונה לקושי האדיר שהורים חווים מול מסגרת שמאלצת אותם לתת לילד ריטלין - אחרת הילד ייפלט לרחוב", הוא מספר. "וההורים, שעדים לתופעות הלוואי הקשות שחווה הילד, פשוט עומדים חסרי אונים מול המערכת ומול הילד. הבנתי שנדרש פתרון אחר. החלטתי לפרוש מתפקידי וללמוד לעומק את הנושא. במהלך הדרך הבנתי שלמרות שכמטפל יש לי מגוון כלים התנהגותיים שיכולים לעזור לילד ולמשפחתו, הרי שבמקרה הזה נדרש גם משהו טבעי שיעשה את העבודה מבפנים ללא תופעות לוואי, שיפנה את המתח וירגיע את כל הרעש והגעש הזה בתוך הגוף".

 

למצוא את החוליה החסרה

הצעד הטבעי הבא מבחינתו היה לנסות לשלב את הטיפול ההתנהגותי עם תוספי תזונה שמסייעים לריכוז וקשב, אבל לדבריו גילה מהר מאוד שהם קיימים - אך בחלק מהמקרים פשוט אינם מספיק עוצמתיים. "שנתיים אחרי שהתחלתי לחפש את התוסף הטבעי שיעזור לילדים מבפנים חבר הפגיש אותי עם קובי נחושתן, מטפל מוסמך בצמחי מרפא וברפואה סינית והומאופתיה, בעל ניסיון קליני עשיר של 30 שנה", מספר לשם. "אחרי שנה וחצי של התנסויות שונות הבנתי שמצאתי את החוליה החסרה שתאפשר לי לתת את הפתרון השלם למשפחות.

 

"קובי הכניס את כל הידע הרב שלו לשתי פורמולות המכילות מיצוי של צמחי מרפא: Peace, הנותנת מענה למרכיב ההיפראקטיביות ו- Clarity, המיועדת לילדים המאובחנים ב- ADD (קשב וריכוז ללא מרכיב "ההיפר"). הוא לימד אותי כיצד להשתמש בפורמולות כדי להביא לתוצאות, וכיום הוא אומר שאני יודע יותר טוב ממנו כיצד ללוות את השימוש בהן".

 

"הילד והתנהגותו הם כמו לוויין שחג סביב כוכב ללא יכולת לשנות מסלול - וכאן אני נכנס לתמונה". יוחאי לשם (צילום: אביבית כהן)
  "הילד והתנהגותו הם כמו לוויין שחג סביב כוכב ללא יכולת לשנות מסלול - וכאן אני נכנס לתמונה". יוחאי לשם (צילום: אביבית כהן)

   

  למפות את הקושי

  בשנת 2012 הקים לשם את "מרכז הקשב והריכוז" במטרה לתת מענה מקיף ומקצועי להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. שיטת "המפה" שאותה פיתח הוכיחה את עצמה עד כה עם מאות ילדים ועזרה להם להתמודד עם ההפרעה בדרך טבעית ואיכותית. השיטה דוגלת בעבודה מעמיקה בשלושה מרחבים: המרחב הביולוגי, המרחב המשפחתי והמרחב הבית ספרי.

   

  "האמא יודעת שאם ב-11 בלילה יש לה שאלה, היא פשוט יכולה להתקשר אלי. היא תקועה עם ילד משתולל בחדר כבר שעה? יש לה עזרה והדרכה און ליין. הליווי הצמוד הזה קריטי לתהליך"

  במסגרת זו לשם מגיע לבתי המשפחות, בכל מקום בארץ, לסשן של שלוש שעות שהוא קורא לו "בסלון עם יוחאי". "פגישה עם מטפל כזה או אחר פעם בשבוע למשך 45 דקות לא תספיק! לכן אני מעניק מיד לאחר שלוש השעות בסלון המשפחה ליווי בוואטסאפ 24 שעות ביממה למשך חודשיים, יחד עם עוד פגישות בקליניקה או דרך הסקייפ. האמא יודעת שאם ב-11 בלילה יש לה שאלה, היא פשוט יכולה להתקשר אלי. היא תקועה עם ילד משתולל בחדר כבר שעה? יש לה עזרה והדרכה און ליין. הליווי הצמוד הזה קריטי לתהליך, כי הילד אמור לחוות במשך חודשיים שדר ומסר אחיד ועקבי ואז הוא משתנה. ככה זה עובד".

   

  להיות המאמנים להצלחה של הילדים

  לדבריו, השיטה עובדת בשני צירים מרכזיים: מהפנים אל החוץ באמצעות הפורמולה, ומהחוץ אל הפנים באמצעות המפגש איתו. "דמייני לוויין סביב כוכב שרוצים להחזיר אותו לארץ", הוא מסביר. "מה עושים? פותחים מבער חזק שיוציא אותו מכוח המשיכה של הכוכב - זה השלוש שעות של 'בסלון עם יוחאי'. הצעד הבא הוא לכוון את הכנפיים לכיוון הנכון - זה הליווי הצמוד בוואטסאפ. אחר כך פותחים עוד 2-3 מבערים קטנים שידחפו את הלוויין חזרה לארץ - אילו המפגשים בקליניקה לאורך התהליך. הילד והתנהגותו הם כמו לוויין שחג סביב כוכב ללא יכולת לשנות מסלול - וכאן אני נכנס לתמונה".

   

  עם זאת, לשם מדגיש כי ניתן גם להיעזר בפורמולה גם בלי להשתתף בתוכנית המלאה. "התהליך משול לסולם", הוא מסביר. "אפשר להגיע לשלב הראשון, שזה השימוש בפורמולה. ב-70% מהמקרים רואים שינוי משמעותי, כך עולה מסקר מקיף שערכנו במועדון הלקוחות שלנו וכלל עשרות אימהות. אפשר להחליט לטפס גם לשלב הבא בסולם - שזאת התוכנית המלאה. שנים השקעתי אל מול הילדים, אבל כיום אני יודע: ההורים הם המפתח להצלחה ולשינוי. אני קורא לכל ההורים: בואו להיות המאמנים להצלחה של הילדים שלכם!".

   

  מכנים את לשם "הקוסם" או "טוני רובינס של החינוך לקשב וריכוז אצל ילדים", אך לשם מצטנע ואומר שמדובר בעבודה קשה של ההורים ובתוסף תזונה שפשוט יודע לעשות את העבודה. בנוסף להיותו של לשם מנהל מרכז הקשב והריכוז הוא מרצה מומלץ בקריה האקדמית אונו לטיפול בטראומה וחינוך ומוביל כקב"ן במילואים את נושא הטיפול בהלם קרב בשטח הלחימה.

   

  בחודשים הקרובים ינחה לשם כנסים מיוחדים על פי שיטת המפה עבור הורים ברחבי הארץ, מומלץ להתעדכן בדף הפייסבוק של מרכז הקשב והריכוז.

   

  פורמולה 1: Peace

  מסייעת להרגעת ההיפראקטיביות, האימפולסיביות והצורך בסיפוק צרכים מיידי, וכתוצאה מכך הילד מרוכז יותר ומפוקס יותר. התמצית עזרה למאות ילדים בשנים האחרונות למצות את הפוטנציאל האמיתי שלהם, שבעיות הקשב והריכוז שהיו להם הפריעו לו לבוא לידי ביטוי.

   

  מליסה, קמומיל ושוש קירח (צילום: Shutterstock)
   מליסה, קמומיל ושוש קירח(צילום: Shutterstock)

    

   הפורמולה 100% טבעית, ללא תופעות לוואי, ידידותית לילדים ומאושרת על ידי מכון התקנים הישראלי שבפיקוח משרד הבריאות. היא מכילה מיצוי של שבעה צמחי מרפא שהוכחו כיעילים בהעצמת הקשב והריכוז:

    

   1. שוש קירח: תורם לשיפור תהליכי העיכול ועבודת המעיים. תהליך עיכול הלוקה בחסר יוצר מצוקות נפשיות לכן יש חשיבות מרבית למערכת הזו.

   2. מליסה: משחררת עומסים שהצטברו ומסייעת לתחושת נינוחות והתחדשות של הגוף ותחושת רווחה.

   3. קמומיל: תורם לשחרור הנטייה לתגובתיות יתר, מרגיע ומשקיט כעסים ותסכולים ומאפשר נינוחות ושקט פנימי.

   4. פסיפלורה: תורם לאיזון כללי של מערכת העצבים ומעודד תהליכי שינה תקינים.

   5. ולריאן: תורם לוויסות רגשי תקין ומסייע להשלמה עם רגשות קשים או רגשות שליליים.

   6. בקופה: מזין את המוח בחיוניות ותורם לריכוז ונינוחות המאפשרת תקשורת איכותית עם הסביבה.

   7. סקוטלריה: מזין ומחזק את המערכת החיסונית, תורם להרמוניה פנימית המלווה בשקט ונינוחות.

    

   פורמולה 2: Clarity

   מתאימה לילדים המאובחנים ב-ADD (קשב וריכוז ללא מרכיב ההיפר) ומספקת מענה להסחות דעת, ריחוף וניתוקים על ידי גיוס כוחות חשיבה ומיקוד מרוכזים. היא 100% טבעית, ללא תופעות לוואי, ידידותית לילדים ומאושרת על ידי מכון התקנים הישראלי שבפיקוח משרד הבריאות.

    

   ג’ינקו בילובה, מקלות וניל ולבונה (צילום: Shutterstock)
    ג’ינקו בילובה, מקלות וניל ולבונה(צילום: Shutterstock)

     

    הפורמולה מכילה מיצוי של שישה צמחי מרפא שהוכחו כיעילים בהעצמת קשב וריכוז:

     

    1. אגוז קולה: תורם לשיפור הריכוז ויכולת העיון בחומר נלמד.

    2. ג’ינקו בילובה: מסייע לשיפור הזיכרון וליכולת לדלות מידע מהזיכרון.

    3. תמצית במבוק: תורמת לחיזוק היכולת לעסוק בדבר מה לאורך זמן ללא הסחות דעת. מביאה לידי יציבות של התודעה.

    4. תמצית לבונה: מביאה לידי חידוד המחשבה, ותורמת למיקוד מחשבתי בעת תהליכי לימוד.

    5. תמצית מקלות וניל: מזינה את כלי המחשבה, את המוח ומסייעת להגיע לתחושה של שקט המאפשר לעסוק במשימה ללא הפרעות פנימיות.

    6.  תמצית בקופה: תורמת לחיוניות המוח ולריכוז ולתחושת נינוחות המאפשרת תקשורת איכותית עם הסביבה.

     

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד