אדוה דדון: כשאני רצה אחרי נוכלים וצועקת תוך כדי, אני יוצאת מי שאני

עם רקורד של תחקירים מדוברים, הגשת מבזקים בחדשות, בעל, גלעד שלמור, שהוא כתב פלילים וגם תינוקת בבטן, דדון רצה קדימה, ומסבירה מדוע דווקא על עקבים

אדוה דדון מצטלמת לשער "לאשה" (צילום וידאו: ליאור סוויסה)
אדוה דדון. "מופעלים כלפיי איומים מרומזים, לא משהו ללכת איתו למשטרה" (צילום: שי פרנקו, סגנון: לירון שמעוני)
אדוה דדון. "מופעלים כלפיי איומים מרומזים, לא משהו ללכת איתו למשטרה" (צילום: שי פרנקו, סגנון: לירון שמעוני)

בשלושת החודשים הראשונים של ההיריון שלה, הייתה אדוה דדון בעיצומם של מעקבים וצילומים לסדרת התחקירים שלה, "הנוכלים". הבחילות הקשות והעייפות המטורפת תפסו אותה לא מוכנה. "נשים כמוני, שלא התעסקו יותר מדי במחשבות על היריון, חוטפות שוק", מספרת דדון, עכשיו בחודש שישי עם בת בבטן. "הייתי בטוחה שהיריון זו תקופה זוהרת שהשיער בה מבריק, ופתאום היו כמה ימי צילום שישבתי שעות ברכב, חייבת פיפי, אף אחד עדיין לא יודע שאני בהיריון, לא אנשי הצוות ולא התחקירניות, ואין שירותים, ואני לא יכולה לצאת כי אנחנו באמצע מעקב".

 

מה עשית?

(צוחקת) "את לא רוצה לדעת. נכנסתי לעשות בשיחים. אלה היו השניות היחידות בחיי שרציתי להיות גבר".

 

"בזכותי כולם במשפחה יודעים לעבוד עם מצלמות נסתרות" (צילום: שי פרנקו, סגנון: לירון שמעוני)
  "בזכותי כולם במשפחה יודעים לעבוד עם מצלמות נסתרות"(צילום: שי פרנקו, סגנון: לירון שמעוני)

   

  ברוכות הבאות לעולמה האמביציוזי של אדוה דדון (31), כוכבת התחקירים של חדשות 12, מי שרצה על עקבים גבוהים אחרי נוכלים למיניהם ודורשת מהם, לעתים בטונים גבוהים, לתת דין וחשבון מול המצלמות. ולאחרונה גם מגישת מבזקי חדשות.

   

  במשך שלוש שנים הייתה תחקירנית במערכת החדשות. אחר כך הייתה שנתיים וחצי כתבת ב"תוכנית חיסכון". בדרך עשתה תואר ראשון במדע המדינה ותואר שני בפילוסופיה, מדע ותרבות דיגיטלית.

  "המשפחה התגייסה לעזור לי. בתחקיר על סוכנות דוגמנים, אחותי עשתה אודישן ואבא שלי חתם. בתחקיר על קוסמטיקאית אמא שלי הלכה. בזכותי הם יודעים לעבוד עם מצלמות נסתרות"

  אחד התחקירים שלה לחדשות, שאותו עשתה יחד עם דפנה ליאל, הוביל להגשת כתב אישום נגד סוכנות שגבתה אלפי שקלים מילדים ונערים תמורת אודישנים שלא יצאו לפועל. גם דדון נפגעה כנערה מהבטחות של סוכן כזה. "בגיל 14 הלכתי עם ההורים שלי לסוכנות, הם שילמו אלפי שקלים על בוק והכל היה הונאה אחת גדולה".

   

  הרגשת שעשית תיקון במקום אדוה הנערה המרומה?

  "זה היה לגמרי תיקון מבחינתי, ובהתחלה כל המשפחה התגייסה לעזור לי, כי כשהייתי צריכה ללכת לסוכנות הדוגמנות ההיא עם מצלמה נסתרת, היה ברור שאני לא יכולה לעשות את זה כי אני כבר בוגרת. אז אחותי ואבא שלי הלכו, אחותי עשתה את האודישן, אבא שלי חתם".

   

  ממש התגייסות משפחתית מרשימה.

  "גם בתחקיר על חברת 'אדמה', כשהייתי צריכה ללכת לרכוש קרקע חקלאית, אבא שלי בא איתי. לא היו מתייחסים אליי ברצינות אם הייתי באה לבד. בתחקיר על קוסמטיקאית שמזריקה בוטוקס בניגוד לחוק, פחדתי שהיא אולי תזהה אותי, אז אמא שלי הלכה. בזכותי הם כולם יודעים לעבוד עם מצלמות נסתרות".

   

  "יש אנשים כל כך מתוחכמים, שהם יכולים להפיל כל אחד" (צילום: שי פרנקו, סגנון: לירון שמעוני)
   "יש אנשים כל כך מתוחכמים, שהם יכולים להפיל כל אחד"(צילום: שי פרנקו, סגנון: לירון שמעוני)

    

    

   אתה סוגר עליי את הדלת

   הקידום שחיכתה לו שנים הגיע בפברואר 2018, אז התמנתה לכתבת תחקירים בחברת החדשות, ועלתה עם סדרת כתבות התחקיר "הנוכלים", שתעלה שוב אחרי החגים במסגרת מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 12. 

    

   את לא נשארת קרת רוח מול נוכלים.

   "כן, אני אדם מאוד אמוציונלי. כשמישהו סגר עליי פעם את הדלת, אמרתי: 'איה, אתה סוגר עליי את הדלת', וקצת צחקו עליי על המשפט הזה, כי מה את רוצה, את הכנסת יד לדלת של האוטו שלו, זה קצת ילדותי. לקח לי זמן להבין שזו אני, ואם סוגרים עליי דלת, זה כואב. ברור שרציתי בעבר לשמור על ממלכתיות. כשאני רצה אחרי נוכלים ומתנשפת וצועקת תוך כדי, אני יוצאת מי שאני, ואני אנושית וזה לא יוצא ממלכתי".

   "אני אדם מאוד אמוציונלי. כשמישהו סגר עליי פעם את הדלת, אמרתי: 'איה, אתה סוגר עליי את הדלת', וקצת צחקו עליי על המשפט הזה, כי מה את רוצה, את הכנסת יד לדלת של האוטו שלו"

    

   היום כבר מזהים אותך כעיתונאית שרודפת אחרי נוכלים על עקבים גבוהים.

   "כן, אני מאוד נמוכה, ואני אוהבת אופנה, כך אני מתלבשת ביומיום ולא מתנצלת על זה. הרבה פעמים העימותים לא מתוכננים. בתחקיר 'הנוכל שלא אוהב לשלם' בכלל הייתי בצילומים בפתח־תקווה, והתחקירנית שלי, שחיכתה מול העסק שלו, התקשרה ואמרה, הוא פה, תגיעי, ובאתי מהר איך שאני, על עקבים".

    

   אחרי כל מה שראית, את חושבת שאותך אפשר לרמות?

   "בטח. יש אנשים כל כך מתוחכמים, שהם יכולים להפיל כל אחד".

    

   ספגת איומים בעקבות התחקירים?

   "אנשים אומרים לי: 'אנחנו יודעים איפה את גרה, יש לנו הוכחה שאת פועלת מאינטרסים לא נקיים'. מופעלים כלפיי איומים מרומזים, לא משהו ללכת איתו למשטרה. איומים בתביעות, כולל אישיות, יש כל הזמן בכל תחקיר, וזה בסדר. אני חושבת שתביעה אחת נגדי עדיין פתוחה. טוענים בה שאני פועלת משיקולים אישיים שקשורים למשפחה שלי, וזה מקומם אותי. בחיים לא אסכן את המקצוע שלי בשביל בן משפחה. הבדיחה בבית היא שהלוואי שהייתי עוזרת קצת. בשתי תביעות אחרות נגדי שנסגרו השופטים קבעו שפעלתי ללא רבב ושיש חשיבות עיתונאית לתחקיר שלי. באחת התביעות השופטת אמרה לנוכל: 'מי שמתעסק בחרא שלא יעמוד ליד מאוורר'. שעשע אותי ששופטת אומרת דבר כזה".

    

    

   הצעת נישואים באפריקה

   למרות שהיא לא אוהבת את המושג "פאוור קאפל", אדוה דדון ובעלה גלעד שלמור (36), כתב הפלילים של חדשות 12, הם זוג שמעורר הרבה עניין. הם הכירו בעבודה, אחרי חודש הוא שבר לה את הלב, ובמסיבה של הערוץ, כשנפגשו שוב, הסביר לה שהוא מתקשה ביחסים. הקאמבק לא איחר לבוא. "בפרידה ההיא הבנתי שהוא הגבר שלי", היא אומרת, "פרידות תמיד גורמות לך להבין ולהעריך".

   "המקום שהיינו אמורים להתחתן בו לא סיפר לנו שהוא בהליכים משפטיים. שבועיים לפני החתונה הודיעו לנו שלא נוכל להתחתן שם, כבר היו הזמנות והכל. התחקיר שעשיתי קרה ממש לי"

    

   הם התחתנו בחוף ניצנים לפני שנתיים, לאחר שברגע האחרון נאלצו להזיז את מיקום האירוע. "באותה תקופה עשיתי סדרת תחקירים על חתונות", היא נזכרת, "בין היתר היה תחקיר על מקומות שעובדים ללא רישיון עסק וכמה זה מסוכן לזוגות שהביורוקרטיה בארץ מאפשרת למקומות כאלה לפעול ברישיון זמני עד שמחליטים לסגור אותם. המקום שהיינו אמורים להתחתן בו לא סיפר לנו שהוא בהליכים משפטיים. שבועיים לפני החתונה הודיעו לנו שלא נוכל להתחתן שם, כבר היו הזמנות והכל. התחקיר שעשיתי קרה ממש לי".

    

   ועכשיו את בהיריון, בדיוק בתקופת הפריצה של הקריירה שלך.

   "נורא פחדתי מזה לפני כן, אבל בבסיס כל הכישלונות של נשים עומד פחד. הפחד שאהיה אמא גרועה, בת גרועה, הפחד מפני כישלון וביקורת, כל אלה גורמים לנשים לשים לעצמן מכשולים. עצם זה שאנחנו מגדירים את שאלת האיזון בין החיים לעבודה כבעיה, זה בהכרח שם אותם כשני דברים מנוגדים מהותית. יש נשים בדור שמעלינו, שכבר סללו לנו את הדרך והן חוו את הקשיים האמיתיים, ועכשיו אנחנו צועדות בנעליהן. איך עושים את זה? אני שואלת את עצמי מדי יום מה הייתי עושה אם לא הייתי מפחדת. אני לא שואלת איך אאזן בין החיים לקריירה, כי אז התשובה פשוטה, מי רוצה לוותר על החיים בשביל קריירה? זה יהיה קשה. יש לי שותף אמיתי לעבור איתו את זה ביחד ונתמודד עם הקושי".

    

   הראיון המלא עם אדוה דדון מתפרסם בגיליון החג של "לאשה", עכשיו בדוכנים

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד