המאבק בדרך להפוך להורים: "כבר לא האמנו שיהיה לנו ילד"

10 שנים ניסו תומר וכלנית להרחיב משפחה, וכמעט ויתרו על חלום ההורות. ההחלטה לפנות למרכז לפונדקאות "ניו-בורן - משפחה יוצרת משפחה", שינתה את חייהם

"הגענו לאידה בר און בסוף דרכנו להרות. כבר לא האמנו שיהיה לנו ילד. עברנו אין ספור ניסיונות כושלים להרות באמצעות טיפולי הפרייה, אחרי כן החלפנו מספר פונדקאיות, היינו מיואשים", חושף תומר את הסיפור שלו ושל כלנית, שניסו להפוך להורים במהלך עשר שנים, וכמעט ויתרו על חלום חייהם, עד שנפגשו עם אידה בר און. "בזכות אידה הפכנו להורים לדנה, כיום היא בת שנה ותשעה חודשים".

 

"בזכות אידה הפכנו להורים". כלנית ותומר עם הבת דנה, במרכז לפונדקאות "ניו בורן - משפחה יוצרת משפחה" (צילום: אידה בראון, ניו בורן)
  "בזכות אידה הפכנו להורים". כלנית ותומר עם הבת דנה, במרכז לפונדקאות "ניו בורן - משפחה יוצרת משפחה" (צילום: אידה בראון, ניו בורן)

   

  היום הוא מבקש מהקוראים לא לוותר על הליך הפונדקאות, גם אם זאת הדרך היחידה להפוך להורים. "עברנו שנים קשות וארוכות של ניסיונות כושלים, ואז פגשנו את אידה בר און. אישה בעלת לב גדול ורצון עז לעזור. אידה מאוד אמפתית ואכפתית, זה הרבה מעבר ליחס ללקוח. התחושה היא שהיא חלק מאיתנו, ושהבעיה שלנו זו גם הבעיה שלה. זה תרם מאוד לתהליך וחיזק אותנו", מספר תומר.

   

  "אידה מאוד אמפתית ואכפתית. זה תרם מאוד לתהליך וחיזק אותנו". אידה בר און ממרכז "ניו בורן" (צילום: אידה בראון, ניו בורן)
   "אידה מאוד אמפתית ואכפתית. זה תרם מאוד לתהליך וחיזק אותנו". אידה בר און ממרכז "ניו בורן" (צילום: אידה בראון, ניו בורן)

    

   לפני שבני הזוג פנו לאידה בר און, מנכ"לית המרכז "ניו-בורן – משפחה יוצרת משפחה", הם עברו ניסיונות להוליד ילד דרך סוכנות פונדקאות אחרת, אבל ההיריון "לא נתפס" אפילו פעם אחת. רופאים רבים שטיפלו וליוו את תומר וכלנית לא הצליחו לאבחן את הסיבה. "כשהגענו לאידה היא קודם כל ניסתה להרגיע אותנו, אבל שום דבר לא עזר. היינו פסימיים, עצבניים ועייפים. לפני הבחירה בפונדקאות ביצענו 19 טיפולי IVF. אשתי כלנית רצתה להפסיק את התהליך. גם לי אישית היה קשה להשלים עם הצורך בפונדקאות. במיוחד כאשר הניסיונות להרות בדרך זו כשלו. בין אשתי לאידה היה חיבור נפלא. תחילה הן נפגשו ואני הגעתי רק לפגישה השנייה. אידה הבטיחה שבסופו של התהליך יהיה לנו ילד", הוא מוסיף בהתרגשות.

    

   "אחרי 10 שנים, יש לנו בת!" (צילום: אידה בראון, ניו בורן)
    "אחרי 10 שנים, יש לנו בת!" (צילום: אידה בראון, ניו בורן)

     

    תומר סובל ממחלה כרונית, נוטל כדורים מגיל 22. הוא עבר מספר רב של בדיקות, היה במעקב רפואי קבוע, וכל הרופאים היו בטוחים שאין לו בעיה בפוריות, גם הבדיקות שלו תמיד יצאו תקינות. "באחד הימים, ממש משמיים, אידה קירבה אותנו באופן המשמעותי ביותר לפתרון הבעיה. היא הפנתה אותנו לפרופסור מוכר, והוא המליץ לנו לפנות לרופאה צעירה ש'לקחה אותי פרויקט'. היא בדקה כל פרט בדרך שעברנו, ובסופו של דבר צלצלה אליי ואמרה שמצאה מחקר רפואי שנעשה לפני שנים רבות על התרופה שאני לוקח. ממצאי המחקר הצביעו על השפעה שלילית והרס ראש די אן איי של הזרע. לקראת ניסיון הפונדקאות האחרון, אנחנו החלטנו שזה באמת יהיה הניסיון האחרון, ביקשתי להפסיק את הטיפול התרופתי שלי. ההיריון נתפס! אחרי 10 שנים, יש לנו בת ושמה דנה".

     

    רגישות, וליווי מקצועי ללא פשרות (צילום: אידה בראון, ניו בורן)
     רגישות, וליווי מקצועי ללא פשרות (צילום: אידה בראון, ניו בורן)

      

     לדברי תומר, כשנכנסים לפונדקאות הכול נראה גדול ומפחיד. "אבל הכול מתגמד ובסוף כשזה קורה, מסתיים הסבל". הוא סבור שלו ולכלנית היה מזל יוצא דופן בכך שפגשו את אידה. שניהם מייחסים חשיבות רבה ומשמעות עמוקה לליווי ולמקצועיות, ללא פשרות, של אידה בר און וצוות "ניו-בורן". "במהלך כל התקופה אידה סייעה לנו גם בהענקת תמיכה נפשית, עם המון אהבה ונתינה. נשות הצוות דיברו עבורנו עם הרופאים בגאורגיה. לא הסתבכנו בבירוקרטיה, הכול היה מקצועי. התחברנו לפונדקאית. היינו איתה בקשר נהדר. היא שלחה תמונות ווידאו של הילדה שזזה בבטן. נשות הצוות שלה תמכו ועזרו לנו בכל מה שצריך בגאורגיה. הן מצאו לנו נהגים ומתורגמנים. הגענו כמה ימים לפני הלידה המתוכננת שהתבצעה בבית חולים פרטי בטביליסי. ההכוונה של אידה, תמיד הייתה שם. אני חושב שבעתיד אספר לבתי דנה כיצד היא הגיעה לעולם, עדיף שהיא תשמע זאת מההורים שלה. ואת אידה והצוות לא נשכח לעולם". 

      

     אידה בר און, מנכ"לית ניו בורן, בראיון אצל חן רוטנברג: 

      

      

     עובדי מרכז "ניו-בורן – משפחה יוצרת משפחה" פועלים מתוך מודעות עמוקה לתהליכים הרגשיים העוברים על זוגות המצויים בהליך ציפייה לילד, ועובדים יום ולילה כדי לענות על הצרכים הייחודיים שיש לכל משפחה. המרכז פועל בכפוף לחוקי הפונדקאות בישראל ובמדינות השונות שבהן מתבצעים הליכי התרומה, ההפריה והפונדקאות. הוא מלווה ומסייע לאלפי זוגות לעבור תהליכי פונדקאות יעילים, מוצלחים ומותאמים לצרכים בישראל ובעולם. אידה בר און חרטה על דגלו של המרכז את ערכי המקצועיות, האמינות והשקיפות שמטרתם להבטיח שההורים המיועדים יקבלו יחס חם, ליווי אישי וייעוץ מקצועי לאורך כל הדרך.

      

     אתר מרכז "ניו-בורן – משפחה יוצרת משפחה"

      

     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: אלה אוזן, סגנון: אורלי גורי)
     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: אלה אוזן, סגנון: אורלי גורי)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד