"בידיים טובות": הסרט שיחזיר לכל הורה את התקווה באנושות

הסרט שמפנה את הזרקור לנשים ולגברים שרואים לנגד עיניהם שלוש מילים בלבד: טובת הילד ושלומו. דרמה ריאליסטית ומרגשת המזכירה לנו שטוב לב עדיין קיים

לחצו Play לצפייה בטריילר של "בידיים טובות"
באדיבות בתי קולנוע לב
בידיים טובות. חושבים רק על טובת הילד (צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)
בידיים טובות. חושבים רק על טובת הילד (צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)
דרמה צרפתית ריאליסטית ומרגשת (צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)
דרמה צרפתית ריאליסטית ומרגשת (צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)
"הוועדה בחרה בך! את הולכת לקבל תינוק לאימוץ!", הכריזה העובדת הסוציאלית, אבל אליס (בגילומה של השחקנית המדהימה אלודי בושה), שכבר תשע שנים מחכה בתור לאמץ ילד, מתקשה לתפוס את גודל הבשורה. "את רוצה שאדבר עם הוועדה? אני אסביר להם כל מה שצריך", היא מציעה, עדיין לא קולטת שאין בכך שום צורך. "לא. את נבחרת!", מסבירה לה העובדת הסוציאלית. "הוועדה לשלום הילד דנה בכל המועמדים לאימוץ, ובחרה אותך בתור המועמדת המתאימה מכולם כדי לגדל ילד בסביבה בריאה שתיטיב עמו".

 

כשהאסימון סוף-סוף נופל, מתמקדת המצלמה בפניה הקורנות של אליס. דמעות של שמחה ממלאות את עיניה וחיוכה הולך וגדל. היא מאושרת עכשיו, וזה לא הלך לה בקלות. תשע שנים מורכבות מאוד עברו עליה מאז הגישה בקשה לאמץ ילד, שנים שבמהלכן היא הספיקה לחוות גירושים ושברון לב, שנים בהן גם כשהיה לה רע, היא אף פעם לא איבדה את התקווה. עמוק בתוכה היא ידעה שיום יבוא וחלומה להיות אמא יתגשם.

  

ז'יל ללוש בעוד תפקיד מרגש ונוגע ללב (צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)
  ז'יל ללוש בעוד תפקיד מרגש ונוגע ללב(צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)

   

  הסצנה הנוגעת ללב הזאת פותחת את הסרט 'בידיים טובות', דרמה צרפתית קטנה, ריאליסטית ומרגשת שמוקרנת בימים אלו ממש בקולנוע 'לב'. 'בידיים טובות' עוסקת בחודשיים וחצי שעוברים על תינוק קטן בשם תיאו, מרגע שאימו הביולוגית והצעירה מאוד (היתה בת 21 בזמן הלידה) יולדת אותו ומחליטה לוותר עליו, ועד לרגע שבו הוא נמסר לידיה האוהבות של האם המאמצת, אליס.

   

  ביד אומן רגישה, ריאליסטית ומדויקת, משרטטת הבמאית ז'אן הארי את המסלול שעובר התינוק, מסלול שנפתח בהחתמת האם הביולוגית על הצהרה שהיא מוותרת על הילד – בלי להאשים אותה ותוך שמירה על כבודה ורצונה להישאר אנונימית, דרך בחינת כל המועמדים והמועמדות לאימוץ, גידולו הזמני במשפחת אומנה על ידי ז'ן (בגילומו של ז'יל ללוש), גבר שהפך את הטיפול בילדים נטושים למקצוע, ועד למציאת הבית שיקבל לחיקו את תיאו הקטן. 

   

  מלאכים ומלאכיות באמצע הדרך (צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)
   מלאכים ומלאכיות באמצע הדרך (צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)

    

   בכל שלב ושלב במהלך הדרך המאוד ביורוקרטית הזאת, נחשפים הצופים בסרט למסירות, מקצוענות וטוב ליבן של כל החוליות המעורבות במסע המורכב הזה, אנשים שקופים כמעט ביום-יום שלנו, רחוקים מאוד מאור הזרקורים. אני מדברת על העובדים והעובדות הסוציאליים, האחיות המיילדות שעושות עבודת קודש ועל האנשים הטובים שעובדים במועצה לשלום הילד. אני לא זוכרת שצפיתי בסרט שנתן לבעלי המשרות האלה את הכבוד שמגיע להם, כפי שעושה 'בידיים טובות'. רוב הסרטים מתמקדים תמיד בסיפורה של האם שבוחרת או נאלצת לוותר על הילד שלה, או בסיפורה של המשפחה המאמצת עצמה, והאנשים שבאמצע נשכחים. 

    

   חיכתה תשע שנים לאמץ ילד (צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)
    חיכתה תשע שנים לאמץ ילד (צילום: באדיבות בתי קולנוע לב)

     

    גם בישראל קיימים תינוקות שאימם החליטה לוותר עליהם, וכבר שנים שאני תוהה לעצמי מה קורה לתינוקות חסרי הישע האלה שננטשים בבית החולים? מי מחבק אותם בלילות הקרים, מי מערסל אותם כשיש להם גזים, מי שר להם שירים חמודים ומזכיר להם שהם לא לבד בעולם? הרי כולנו יודעים כמה חשובים הם החיבוקים האלה של תחילת החיים, כמה החום של ההורה הכרחי להתפתחותו התקינה של התינוק ולבריאותו הפיזית והנפשית של הילד בהמשך הדרך. והנה, פתאום מגיע סרט ריאליסטי שעוסק בדיוק בזה, ברגעים הקטנים והאנושיים והכל כך מרגשים האלה שכמעט ולא מדברים עליהם, ומוכיח לכולם שיש מלאכים ומלאכיות בעולם שלנו, אנשים עם לב רחב שכל כולו אכפתיות, חמלה ונתינה.

     

    אחרי כמעט שבוע שבו כל המדינה מתעסקת בסיפור של הגננת מראש העין, בסרטונים הקשים ובידיעה שהילדים הקטנים שלנו מופקרים, מנחם לדעת שיש עדיין אנשים טובים שם בחוץ. 'בידיים טובות' בהחלט יחזיר לכם את התקווה באנושות, כשיפנה את הזרקור לנשים ולגברים שרואים לנגד עיניהם שלוש מילים בלבד: טובת הילד ושלומו.

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: עדי אורני, סגנון: לימור ריחאנה)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: עדי אורני, סגנון: לימור ריחאנה)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד