רוצה להיפטר משיער מיותר לתמיד? 10 דברים שאת חייבת לדעת

שוק הסרת השיער מוצף באפשרויות, אז איך יודעים במה לבחור? מהי הטכנולוגיה היעילה ביותר, ואיך יודעים מה מתאים לי? שוחחנו עם המומחים וחזרנו עם כל התשובות

מכוני היופי כבר לא משתמשים במילה "לצמיתות", היות שמדובר בהבטחת שווא (צילום: Shutterstock)
מכוני היופי כבר לא משתמשים במילה "לצמיתות", היות שמדובר בהבטחת שווא (צילום: Shutterstock)
רוב הנשים שהסירו את שערן בלייזר יספרו לך בדיעבד ש"היה שווה", אבל הדרך לגוף חלק עשויה לעתים להיות מתישה, ארוכה ויקרה מהמתוכנן. שוק הסרת השיער מוצף באפשרויות, אז איך יודעים במה לבחור? מתי מוקדם מדי להתחיל, ומתי כבר איאפשר? מהי הטכנולוגיה היעילה ביותר, ואיך יודעים מה מתאים לי? שוחחנו עם המומחים וחזרנו עם כל התשובות.

 

מאיזה גיל אפשר להתחיל, ומתי מאוחר מדי?

כדי שהטיפול יהיה יעיל, מומלץ לבצע אותו כשהגוף מאוזן מבחינה הורמונלית וצמיחת השיער הגיעה לשיאה.

אצל בנות זה קורה בדרך כלל אחרי שנתיים של וסת, ואצל בנים – עם סיום הגדילה, כששיער הגוף כבר הגיע לשיאו באזור הגב, הכתפיים והחזה. אפשר להתחיל לפני כן, אבל הטיפול יהיה יעיל פחות וממושך יותר: הצמיחה תהיה דלילה ואטית יותר, אבל שיער חדש ימשיך לבצבץ ולצמוח. מתי מאוחר מדי? כשהשיער מלבין, כי קרן האור של מכשיר ההסרה לא מסוגלת לזהות שיער ללא פיגמנט. שערה שהלבינה אפשר להסיר לצמיתות אך ורק בשיטת האפילציה (מחט חשמלית).

 

האם השיער באמת ייעלם מהגוף לתמיד?

מכוני היופי כבר לא משתמשים במילה "לצמיתות", היות שמדובר בהבטחת שווא. מכשירי הלייזר וה-‭IPL‬ מסוגלים לדלל את השיער כך שחלקו נעלם וחלקו הופך דק ופלומתי, ולעתים יישארו שערות בודדות פה ושם. כשהשיער פלומתי, בהיר או דליל מאוד, המכשירים כבר לא יכולים לטפל בו. אם חשוב לך להיפטר משערות בודדות או בהירות, תצטרכי לפנות לשיטת האפילציה. אפשרות נוספת שכדאי להביא בחשבון היא צמיחה חוזרת של שיער הגוף עקב שינויים הורמונליים, כמו היריון או גיל המעבר – זקיקים ש"מתו" בטיפול לא יקומו לתחייה, אבל זקיקים רדומים בהחלט עשויים להתעורר.

 

איזו טכנולוגיה היא היעילה ביותר?

הטכנולוגיות השולטות הן לייזר ו-‭,IPL‬ שתיהן מתבססות על הבזקי אור הפוגעים בזקיק השערה באמצעות חימום ו"הורגים" אותו. יתרונות הלייזר: קרן האור עוצמתית וממוקדת, ולכן הטיפול יעיל יותר והתוצאה מהירה יותר )יהיה צורך בפחות טיפולים(. יתרונות ה-‭IPL‬ ושיטות דומות (דוגמת ‭ :(SHR‬ הטיפול כואב פחות, זול יותר ובדרך כלל משך טיפול בודד יהיה קצר יותר. מעדויות של נשים שהתנסו בכל אחת מהשיטות נראה שההבדלים בתוצאות ובמשך הטיפול מינוריים, ויש גם לקוחות לא מרוצות. למה? בדרך כלל מהסיבה שאחוזים בודדים מהמטופלים לא יגיבו לטיפול באופן הרצוי. כאן יש יתרון למכונים המחזיקים כמה סוגים של מכשירים אם מכשיר אחד לא משיג תוצאות, אפשר לעבור למכשיר אחר.

 

ככל שאת מבוגרת יותר, כך גדלים הסיכויים שתצטרכי פחות טיפולים (צילום: Shutterstock)
  ככל שאת מבוגרת יותר, כך גדלים הסיכויים שתצטרכי פחות טיפולים (צילום: Shutterstock)
   

   

  איך יודעים אם המכשיר אפקטיבי?

  כשאת בוחרת איפה לבצע את הסרת השיער, השאלה הראשונה שכדאי לשאול במכון היופי היא באיזה מכשיר (או מכשירים) משתמשים שם, כולל שם החברה היצרנית ושם הדגם, ואז כדאי לגשת לאינטרנט ולעשות קצת שיעורי בית. חשוב לוודא שהמכשיר מיוצר על ידי חברה רצינית ומוכרת, ושהדגם חדש יחסית. מכשירים חדשים מבטיחים יעילות גבוהה ופחות כאב, אבל מכשיר שהושק זה עתה עשוי לייקר את הטיפול.

   

  האם הטיפול כואב?

  הבזקי האור יוצרים תחושה של מעין צליפה על העור המטופל, ואחרי כמה דקות של "צליפות" זה עשוי להיות לא נעים עד כואב מאוד. כמה כואב? תלוי בסף הכאב שלך ובסוג המכשיר. עקרונית, מכשירי לייזר מכאיבים יותר ממכשירי ‭ ,IPL‬ אבל בחלק מהמכשירים יש ידית קירור המצננת את אזור הטיפול ומצמצמת את הכאב. בדרך כלל הטיפולים הראשונים יהיו כואבים יותר, וככל שמתקדמים והשיער נחלש, הכאב מורגש פחות. אם את חוששת, אל תוותרי על טיפול ניסיון בודד, כדי לוודא שאת מסוגלת לעמוד בזה. הסיכוי שיחזירו לך כסף אחרי שהתחייבת לחבילת טיפולים, לצערנו, די קלוש.

   

  האם ההסרה עלולה לגרום צמיחת שיער מוגברת?

  זה נשמע אבסורד, אבל עלול לקרות. בכל מקום שבו צומח שיער גוף, קיימים גם זקיקי שיער רדומים. ככל שהשיער דק, דליל ופלומתי, הסיכוי שהזקיקים הרדומים יתעוררו כתוצאה מהטיפול – גדול יותר. יש הבדלים בצפיפות הזקיקים הרדומים באזורי הגוף השונים – בבית השחי, למשל, יש מעט זקיקים כאלה, אבל באזור הפנים – מאות אלפים. וזה מביא אותנו לשאלה הבאה:

   

  האם כדאי להסיר שיער גם מהפנים?

  זו סוגיה מורכבת, כי אזור הפנים מושפע משינויים הורמונליים והוא מגיב לעתים באופן לא צפוי. כאמור, כמות הזקיקים הרדומים בפנים גדולה מאוד, ואם הטיפול נכשל, השיער עלול לצמוח שם ביתר שאת. חלק מהמכונים מבצעים הסרת שיער מהפנים ב-‭IPL‬ או בלייזר, ובמקרים רבים זה עובד מצוין, אבל יש גם מקרים שלא. כאן את צריכה להחליט אם את מוכנה לקחת את הסיכון: אם זה יעבוד, הרווחת בגדול, אבל אם לא – את עלולה למצוא את עצמך מתמודדת עם שיעור גרוע יותר מזה שהיה לך קודם. הביאי זאת בחשבון כשאת מקבלת החלטה.

   

   כמות הזקיקים הרדומים בפנים גדולה מאוד, ואם הטיפול נכשל, השיער עלול לצמוח שם ביתר שאת (צילום: Shutterstock)
   כמות הזקיקים הרדומים בפנים גדולה מאוד, ואם הטיפול נכשל, השיער עלול לצמוח שם ביתר שאת(צילום: Shutterstock)

    

   כמה טיפולים צריך כדי להגיע לתוצאה הרצויה?

   מספר הטיפולים הדרושים משתנה בהתאם לנתונים הספציפיים של המטופלת. בדרך כלל יידרשו כעשרה טיפולים כדי להגיע לתוצאה מיטבית אצל מטופלת ממוצעת, אבל בגדול, ככל שאת מבוגרת יותר, כך גדלים הסיכויים שתצטרכי פחות טיפולים (אם תהית למה זה טוב להזדקן, הנה התשובה). אם בתוך שנתיים – פרק זמן ריאלי לעשרה עד ‭ 12‬ טיפולים עם מרווחים ביניהם – את לא רואה תוצאות מספקות, זה סימן שהמכשיר לא יעיל בשבילך ואין טעם להמשיך איתו.

    

   האם יש צבע עור או שיער שלא יגיב לטיפול?

   בעבר, הטיפול לא התאים לבעלות עור כהה, אבל היום קיימים מכשירים שמסוגלים לטפל בעור כהה, כולל ממוצא אפריקאי. אם זהו גון עורך, כדאי לוודא מראש שהמכשיר הספציפי מתאים לסוג העור שלך (חפש בגוגל נתונים שמעידים על כך). כמו בעבר, גם היום מכשירי ההסרה לא מסוגלים לטפל בשיער בהיר מאוד או לבן, אבל מיטב המוחות בעולם עובדים על פתרונות – כשתהיה התקדמות, נדווח.

    

    איפה כדאי לבצע טיפול ומה כדאי לשאול לפני שמשלמים? 

   • כאמור, קודם כל כדאי לברר באיזה מכשיר מדובר ועל איזו טכנולוגיה הוא מבוסס.
   • חשוב לדעת מראש מי מבצעת את הטיפול, מהו הרקע המקצועי שלה וכמה זמן היא עובדת בתחום. למיומנות יש חשיבות רבה במניעת כוויות ופציעה, ואם יש פיקוח רפואי - עדיף.
   • מומלץ להגיע למקום ולבחון את רמת התחזוקה וההגיינה. ידית המכשיר תיגע באזורים אינטימיים בגופך, וכדאי לוודא שמקפידים במקום על ניקיון ועל חיטוי ידית המכשיר בין טיפול לטיפול. 
   • חתמי על הסכם מול המכון או החברה וקראי אותו היטב, כולל האותיות הקטנות.
   • אם את רגישה לכאב או חוששת מהטיפול, בררי לגבי תשלום על טיפול בודד. גם אם זה יוצא יקר יותר, ייתכן שכדאי לך להתנסות בטיפול לפני שאת משלמת אלפי שקלים ומתחייבת לפרק זמן ארוך. כך תוכלי גם להתרשם מהאווירה במקום ומחוות דעת של מטופלות שתפגשי שם. * אם מבטיחים לך תוצאות לא ריאליות (למשל, מאה אחוז הסרה לצמיתות) - קחי צעד אחורה.

    

   סייעו בהכנת הכתבה: יעל סבג, מנהלת תחום הסרת שיער ברשת פרופורציה. יפית רפאל, מנכ"לית רשת רונית רפאל מדע היופי. מזל מוזס, מדריכה קלינית ברשת אמריקן לייזר. משה אבישי, יועץ וטכנאי למכשירי לייזר ו- ‭ IPL‬ בתחום האסתטיקה והפלסטיקה. לנה פרוציטנסקי, מנהלת הדרכה בחברת מדיקל נובה. שלמה שרון, בעל חברת מד-אופ. ד"ר אייל נס, מומחה לכירורגיה כללית המטפל באמצעות סדרת מכשירי ג'נטל של סינרון קנדלה

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי פרנקו, סגנון: לירון שמעוני)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי פרנקו, סגנון: לירון שמעוני)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד