דרושה הבהרה: 6 תשובות לשאלות הכי מטרידות בנושא פיגמנטציה

האם יש סוגים שונים של פיגמנטציה? איך ניתן למנוע פיגמנציה כתוצאה מהסרת שיער באזור הפנים? והאם קרם הגנה הוא התשובה היחידה למניעת הכתמים המציקים?

כמעט כל מקרי הפיגמנטציה ניתנים לטיפול ואפשר להגיע בהם לתוצאה יפה (צילום: Shutterstock)
כמעט כל מקרי הפיגמנטציה ניתנים לטיפול ואפשר להגיע בהם לתוצאה יפה (צילום: Shutterstock)

האם יש סוגים שונים של פיגמנטציה? איך ניתן למנוע פיגמנציה כתוצאה מהסרת שיער באזור הפנים? והאם קרם הגנה הוא התשובה היחידה למניעת הכתמים המציקים? רונית שגב, ביולוגית ומפתחת תכשירים לעור, מבהירה את התמונה ומשיבה על כל השאלות שמטרידות אותך בנושא פיגמנטציה:

 

מה גורם להופעת כתמי עור - האם זו רק החשיפה לשמש?

אמנם השמש היא גורם משמעותי להתפתחות פיגמנטציה, אבל בוודאי שהיא אינה הגורם היחיד. פיגמנטציה נגרמת גם מסיבות הורמונליות, על רקע שימוש בגלולות למניעת היריון או התקן תוך רחמי, טיפולי פוריות, והיא צצה לעתים גם במהלך ההיריון. היא יכולה להיגרם גם בעקבות טיפולים אסתטיים שגורמים לגירוי העור (פילינג בינוני או עמוק, מזותרפיה, אפילציה, טיפולים בטכנולוגיות מסוימות, הסרת שיער בשעווה ואפילו בחוט ועוד). סטרס לעור שמותיר אחריו כתמי פיגמנטציה יכול להיגרם גם מחבלות, פציעות, חתכים, ניתוחים, פריחות עוריות או מחלת עור שחלפה - וגם מפצעי אקנה שהחלימו.

 

רניו, ברייט: תכשירים לקילוף, חידוש והבהרה (צילום: BIOFOR)
  רניו, ברייט: תכשירים לקילוף, חידוש והבהרה(צילום: BIOFOR)

   

  האם ניתן למנוע פיגמנטציה?

  חלק מסוגי הפיגמנטציה ניתנים למניעה. כולנו מכירים את ההמלצה להימנע ככל האפשר מחשיפה ממושכת לשמש, ובמקרה שבו אין ברירה - להגן על עורנו באמצעות במסנן קרינה בעל מקדם הגנה גבוה. אם שוהים בחוץ זמן רב, חשוב לחדש את מריחת קרם ההגנה מדי שעתיים, מכיוון שהזיעה והחלב המופרש מעור מפחיתים מהיעילות שלו. אבל עם כל הכבוד לשמש, אנחנו בפתחו של החורף וישנם סוגי כתמי עור שאינם קשורים לחשיפת יתר אליה.

   

  אם ניקח לדוגמה את הכתמים הקשורים בסטרס לעור בעקבות טיפול קוסמטי או אסתטי. לפני ביצוע טיפול כזה, המגרה את העור והעלול לגרום להופעת פיגמנטציה, מומלץ להשתמש בתכשיר שמקטין את ייצור הפיגמנט שעלול לגרום לכתמי העור. משתמשים בו בדרך כלל שבוע לפני הפרוצדורה וגם במהלך השבוע שאחרי. אם מדובר בשעווה באזור השפם יספיקו חמישה ימים לפני וכארבעה אחרי, כך מקטינים למינימום את הסיכון להיווצרות כתמים. בשימוש נכון אפשר גם למנוע היווצרות של כתמים לאחר אקנה. לצורך כך צריך לדעת מהו התזמון המדויק של השימוש בתכשיר למניעת פיגמנטציה, מכיוון שהוא ניתן בשלבים הסופיים של הטיפול באקנה עצמו. את התזמון קובעת כמובן הקוסמטיקאית המטפלת. ניתן גם להשתמש בתכשיר המדכא את ייצור הפיגמנט במהלך ההיריון כמניעה - לא כאשר כבר צצים כתמים, אלא עוד קודם. כמו בהרבה תחומים בחיים, גם כאן קל יותר למנוע מאשר לטפל.

   

  האם כל מקרי הפיגמנטציה ניתנים לטיפול?

  פיגמנטציה היא נושא מאתגר. נשים רבות סובלות במשך שנים מכתמי עור - למרות שניסו טיפולים רבים, קוסמטיקאיות רבות, תכשיר שנתן הרופא ואולי גם פילינג כזה או אחר. חלקן התייאשו והשלימו עם המצב. אבל מאחר שכתמי עור הם פגם אסתטי שגורע מהמראה הכללי של הפנים ואף מבגר - אין צורך להשלים עם זה. למעשה, כמעט כל מקרי הפיגמנטציה ניתנים לטיפול ואפשר להגיע בהם לתוצאה יפה.

   

  ראיתי מאות אלפי מקרים של פיגמנטציה שטופלו בהצלחה רבה, בחלקם – כשהמטופלים כבר כמעט התייאשו. בכל המקרים שבהם טיפולים לא הצליחו, זה היה בגלל חוסר הבנה של המקרה ולא בגלל מוצרים לא טובים

  יש מגוון של טיפולים ותכשירים והמפתח להצלחה הוא הידע הנכון. אני נמצאת בענף הקוסמטיקה המקצועית זה 12 שנה, מלווה קוסמטיקאיות במהלך הטיפולים וחוקרת את הנושא במדע ובשטח זה 15 שנה. ראיתי מאות אלפי מקרים של פיגמנטציה שטופלו בהצלחה רבה, בחלקם – כשהמטופלים כבר כמעט התייאשו. בכל המקרים שבהם טיפולים לא הצליחו, זה היה בגלל חוסר הבנה של המקרה ולא בגלל מוצרים לא טובים.

   

  המוצרים הטובים ביותר לא יביאו לתוצאות ללא הידע הנכון והתייחסות למקרה הספציפי. הטיפול עצמו עשוי להשתנות מאוד ממקרה אחד לאחר, הוא אף פעם איננו אחיד. והדבר האחרון שכדאי לעשות כשיש פיגמנטציה זה לטפל בזה בעצמנו – כלומר לבחור מוצר מדף שראינו פרסומת שלו בעיתון או בטלוויזיה. בדיוק כמו שאף אחד לא יבחר לעצמו תרופה להפרעת קצב או לפסוריאזיס, כך גם עם תכשירי קוסמטיקה. העור הוא איבר מאיברי הגוף ומי שלא למד לטפל בו איננו יכול לצפות להשיג שינוי במראה ובתפקוד שלו.

   

  כמה זמן לוקח עד שרואים תוצאות בטיפול בפיגמנטציה?

  התהליך עשוי להימשך כמה חודשים עד לקבלת התוצאה הסופית. כעבור כחודש מתחילים לראות התחלה של התבהרות, וזה הולך ומשתפר במהלך החודשים הבאים. בתוך כ־3־7 חודשים ניתן לראות התבהרות יפה, תלוי בסוג הכתמים ובעוד כמה גורמים שמשתנים בין מטופל למטופל. כל זאת בהנחה שהיה שיתוף פעולה מלא מבחינת ביצוע ההנחיות ושימוש נכון בתכשירים בבית, והקפדה להימנע מחשיפה ממושכת לשמש.

   

  סקין טון: תכשיר למניעה ולוויסות ייצור הפיגמנט; דאבל פיל: תכשיר בודד לטיפול מהיר בפיגמנטציה (צילום: BIOFOR)
   סקין טון: תכשיר למניעה ולוויסות ייצור הפיגמנט; דאבל פיל: תכשיר בודד לטיפול מהיר בפיגמנטציה(צילום: BIOFOR)

    

   האם אפשר לטפל בפיגמנטציה בעזרת מוצר אחד בלבד?

   שאלה טובה. לפעמים מציידים אותנו ב־4־5 תכשירים ואומרים לנו שכולם נחוצים לטיפול. קרם הבהרה, ג'ל הבהרה, מסכת הבהרה, נוזל הבהרה, סבון הבהרה. האמת היא שטיפול פיגמנטציה הוא פשוט לביצוע ולעתים ניתן לבצע אותו בעזרת מוצר אחד בלבד. למשל, דאבל פיל של ביופור מכיל את כל המרכיבים הנחוצים להבהרת כתמים, ובמריחה אחת קצרה בשעות הערב הוא עושה את העבודה ביעילות. עם זאת, ישנם מקרים שבהם יהיה צורך בתכשיר נוסף אחר המיועד לשעות הבוקר. אבל עקרונית טיפול הפיגמנטציה לא אמור להפוך ל"פולחן", או לכלול חמישה מוצרים שונים.

    

   לעתים אחרי טיפולי פיגמנטציה הכתם מתבהר אבל אז צץ שוב. האם פיגמנטציה זה לתמיד?

   ישנם סוגי פיגמנטציה שלאחר הטיפול בהם והגעה לתוצאות המקוות ניתן להפסיק את השימוש בתכשירים הטיפוליים. בסוגים אחרים יהיה צורך בטיפול משמר מכיוון שהסיבה להופעת כתמים נותרה. למשל, אם הכתמים הופיעו על רקע נטילת גלולות או התקן למניעת היריון או תרופה, ואלה עדיין בשימוש, אזי יש צורך בטיפול משמר. הטיפול המשמר איננו זהה לזה לטיפול שהביא במקור להבהרת הכתמים. יהיה בו דגש על איזון וויסות מערכת הפיגמנט, והוא יכלול תכשיר אחד בלבד לשימוש הביתי. פשוט אך חשוב. קוסמטיקאית שהשתלמה בנושא בהשתלמויות מתקדמות תדע היטב כיצד יש לשמור על התוצאות כדי למנוע הופעה מחודשת של הכתמים.

    

   הכירי את המומחית

   רונית שגב. משלבת ידע מהמדע עם המון ניסיון בשטח (צילום: BIOFOR)
    רונית שגב. משלבת ידע מהמדע עם המון ניסיון בשטח(צילום: BIOFOR)

     

    רונית שגב, Bsc, MA היא ביולוגית ומפתחת תכשירים לעור ובעלת חברת BIOFOR. פרסמה עשרות מאמרים, מרצה בכנסים ועורכת כתב העת לדרמטולוגיה קוסמטית.

     

    תכשירי ביופור נמכרים אך ורק על ידי קוסמטיקאיות שעברו הכשרה לטיפול באמצעות תכשירים אלה. התכשירים מבוססים על ידע וניסיון של שנים רבות. הם הותאמו גם לאקלים הישראלי וגם לטיפוסי העור הישראליים (תוצאה של מיזוג גלויות) ולצרכים של הקהל הישראלי. קוסמטיקאיות ביופור משיגות רמות הצלחה יוצאות דופן בטיפולים בפיגמנטציה לא רק משום שהמוצרים הם חכמים ומדויקים, אלא בעיקר בגלל ידע רב וניסיון מצטבר של החברה.

     

    שגב משלבת ידע מהמדע עם המון ניסיון בשטח. את ניסיונה ואת הידע המדעי היא חולקת עם אלפי קוסמטיקאיות-ביופור בפורום מקצועי באינטרנט, המהווה "בית ספר בשידור חי". בפורום המקצועי מועלים מקרים טיפוליים ופתרונות, תוך כדי מעקב אחר התפתחות הטיפול עד להשגת תוצאה מלאה. הלימוד המצטבר הזה הפך את קוסמטיקאיות ביופור למובילות בתחום. תכשירי ביופור משלבים פשטות, עוצמה, דיוק, מחיר שווה לכל כיס ובטחון רב בתוצאות.

     

    למידע נוסף ולאיתור הקוסמטיקאית הקרובה לביתך: biofor.co.il

     

     

    סקין טון: תכשיר למניעה ולוויסות ייצור הפיגמנט; דאבל פיל: תכשיר בודד לטיפול מהיר בפיגמנטציה

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד