תמר איש שלום: המקום שבו מתקלפים מכל הפערים

מגישת המהדורה המרכזית בחדשות עשר בוחרת בתמונת חוף ים ישראלי בקיץ חם

חוף ים ישראלי בקיץ חם היא תמונה ישראלית אהובה עליי. זה אולי המקום היחיד שבו אנחנו מתקלפים לכמה שעות לא רק מהבגדים שלנו, אלא גם מהפערים, העמדות הפוליטיות, הזהויות המתנגשות והלבוש החיצוני שמתייג אותנו (כי מי באמת מבדיל בין בגד ים מאלנבי לבגד ים מכיכר המדינה). 

 

במציאות, ישראל ממוקמת במקום מביש בצמרת הפערים בין עניים לעשירים של מדד ה־OECD, אבל בים הפער הגדול ביותר בין ישראלים לא עולה על 20 שקל, שמשלמים מי ששוכרים מיטת שיזוף לעומת אלה שפורשים מגבת ומתקינים צילייה בעצמם.

 

חוף הים הישראלי הוא המקום היחיד בעולם שבו מוכר הארטיקים משווק את הסחורה עם האיום האולטימטיבי הכל כך ישראלי ״אני הולך! אני הולך!״ ולמרות שברור שבעוד עשר דקות בדיוק הוא יחזור - זה עובד בכל פעם מחדש על הילדים (וגם קצת עלינו).

 

כשביקרנו בלונדון פגשנו בפארק ילד ואבא בריטים בארגז החול. האבא הופתע כשביקשנו להשתמש באחד מחמשת הדליים שהילד הביא איתו. למזלנו, הנימוס הבריטי הכניע אותו, אבל אי־אפשר היה לפספס את ההסתייגות. עוד לא פגשתי בחוף בארץ אמא או אבא שלא שמחים להשאיל כף או דלי.

 

ואם חייבים לתת למציאות לחלחל גם לפיסת החול הישראלית הנעימה הזו - הודות לקשרי הון־שלטון, מדיניות רשלנית וחוסר מחשבה, עם השנים רצועות החוף הטבעי הפתוחות הצטמצמו ומותירות כיום כל ישראלי עם ממוצע של 2.5 ס״מ של רצועת חוף בלבד. לא נותר לנו אלא להתחכך, להצטופף ולהתמרח היטב, כי השמש הישראלית, כמו המציאות שלנו פה, לא מרחמת.

 

"התמונה הישראלית שלי" - בחזרה לעמוד הראשי של הפרויקט

 

תמר איש שלום (צילום: רונן פדידה)
  תמר איש שלום(צילום: רונן פדידה)

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד