מי היתה הפוליטיקאית הכי בכירה ומי חברת הכנסת הכי צעירה?

70 נשים, 70 שיאים: לכבוד יום האישה הבינ"ל ואירועי ה־70 לישראל, השבועון "לאשה" מצדיע לישראליות ששברו שיאים בתחומן. והפעם - פוליטיקה

מערכת לאשה

|

08.03.18 | 11:07

שיאניות ישראליות בפוליטיקה (צילום: דוד רובינגר, מיכאל קרמר, יובל חן, אלבום פרטי)
שיאניות ישראליות בפוליטיקה (צילום: דוד רובינגר, מיכאל קרמר, יובל חן, אלבום פרטי)

 

 • לפרויקט 70 שיאניות ישראליות

 

גולדה מאיר: הפוליטיקאית הכי בכירה

 • 5 שנים כיהנה כראש ממשלת ישראל (היחידה עד כה)
 • 24 שנים הייתה חברת כנסת
 • 7 שנים שרת העבודה 
 • 10 שנים שרת חוץ

באוטוביוגרפיה שלה ("גולדה מאיר חיי", הוצאת מעריב) כתבה: “העובדה שאני אישה מעולם לא גרמה לי מבוכה ולא עוררה אצלי תסביך נחיתות, כשם שלא עוררה בי את המחשבה שמצבם של הגברים עדיף על זה של הנשים, או שזה אסון ללדת ילדים... וגברים מעולם לא נהגו בי לפנים משורת הדין". 

(מאת: שרון רופא אופיר)

 

גולדה מאיר (צילום: דוד רובינגר)
  גולדה מאיר(צילום: דוד רובינגר)

   

  ענבל גבריאלי: חברת הכנסת הכי צעירה

  בשנת 2003 נבחרה ענבל גבריאלי כחברת כנסת מטעם הליכוד. היא הייתה אז בת 27 וארבעה חודשים. "היום אני יודעת שהבחירה שלי הייתה נקודת מפנה", היא אומרת. "היו חברי כנסת צעירים ממני, אבל רק גברים. השוני שהבאתי לא היה רק בגיל. פתאום הגיעה אישה צעירה ומזרחית, שונה מאוד מהאליטה הגברית־אשכנזית שהורגלנו אליה. היום יש צעירים מאוכלוסייה מגוונת: אורלי לוי, איציק שמולי, סתיו שפיר (שהתחילה לכהן כחברת כנסת בגיל 27 ושמונה חודשים, שר"א), תמר זנדברג. את פחות רואה אנשים עייפים".

  ומה גבריאלי עושה היום? שותפה במשרד עורכי הדין "גבריאלי גולדשטיין", יחד עם אחותה וגיסה, ואמא לשלושה (11, חמש ושנתיים).

   

  את שוקלת לחזור לפוליטיקה?

  "אני מחכה שאוריאל, הבת הקטנה שלי, תגדל, ואז אנסה להיבחר שוב. התשוקה לא עזבה אותי".

  (מאת: שרון רופא אופיר)

   

  ענבל גבריאלי (צילום: יובל חן)
   ענבל גבריאלי(צילום: יובל חן)

    

   אורנה אנג'ל: הח"כית שכיהנה הכי פחות זמן

   ב־8 בפברואר 2006 מונתה אורנה אנג'ל לחברת כנסת מטעם סיעת העבודה. שבוע אחר כך, היא כבר לא הייתה שם. המינוי שלה הגיע בעקבות התפטרותה של סופה לנדבר רגע לפני הבחירות לכנסת ה־17. "מוניתי כי הייתי הבאה בתור ברשימה", אומרת היום אנג'ל, "אבל זה היה אמור להיות לפרק זמן קצר (בגלל הבחירות המתקרבות, שר"א), וזה נראה לי חסר ערך. לכן הודעתי שאני לא מוכנה לכהן בתפקיד וגם לא רוצה לקבל את ההטבות שמגיעות לכל חבר כנסת באופן אוטומטי".

    

   סיבה נוספת להתפטרותה הייתה ניגוד עניינים: אנג'ל, אדריכלית בהכשרתהשעוסקת כיום ביזמות ומרצה בתחום הקיימות, הייתה אז מנכ"לית של החברה הממשלתית "אוצר מפעלי ים" המנהלת את נמל תל־אביב. התפקיד היה לה חשוב, והיא החליטה לא לעזוב אותו לטובת כהונה קצרצרה. "הדבר המשמעותי ביותר שעשיתי הוא הפיכת האזור הנטוש בצפון תל־אביב לנמל כפי שהוא היום. זו הייתה עשייה משמעותית למען הציבור ולא למען יזמים".

    

   תשקלי לחזור לפוליטיקה?

   "כיום אני רואה שאני מצליחה להשפיע מבחוץ יותר. מה יהיה בעתיד? אני לא נביאה".

   (שרון רופא אופיר)

    

   אורנה אנג'ל (צילום: אלבום פרטי)
    אורנה אנג'ל(צילום: אלבום פרטי)

     

    קולט אביטל: הדיפלומטית ששירתה הכי הרבה שנים בחו"ל

    קולט אביטל החלה את דרכה במשרד החוץ כמזכירה, והפכה לאישה ששירתה הכי הרבה זמן בנציגויות בחו"ל: כמעט 23 שנה. היא ילידת רומניה שעלתה ארצה עם הוריה בגיל עשר. ב־1960, כשהייתה סטודנטית למדעי המדינה וספרות אנגלית באוניברסיטה העברית, התחילה לעבוד כמזכירה במשרד החוץ, ושלוש שנים אחר כך הצטרפה לקורס צוערים ונשלחה לקונסוליה במונטריאול כמזכירה. במהלך שהותה שם הייתה קצינת עיתונות והסברה וגם עשתה תואר שני בספרות אנגלית, וכשחזרה ארצה קיבלה דרג דיפלומטי. בהמשך יצאה לבריסל כנספחת עיתונות ותרבות, ואחרי שנתיים עברה לבוסטון כקונסולית, שם עשתה תואר שני נוסף, במדיניות ציבורית, בהרווארד. אחר כך הוצבה כציר הסברה בפריז, בהמשך נשלחה כשגרירה לפורטוגל ומשם לניו־יורק – כקונסולית כללית, האישה הראשונה שמונתה לתפקיד. ב־1999 פרשה מהמשרד ונבחרה לכנסת, שם כיהנה במשך עשר שנים מטעם מפלגת העבודה. היום, בגיל 78, היא גימלאית שמתגוררת בתל־אביב ומשמשת בהתנדבות כיו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה.

     

    מהו ההישג הכי גדול שלך בשירות החוץ?

    "העובדה שהבאתי ליחסים דיפלומטיים מלאים עם פורטוגל, שעד לכהונתי כשגרירה שם היו קיימים חלקית, וגם פתיחת יחסים דיפלומטיים עם חמש מדינות אפריקאיות דוברות פורטוגזית".

     

    איזו חוויה זכורה לך במיוחד?

    "נשיא פורטוגל הזמין אותי לסיור רשמי, וכשעמדנו שנינו על הבמה הוא פנה אליי ואמר: 'בשם העם הפורטוגלי, אני רוצה לבקש סליחה על מה שעשינו ליהודים לפני 500 שנה'. הייתי המומה והרגשתי שנפלה בחיקי – ילדה ניצולת שואה מרומניה – זכות גדולה".

     

    מעולם לא נישאת. זה קשור לדעתך לכך שנדדת 23 שנים בשירות החוץ?

    "במידה מסוימת כן, אף שאיני יכולה להטיל את זה רק על גב שירות החוץ. תמיד הייתי אדם מאוד עצמאי".

     

     

    קולט (צילום: מיכאל קרמר)
     קולט(צילום: מיכאל קרמר)

      

     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד