אז אגמור בשיר מזמור: נשים שבוכות (או צוחקות) במהלך אורגזמה

צחוק מתגלגל, בכי מתפרץ, מלמולי "אבא" ו"אמא" או קריאות לאלוהים. נשים מספרות: ככה אנחנו מתנהגות במהלך אורגזמה (ואם אתם חושבים שזה מוזר, תחשבו שנית)

"הפורקן משתחרר אצלי בצחוק גדול" (צילום: Shutterstock)
"הפורקן משתחרר אצלי בצחוק גדול" (צילום: Shutterstock)

לפני כשנה וחצי התאהבה נעמה, מתכנתת מהרצליה, בבחור חדש. "היה בינינו חיבור חזק ומאוד אהבתי אותו", היא נזכרת. "הוא היה חתיך מאוד, מיוחד ומקסים, והכניסה שלו לחיים שלי הרגישה כמו מפגש עם האביר על הסוס הלבן. אחרי תקופה קצרה ביחד, גיליתי שינוי מפתיע בהתנהגות שלי בזמן הסקס: התחלתי לפרוץ בבכי עמוק וקיצוני בכל פעם שהייתי מגיעה לאורגזמה".

 

נעמה (השמות בכתבה בדויים - השמות המלאים שמורים במערכת), רווקה בת 30, לא ידעה איך להתמודד עם התגובה הבלתי צפויה. "לא ממש הבנתי מה קורה. הסברתי לו ולעצמי שזו כנראה תגובה הורמונלית. בהתחלה הוא היה מאוד מכיל ורגיש. הוא היה מחבק אותי ואומר שזה נהדר שאני מחוברת לכל קשת התחושות שלי ולא מסתירה ממנו דברים. כשהתופעה התחילה לחזור על עצמה, הוא הפך להיות קצת חרד. זה התחיל להדאיג אותו".

 

"התחלתי לפרוץ בבכי קיצוני בכל אורגזמה" (צילום: Shutterstock)
  "התחלתי לפרוץ בבכי קיצוני בכל אורגזמה"(צילום: Shutterstock)

   

  ניסיתם להבין מאיפה זה מגיע?

  "כן. לא היה מנוס מלהתמודד עם דברים שהדחקנו בקשר, והגיעו לסקס. כשהתאהבנו, הוא התוודה שהוא מוקסם ממני אבל גם חושש להיקשר אליי, כי הוא לא בטוח שהוא בנוי לקשר מונוגמי. בגלל שהייתה שם אהבה, שמנו את החששות שלו בצד. אבל בכל אורגזמה הרגשתי שאני הולכת ומתחברת אליו, והחיבור הזה הפחיד אותי, כי למעשה הכנתי את עצמי לפרידה אפשרית. כעסתי עליו שהוא משחק משחק כפול. ככל שעבר הזמן הרגשתי שהוא נמצא איתי, אבל לא נוכח באמת עם שתי הרגליים בחיים שלי, ושומר לעצמו איזו דרך מילוט עם ההכרזה שהוא בעצם פוליאמורי. בסוף זה התפרק".

   

  בחורים הרימו גבה

  התנהגות של אישה במהלך אורגזמה היא אחד הסודות הגדולים שעליהם בנוי מתח מיני. מחוץ למיטה, לכולנו יש התנהגות תקנית מסוימת. כשגבר חושק באישה, מה שיזין את התשוקה, בין השאר, הן המחשבות על מה שמסתתר מתחת לבגדים ומאחורי התדמית התקנית; איך היא גונחת, איך הגוף שלה נראה ומה היא עושה איתו כשהגבר הנכון מסעיר אותה.

   

  אם כולנו היינו גומרות בצורה דומה, כנראה שהאורגזמה לא הייתה הופכת למסתורין כה גדול. אלא שההתנהגויות הנשיות בעת אורגזמה הן רבות ומגוונות, ובדרך כלל לא ניתנות לחיזוי על סמך ההתנהגות והאישיות שמחוץ למיטה. אז מה קורה לנשים אחרי שהן נפטרות מהבגדים ומהשליטה העצמית, ומגיעות לאורגזמה?

   

  "באורגזמות ממש טובות, כשהבחור קשוב אליי ולא עוזב אותי עד שאני גומרת, הפורקן משתחרר אצלי בצחוק גדול", חולקת גליה, 37, מנהלת משרד עורכי דין, גרושה ואמא לשתיים מצפון הארץ. "זה גורם להרמת גבה אצל מי שנמצא איתי, אבל ממקום חיובי. הבנתי שזו לא תגובה מאוד שכיחה. זה קורה בעיקר כשאני בתקופה טובה, ויש איתי פרטנר שיודע להשקיע. אם התקשורת בינינו טובה, סביר להניח שאני אגיע לצחוק הזה".

   

  "התגובות שלי בסקס אותנטיות ומשוחררות" (צילום: Shutterstock)
   "התגובות שלי בסקס אותנטיות ומשוחררות"(צילום: Shutterstock)

    

   זה תמיד היה ככה אצלך?

   "בצעירותי הייתי פחות קשובה למה שבא לי לעשות כשאני גומרת, וכנראה ניסיתי יותר להרשים והיה לי חשוב לא לצאת מוזרה. ככל שאני מתבגרת, התגובות שלי בסקס נהיות יותר אותנטיות ומשוחררות. היום אני יודעת שסקס טוב קורה כששני הצדדים נהנים ולא מנסים לרצות. אני מניחה שהצחוק הזה קשור גם לשחרור שאני מרגישה בשנתיים האחרונות, מאז שיצאתי מנישואים שהיו די מנומנמים מבחינה מינית. בכל פעם שאני עושה סקס טוב, משהו בחוויה מתעצם, בגלל הדרך שעשיתי מנשואה לא מאוד מאושרת, לגרושה שפתחה לעצמה הזדמנויות".

    

   "כמטפלת, נתקלתי יותר בתגובות של בכי במהלך אורגזמה מאשר בצחוק", אומרת שלי ורוד, יועצת מינית וזוגית, מומחית בפתרון בעיות אינטימיות. "לא בכי שנובע מהתרגשות חיובית, אלא מעצבות. היו מטופלות שסיפרו על תחושה של חוסר חשק או של 'עשיתי משהו לא בסדר' שמגיעות אחרי השיא. הרבה בחורות, בעיקר רווקות, מספרות לי שהן נהנו מיחסי המין, ופתאום באה האורגזמה והרסה הכל".

    

   למה זה קורה?

   "בשנים האחרונות מדברים על ה'אורגזמה בלוז', תגובה של עצב עמוק, ניכור ואפילו דיכאון של נשים אחרי סקס. אם עד לאחרונה תחושת הפוסט אורגזמה תוארה רק כחיובית, נחשקת ועילאית, היום יותר ויותר נשים מעזות להגיד שהן לא ממריאות לשמיים כשהן גומרות, אלא קורים להן דברים אחרים.

    

   "לפעמים אחרי האורגזמה, מתחדדת הסיבה האמיתית שבגללה עשית סקס. במהלך בניית האורגזמה יש התרכזות גבוהה בהגעה לשיא, ואז כל קולות הרקע נכבים. כשזה מסתיים, לפעמים יש מעין 'בום' הכרתי, נחיתה חדה למציאות, ואז נשים יכולות להבין שהן לא עשו את הסקס מהסיבות הנכונות. לפעמים, ברגע הזה, מתחוור באופן חד הפער בין הקרבה הגדולה שהייתה בינך ובין הפרטנר במהלך הסקס, לריחוק שיש ביניכם מחוץ לו. או שנהיה לך ברור יותר שזה לא האדם הנכון בשבילך".

    

   אילו עוד סיבות יש לאורגזמה בלוז?

   "ברגע האורגזמה, האישה חשפה את עצמה עד עמקי נשמתה. יש נשים שנוח להן עם הפרטנר במצב הרגיש הזה, ואצל אחרות, אם לא מדובר בזוגיות קבועה, מוכרת ובטוחה, הרגע הזה ייחווה כמעורר מבוכה ובדידות".

    

   לקפוץ באנג'י בלי חבל

   "בגילאים צעירים הייתי ממלמלת 'אבא', 'אמא' כשהייתי גומרת, מה שדי העלה חיוך בקרב הבחורים שהייתי איתם", מספרת מאיה, בת 45 מהוד־השרון, מעצבת גרפית ואם חד־הורית לבן. "בחורים היו זוכרים את הקטע הזה אצלי גם שנים אחר כך, כשהיינו נפגשים".

    

   איך הרגשת עם התגובה הזו?

   "אם הייתי ממלמלת 'אבא', זה הרגיש אדיפלי, כאילו אני צריכה לחשוב על אבא שלי כדי לגמור, אבל למעשה זה היה לי טבעי יותר מאשר למלמל 'אמא', כי אמא שלי גדלה בבית דתי, ועליה בפרט לא נעים לי לחשוב בזמן סקס. בכל אופן, זה לא הגיע בגלל משיכה מודעת לאבא".

    

   אז ממה כן?

   "הרגשתי תמיד שבאורגזמה לא בא לי להתנהג כמו נשים שראיתי בסרטים. לא התחשק לי להעתיק תגובות שתסריטאים כתבו, חיפשתי את הדבר האישי והאותנטי שלי. הוצאתי קולות, כי זה תקשורתי יותר. מצד שני, כשהייתי מתחילה לגמור, לא ממש ידעתי מה לעשות עם עצמי. עד היום אני מרגישה קצת מבוהלת מתחושת איבוד השליטה באורגזמה.

    

   "היה לי צורך שיחזיקו אותי או להיאחז במשהו, ואז היו יוצאות לי קריאות ה'אבא' האלה - כנראה בגלל שאבא שלי הוא הדמות הרגועה והבוטחת בחיי. אולי ברגעים האלה הרגשתי קטנה וזקוקה לליווי ותמיכה. כשהבנתי שזה עניין שמושך תשומת לב, התחלתי לעצור את עצמי בכל פעם שזה יצא לי מהפה. לאט־לאט הצלחתי להיגמל ולהתנתק מההורים בזמן סקס", היא צוחקת.

    

   אבל "אבא" ו"אמא" זה עוד לא קצה הסקאלה. "יש כאלה שקוראות 'אלוהים'", אומרת לי ראובני בר דוד, מטפלת מינית מוסמכת ומרצה על מיניות ומגדר. "זאת עשויה להיות העתקה של סצנות פופולריות מספרים או סרטים. אין לזה בהכרח היגיון פנימי".

    

   כל אחת והפסקול שלה (צילום: Shutterstock)
    כל אחת והפסקול שלה(צילום: Shutterstock)

     

    ממה נובעות התגובות האלו, של קריאה להורה או לאלוהים?

    "הן מעידות על בהלה מסוימת מהאורגזמה המתקרבת. עבור הרבה נשים, אורגזמה זה כמו לקפוץ באנג'י בלי חבל. עוברות להן בראש מחשבות כמו 'מה אם הפנים שלי יתעוותו כשאני אגמור', 'מה יקרה אם אני אפרכס או אוציא קולות שיפתיעו אותו'. נכון שבמהלך אורגזמה החלקים במוח שאחראים לפחדים וחרדות מפסיקים לפעול והמודעות לסיכונים פוחתת - אבל לא לכולן קל להגיע לשם. מי שמתקשה לשחרר, תחווה חרדה מאובדן השליטה".

     

    ומה אם את לא בוכה, לא צוחקת, לא מתעלפת - פשוט גומרת וזהו? מתברר שאין לך מה לדאוג. "יש נשים שבוחרות בתגובה מאופקת באורגזמה, אולי כי פחות טבעי להן להשתולל", אומרת ד"ר רונית אלוני, מומחית לטיפול ולשיקום מיני ולטראומה מינית. "זה לא מעיד שהסקס היה פחות טוב, או שהגבר לא היה מוצלח ומענג והאישה פחות נהנתה. לא הייתי רוצה שתתקבע סקאלה שלפיה מי שיש לה תגובות מוחצנות, היא מי שנהנית יותר".

     

    "אני חושבת שבחורות שגומרות עם קולות קטנים וחמודים, זאת התייפייפות", חורצת סמדר, 37, שדרנית רדיו מיפו, גרושה ואמא לבת. "אני מודה שאני גומרת עם קולות של בהמת משא, כי ככה נוח לי, ועד היום לא שמעתי תלונות. נשים נוטות להתחרות בכל דבר. אני מציעה שלא נתעסק יותר מדי באיך האחרות עושות את זה, ונתרכז בלהיות מי שאנחנו במיטה. כל אחת והפסקול שלה".

     

     (צילום: דניאל קמינסקי)
     (צילום: דניאל קמינסקי)

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד