קספרס אקספרס: המשפחה יוצאת הדופן של נערת ישראל

ים קספרס אנשל, שקטפה בטקס מלכת היופי האחרון את המקום השני, תייצג את ישראל בתחרות מיס יוניברס הקרובה. במשפחתה המורכבת יחזיקו אצבעות לזכייה

לאשה - שער לאשה ים קספר אנשל
צילום: אורי דוידוביץ'

תחרות מיס יוניברס האחרונה זכתה בפוקוס עצום, ולא בדיוק מהסיבות שהמארגנים ציפו להן.

 

את ההכרזה על הזוכה בשידור חי למיליוני אנשים ברחבי העולם, המנחה סטיב הארווי בוודאי לא ישכח כל חייו. בעוד הוא מודיע כי נושאת הכתר החדשה היא אריאנה גוטיירס מקולומביה, שתי דקות לאחר מכן, נאלץ להודות כי טעה מרוב התרגשות: גוייטרס היא הסגנית הראשונה ואילו נציגת הפיליפינים פיה אלונסו וורצבך, היא מיס יוניברס החדשה.

 

בצל המבוכה מצד אחד, וההתעניינות התקשורתית מצד שני, מי שתייצג את ישראל השנה, תהיה ים קספרס אנשל בת ה 18.5 מהרצליה, שזכתה בתואר נערת ישראל לשנת 2016.

 

קספרס אנשל, הממתינה כעת לגיוסה לצה"ל, אובחנה כמחוננת וסיימה את לימודיה במגמת הצטיינות, היא מתנשאת לגובה 1.76 מ', סגנית אלופת ישראל ברכיבה על סוסים לשנת 2014 וגם מתהדרת בפרט משפחתי ביוגרפי: כשהייתה בגן היא סיפרה על המשפחה הענפה שלה, והגננת התלוננה שהילדה רואה יותר מדי טלוויזיה.

 

הפמליה של ים. "הגננת אמרה שהיא רואה יותר מדי טלוויזיה" (צילום: דפנה קפלן)
  הפמליה של ים. "הגננת אמרה שהיא רואה יותר מדי טלוויזיה"(צילום: דפנה קפלן)

   

  הגננת ההיא בוודאי תופתע לשמוע שמאז חלו התפתחויות נוספות בטלנובלה המשפחתית, והיום יש לה שלושה אחים גדולים ואחות קטנה משלוש נשים שונות של אביה (תקראו שוב את המשפט ותבינו). וזה לא הפרט המפתיע היחיד בביוגרפיה של נערת ישראל. עד גיל חמש, למשל, היא גרה בסירה.

   

  קעקוע זהה להורים

  קספרס אנשל נולדה בהרצליה לדן (57), בעל משרד חקירות, ואתי (46), מנהלת פנימייה לנוער בסיכון. כשהגיעה לעולם חיכו לה כבר שלושה אחים גדולים משתי נשותיו הקודמות של אביה.

   

  בהמשך נפרדו הוריה ולפני שלוש שנים התייצב שוב אביה מתחת לחופה ונולדה לה אחות נוספת. "גדלתי לתוך זה, כך שזה הרגיש לי הכי טבעי", היא אומרת על משפחתה הענפה. "אבל זה נכון שלסביבה זה לפעמים נשמע מוזר. כשהייתי בגן הגננת אמרה פעם לאמא שלי: 'הילדה שלך רואה יותר מדי טלוויזיה, היא כל הזמן אומרת שיש לה אחות מאמא אחת ועוד אח ואחות מאמא אחרת'. אמא שלי אמרה לה: 'לא, לא. הכל אמת'. בתיכון למד איתי בן דוד של האחים שלי והיה קשה להסביר שהוא בן הדוד של האחים שלי ולא שלי. בסוף התייאשנו ואמרנו שגם אנחנו בני דודים.

   

  בראיונות שנתנה עוד לפני הזכייה הדגישה קספרס אנשל שהיא בקשר מצוין עם כל אחיה ואחיותיה וגם עם אמותיהם, ואכן כולם התייצבו לצדה בטקס שנערך ביוני האחרון בנמל תל־אביב. עם זאת, מתברר שהיא לא שמחה לגלות שבכתבה שהתפרסמה ב"לאשה" אחרי הזכייה נכתב שמאחוריה עמדו "ארבע אמהות גאות".

   

  נפגעת?

  "לא נפגעתי אבל זה כן הציק לי. שמחתי שכולן הגיעו לטקס, אבל אני לא צועקת, מתעצבנת ואומרת 'אמא, תעזרי לי' לשלוש האמהות האחרות. יש לי רק אמא אחת. לטוב ולרע".

   

  הריאיון עמה מתקיים בבית אמה בקיבוץ גליל־ים, והפעם נוכחים בו גם שני הוריה, דן ואתי, המנדבים פרטים על השושלת המשפחתית. והרי התקציר: לאשתו הראשונה של אביה קוראים אוסנת או בקיצור אוסי. היא ואביה של ים היו נשואים שנה וילדו את גל (31). לאשתו השנייה של אביה קוראים אורלי. הנישואים החזיקו מעמד תשע שנים ונולדו מהם שני ילדים: אור (28) ובר (23).

   

  כשהיה בן 37 התאהב דן באמה של ים, שהייתה אז בת 26, והשניים העדיפו לחסוך את הביקור מתחת לחופה. "נפגשנו במרינה בתל־אביב בזמן ששנינו גרנו על סירה", מספרת אתי. "אני בדיוק התגרשתי ממישהו שהייתי נשואה לו זמן קצר, ודן היה גרוש כבר פעמיים. הביקור ברבנות היה מאיר עיניים לגבי זכויות האישה ולכן שנינו החלטנו שנוותר על התענוג".

   

  זאת הסיבה שלים יש שני שמות משפחה?

  אתי: "גם אם הייתי נישאת לדן, היה לי חשוב להוסיף לה את שם משפחתי. אני אמא שלה, אז למה שהיא לא תהיה גם אנשל? אגב, גם על הראשוניות של קספרס יש לי השגות. אם תשאלי אותי, היא ים אנשל קספרס ולא הפוך".

   

  ים: "היה ילד שלמד איתי ביסודי שקרא לי 'אנשל' בתור חיבה. אמא שלי מיד אהבה אותו אפילו בלי להכיר אותו". אחרי לידתה של ים גרו בני הזוג על סירה במרינה בהרצליה, עד שמלאו לים חמש.

   

  איך היה לגור בסירה?

  "לא אשקר, אינטימי מאוד. היה לי חדר משלי עם צעצועים, היה שם מזגן. בסך הכל אהבתי לגור שם. יש אנשים שמתקשים לישון כשהכל מתנדנד, אבל דווקא אצלי נדנודים ורעש של ים גורמים לי להירדם הכי בקלות".

   

  אחרי שהההורים שלך נפרדו ועזבת את הסירה, חלמת שהם יחזרו לחיות יחד?

  "רק כשהייתי קטנה. יש לי הרבה חוויות טובות מההורים שלי כזוג, אבל גם הרבה חוויות פחות נעימות. הבנתי שאם לאבא שלי טוב בנפרד ולאמא שלי טוב בנפרד, אז המצב הזה עדיף".

   

  כיאה לשמה ולרקע הימי שלה, יש לה רישיון צלילה וגם קעקועים תואמים: על רגלה הימנית מקועקע סנפיר, על ידה הימנית עוגן ועל כתפה הימנית יש קעקוע של שחף ושמש. אותו קעקוע בדיוק יש גם לשני הוריה. "ההורים שלי עשו את הקעקוע הזה במשותף, שנתיים לפני שנולדתי", היא מספרת. "לאף אישה של אבא שלי אין קעקוע שהיא חולקת איתו. זה משהו שהוא עשה רק עם אמא שלי. אז בגיל 14 החלטתי לעשות גם. זה משהו שמייחד רק אותנו כמשפחה".

   

  ים קספרס אנשל. "הבנתי שאם טוב להם בנפרד, המצב עדיף" (צילום: איתן טל)
   ים קספרס אנשל. "הבנתי שאם טוב להם בנפרד, המצב עדיף"(צילום: איתן טל)

    

   ביקשתי מימונה

   אביה נישא שוב רק כעשור לאחר מכן, אבל עוד לפני שהכיר את אשתו הנוכחית עמית, הספיק לנהל רומן עם אחת שאולי שמעתם עליה: שרי אריסון. "הקשר בין אבא שלי לשרי הוא לא סוד", אומרת קספרס אנשל. "הם יצאו במשך שנתיים. ביליתי אצלה הרבה בבית, היה לי קשר נהדר עם הילדים שלה, ובזמנו גם היה אייטם ב'גיא פינס', כשנפשנו כולנו יחד במיאמי. שרי אישה מקסימה, יש לה ילדים מקסימים, אבל חלפו מאז כבר ארבע שנים ואנחנו לא בקשר".

    

   דן, עושה רושם שאתה דון ז'ואן.

   "יש משפט בשיר של ג'ניס ג'ופלין שאומר: Be a good man one time to one woman. אני חושב שזה ההבדל ביני ובין דון ז'ואן".

    

   דון ז'ואן או לא, כשנה אחרי הפרידה שלו מאריסון התאהב דן בעמית (35), עוסקת בקידום נוער, שלפני שנתיים וחצי הביאה לעולם את אחותה הקטנה של ים: ריף.

    

   ים, איך הרגשת כשאביך שוב התחתן?

   "בהתחלה היה לי קשה. אני חושבת שכל ילדה בת 15, שאבא שלה היה אומר לה שהוא נישא מחדש, הייתה מרגישה כמוני. עם הנשים הקודמות של אבא, אוסי ואורלי, לא הייתי צריכה לחלוק בית משותף. לפני שהכרתי את עמית היו לי תרעומות. היום כבר למדתי להכיר אותה. יש ויכוחים, יש ריבים, אבל אני אוהבת אותה".

    

   היא הסיבה שבשנים האחרונות העדפת להתגורר רק אצל אמך?

   "החלטתי לוותר על הלינה אצל אבא עוד לפני כן, מטעמי נוחות. הרגשתי שאין לי כוח להיסחב כל הזמן לבית ספר עם תיקים מפוצצים בבגדים, ואז לקלוט ששכחתי משהו בבית אחר. אבל אני עדיין נפגשת עם אבא, שגר בהרצליה, כמה פעמים בשבוע. אני אוכלת איתו ארוחות ערב ופה ושם כן ישנה אצלו".

    

   בעוד שאביך המשיך להינשא ולהרחיב את המשפחה, אף אחת מנשותיו, כולל אמך, לא נישאה שוב או הביאה ילדים נוספים.

   ים: "אני לא יכולה לדבר בשם אמי ונשותיו האחרות. כל מה שאני יכולה להגיד זה שבתור אבא, באמת אין לו תחליף".

    

   אתי: "אורלי אמנם לא נישאה, אבל זה שנים שיש לה בן זוג. לי לא הייתה זוגיות רצינית מאז דן, ונכון שזה קשור בין היתר לחוויות שהיו לי איתו, אבל זה לא בגלל שאין לו תחליף או שלחלופין הקשר איתו יצר אצלי פוסט טראומה. זה קשור אליי, לדיאלוג שלי עם זוגיות".

    

   ים, בבית אמך גדלת כבת יחידה. רצית עוד אח או אחות מאותה אמא?

   "מצד אחד היה לי כיף שאמא רק שלי. מצד שני, אומרים שהורים פחות לוחצים כשיש עוד אחים, ואני בהחלט מרגישה שיש הבדל בעניין הזה בין אמא לאבא. אני מניחה שאם לאמא לא היה רק אותי, לא הייתי שומעת כל הזמן רק 'איפה ים?', 'מה ים עושה?', 'עם מי ים נמצאת?'"

    

   אתי: "היו תקופות שים דיברה על זה, בעיקר כשהיא ראתה את אור ובר, שהם אחים משני הצדדים. זה הפריע לה והיא שאלה למה אני ואבא שלה לא עושים עוד ילד. בשלב מסוים אני ודן אפילו דיברנו על האופציה להביא עוד אחד, אבל זה לא עבר את שלב הדיבורים.

    

   "היום אני מודה שאני מצטערת. אם הייתי יכולה להחזיר את השנים אחורה, הייתי מביאה עוד ילד במהלך הזוגיות שלי עם דן. זה עומס גדול להיות ילדה

   יחידה לאמא. אני לא אשאר צעירה לנצח, ואני מרגישה שזה מעיק על ים אפילו עכשיו. אני מתקשה לישון לפני שאני רואה אותה בבית. כשהיא יוצאת ואני שואלת אותה מתי תחזרי, היא עונה: 'לא יודעת', ואני אומרת לה: 'תשערי'. אם היא אומרת בשתיים ואני מתה מעייפות, אני הולכת לישון ושמה שעון מעורר לשתיים. אם היא עדיין לא הגיעה, היא תקבל עוד טלפון. אני לא אגיד: 'אל תמשיכי את הבילוי', אבל אני פשוט אנדנד ואשאל שוב ושוב מתי היא מתכוונת לחזור. אין מה לעשות. עד שאני לא רואה את הפשושית הקטנה שלי ישנה במיטה שלה, אני לא רגועה".

    

   את הריאיון המלא עם ים קספרס אנשל תוכלו לקרוא בגיליון לאשה החדש - השבוע בדוכנים

    

    (צילום: איתן טל)
     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד